| anonim_4396 a întrebat:

Apocalipsa 6:13
"si stelele au cazut din cer pe pamant, cum cad smochinele verzi din pom, cand este scuturat de un vant puternic"

La pasajul acesta, multe persoane zic "pai ei nu stiau ca stele sunt mari" sau o noua interpretare "se referea la stelele cazatoare".
Tin sa reamintesc faptul ca "stele cazatoare" nu sunt STELE.

Totusi, nu putea dumnezeu sa le spuna oamenilor "bai, stiti voi punctele alea mici care lumineaza pe cer? Ei bine, ele nu sunt chiar atat de mici."?

Sau, alt raspus "pai ei nu stiau despre stele, pamant sau alte lucruri cum stim noi acum". Intrebarea este : daca ei nu stiau, de ce mai ziceti ca biblia nu a gresit nici macar o data si nu contine erori?

16 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Stelele cazatoare sunt niste micrometeoriti care la contactul cu atmosfera iau foc.

| RAY a răspuns:

Stelele sunt cunoscute de multi ca fiind de fapt meteoriti

| martzian a răspuns:

Din nou alegi sa te asezi in mod voit de partea opusa a mesei. Vezi doar 6 si nu 9. Conteaza, totusi, cine a scris cifra… Nu numai ca nu este nici o eroare, dar avem inca o dovada a veridicitatii Bibliei.

Cuvantul grec folosit pentru "stele" in Apocalipsa 6:13 este "astēr" si poate desemna orice obiect din cer fie ca este planeta, asteroid cometa sau meteorit. Desi pe atunci nu se stiau atat de multe, in zilele noastre stiinta nu exclude posibilitatea ca anumite corpuri ceresti sa interfereze cu orbita pamantului si sa se ciocneasca de el. Ba chiar reprezinta o continua preocupare si sursa de ingrijorare.

Tu te intrebi de ce Dumnezeu nu le-a oferit oamenilor de pe atunci un tratat complet de astronomie (imi inchipui ce greu le-a fost sa digere si asta). Eu ma gandesc cu groaza la cei ce vor fi deopotriva martori si actori la un asemenea spectacol infricosator...

| Kaleo a răspuns (pentru martzian):

Iti spun cat se poate de sincer: ma enervezi cu greaca si ebraica ta! Tu nu te uiti la ei ca (unii) nu stiu nici romana bine? S-au trezit cei uzi in asternut, dar cercetatori de "Goagal", cu revelatia ca sunt teologi si oameni de stiinta policalificati.

Nu cred ca merita stresul, iti vor pune mereu aceleasi intrebari jenante... happy

| anonim_4396 explică (pentru martzian):

Eu folosesc materialul clientului. Daca este tradus prost, nu este problema mea ci a celor care traduc. Daca zici ca nu "stele" este varianta corecta ci "obiect din cer", trebuia sa se puna varianta respectiva.

"Din nou alegi sa te asezi in mod voit de partea opusa a mesei"... nu cunosc traducerile, nu cunosc limba originala, lucrez cu materialul deja tradus deci nu e "in mod voit".

Nu ti se pare penibil ca la niste intrebari legate de fragmentele din biblie cineva sa zica "pai nu e tradusa bine". Daca este asa, nu persoana care intelege gresit este vinovata ci persoana care traduce.

Nu era mai simplu daca dumnezeu ii lasa pe toti sa vorbeasca aceeasi limba? (i-a pedepsit degeaba)

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu ti se pare penibil ca la niste intrebari legate de fragmentele din biblie cineva sa zica "pai nu e tradusa bine". " - Nu. Iar oamenii care au inceput cu o atitudine potrivita, corecta, au aflat raspunsul inaintea celor ce cauta nod in papura, fara sa stie greaca!

| martzian a răspuns (pentru Kaleo):

Prietene, nu cred ca este cazul sa derapam spre astfel de zone. Din toata inima cred ca oamenii inteligenti vor intelege ca explicatia exista si ca are logica. Pentru asta, insa, este nevoie sa le deschidem ochii. Pe mine nu intrebarile ma rod, ci doar situatiile in care, uneori, se manifesta impertinenta sau falsa prostie. Spre exemplu Gaia va reposta, cel mai probabil, intrebarea, sub o forma diferita, prefacandu-se ca nu stie raspunsul. Dar, hei, eu am rabdare!

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

"Eu folosesc materialul clientului." Nu spuneai ca ai studiat teologia sau te confund eu? Daca da, ce sa intelegem? Rea vointa?

| martzian a răspuns (pentru Kaleo):

Sper sa nu te superi pe mine, dar ti-am evaluat raspunsurile ca nefolositoare.

| anonim_4396 explică (pentru martzian):

Clientul fiind crestinul, materialul fiind biblia.

| alexandra2859 a răspuns (pentru martzian):

Si eu pe ale tale

| martzian a răspuns (pentru alexandra2859):

Normal, fara argumente. happy

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa sa inteleg ca te-ai pus in slujba crestininilor sau ca te referi la un client "crestin" anume? happy

| Kaleo a răspuns (pentru martzian):

Nu ma deranjeaza. Probabil ca si sunt, timpul va demonstra. happy

| Silviuloan a răspuns:

Vai de capul tau Biblia este cartea pe care au scris-o multi profeti, prooroci, oamnei alesi de Dumnezeu, inspirati de Duhul Sfant.Deci daca nu stii ce inseamna un profet, prooroc inforeazate si apoi mai vorbim.
Si chiar asa nu ai auzit de stele cazatoare, dar cand vei vedea atuci o sa iti aduci de cuvintele mele."Pocaiti-va ca s-a apropiat imparatia cerurilor"

| Kaleo a răspuns:

Cat te-ai chinuit sa pui intrebarea asta? laughing