| IDamon a întrebat:

Aproape toti oamenii se masturbeaza si majoritatea persoanelor care o fac le place (zic majoritatea pentru ca s-ar putea sa existe anumite persoane care sa fi avut niste urmari mai nasoale sau sa faca comparatie cu sexul). Stiu ca or sa fie niste intrebari indiscrete si o sa primesc niste injuraturi in loc de abtinere sau raspunsuri normale.
1)Ce simtiti dupa ce v-ati masturbat? V-ati simtit linistiti sau vinovati?
2) Vreau sa stiu daca este adevarat ca masturbarea are consecine asupra comportamentul unui om, asupra caracterului lui? Sunt pobleme de socializare? Ma gandesc ca un om care o face rar sa nu il afecteze dar pentru o persoana care o face zilnic
3) Daca te masturbezi des sa te afecteze pe plan sentimental? Sa nu poti avea o relatie de iubire cu o persoana de sex opus?
Dupa ce am terminat de scris aceste intrebari mi se par asa de copilaresti dar cred ca e bine ca le-am pus pentru a fixa anumite lucruri care apar pe net daca sunt adevarate sau nu. Cica "masturbarea = sex cu diavolul" era undeva pe net

26 răspunsuri:
| Allrc24 a răspuns:

Masturbarea este un pacat nociv. toate celelate persoane le faci impotriva altei persoane, pacatul acesta il faci impotriva propriului tau trup. e pacat mare. da o persoana va fi afecatata si pe plan psihic, si pe plan sentimental si pe plan fizic.are o multime de neajunsuri si lipsuri pentru tine si absolut niciun beneficiu

| ICPreda a răspuns (pentru Allrc24):

Salut!
Si de ce masturbarea ar fi un pacat nociv? Mi-ar placea sa iti si justifici raspunsul! Daca ai intreba un sexolog ti-ar raspunde ca masturbarea este un fenomen perfect normal, nicio rusine, poti face acest lucru inca de la o varsta mica, atunci cand fiecare persoana incepe sa-si descopere trupul. Daca ai intreba un preot, ai arde in flacarile iadului. Prostii. Daca ar fi sa-ti traiesti viata dupa cum spune unul si altul, sa nu te uiti, sa nu faci, sa nu sa nu sa nu... chiar, cu adevarat, ai deveni intr-un fel nebun, bolnav psihic. Si raporturile sexuale, si masturbarea, au un rol. Vezi fenomele care se petrec in trup dupa un astfel de moment. Fiecare cu parerea lui dar cand vad persoane care spun ca niciodata nu s-au masturbat si bag de seama ca au si o anumita varsta, imi vine sa rad.

| Allrc24 a răspuns (pentru ICPreda):

E pacat pentru ca Insusi Domnul Iisus l-a catalogat drept pacat. ce spune Dumnezeu asa este.crede-ma stie de un infinit ori mai bine ca omul. Ordinul nu se discuta. are efecte nocive asupra sanatatii. te amsturbezi odata de doua ori devii dependent si ajungi sa te masturbezi zilnic chiar de mai multe ori pe zi. nu ai pic de demnitate umana...(nu vb te tine de oamenii care se masturbeaza in general)

| ICPreda a răspuns (pentru Allrc24):

Sa inteleg ca esti o persoana cu frica de Dumnezeu. Se explica comportamentul tau si comentariile postate. Dupa cum spuneam fiecare are o parere diferita despre acest subiect! Dumnezeu te-a inzestrat cu... cu... discernamant, constinta, puterea de a decide - corect, drept urmare omul are voie sa actioneze dupa bunul plac. A te masturba nu inseamna sa iti pierzi demnitatea. Este doar o necesitate fizica, sexuala, care apare si atunci cand ai pe cineva si atunci cand esti singur, apare mai ales la persoanele care isi incep pubertatea si hormonii o iau razna etc.

| Angel0 a răspuns:

Nu se mai realizeaza schimbul de energie Yin si Yang prin masturbare.Acelasi lucru se intampla si in cazul raporturilor homosexuale.

| IDamon explică (pentru Rapunzell):

Da. Multumesc pentru articol dar asemenea lucruri am citit si eu de pe net. Eu vroiam sa primesc niste raspunsuri din felul in care vezi tu lucrurile.

| Rapunzell a răspuns (pentru IDamon):

Ti-am dat textul acesta pentru ca reprezinta o parte din felul in care vad ei lucrurile. Mi s-a parut mai simplu decat sa scriu de la mine tongue Dar o fac acum happy
1. In momentul in care stii ca savarsesti un pacat, clar te simti vinovat. Daca, insa, nu ai nici o treaba cu cele sfinte, totul a fost doar o descarcare si gata, te-ai linistit. Insa fara sa stii, dracii sunt cei care te chinuie si rad de tine.
2. Legat de consecinte, ele sunt enumerate in acel text.
3. Cunosc cazuri in care, din cauza masturbarii, doua persoane nu mai pot face sex normal. De ce? Pentru ca fiecare s-a invatat cu propria persoana, cu felul in care se satisface singur si este mult mai greu sa ai acelasi "rezultat" de la altii.

Malahia este un pacat ingrozitor de scarbos pe care, totusi, il practica enorm de multi oameni. Sunt si fetite de 7-8 ani care fac acest lucru, fara sa stie insa ce reprezinta. Se nasc cu acesta patima. Si daca cineva se intreaba de ce, raspunsul ste simplu: mamica si taticul ei au avut relatii sexuale in timpul sarcinii si astfel copilul a mostenit anumite inclinatii spre pacat. Pentru ca pruncul simte si traieste tot ce simte si traieste mama. Tot din acest motiv, al pacatului parintilor in timpul sarcinii, multi baieti iau "calea homosexualitatii". Au pacatul in gene.

Scuza-ma daca am deviat de la subiect.

| IDamon explică (pentru Rapunzell):

Asa mai merge.

Răspuns utilizator avertizat
| mgtow a răspuns:

Pe plan religios se zice ca masturbarea e un pacat dar depinde de caz, unii o fac pentru ca le place si nu au nevoie de prietena, altii cand nu se simt satisfacuti la pat sau nu vrea femeia sa mentina relatii sexuale si asa mai departe (valabil si in cazul fetelor). Si acum am sa-ti raspund la intrebari. 1) Eu nu simt nevoia de a ma masturba si nu fac asa ceva. 2) Depinde de fiecare persoana, unii se masturbeaza si la servici si au amici, ies afara, etc. 3) Masturbarea excesiva duce la neplaceri sexuale cu partenera/partenerul la pat.

| IDamon explică (pentru mgtow):

Multumesc

| IMC90 a răspuns (pentru IDamon):

BTW: exista 2 tipuri de oameni

- cei care recunosc ca se masturbeaza si cei care nu recunosc ca se masturbeaza

| IDamon explică (pentru IMC90):

Da stiu. Oricum incerc sa fiu tolerant.

| Sentinel a răspuns (pentru mgtow):

Cand eram in liceu, un coleg zicea : baaa, sa stiti si voi, ala care spune ca nu se masturbeaza e cel mai mare mincinos. ahahah

| mihaibrasov a răspuns:

Oricum, aici nu ai ce fixa. Vei primi raspunsuri, foarte probabil, si mai naucitoare.

| Tania a răspuns:

Asta este un subiect controversat,de aceia intru mereu la categoria religie ca imi plac intrebarile controversate.happy
Multa lume o face,putini recunosc pentru ca este un tabu
In general consider ca si masturbarea in exces strica, la fel cum in general ce este prea mult strica.
Se poate ca atunci cand vrem sa avem o relatie cu partenerul sa nu ne mai satisfaca.
Nu cred ca are vreo legatura cu diavolul, astfel nu mai eram creati fiinte sexuale si nu ni se mai urca hormonii la cap.

| IMC90 a răspuns:

1) rolling on the floor tu cam la ce fel de raspunsuri te astepti la intrebarea asta?
2) nu, e o tampenie
3) alta tampenie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!

Nu m-am masturbat si nu o voi face de curand si nici in urmatorii 60 de ani dar imi dau cu parerea:
1.Probabil ca oamenii care se masturbeaza fara voie si fafra nici un acord ca oficial este femei/barbat probabil ca se simte vinovat cei care sunt obisnuiti sau au peste 18 ani si nu ar avea de ce sa fie suparati se simt bine dar linist in nici un caz nu cred ca te poti simti linistit dupa ce te masturbezi

2.Am citit pe net si il afecteaza doar daca o face cu frica si nu este relaxat sau daca nu are voie sau daca este obligat si o face din nevoie si nu o face si a 2-a a 3-a sau a 4-a se simte prost si ii poate afecta comportamentul facandu-l mai agresiv sau mai speriat depinde de persoana

3.Nu cred ca are legatura a iti baga ceva in... nu cred ca are cum sa te afecteze si nu cred ca poti deveni nici ipotent.
masturbareanu egal sex cu diavolul poate nu ai cu cine sa o faci o faci pentru bani sau esti obligata deci...aceste aberatii se pot intalnii numai pe net[in special wikpedia]bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu stiu cat te pot lamuri dar poti citi cartea lui Virgiliu Gheorghe si spune foarte bine acolo este singuru roman care a cercetat pe tema asta

http://www.librariasophia.ro/......-6285.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciodata nu trebuie sa regreti cea ce faci

| ICPreda a răspuns:

Salut!
Cred ca nici unul dintre raspunsurile date inaintea mea nu sunt sincere...
Dupa parerea mea NU exista om care sa nu se fi masturbat CEL PUTIN o data in viata!
1. Sunt intr-o relatie de mai bine de 2 ani si am o viata sexuala activa, cu toate acestea mai sunt zile cand masturbez. Ce simt? Este o eliberare hormonala, o reintalnire intre tine si trupul tau, o recunostere, o liniste! De obicei dupa un act sexual sau masturbare mi se face foame LOL.
2. Nu cred ca masturbarea ar putea afecta o persoana psihic. A nu se face confuzie intre persoanele care, de la mama natura au problema psihice si in timp devin frustrati sexual, agresivi, pedofili etc.
3.Nu exista asa ceva. Una este cand te masturbezi, alta este sa iti oferi trupul persoanei iubite in vederea unui act sexual!
Ma bucur ca ai pus aceste intrebari si cauti raspunsuri pentru a cunoaste, a dezvalui, a invata! Nu este nimic rusinos!
In speranta ca ti-am putut fi de ajutor iti doresc o zi buna!

| faaalyoana a răspuns (pentru ICPreda):

Sa stii ca sunt persoane care nu s-au masturbat niciodata!
Exemplu eu nu am facut-o si nici nu as face-o de acum incolo, atat timp cat am un partener care ma satisface tot timpu!

| IDamon explică (pentru ICPreda):

Thanks.