| Inferno a întrebat:

Ar fi mai bine ca Dumnezeu sa existe? Ar fi mai bine sa nu existe? argumentati.
P.S: Nu va intreb cum este, va intreb cum ar fi mai bine.

29 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

El exista indiferent daca noi credem sau nu. Nu putem schimba cu nimic realitatea!

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru EmaS):

Un sfat...ia-o mai usor cu semnul exclamarii ca parca prea abuzezi de acesta cand ne dai cu el in cap

| EmaS a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Tu ar trebui sa incerci sa pui punct cand termini propozitia.
Sau semnul exclamarii!laughing

| M25M a răspuns (pentru EmaS):

El nu exista indiferent daca noi credem sau nu. Nu putem schimba realitatea.- vezi ce am facut aici big grin

| MMihai a răspuns:

Câtă vreme nu avem dovezi foarte clare privind inexistența unui Dumnezeu, avem cred dreptul să presupunem că ar putea exista un Dumnezeu.

În ce măsură un asemenea Dumnezeu, se implică mai mult sau mai puțin în viețile noastre, depinde de modelul, pe care îl considerăm, ca fiind mai corect pentru Dumnezeu.

„„ Ar fi mai bine ca Dumnezeu sa existe?
Ar fi mai bine sa nu existe? argumentati.

P.S: Nu va intreb cum este, va intreb cum ar fi mai bine.""
== discuții ca să nu te prindă somnul, că realitatea este oricum, aceiași!

| Inferno explică (pentru MMihai):

"discuții ca să nu te prindă somnul, că realitatea este oricum, aceiași! "
Nu este asa, realitatea poate este ea aceiasi dar conteaza modul in care este perceputa, iar modul in care este perceputa realitatea de fiinta umana este unul subiectiv, daca simti ca acel lucru pe tine te ajuta ai sa crezi ca exista.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Inferno):

Ia incearca sa-mi raspunzi si mie la intrebare daca poti

| Inferno explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Intrebarea fiind?

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Inferno):

N-ai vazut-o?

| Inferno explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Pentru ca omul nu vede realitatea asa cum este, vede ceea ce vrea sa vada.
Majoritatea oamenilor care cred in Dumnezeu vor ca El sa existe, chiar acesta este motivul pentru care cred. Acest lucru am vazut ca se aplica, mai nou si la atei. Exista si exceptii desigur.
Intrebarea aceasta vrea sa demonstreze subiectivismul umanitatii si felul in care acesta influenteaza perceptia asupra realitatii.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Inferno):

"Pentru ca omul nu vede realitatea asa cum este, vede ceea ce vrea sa vada." felicitari, deja cu propozitia asta ai spus cam tot ce era de spus, mai mult de atat n-ar avea rost sa mai explici

| RAY a răspuns (pentru MMihai):

Câtă vreme nu avem dovezi foarte clare privind inexistența unui Dumnezeu, avem cred dreptul să presupunem că ar putea exista un Dumnezeu.

cum naiba sa dovedesti ceva ce nu exista?

| MMihai a răspuns (pentru RAY):

Când ai să fii băiat mare, ai să afli că unei propoziții îi pot fi asociate literele F= fals sau T=A= adevărat.

Propoziția „ Nu există un Dumnezeu" ==poate avea ori valoarea F ori valoarea T=A.
Eu am afirmat că :
„ Câtă vreme nu avem dovezi foarte clare privind inexistența unui Dumnezeu, avem cred dreptul să presupunem că ar putea exista un Dumnezeu."

Tu m-ai întrebat:

„ cum naiba sa dovedesti ceva ce nu exista?"

Cei care afirmă că nu există nici un Dumnezeu, == pentru că nici un Dumnezeu nu i-a invitat la o bere == cred că ar trebui să probeze, cu argumente științifice, realitatea afirmației că :
„ Nu există nici un Dumnezeu ".

Adică valoarea de adevăr a respectivei afirmații.

| shadovv a răspuns:

Eu cred ca datorita lui Dumnezeu avem sens. Fara Dumnezeu nimic nu ar conta. Orice ai face tot mort ajungi si orice ar face oamenii, specia noastra tot moarta o sa ajunga, deci... unde e sensul cand inevitabilul e nonexistenta?

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru shadovv):

De ce intotdeauna trebuie sa existe un sens? ca deja m-am saturat de cate ori am auzit de intrebarile astea: dar ce sens are? unde este sensul? care este sensul?

| shadovv a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Daca ceva nu are sens (sau poti sa i spui scop) e superfluu. Sa zicem ca viata nu are scop. Pai atunci de ce sa o traiesti? De ce sa te chinui? Hai sa imbratisam nonexistenta!

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru shadovv):

Nu putem face asta deoarece nu sta in firea noastra, a niciune-i vietuitoare de pe acest pamant, dorim sa mergem mai departe prin viata cu bunele si relele ei caci sta in instinctual nostru sa vrem sa traim ca oricare alta fiinta normal (la cap).Sa spunem asa ca maine-poimaine am afla cu totii ca nu exista viata dupa moarte si doar pamant...muult pamant(cimitir), atunci oamenii (majoritatea) ce crezi ca ar face? crezi ca s-ar omora din simplu fapt ca nu avem nici-un scop? nu, nu cred, eu cred ca si-ar trai viata si mai intens ca pana acum deoarece ar realiza ca numai una au...dar daca ar afla ca dupa moarte ne paste raiul pe toti, chit ca te sinucizi? eu cred ca atunci si numai atunci am face exceptie de la regula si am incepe sa ne sinucidem in masa, deoarece am sti ca ne asteapta o viata de N ori mai buna AMINhappy

| shadovv a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Te auzi ce spui? "Nu putem face asta deoarece nu sta in firea noastra" care "noastra"? Aici esti doar tu, sinele tau! Nu ai de unde sa stii ce sta in firea mea sau a alei fiinte. Daca vrei sa traiesti numai pentru ca natura sau firea ta iti zice sa traiesti atunci esti doar un animal ce actioneaza instinctiv, nu rational.

Ca oamenii nu s ar omora pentru ca viata nu are sens asta asa e, dar sti de ce? Pentru ca majoritatea e proasta!

Iti recomand filmul "The sunset limited".

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Una peste alta, e bine ca exista pentru unii! Altfel ar fi un haos total! Multi traiesc cu frica lui Dumnezeu si asta e de bine! Sa stea in banca lor, la rugaciune...

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Oamenii si asa sunt destul de rai si cu un dumnezeu asa ca mi-ar fi frica sa-mi imaginez ce haos ar fi daca nimeni n-ar mai avea frica de nimicstraight face deci cu alte cuvinte ca bine ai mai spus-o! sa stea in banca lor linistitihappy

| Dandanache a răspuns:

O divinitate benevolenta care sa imi ofere viata vesnica vs. o existenta temporara. Hmm, aleg prima, fie si pentru efectul placebo de fericire si comportament social pe care il ofera celor care cred cu adevarat in El (ii invidiez pe oamenii astia). Stii ce zicea Voltaire, nu?

| Inferno explică (pentru Dandanache):

"Daca dumnezeu nu exista ar trebui inventat." Voltaire

| profudereligie a răspuns:

Ar fi mai bine să nu existe pentru a oferi existenței posibilitatea perfecționării (evoluției). Perfectibilitatea oferă posibilitatea performanței, perfecțiunea este o fundătură.

| RAY a răspuns:

Eu nu cred ca exista ca e imposibil sa existe, un univers controlat de un creator nu ai ce descoperi, un univers in care totul e lasat la voia naturi ai multe de invatat

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Intrebare intrebatoare: de ce iti bati capul cu astfel de ganduri incerte ce nu-si au rostul daca tot esti neutru(deschis la diferite teorii in aceasta privinta dar in realitate nu te poti increde in niciuna cu adevarat...sau cel putin nu 100%)?

| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

Din moment ce nu există nu am cum să-mi dau seama.tongue

| FuckTWorld a răspuns:

Sa nu existe Dumnezeu.Dumnezeu există pentru că tu nu eşti conştient de tine însuţi.Dumnezeu există pentru că nu ai atins centrul fiinţei tale. În momentul în care te cunoşti cu adevărat, nu mai există nici Dumnezeu, nici nevoia de el. Dumnezeu de fapt înseamnă sărăcia conştiinţei umane. Dumnezeu este o mare consolare, dar nu este un panaceu, o vindecare. Existenţa nu este o consolare. Să fii acordat la existenţă înseamnă să fii sănătos şi întreg. Toate religiile lumiite învaţă despre Dumnezeu; eu te învăţ despre existenţă. Eu te învăţ să fii acordat la ceea ce este în jurul tău, la ceea ce este în tine şi în afara ta. O dată ce eşti acordat la asta, pentru tine nu mai există moarte, suferinţă, tensiune sau grijă, ci o pace incomensurabilă care te înconjoară, o bucurie la care nu ai visat niciodată."Dumnezeu a murit şi omul este acum liber."Această parte nu s-a bucurat de prea multă atenţie din parteafilozofilor, a misticilor, a psihologilor, însă această parte estecea mai importantă; prima parte nu înseamnă prea mult. De fapt, prima parte este greşită. Dumnezeu nu poate muri –ficţiunile nu mor. În momentul în care ştii că sunt ficţiuni, nu sepune problema ca ele să moară. Aşa cum nu s-au născut, nuvor muri. Dumnezeu nu s-a născut niciodată - şi atunci cum să moară? Moartea este cealaltă extremă a naşterii. Aşadar, prima parte nu e importantă, dar i-a fost acordata multă importanţă de către teologi, deoarece s-au temut: "Ăsta e un sacrilegiu, să spui oamenilor că Dumnezeu a murit. Asta înseamnă că acum nu mai e nevoie de nici o religie."S-au temut pentru propria lor afacere. Dar au uitat cea de-a doua parte, care este mult mai importantă şi are semnificaţii cu mul tmai semnificative. Înseamnă că Dumnezeu era ceva ce lega, cet e dădea înapoi, ceva de care te temeai. Dumnezeu nu a fost o comoară, ci o greutate infinită, imensă, asupra inimii şi creşterii tale.(Text tradus din Osho -"Hari Om TatSat") nu imi apartine nu mi le atribuii ca fiind ale mele, insa este un punct de vedere foarte logic si de bun simt. Dumnezeu ar fi mai bine sa nu existehappy.Sa accepti un creator suprem, care la creat pe om, inseamna ca omu nu are nici o individualitate proprie, nu poate pretinde nici o demnitate, nici o libertate. Fara Dumnezeu lumea ar fi libera.Numai bine!

| 50bani a răspuns (pentru FuckTWorld):

Toti suntem datori cu o moarte. daca dupa moarte vei avea o surpriza si vei vedea ca Dumnezeu Cel prezentat in Biblie cuvintel cu cuvintel este real 100%?

| FuckTWorld a răspuns (pentru 50bani):

Nu o sa vad nimic.Numai bine!