| AvalohAlyn a întrebat:

Ar trebui sa existe doar BISERICA CRESTINA si credinta CRESTINA si nu atatea confesiuni,credinte,religii,grupari, ideologii?
Iisus Christos a vrut doar o singura BISERICA nu 10 000.
Eu cred ca ar trebui in primul rand catolicismul sa se uneasca cu ortodoxismul si apoi cu neoprotestantismu sa fie doar o singura BISERICA.o singura Cale.un singur Trup si Suflet Crestin?

3 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Mai ales din scrierile Sf Pavel se intelege ca nu pot fi mai multe cai catre cer. Chiar daca am accepta ca in cele 5-6 grupari protestante si 10-15 neoprotestante (mai active la noi), este una adevarata, avem o problema in a stabili care e cea autentica si care sunt false. Cred ca mai intai ar trebui sa isi rezolve ei problema asta, nu sa isi faca fiecare pastor religia lui.

| ania a răspuns:

Am fost impresionată de ce predica un pastor penticostal şi anume că atunci când musulmanii extremişti îi omoară astăzi pe creştini nu îi întreabă ce fel de creştini sunt, e suficient să declare că sunt creştini.în vremea creştinismului primar din Noul Testament, uneori persecutat, vedem că erau biserici în diverse oraşe, în casa creştinilor ce erau deschişi la aceasta şi nu exista neapărat o autoritate centralizată, strictă, peste toate comunităţile ceştine existente. Aproape toate denominaţiunile care îşi spun creştine acceptă ca bază crezul de la Niceea, aşa că ceea ce ne uneşte e mai bogat decît ce ne separă. Cred că diferite denominaţiuni accentuează diferite doctrine ale Bibliei şi ne cred că e neapărat rău că există diversitat între cei ce doresc a fi urmaşii lui Hrisos. Doar comuniştii doreau să fie totul centralizat.M+a intrigat cea spus un francez. Dacă în România sunt cârciumi la fiecare colţ de stradă. de ce n+ar fi si biserici? Într+o comunitate locală mai mică poţi studia mai bine Biblia, poţi cunoaste oamenii mai îndeaproape, poţi mai uşor să fii cu ei o familei. Unitatea o dă crednţa în mântuirea adusă de Hristos şi nu un buget comun.Sunt triste bineînţeles atacurile şi scoaterea reciprocă din rai, noroc că nu sunte noi responsabilie cu asta.Cred că dacă ne preocupăm mai mult fiecare să ne cultivăm o relaţie apropiată cu Mântuitorul, va avea El grijă de noi să ne găsim locul în trupul Lui, iEl e responsabil cu unitatea Bisericii lui universale.

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură:
-,, să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28