| Terentee22 a întrebat:

Arderi pe rug, cruciade, tortura fizica si atentate sunt doar cateva exemple. s-a meritat atata suferinta reala pentru niste entitati prezente doar in imaginatie si vise?

61 răspunsuri:
| costis a răspuns (pentru Hombre):

Tatucule, inainte de a te pronunta despre ce erau tortionarii de la Pitesti, mai bine ai citi intai ce s-a intamplat acolo. Insa si cei despre care zici ca ar fi fost comunisti, fii sigur ca daca ar fi trait intr-o societate capitalista care sa le dea functii si bani, ar fi fost manageri eleganti sau tortionari ai comunistilor. Asa ca tot ateismul e fondul.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Sefe numai amesteca plumbul cu otelul ca nu se pupa, ceea ce spui tu nu din cauze religioase s-au intamplat ci din cauze politice, dobandirea puterii absolute in toate planurile de catre calaii comunisti.Aceiasi soarta au avut-o si credinciosii si ateii si oricine altcineva nu impartasea ideiile comuniste dementiale.

| Alphawolf a răspuns (pentru Hombre):

Exact. Suntem diferiti in caracter si calitati, iar asta ne face sa intelegem diferit realitatea, asfel apar idei diferite, iar de aicea pleaca totul, de la ideiile sustinute rezulta diferentele culturale.

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau.
Sigur ca nu merita.
In numele credintelor s-au facut multe crime.
Sa nu uitam si de sacrificiile umane din religiile precrestine.
Asta ma revolta si pe mine, si ma face sa dezapreciez biserici, teologii si dogme si pe cei ce folosesc in beneficiu propriu sau comun nesiguranta, frica si prostia noastra de trecatori prin lume.

| Stelutza1990 a răspuns (pentru anonimg):

Ceau
Nu ai inteles intrebarea. Sau :
Nu cunosti, nu intelegi sau refuzi sa admiti : Inchizitia, cruciadele, vanatorile de,, vrajitoare,, misionarii si modul lor de a crestina salbaticii din colonii.
Toate aceste crime au fost facute de capi ai bisericilor si instrumentele lor, in numele religiei.

| Hombre a răspuns (pentru costis):

Tatucule "urmas" al lui Marx.
"Insa si cei despre care zici ca ar fi fost comunisti, fii sigur ca daca ar fi trait intr-o societate capitalista care sa le dea functii si bani, ar fi fost manageri eleganti sau tortionari ai comunistilor.'
Nu tatucule nici una nici cealalta, bani si functii nu-ti da nimeni de dragul tau si totul se dobandeste de individul in sine functie de capacitatile lui. La fel si criminialii de tortionari, ei si-au dobandit aceasta calitate pentru ca sistemul a avut atunci nevoie de asa ceva.
Acum trecem la oile noastre, nu ateismul e fondul problemei ci religia pentru ca in ea a lovit comunismul cu unelata ei ideologia lui Marx pe care promotorii (lideri comunisti) a promovat-o cand au pus mana pe putere. In fond, la baza era o decizie politica absoluta pentru preluarea puterii totale iar religia la aceea vreme era un factor puternic impotriva elementelor extremiste ce trebuia eliminat, practic religia si comunismul erau antagonice in viziunea lui Marx si a promotorilor sa-i, dovada ca asa s-a si intamplat in tarile unde comunismul a preluat puterea de stat (asa zis puterea poporului) si s-a instaurat ca forta totalitara absoluta.
A spune ca comunisti erau ateii este o farsa si asta reiese din faptul ca lupta dezlantuita impotriva biserici s-a facut cu o ideologie avand caracter politic de obligare si nu una a libertatii convingerii insusiri unei teorii bazata pe stiinta incalcandu-se libertatea individului de asi insusi un concept indiferent de natura lui. In fapt Biserica si religia nu a fost desfiintata dar au pus-o in slujba partidului stat unic conducator
Analizand faptele criminalilor tortionari unde s-a aplicat metode de tortura de la Pitesti dar si de la Suceava, Gherla, Targu Ocna, Targsor, Brasov, Ocnele Mari, Peninsula. Inchisorile de exterminare a elitei politice si intelectuale: Sighet, Ramnicu Sarat, Galati, Aiud, Craiova, Brasov, Oradea. Lagare de munca: Canalul Dunare-Marea Neagra (Peninsula, Poarta Alba. Salcia, Periprava, Constanta, Midia, Capul Midia, Cernavoda, etc.), coloniile de munca din Balta Brailei. Inchisori de triaj si tranzit: Jilava, Vacaresti. Inchisori de ancheta: Rahova, Malmaison, Uranus. Inchisori pentru femei : Margineni, Mislea, Miercurea Ciuc, Dumbraveni. Penitenciare pentru minori : Targsor, Margineni, Cluj. Penitenciarele Spital: Targu Ocna si Vacaresti, putem spune ca acesti diavoli cu fata umana s-au manifestat in cele mai abjecte forme ale speciei umane, a omului impotriva omului, in a doua jumatate a sec. al 19-lea ca o ironie a unu-i secol ce se vroia modern in istoria pamantului iar faptele tortionarilor a intors tampul undeva in primitivism. Modul lor de manifestare fata de semenii lor a fost cauzat de;
1- deciziile conducatorilor politici
2- Asmutirea bestiilor asupra detinutilor inoculandu-se ideea ca acestia exploateaza poporul.
3-Libertatea tortionarilor de asi bate joc de detinuti dupa propia lor imaginatie.
4-Calitatea zlaba spre deloc din punct de vedere cultural a calailor.
In concluzie nu putem sa spunem ca, comunstii sunt atei.
Fata-n fata cu comunismul, crestinul este pus fata-n fata cu o forta demonica ce s-a manifestat in istorie intr-o forma fara precedent.

| costis a răspuns (pentru Hombre):

Ce spuneam eu ca esti pe langa problema. Daca compari Pitesti cu Suceava sau Tg Ocna e clar ca nu stii ce s-a petrecut pe-acolo. In general cand spui Pitesti ai in minte grupul lui Eugen Turcanu si reeducarea gandita de gen. sec. Al Nikolski. Grupul de care spun nu au fost comunisti, ci tineri legionari pacaliti de securitate cu mancare buna si promisiunea eliberarii. Apoi, pentru cultura ta generala, la Suceava nu s-a ajuns la tortura, iar cei care au ajuns de la Pitesti la Tg Ocna au perceput-o aproape ca pe o eliberare, pentru ca la Tg Ocna nu s-a reusit instaurarea terorii.

NOname
| NOname a răspuns:

Bineînţeles că nu merită.
Atâta suferinţă, durere, atâtea vieţi pierdute...pentru ideile unora, nedovedibile şi absurde.

| Arthur a răspuns:

Îţi urez o reciprocă mai sănătoasă.
Cât despre răspunsul scurt dorit : războiul se întreţine cu bani şi nu cu idealuri iar motiv de război se găseşte dacă vrei. Au găsit dea lungul istoriei şi cei de aceeaşi religie şi regimurile atee între ele, deci nu este vreo problemă legată de motivarea declanşării vreunui război. Adevăratele intenţii sunt un pic ascunse mulţimii şi se rezumă în final la material şi mai puţin sau deloc la spiritual.

| beligan a răspuns:

Foarte buna intrebare.
Din pacate omenirea a fost indemnata manipulatoriu si sugestiv, sa creada ca acei zei salbatici si ilogici din mitologii (inclusiv din mitologia biblica) sunt reali si daca nu respectam anumite reguli vom fi pedepsiti si asupriti.Aceasta frica indusa de acesti popi, pastori, predicatori, nu este altceva decat sugestiva si cu scopul de a mai creste randurile turmei de berbecuti si oite, care se lasa pacaliti de a respecta anumite ritualuri si dogme INVENTATE!
Frica este cel mai bun instrument de manipulare!
http://www.trilulilu.ro/video-cultura/frica-si-evolutia-spirituala
http://www.trilulilu.ro/......dumitru-co

| Hombre a răspuns (pentru costis):

Bai frate ce discutam noi aici? Ceea ce am spus in postarile mele este in context cu afirmatia ta precum ca, tortionarii (comunistii) erau atei, chestiune pe care nu o impartasesc. Problema legionarilor poate face insa subiectul altei discutii si ca o mica paranteza, sigur ca primeau mancare mai buna si intrebarea e, de ce? Sigur ca speculatiile sunt mai multe insa daca analizam apelurile Anei Pauker; "Frati legionari, veniti alaturi de noi ca si voi ati suferit la fel ca si noi" am putea intelege una din cauze si reeducarea gandita de sovieticul Nikolski.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma hombre? ma mancate-ar raiul? ce ma sa amesteca cele, matiriale cu shele speretuale ma? eu vorghesc in duh, nu stiu daca si in adivar, iar tu o dai pi dupa shiresh? cu plumbu si otalu?

| costis a răspuns (pentru Hombre):

Fratioare, incercam sa iti arat ca tortionarii erau atei, chiar daca tu nu impartasesti chestiunea. Asta pentru ca amicul care a pus intrebarea a inclus categoria tortionarilor in categoria oamenilor care au o religie.

Răspuns utilizator avertizat
| costis a răspuns (pentru andreidu):

Daca in aceeasi postare esti capabil sa spui ca Hitler era crestin, apoi ca religia lui era comunismul, nu am prea mari pretentii de la tine. Daca vrei un partener de discutie cauta-l pe Inferno sau un individ cu OLE la ID.

| Arthur a răspuns (pentru andreidu):

Hop, ţop! De unde ai apărut? Nu îmi amintesc să fi discutat împreună... Sau te-ai clonat?
Cunoşti varianta cu cine spune ăla e?
Hitler a fost exact opusul creştinului adică era un ocultist convins.
Dar o să studiez şi varianta ta precum că ar fi fost : creştin - nazist - comunist - UTC-ist, budist - masochist etc.

| anonimg a răspuns (pentru Stelutza1990):

Probabil ai auzit de vorba aceasta: "Nu tot ce zboara se mananca." La fel este si in crestinism: nu toate confesiunile/bisericile crestine sunt de la Dumnezeu; pentru ca au doctrine diferite care se "bat cap in cap". Exemplu: o biserica spune ca dupa moarte omul se duce in rai, iar alta spune ca nu. Intrebarea este: Dumnezeu ce spune?
Deci repet: daca Dumnezeu exista, atunci El trebuie sa aiba doar o singura biserica. Restul sunt de la Satana. Chiar daca oamenii invoca Numele lui Dumnezeu in aceste biserici -si chiar daca se fac minuni in ele- nu inseamna ca sunt de la Dumnezeu, ca sunt acceptate de El.
Un alt exemplu sunt bisericile crestine din America care oficieaza cununii intre homosexuali. Poti spune ca Dumnezeu este de acord cu asa ceva? Niciodata! Aceste biserici sunt de la Satana, chiar daca ceremoniile sunt facute in Numele lui Dumnezeu. Exemplul acesta este de suprafata; lucrurile spirituale sunt mult mai profunde.
Poate ca vei spune: "Ce e rau intr-o singura doctrina gresita?" Raspunsul vine cu o contra-intrebare: ce e rau o mica picatura de otrava intr-un pahar cu apa?
Istoria este deschisa. Cerceteaza si ai sa gasesti ca inchizitia si cruciadele apartin Bisericii Catolice. Despre sistemul papal este scris:
"El va rosti vorbe de hula impotriva Celui Preainalt, va asupri pe sfintii Celui Preainalt si se va incumeta sa schimbe vremurile si legea; si sfintii vor fi dati in mainile lui timp de o vreme, doua vremuri si o jumatate de vreme." (Daniel.7:25)

| Stelutza1990 a răspuns (pentru anonimg):

Ceau.

Iti dai seama ca am citit cate ceva, pana acum? Nu numai Biblia.
Dar nu am vazut pana acum, din perspectiva istorica NICI o religie care sa nu fi adus suferinta in jurul ei. Nu ca doctrina in sine, ci ca instrument de manipulare, prin interpusii ei intre deitate si om.

Si oricum, nimic nu ma poate convinge ca in numele unui ideal, a unor convingeri si avantaje ale unui grup restrans, sa fie normala acceptarea de victime colaterale.

| Bot a răspuns:

Da, s-a meritat, oricum suntem prea multi.

| anonimg a răspuns (pentru Stelutza1990):

Tot ce tine de manipulare vine de la diavol.
Eu nu vorbesc despre toate religiile. Biserica lui Dumnezeu se afla undeva in religia crestina. Cum am spus, celelalte religii sunt de la Satana. Ca exista si oameni sinceri in aceste biserici, cu ei se va implini cuvantul care spune:
"Mai am si alte oi, care nu sunt din staulul acesta; si pe acelea trebuie sa le aduc. Ele vor asculta de glasul Meu, si va fi o turma si un Pastor." (Ioan.10:16)
Dar prin faptul ca spune "staulul acesta", inseamna ca Dumnezeu are un staul -o biserica. Si aceasta cu siguranta se gaseste in crestinism. Dumnezeu nu condamna oamenii, ci sistemul religios; sistem care ii face pe oameni sa inteleaga gresit caracterul lui Dumnezeu, lucru care duce la pierderea mantuirii.

| Stelutza1990 a răspuns (pentru anonimg):

Eu vorbesc despre toate religiile. Si asa era si intrebarea : despre toate religiile.
Daca stii tu una care crezi ca-i mai curata decat toate, mai bine spune aici.
nu mai tot umbla cu subantelesuri ( citate din altii ) spune opinia ta CLAR.

| anonimg a răspuns (pentru Stelutza1990):

Da, o stiu, dar nu o voi spune. Dumnezeu Insusi o va descoperi doar aceluia care va dori sa cunoasca adevarul... aceluia peste care va revarsa din Duhul Sau...

| Stelutza1990 a răspuns (pentru anonimg):

laughing

te cam dai pe dupa tufe, cand e vorba sa-ti spui opinia personala.
tot mai comod cu citate si ce voci straine ai in cap, asa-i?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și creștinismul zice să nu omori.

| anonimg a răspuns (pentru Stelutza1990):

Eu nu sunt aici ca sa vorbesc despre biserica mea; ci sunt ca sa fac cunoscuta nevoia oamenilor de Dumnezeu.
Numai cand oamenii vor constientiza din toata fiinta lor acesta nevoie -numai atunci- ei isi vor "intoarce privirile spre Mine, pe care L-au strapuns. Il vor plange cum plange cineva pe singurul lui fiu, si-L vor plange amarnic cum plange cineva pe un intai nascut. (Zaharia.12:10)

| Stelutza1990 a răspuns (pentru anonimg):

Esti aici pe degeaba.

Dai numa citate din biblie aiurea, si nu ai nici o parere.
Papagal.

Răspuns utilizator avertizat
| Arthur a răspuns (pentru andreidu):

OK. Am înţeles.
O zi bună!

| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns:

Doamne cate aberatii aici. Omul a cerut un raspuns simplu si voi ati ajuns la atei si comunisti. Omul voia sa stie daca s-au meritat atatea crime in numele lui Dumnezeu, iar raspunsul era simplu, dar simplu de tot, iar raspunsul meu e "nu". Voi o dati in absolut acum. Si terminati cu crestinismul, marxismul, ateismul etc. Fiecare e liber sa traiasca in ce vrea, insa e trist ca in secolul XXI sa mai credeti in prostiile prezentate de Biserici, Moschei si alte astfel de locasuri de cult. Ar trebui sa intelegeti cu totii ca Dumnezeu exista, insa e altfel fata de cum e prezentat de religii. El reprezinta doar partea buna si nu se va razbuna, nu se va mania, nu va pedepsi, asa cum spun ortodocsii. NU. El reprezinta doar partea buna. Atat.