| BIoody a întrebat:

Doar eu de la o vreme incoace incep sa ma irite oamenii care se apuca si dau ei sfaturi religioase, vorbesc de Dzeu, la modul ca na, chiar daca exista sau nu, hai sa o bag pe aia cu omul credincios, mersul la biserica, rugaciuni, pupat de icoane, aprins lumanari etc etc...
Bai eu nu am treaba cu nimeni, atat timp cat este om si face ce este bine. Daca religia si "credinta in zei" il face o persoana mai buna nu am treaba frate, mergi la biserica, spovedeste-te, pocaieste-te, pupa icoane, curci, altare, din partea mea il poti pupa si pe preot in, ce treaba am eu?
Dar cand te apuci si vorbesti doar de asta, iar in viata ta nu faci nimic folositor sau "bun" fara sa arati putin respect sau bun simt, apai..deja devine iritant cand vad astfel de oameni...
Nu zic, si eu am crezut in D-zeu cand eram mic ca na asa era "normal" si politicos.
Dar dupa ce ajungi la o varsta 20+ si inca nu te-ai dezvoltat moral atat cat sa intelegi care e faza cu religiile si etc mi se pare ca au acest fel persoane o problema...sa nu mai zic ca ai informatia in buzunar poti sa afli si sa te interesezi de orice atat cat vrei sa afli de ce se petrece in viata si in jurul tau.
Dar din moment ce stiu ca aproape toti care vorbesc de D-zeu si il lauda cat de mare si de iubitor este si dau sfaturi cum sa fii o pers mai buna, iar ei cand colo, doar vorbe, ca fapte... 0.

De ce nu poate exista doar moralitate si atat?
De ce trebuie sa creezi mituri si basme cu zei ca sa bagi frica in oameni cu demoni, iad, suferinta, etc
Nu poti fi un om simplu cu o gandire morala perticulara si iti vezi de treaba? Cunosc multi care sunt oameni mult mai buni decat "credinciosi" vezi Doamne.
Si da, orice om are prostia si greselile lui, e de inteles.
Dar sincer, cu ce te ajuta bisericile rugaciunile si pupatul /inchinatul /arpinsul de lumanari la icoane si etc? Ca tot nu-i vad rostul...
Nu poti fi sau sa faci lucuri bune fara a nu crede in zei religiosi?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Da. Stiu cum e. Nu e placut sa ti se spuna lucruri pe care le stii. Oamenii aceia nu isi dau seama ca nu transmit informații noi. Ei cred ca toata lumea trebuie convinsa sa creada. Nu realizeaza ca vorbele sunt apa de ploaie si ca doar faptele si un caracter frumos ar fi un exemplu bun de urmat.
Dar tu daca vrei sa fii mai bun decat ei, nu-i vorbi de rau. Intelege-i si daca nu iti plac evita discutiile cu ei.
Ai putea sa-i intrebi pe ei " Te face asta un om mai bun?"

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ocoleste asemenea oameni daca nu iti plac si ai scapi de „iritatie".

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce treaba am eu? Chiar nu ai nici o treabă.
Nu poti fii un om simplu cu o gandire morala perticulara si iti vezi de treaba? Nu poti fii sau sa faci lucuri bune fara a nu crede in zei religiosi?
Unii pot, alții nu.
Dar iritarea ta vine de la tine, nu de la ei.

| halogen001 a răspuns:

E normal sa nu-ți placa asa ceva. E vorba de minciuna, neștiință, nesimțire, nerușinare, necinste și înșelăciune. Cand un propagandist religios încearcă sa convingă pe cineva de ceva ce nu exista, din start acel propagandist îl considera pe omul din fața lui drept un un om incapabil sa gândească rațional, un om ușor de mințit, de înșelat și de manipulat și nici măcar nu știe când trebuie sa se oprească.

| CIaudiu a răspuns:

Raspunsul il vei afla in cartea "sapiens, scurta istorie a omenirii".

Răspuns utilizator avertizat
| Pnin a răspuns:

"Daca religia si "credinta in zei" il face o persoana mai buna nu am treaba"

Daca ii face mai buni înseamnă că sunt persoane lipsite de discernământ și empatie, eu stau departe de așa ceva happy

Omul prost trebuie condus. Mereu o sa existe religii.