| Alex_Merisescu_1987 a întrebat:

Arhanghelii sunt ingeri? Daca un inger poate fi arhanghel, arhanghelul nu mai poate fi inger dar un diavol poate fi arhanghel?
Care e femininul de la arhanghel?

18 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Arhanghelul poate fi inger sau chiar Fiul lui Dumnezeu. Ingerii nu au doua genuri ci unul singur, deci sunt fara sex (asexuati). In cazul lui Isus Hrsistos este de gen masculin.

| milan9 a răspuns (pentru danut):

Tu il asemeni pe Dumnezeu cu ingerii? Ce fel de comparatie poate fi aceasta? Nu exista termeni de comparatie in privinta aceasta sad

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

E o mare greseala sa-L confunde cineva pe Creatorul universului, pe Fiul lui Dumnezeu! sad sad Asta chiar daca Dumnezeu S-a Intrupat din iubire pentru oameni:
Filipeni 2, 6 - "Ci S-A DEŞERTAT PE SINE, CHIP DE ROB LUÂND, făcându-Se ("rol" asumat de bună voie) asemenea oamenilor, şi la înfăţişare aflându-Se ca un om,"
Iată deci doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

Daniel 7, 14 -"Şi Lui I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. Stăpânirea Lui este veşnică, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

| danut a răspuns (pentru milan9):

1Tesaloniceni 4,16. Cãci însusi Domnul, cu un strigãt, cu glasul unui arhanghel si cu trâmbita lui Dumnezeu, Se va coborî din cer, si întâi vor învia cei morti în Hristos.

| danut a răspuns (pentru milan9):

Nu dragule, nu il asemui eu pe Dumnezeu cu ingerii, adica pe Creator cu o creatura dar dupa cum vezi in Bblie sunt doar doua versete privind arhangheli, unul privind trupul lui Moise si al doilea invierea mortilor, amandoua privind viata si moartea deci cu referire directa la Fiul lui Dumnezeu singurul prin care omul poate avea viata, deci este vorba de Domnul Isus Hristos. Biblic este un sperjur sa spui (scrii) ca, GLASUL LUI Dumnezeu se poate compara glasul unui inger. Deci in 1 Tesaloniceni 4, 16 cand se face referire la arhanghel se face referire la Fiul lui Dumnezeu. Lucru care eu cred ca este valabil si in IUDA dar probabil exista greseli de traducere sau interpretare. Daca citim in Deutronom 34, 5. Moise, robul Domnului, a murit acolo, în tara Moabului, dupã porunca Domnului.
6. Si Domnul l-a îngropat în vale, în tara Moabului, fatã în fatã cu Bet-Peor. Nimeni nu i-a cunoscut mormântul pânã în ziua de azi.
De aici intelegem ca Domnul Isus Hrsistos s-a ocupat de trupul lui Moise si nu un inger oarecare, atunci este evident ca Acesta este si arhanghelul. Daca ai alte referiri Biblice la arhanghel sunt dispus sa le ascult.

| milan9 a răspuns (pentru danut):

"cu glasul unui arhanghel"? Si de aici ai tras asa usor concluzia comparatiei? Nu e bine. sad
Mare atentie la METAFORE! Printre alte zeci de METAFORE, Fiul lui Dumnezeu mai este numit si "Luceafarul de dimineata" dar asta nu inseamna ca trebuie sa-L discutam pe Mantuitorul Hristos din punct de vedere astronomic... thinking

| danut a răspuns (pentru milan9):

Din cele doua versete asa se intelege, in special cel cu Moise, dar sunt dispus la a asculta si alte idei dar cu sustinere Biblica.

| milan9 a răspuns (pentru danut):

1). Din doua versete despre care doar spui ca "privesc viata si moartea" tragi tu incredibila concluzie falsa a unei identificari care de fapt nu exista?

Ia sa ma mai uit o data... Biblia spune : "Şi a fost îngropat în vale, în pământul Moabului, în faţa Bet-Peorului, dar nimeni nu ştie mormântul lui nici până în ziua de astăzi. " Deuteronom 34, 5
Iar tu din acest vag verset (si sarac in informatii) tu tragi falsa concluzie bizara a identificarii lui Dumnezeu cu "arhanghelul" (care inseamna "inger")?
Biblia spune: "Şi a fost îngropat în vale" iar tu vii sa spui, citez: "deci cu referire directa la Fiul lui Dumnezeu"? thinking thinking De unde pana unde silnicia aceasta? Orice trup uman cunoaste viata si moartea dara asta nu inseamna ca orice trup uman este Dumnezeu, sau ca face referire la Fiul!

2). Citesti o metafora O TRANSFORMI BRUTAL IN SENS PROPRIU si apoi SPUI CA E SPERJUR DACA E PRIVITA IN SENSUL METAFORIC?
Stii ce inseamna asta? "Viol" brutal la adresa textului biblic.
E un adevarat studiu de caz. In sfatsit se arata arama pe fata...

3). Falsificati traducerea Bibliei mai ceva ca iehovistii?
Deut.34, 6- "Şi a fost îngropat în vale, în pământul Moabului, în faţa Bet-Peorului, dar nimeni nu ştie mormântul lui nici până în ziua de astăzi. ".
La voi, la adventisti TRADUCEREA FALSA devine: Deut. 34, 6: Si Domnul l-a îngropat în vale, în tara Moabului, fatã în fatã cu Bet-Peor. Nimeni nu i-a cunoscut mormântul pânã în ziua de azi.

4). Versetele care nu va convin, devin "GRESELI DE TRADUCERE" – deci pe fata SCOATETI DIN BIBLIE ceea ce nu va convine! thinking thinking
Iata DOVADA SUPREMA: sunt doar vreo trei versete in Biblie cu referire la "arhanghel", PE UNUL IL TRADUCETI GRESIT, PE CELELALTE LE ELIMINATI. Frumos... E asta cumva o definitie a cultului adventist? E necesar sa o retin? thinking thinking
Voi negati aceste versete:
"Dar Mihail Arhanghelul, când se împotrivea diavolului, certându-se cu el pentru trupul lui Moise, n-a îndrăznit să aducă judecată de hulă, ci a zis: "Să te certe pe tine Domnul!"- Iuda 1, 9
"Pentru că Însuşi Domnul, întru poruncă, la glasul arhanghelului şi întru trâmbiţa lui Dumnezeu, Se va pogorî din cer, şi cei morţi întru Hristos vor învia întâi"- I Tesaloniceni4, 16

O mostra de interpretare din partea adventistilor care te-au inselat pe tine mi-e suficienta ca sa MA INSPAIMANT! sad sad sad Ce ai puttu sa faci, omule?
E CUMPLIT, incerc sa-mi revin dar nu pot... crying

| danut a răspuns (pentru milan9):

"3). Falsificati traducerea Bibliei mai ceva ca iehovistii?
Deut.34, 6- "Şi a fost îngropat în vale, în pământul Moabului, în faţa Bet-Peorului, dar nimeni nu ştie mormântul lui nici până în ziua de astăzi. ".
La voi, la adventisti TRADUCEREA FALSA devine: Deut. 34, 6: Si Domnul l-a îngropat în vale, în tara Moabului, fatã în fatã cu Bet-Peor. Nimeni nu i-a cunoscut mormântul pânã în ziua de azi. "
Adventisti nu au o Biblie a lor, asta e traducerea facuta de preotul ORTODOX Cornilescu dar acelasi sens este si in traducerea altui preot ORTODOX, Gala Galaction, daca tu folosesti vreo "Biblie" satanica e treaba ta.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cornilescu devenise SECTANT INRAIT cand a inceput el falsificarea Bibliei.
Varianta sa de traducere are nenumarate modificari ale textului biblic, TOCMAI PENTRU A CORESPUNDE DOCTRINELOR SECTANTE DE CARE ERA PLATIT. thinking
Traducerea lui Gala Galaction nu am vazut-o, nu stiu greselile cui si le-a impropriat si el... sad Nu am auzit insa ca G.Galaction sa fi avut studii confirmate de greaca veche, de latina sau ebraica. E lesne de inteles deci de ce a putut sa greseasca. Scriptura nu carte in care sa compui literatura, asa cum facea el ca scriitor.

| danay72 a răspuns:

Exista doar un arhanghel, Isus.In Biblie doar el este trecut.

| milan9 a răspuns:

Contrar_ a ceea ce sustine erezia sectei iehoviste a lui @danay, Fiul lui Dumnezeu NU este "arhanghel". Sectantii acestia au lipsit la toate cursurile de literatura si nu au habar depre ce este aceea o "metafora".

Iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

Daniel 7, 14 -"Şi Lui I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. Stăpânirea Lui este veşnică, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

| Aiwendil a răspuns:

Existe 9 cete ingeresti.Serafimii sunt primii,apoi heruvimii,scaunelele,domniile,puterile, stapaniile, incepatoriile, arhanghelii si in final ingerii.
Ei tot ingeri sunt doar ca au nivel mai mare si se numesc astfel si arata si altfel.
Diavol sa fie arhanghel? Daca acesta este purificat si rededevine din nou ce a fost inante un inger sau ce anume ceata era, da.
Stiu ca exista la demoni tot 9 nivele ca la ingeri.Au si ei gradele lor si nu stiu nimic despre ele.Dar daca luam diavolul diavol, nu poate vi arhanghel.
Nu are feminin.

| Holiday a răspuns (pentru Aiwendil):

"Existe 9 cete ingeresti.Serafimii sunt primii, apoi heruvimii, scaunelele, domniile, puterile, stapaniile, incepatoriile, arhanghelii si in final ingerii."

Aha, de la racan la maresal.

"Ei tot ingeri sunt doar ca au nivel mai mare si se numesc astfel si arata si altfel.

Ia lumineaza-ne si pe noi, cum arata un scaunel de ala, de exemplu?

"Nu are feminin."

Sunt asexuati?

| Aiwendil a răspuns (pentru Holiday):

Http://alinabarsan.blogspot.ro/2012/11/cele-noua-cete-de-ingeri.html intra si citeste.
Ba da, sunt asexuati, dar tu ai intrebat femininul de la arhanghel care nu exista.

| Holiday a răspuns (pentru Aiwendil):

Nu te-am intrebat ce fac, ci cum arata, in conditiile in care ai afirmat ca "Ei tot ingeri sunt doar ca au nivel mai mare si se numesc astfel si arata si altfel."

In al doilea rand, cata credibilitate poti da unui articol de pe un amarat de blog, mai ales ca nu prezinta nici o sursa pentru ce afirma.

In al treilea rand, ca sa fie clar, vorbim de o poveste, despre niste personaje din ea daca vrei, sa nu intelegi cum ca as considera vreo clipa ca ingerii aia de care zici chiar exista.

Deci, cum arata "scaunelele"?

| Aiwendil a răspuns (pentru Holiday):

Nu e doar un articol de peun blog amarat.Gasesti aceste lucruri si in carti daca vrei sa stii.
Scaunele sunt niste ingeri cu aripi ce stau pe scaun si asculta judecata lui Dumnezeu, iar acestia spune adevarul judecatorilor de pe pamant.
Nu pot sa-i descriu cu exacitate pentru ca prea putin oameni au intrat in contact cu ei, noi abia cunosc anumite lucruri despre ingeri si arhangeli.