| anonim_4396 a întrebat:

Mentionez ca este vorba doar despre o curiozitate personala.
Este considerat moral, din punct de vedere religios, ca dupa casatorie sotul si sotia sa aiba prieteni (inclusiv prieteni de sex opus)? Adica, daca, de exemplu, o femeie ar fi casatorita si, pe langa asta, ar avea si un prieten de sex opus cu care umbla din cand in cand, fara sa aiba alte intentii cu el decat prietenesti si atat, atunci ar fi ceva imoral din punct de vedere religios la lucrul asta?
Intreb doar cum arata lucrurile din punct de vedere religios.

44 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Biblia spune-Nevasta nu este stapana pe trupul ei si barbatul.Tot astfel nici barbatul nu este stapan pe trupul lui ci nevasta.( 1 Corinteni 7 4) Oriunde mergi iei si trupul cu tine.Pasajul din Efeseni 5 care vorbeste despre indatoririle sotului si ale sotiei incepe cu; Supuneti - va unii altora in frica lui Hristos( Efeseni 5-21)
Deci in casnicia noastra am adoptat principiul ca fiecare sa se suouna celuilalt in privinta relatiilor sociale cu sexul opus. Daca te plimbi cu cineva si sotul tau e impotriva, nu asculti de porunca de a-ti supune trupul lui.

| anonim_4396 explică (pentru ania):

Ce parere ai despre citatele biblice pe care le-a dat pacatosulBogdan:

"8 Pentru că nu bărbatul este din femeie, ci femeia din bărbat.*
9 Şi pentru că n-a fost zidit bărbatul pentru femeie, ci femeia pentru bărbat.
10 De aceea şi femeia este datoare să aibă (semn de) supunere asupra capului ei, pentru îngeri." - 1 Corinteni 8-10

"22 Femeile să se supună bărbaţilor lor ca Domnului,*
23 Pentru că bărbatul este cap femeii, precum şi Hristos este cap Bisericii, trupul Său, al cărui mântuitor şi este.*
24 Ci precum Biserica se supune lui Hristos, aşa şi femeile bărbaţilor lor, întru totul." - Efeseni 5, 22-24

"Femeia să se teamă de bărbat." - Efeseni 5, 33

"Iar femeii i-a zis: «Voi înmulţi mereu necazurile tale, mai ales în vremea sarcinii tale; în dureri vei naşte copii; atrasă vei fi către bărbatul tău şi el te va stăpâni». - Facerea 3, 16

"12 Nu îngăduiesc femeii nici să înveţe pe altul, nici să stăpânească pe bărbat, ci să stea liniştită.*
13 Căci Adam a fost zidit întâi, apoi Eva.*
14 Şi nu Adam a fost amăgit, ci femeia, amăgită fiind, s-a făcut călcătoare de poruncă" - 1 Timotei 2, 12-14

| ania a răspuns (pentru anonim_4396):

O parere foarte buna.Pentru ca Creatorul a dat aceste poruci inseamna ca statutul de cap, de lider al familiei apartine sotului, e odinea naturala a Creatiei.Sotul meu discuta cu mine toate deciziile si de multe ori adopta parerea mea, dar stie ca eu sunt dedicata sa ii i-as lui ultimul cavant, el are resoonsablitatea ultima de a conduce familia noastra.Cred ca multe divirturi au loc pentru ca nevestele fac pe sefele, pe rebele isi tot critica si cicalesc sotii, nu ii respecta ca lideri, eu in toate lucrurile care nu sunt pacat sunt dedicata sa il ascult.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! La cate stupiditati auzi de la astia religiosi, da, clar nu ar vedea cu ochi buni prietenia aceasta. Daca te casatoresti cu o asemenea persoana si ai un prieten bun, mai bine iesiti toti, sa nu iasa discutii apoi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Hai că nu mai suntem în anii 1800, nici măcar în 1900

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu care umbla din cand in cand. Ar umbla ca să ce? Să recite rugăciuni împreună?

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Nu. Pur si simplu sa fie prietena cu el, la fel cum umbla si cu o femeie cu care este prietena.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Câți ani ai? Și ce experiență de prietenie personală cu o femeie, dacă crezi că aceasta este posibil?

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Am 20 de ani. Sunt femeie. Am un iubit cu care sunt impreuna de 3 ani si simt ca ne potrivim. Ma simt foarte bine in relatia cu el si mi-as dori sa ne intelegem si sa ramanem toata viata impreuna. Lucrul asta nu ma impiedica sa vreau sa mai socializez si cu alti oameni. Iubitul meu vede lucurul asta ca pe ceva foarte firesc. Am si prieteni barbati care respecta faptul ca sunt intr-o relatie si nu am avut niciodata probleme cu ei din punctul asta de vedere. Cu unul sunt prietena din copilarie si cu unul de vreo jumatate de an. Si iubitul meu este prieten cu o fosta colega de clasa de la generala cu care a pastrat legatura. Foarte ok tipa. Nu vad nimic in neregula cu asta.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Femeia maritata este supusa doar barbatului ei! Deci, ea nu se poate insoti si cu alti barbati, fiindca nu poate sluji la doi stapani. Dar nu este cazul tau, fiind nemaritata si traind in concubinaj, adica in desfranare de 3 ani cu un barbat. Starea ta nu ar trebui sa fie de curiozitate, ci de maxima ingrijorare si de pocainta, fiindca desfranarea este un pacat de moarte.

| Teddy1517 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

De unde pana unde asociezi tu slujirea la 2 stapani, cu relatia sot-sotie? Sper ca esti doar un troll laughing

| anonimuIl a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Femeia maritata este supusa doar barbatului ei! Ai dreptate, ea îl iubește doar pe soțul ei.

| anonimuIl a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Multe femei au prieteni cu care doar discută.

| anonim_4396 explică (pentru anonimuIl):

Da de unde sti atatea dom'le?

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru anonimuIl):

De unde stii, dom'le, ai stat la fundul lor? O femeie care stie ce inseamna Sfanta Taina a Cununiei in Biserica si care stie sa fie credincioasa barbatului ei, asa cum Biserica este credincioasa Mirelui ei, Iisus Hristos, n-ar comite faptele deocheate si pacatoase pe care mintea ta bolnava le inventeaza!

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru Teddy1517):

Obraznicia ta este spre rusinea ta! Daca nu intelegi ce scriu sau daca nu cunosti textul Scripturii despre credinciosia relatiei intre sot si sotie, nu te baga in seama, mai ales ca nu te-am intrebat de vorba!

| Teddy1517 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Cunosc foarte bine textul Scripturii despre relatia dintre soti. Slujirea la 2 stapani se refera la cu totul altceva si nu isi are deloc locul in acest context. Sotul nu e stapanul sotiei in acelasi fel in care Dumnezeu e Stăpânul. Sotul poate fi capul sotiei, dar in niciun caz,, stapanul" asa cum vrei tu sa spui, comparand relatia sot-sotie cu relatia stapan-cățel. Sotul si sotia sunt perfect egali in fata lui Dumnezeu, au doar roluri diferite(sotul are printre altele, rolul de a-si conduce sotia).

| anonim_4396 explică (pentru pacatosulBogdan):

Daca iesi la plimbare cu un amic inseamna ca il consideri stapanul tau si il slujesti?

| anonimuIl a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Așa am auzit și eu că sunt femeile măritate.

| anonimuIl a răspuns (pentru anonim_4396):

Așa am auzit și eu de la alții.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu esti maritata, nu consider ca e o problema sa te plimbi cu un amic; e chiar normal. Dar daca ai sot de ce ai umbla cu altul si nu cu sotul tau?

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru Teddy1517):

Asemenea comparatie sot-sotie si stapan-catel, eu nu am facut! Comparatia iti apartine in totalitate! Ar insemna sa cred ca relatia dintre Iisus Hristos - Mirele si Biserica Sa, este aceeasi ca dintre stapan si catel. Ar fi evident o hula, si pretentia ta ca eu as fi afirmat sau gandit asa ceva, este hulitoare si mincinoasa!
Hai sa vedem ce scrie in Scriptura!
"8 Pentru că nu bărbatul este din femeie, ci femeia din bărbat.*
9 Şi pentru că n-a fost zidit bărbatul pentru femeie, ci femeia pentru bărbat.
10 De aceea şi femeia este datoare să aibă (semn de) supunere asupra capului ei, pentru îngeri." - 1 Corinteni 8-10

"22 Femeile să se supună bărbaţilor lor ca Domnului,*
23 Pentru că bărbatul este cap femeii, precum şi Hristos este cap Bisericii, trupul Său, al cărui mântuitor şi este.*
24 Ci precum Biserica se supune lui Hristos, aşa şi femeile bărbaţilor lor, întru totul." - Efeseni 5, 22-24

"Femeia să se teamă de bărbat." - Efeseni 5, 33

"Iar femeii i-a zis: «Voi înmulţi mereu necazurile tale, mai ales în vremea sarcinii tale; în dureri vei naşte copii; atrasă vei fi către bărbatul tău şi el te va stăpâni». - Facerea 3, 16

"12 Nu îngăduiesc femeii nici să înveţe pe altul, nici să stăpânească pe bărbat, ci să stea liniştită.*
13 Căci Adam a fost zidit întâi, apoi Eva.*
14 Şi nu Adam a fost amăgit, ci femeia, amăgită fiind, s-a făcut călcătoare de poruncă" - 1 Timotei 2, 12-14

Ai vazut ca Insusi Dumnezeu spune femeii ca barbatul ei o va stapani? Dar eu nu inteleg prin asta o stapanire samavolnica, asa cum ma acuzi, ci una mai mult duhovniceasca in vederea mantuirii amandurora, asa cum si Hristos s-a facut mantuitor al Bisericii Sale.
Nu te mai certi cu ateii, si te certi cu mine care sunt ortodox?

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici eu nu văd nereguli. Dar de curiozitate te întreb ce faci când umbli cu prietenul care nu este iubit.

| Teddy1517 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Trebuia sa dai si versetul despre slujirea la 2 stapani, ca sa vedem in ce context e si daca are vreo legatura cu relatia dintre sot si sotiewinking Fiindca eu de asta ti-am raspuns. Nu ma cert cu nimeni, doar discut. Cu ateii nu prea ai mare lucru de discutat, de asta.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru Teddy1517):

Nu am pretins ca e vreun verset, ci doar e opinia mea ca femeia trebuie sa fie pe deplin credincioasa barbatul ei cu care s-a unit prin Sfanta Taina a Cununiei. "Ce a impreunat Dumnezeu, omul sa nu desparta!", spune Hristos. Matei 19, 6; Marcu 10, 9
Daca femeia maritata ajunge sa umble, chipurile prieteneste cu unul sau mai multi barbati, pe langa sotul sau, atunci cei care o supun sau inrobesc la o astfel de atitudine, aceia o si stapanesc.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Ies prin parc sau la un local. Iesim sa vorbim.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și când vorbiți ce se întâmplă intre voi? Adică cum evoluează sentimetele unuia față de celălalt? Sunt constante sau se modifică tot timpul, așa cum este și normal, fără să vă dați seama.
Astfel vă dați întâlnire. Vă întâlniți. Vorbiți. Apoi vă despărțiți. Tu te întorci la iubitul. Când te întorci la el, ești aceași persoană ca înainte de această întâlnire, sau ești alta? Îți spun eu că ești alta.
Deci ai plecat de lângă iubitul tău. Te-ai întâlnit cu prietenul și ai vorbit. Apoi te-ai întors la iubit. Dar nu s-a întors aceeași persoană, ci alta, aceea pe care convorbirea și întâlnirea cu prietenul a schimbat-o. Acum relația cu iubitul tău este aceeași ca înainte de această întâlnire? Nu, căci ești altă persoană. Astfel întâlnirea cu prietenul nu este așa de neutră și lipsită de consecințe cum ți se pare. Sigur, nu este neapărat ceva în neregulă, dar în regula care exista înainte de întâlnire, ceva s-a schimbat.

| anonim_4396 explică (pentru pacatosulBogdan):

Evident ca in cea mai mare parte din timp as umbla cu sotul si lui i-as acorda cea mai multa atentie. Asta nu inseamna ca este nevoie ca vreunul dintre noi sa renunte la prieteni. Nu vad de ce casatoria ar trebui sa afecteze in vreun fel relatiile de prietenie cu oamenii din jur.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Cu orice om as vorbi mi-ar da o anumita emotie sau o stare indiferent daca este femeie sau barbat. Dupa orice iesire cu cineva am o stare de spirit diferita.
In cazul in care pentru cineva este ceva neobisnuit sa aiba o iesire amicala cu o persoana de sex opus s-ar putea ca lucrul asta sa-i starneasca anumite sentimente, nu doar niste simple emotii. Pentru mine este ceva firesc.
S-a intamplat de multe ori de-a lungul timpului ca un amic sa ma cheme sa ies pe afara si eu sa nu ma duc pentru simplul motiv ca nu aveam chef sa ies atunci cand m-a chemat. Asta fara sa am altceva de facut. Bine, lui i-am spus ca eram ocupata, dar nu era adevarat.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru mine este ceva firesc. Adică vrei să spui că așa ți-e firea, modul tău de a fi. Ai întrebat despre părerea religiei despre firea ta, deci.
Religia este ceea ce leagă pe toți împreună la o idee și mod de comportament, care depășește firea individuală.

| anonim_4396 explică (pentru pacatosulBogdan):

Ce spune biblia despre acele femei care nu vor sa se casatoreasca niciodata? Ma refer la femei care nici nu au relatii sexuale cu vreun barbat.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Fecioarele au parte de mare cinste, daca vor fi intelepte, ca si cele 5 din pilda celor zece fecioare. Cinci din ele erau neintelepte, nu aveau undelemn pentru candelele lor, adica faptele bune, dintre care milostenia este foarte importanta, iar cinci fecioare erau intelepte si ele sunt cele care au intrat la nunta cu Mirele Hristos si usa s-a inchis. Citeste la Evanghelia dupa Matei, cap.25! Noi crestinii ortodocsi cinstim pe lauda fecioriei, pe cea mai cinstita decat heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat serafimii, hotar intre creat si necreat, pe Preasfanta, Preacurata, de Dumnezeu Nascatoarea si Pururea Fecioara Maria. Ea este vie si este in cinstire dupa Dumnezeu, care pe toate le-a facut, lumea vazuta si cea nevazuta.
Femeia maritata, spune Sfantul Apostol Pavel, "poarta de grija de cele ale lumii, cum sa placa barbatului, iar fecioara poarta de grija de cele ale Domnului, ca sa fie sfanta si cu trupul si cu duhul." - 1 Corinteni 7:34
Totusi, daca fecioara daca se marita, nu greseste. - 1 Corinteni 7:28
Dar femeia maritata sa nu se desparta de barbatul ei, decat cu buna invoiala si pentru a se indeletnici cu rugaciunea si cu postul. -1 Corinteni 7:5
Iar Domnul Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu spune ca cea care isi lasa barbatul si se marita cu altul, savarseste adulter. - Marcu 10:12

| halogen001 a răspuns:

Religia nu e o sursă bună de moralitate pentru că religia se bazează pe o fantezie absurdă, primitivă și puerilă. Un om nu are de ce să stea izolat sau să devină proprietatea altui om după căsătorie. Religia se bazează pe minciună, iar minciuna servește în majoritatea cazurilor interesul omului mincinos. Omul mințit și înșelat va acționa greșit fiind sub influența minciunii, departe de adevăr și de realitate.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu asa functioneaza moralitatea creștină. Depinde foarte mult de circumstante. Poate fi ok sau poate fi imoral in functie de situatie. Dacă soțul tău devine gelos din cauza asta atunci e imoral deoarece cauzezi gelozie. Dacă acel prieten se dă la tine si tu continui sa umbli cu el atunci iar e imoral deoarece deja există un pericol. Daca nimic rau nu se intampla si nu exista nicio tentatie si toata lumea e fericita atunci e ok

| Brizbriz a răspuns:

"acum 10 ore | irina1wall a întrebat:
Mentionez ca este vorba doar despre o curiozitate personala.
Este considerat moral, din punct de vedere religios, ca dupa casatorie sotul si sotia sa aiba prieteni (inclusiv prieteni de sex opus)?"

crestin... NU
adica?!? dupa ce te-ai casatorit devii animal de casa, care STA NUMAI IN CASA?!?

islamic... ABSOLUT, aia sunt animale toata ziua

| anonim_4396 explică (pentru Brizbriz):

Ai citit tot ce am scris mai sus sau doar partea aia?

| Brizbriz a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, tu ai citit ce am scris eu?
stii ce inseamna cuvantul "islam"
sunt sigur ca ai auzit de el... dar STII CU ADEVARAT ce inseamna sa fi femeie in islam?!?

ma cam indoiesc, toti au o idee idealizata despre islam, dar nu realizeaza ca in majoritatea tarilor islamice majoritatea femeilor sunt pur si simplu sclave, iar in tari cu islam "moderat" sunt macar marginalizate, inclusiv unele asa zise laice, ca Turcia

| haileewatson a răspuns:

Daca vorbesti de religie... nu ma mira nimic avand in vedere cat de spalati pe creier sunt persoanele mega religioase.
Din punct de vedere moral si logic, vad nicio problema in a avea prieteni de sex opus. Este ceva normal si firesc.

| anonim_4396 explică (pentru haileewatson):

Nu ma refeream la cum ar percepe ei personal o astfel de situatie. Ma refeream la ce spune biblia sau biserica despre o astfel de situatie.

| anonimuIl a răspuns:

Sigur nu e bine pentru femeile măritate să mai aibă și prieteni cu care să mai umble numai cu ei.

| andreisergiu123456789 a răspuns:

Teoretic e posibil practic mai mereu se poate intampla mai mult.laughing)

| gogugogugogu a răspuns:

Nu cred ca religia permite asa ceva. In plus, e greu de crezut ca o femeie si un barbat pot fi prieteni in felul descris de tine fara sa existe, undeva in adancul sufletului, si o posibilitate sa se intample ceva mai mult daca sunt singuri undeva...

| anonim_4396 explică (pentru gogugogugogu):

Nu intrebam despre parerea ta. Intrebam ce ar spune biblia despre o astfel de situatie.

| gogugogugogu a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa te sperie ce scrie in biblie, o sa-ti dai seama ca in fiecare zi a vietii tale ai facut minim un pacat.