| RAY a întrebat:

As vrea sa intreb doar agnostici,deisti, panteisti de ce nu puteti renunta la ipoteza unui creator? nu credeti ca ar putea exista o alternativa fara un creator?

29 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Pun si eu o intrebare, in afara de INTERNET mai si alta sursa de documentare?

| RAY explică (pentru danut):

Am si eu o intrebare de ce faci spam pe site ul TPU?

| danut a răspuns (pentru RAY):

Ai notiunea cuvintelor?

| RAY explică (pentru danut):

Eu o singura intrebare am, exista vreo dovada clara ca exista dumnezeu? categoria asta e pierdere de timp,asta e intrebarea esentiala de fapt,exista dovezi clare,ok,prezintale,ce atata intrebari fara sens, cartii, dezbateri, cand eu ca ateu astept dovada aia clara si gata, asta e ca fantomele exista pai filme cu fantome exista deci ele exista

| RAY explică (pentru danut):

Sa nu crezi ca sunt ignorant, am cautat eu dovezi pe internet si nimic, argumentele se potrivesc pentru toti zeii

http://inters.org/John-Paul-II-Science-Proofs-God
https://en.wikipedia.org/wiki/Existence_of_God
https://www.everystudent.com/features/isthere.html
https://www.edge.org/......-is-no-god

vezi sunt surse crestine, stiintifice, religioase etc

dar nimic clar, eu intrebarea am pus-o pentru deisti, panteisti, agnostici care ma uimesc mereu cu inteligenta lor, am ce discuta cu ei

| danut a răspuns (pentru RAY):

"Eu o singura intrebare am, exista vreo dovada clara ca exista dumnezeu?"
Da, exista dar nu cred ca meriti aceasta informatie. Pe Dumnezeu trebuie sa IL gasesti singur DACA esti interesat in mod real de El.

| RAY explică (pentru danut):

Pai asa pot sa o gasesc si pe afrodita sau zeus,brahma sau zeii nordici,nu asa se rezolva o problema,prezinta o dovada din moment ce afirmi ceva,tu spui inchideti mintea spre ratiune,logica si crede ceea ce scrie in biblie atat in caz contrar iadul vesnic e de tine, omule eu nu vreau sa cred, eu vreau sa cunosc, si sunt convins ca daca exista dumnezeu nu ne vrea prosti, ignorati, limitati

| danut a răspuns (pentru RAY):

"vezi sunt surse crestine, stiintifice, religioase etc dar nimic clar"
Ce intelegi tu prin "clar"? vrei sa il vezi pe Dumnezeu, nu poti fiindca ochii tai nu pot vedea in acel spectru al luninii (prost definit ca lumina dar nu gasesc alta posibilitate de exprimare). Aici tin sa subliniez, ma refer la Dumnezeul care exista actualmente pe Terra, Duhul Sfant.

| RAY explică (pentru danut):

Observarea și măsurarea fenomenelor
Acumularea și ordonarea materialului
Crearea de ipoteze și modele, prognoze, stabilirea nivelului de importanță
Testarea ipotezelor modelului prin experimente, teste, încercări
Confirmarea sau infirmarea ipotezelor
Publicarea rezultatelor, pentru ca acestea să poată fi validate de alții
Modificarea, dezvoltarea sau invalidarea modelului, în funcție de rezultatul testelor și de opiniile criticilor
În cazul confirmării, dezvoltarea unei teorii, care trebuie însă să îndeplinească anumite criterii
Atât timp cât teoria nu este falsificată, poate să fie considerată cunostință științifică

daca mie mi ar aparea dumnezeu m-as interna la nebuni, daca l ar vedea toata planeta as crede in zeitatea aia, in caz contrar inseamna ca schizofrenici sunt oamenii normali, sanatosi

| RAY explică (pentru danut):

Tu il vezi /vorbesti cu dumnezeu?

| danut a răspuns (pentru RAY):

Esti un radicalist, totul se limiteaza la ce POTI TU, poate alti pot si altceva decat poti tu sau altii ca tine. Legile enuntate de tine sunt dovada neputintei unora asemanatori cu tine care au FIXAT niste etaloane in functie de putintele (NEPUTINTELE) lor. Dreptul vostru in NEPUTINTA.

| RAY explică (pentru danut):

Nu sunt radical sunt sceptic, cred ca totul are o cauza si un efect, absolut totul

| danut a răspuns (pentru RAY):

Daca cei enumerati de tine iti satisfac necesitatile spirituale, nimeni nu se opune la ce vrei tu, Liberul Albitru. Eu nu cred in IAD dar folosesc notiunea pentru cei ce nu pot depasi acest "nivel' de intelegere.

| danut a răspuns (pentru RAY):

De ce esti interesat de ce pot eu?

| danut a răspuns (pentru RAY):

Dreptul tau sa fi sceptic dar eu cred ca esti radicalist, dovedeste ca nu este asa.

| RAY explică (pentru danut):

A nu crede nu trebuie sa dovedesti, a crede trebuie sa dovedesti

| danut a răspuns (pentru RAY):

"a crede trebuie sa dovedesti"
Tare domnule, uite un exemplu: eu nu cred ca tu existi ci esti doar un mic robotel, dovedeste contrariu.

| RAY explică (pentru danut):

Desigur ca pot dovedi ca exist si tu poti dovedi ca existi, ai emis o ipoteza in privinta existentei mele,ca exist sub o forma sau alta, deci esti constient ca exist,partea a doua existenta mea incalca legile fizici,ale ratiuni,daca nu,ipoteza este mare sa fie adevarata daca nu este mai mica,dar cand vorbim de un creator care apare din absolut nimic si creaza absolut totul din nimic incalca legile fizici,biologiei,chimiei,stiinteti si a naturi,natura ne spune ca exista o cauza pentru orice lucru,si existenta mea are o cauza, un creator este mult mai complex ca creatia lui

sunt curios tu ce dovezi ai ca nu exista brahma? dupa ilogica ta tot ce nu se poate dovedi exista,deci vampiri,varcolaci,fantome,zane etc
ele exista ori noi suntem limitati si nu le percepem ori ele exista ca nu putem dovedi ca nu exista, daca afirmi ceva gen dovedeste ca nu a existat o crima, putem vedea dovezile ca nu a existat sau ca a existat, zeul tau nu emite dovezii ca exista, cum ar fi sa ne imaginam o lume in care tot ce nu se poate dovedi exista, inseamna ca schizofrenici chiar vad lucruri pe bune

| Bondarel99 a răspuns:

Tu de ce nu poți renunța sa mai pui astfel de întrebări? Crezi ca tu ai găsit adevarul și restul sunt prosti?

| RAY explică (pentru Bondarel99):

Pentru ca sunt fiinta umana si am creier si consider ca e ok sa il folosesc iar curiozitatea este motorul cunoasteri, faza cu adevarul, daca as stii adevarul nu as adauga intrebari, nu ar avea sens

| Bondarel99 a răspuns (pentru RAY):

Tu nu ai întrebat ceva, tu ai afirmat ceva.

| RAY explică (pentru Bondarel99):

Unde vezi tu asa ceva ca sunt curios

Răspuns utilizator avertizat
| benny7 a răspuns:

Credința este o alegere liberă!
Trăim într-o perioadă în care o persoană are o iluzie de libertate și este la fel de liberă ca un sclav în vârstă. Stilul de viață atrăgător este redus la muncă excesivă și momente de satisfacție scurte, care ascund cu succes inumanitatea condițiilor de viață și, în același timp, hrănesc utilajele de consum,,,!

| RAY explică (pentru benny7):

Din nou repet intrebarea era pentru alti nu pentru voi

| benny7 a răspuns (pentru RAY):

Atunci e ok!*

| PreaDistinsul a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care tu nu poti renunta la ipoteza ca nu exista un creator. Nu crezi ca ar putea exista o alternativa care sa implice un creator? N-ai nicio dilema existentiala?

| RAY explică (pentru PreaDistinsul):

Tu nu esti agnostic, deist, panteist