| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa ma pocaiesc in viitorul apropiat eu sunt de religie catolica la ce secta ar trebui sa ma pocaiesc? Baptisti evanghelisti, martorii lui iehova... Ca nu sunt sigur nici eu.

Răspuns Câştigător
| Mclaren12 a răspuns:

Este acelasi lucru. Indiferent de secta crestina la care aderi, tot pe zeul lor ipotetic il slavesti.

| anonim_4396 explică (pentru Mclaren12):

Si daca as vrea sa il slavesc pe zeul meu adica pe dumnezeu ce ar trebui sa fac? De fapt pe dunezeul al tuturor dintre noi unde unde ar trebui sa merg ce cale sa urmez?

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Dumnezeu" nu este zeul tuturor dintre noi. "Dumnezeu"/Yehova/El Elyon/Elohim/El Ribbon/ Hashem etc. este doar zeul evreilor. Aceștia i-au obligat pe păgâni să le asimileze credințele și să devină astfel creștini adepți ai unei religii evreiești. Omul gentil (ne-evreu) nu-și are rădăcinile religioase în programul iudeo-creștin, ci în păgânismul antic și în Zeul păgân al antichității spirituale păgâne, Satan/Enki/Ea/Odin/Ptah etc.
Când spui om alb arian (adică probabil ce ești tu, eu și mai toată Europa) cu siguranță că nu spui creștin, ci păgân, pentru că rasa albă își are originile religioase în păgânismul antic care a precedat programul iudeo-creștin cu mii de ani. Evreii și-au folosit puterea conferită prin creștinism pentru a distruge toată cultura spirituală a păgânilor și pentru a-i transforma în sclavi religioși în timp ce ei și-au însușit această cunoștință care nu le aparținea de drept, ci doar au furat-o și corupt-o.
Deci dacă vrei să urmezi pe zeul originar al tău, al meu și al întregii rase albe, te sfătuiesc să te întorci la păgânismul antic.
http://crestinismulexpus.blogspot.ro/
http://666soarelenegru.blogspot.ro/
http://bucurialuisatan.com/

| anonim_4396 explică (pentru Mclaren12):

Eu nu sunt alb, taicameu era alb. cred ca te referi la zeul zalmoxis acela este al romanilor a dacilor.eu sunt mai inchis la ten nu sunt 100% roman

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Zamolxis este acelasi Zeu suprem slavit in toate religiile pagane antice. El este identificat cu Enki (sumerieni), Ea (akkadieni), Ptah (egipteni), Odin (nordici) etc. Asta nu te opreste in a te intoarce la adevaratele origini. Pot zice cu certitudine ca rasa alba a cladit cele mai stralucitoare civilizatii ale istoriei dar paganismul antic era si este pentru toate rasele, exceptandu-i pe evrei pentru ca din punct de vedere genetic, ei reprezinta o rasa distinca care nu se identifica cu celelalte. In plus, ei impreuna cu religiile lor avraamaice s-au luptat neincetat sa distruga viata, cultura si spiritualitatea paganilor.
http://bucurialuisatan.com/trecutul-nostru-este-distrus/

17 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Din premiul acordat arati cat de IPOCRIT poti fi, acum poti fi sigur.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Desteptule nu m-a lasat sa acord raspunsul castigatorului nu mai fi tu superficial am vrut aceluiasi sa ai dau raspunsu dar nu mau lasat asa ca am dat la un alt raspuns al aceluiasi utilizator.in caz ca nu stiai ca adevatu zeu al dacilor era zalmoxis.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci tu vrei sa te mantuie Zalmoxis, succes.

| danay72 a răspuns:

Studiaza Biblia si apoi vei intelege cum e aprobat de Dumnezeu. Daca ai discutat cu martorii lui Iehova ai observat ca noi incurajam studiu Bibliei, iar in urma acestuia, dupa ce persoana a inteles ce anume cere Dumnezeu de la noi, poate decide sa se boteze, dar nu inainte.Este un lucru foarte serios, de aceea nu trebuie luată această decizie sub impulsul momentului.

| milan9 a răspuns:

"Pocăinţă" înseamnă regretarea păcatelor, primirea harului iertării. Spaţiul pe care Dumnezeu l-a lăsat pentru pocăinţă este spaţiul Bisericii, pe care Mântuitorul o numeşte "Biserica mea" - una singură! Este Biserica Noului Testament, cea a lui Dumnezeu, neschimbată, fără întreruperi, nu a oamenilor, nu cu brevete de invenţie din partea oamenilor!

| milan9 a răspuns:

În general se face mare confuzie în privinţa termenului de "pocaintă". În nici un caz ea nu presupune renunţarea la har, la Biserică. "Pocăinţa" reprezintă hotărârea de a nu mai greşi, urmată de primirea concretă a harului...
"Pocăinţa" înseamnă doar conştientizarea, mărturisirea (taina spovedaniei, sau a "pocăinţei"), părerea de rău pentru săvârşirea păcatelor.
Ca regret pentru păcatele făcute, ca primire a a harului iertării prin spovedanie, însoţeşte întreaga viaţa a omului.

Dar asta nu e tot. Este necesar ca păcatele respective să nu mai fie repetate, altfel pocăinţa (regretarea păcatului, spovedania şi îndreptarea vieţii) nu este dusă până la capăt!

Pocăinţa nu are cum să fie o altă "religie", doar Mântuitorul Hristos a vorbit despre O SINGURĂ BISERICĂ!

| AC4S4 a răspuns:

Pocainta si schimbarea cultului sunt lucruri diferite.

| VelaJohnny a răspuns:

Tu studiază Biblia, și străduiește-te să trăiești în armonie cu învățăturile ei, respectând strict ceea ce Dumnezeu cere în ea de la oameni. Cu timpul o sa o înțelegi tot mai mult, și vei face decizia cea mai buna, alegând acel cult care o respectă in totalitate. Degeaba te faci membrul unui cult care predă învățături omenești, alegerea religiei este o chestiune foarte importanta și îți influențează viața mult, de ce să nu fi sigur că alegi bine? Cum ziceam, baza creștinismului este Biblia. Dacă te bazezi pe ea o sa alegi bine.

| anonim_4396 explică (pentru VelaJohnny):

Asa voi face mersi fain.

| KhludCiprian a răspuns:

Ca și fost baptist (am fost pe la ei 16 ani) și cu logodnica de religie crestina catolica, pot zice foarte direct: nu îți bate capul cu protestanții.

Protestanții au o fixație cu „idolii" catolici dar în mod cert au și o altă fixație cu idolul lor principal „Biblia", scuze „Isus" adica scuze, doream sa scriu: interpretarea pastorului a Bibliei despre Isus.

În fapt, catolicii admit evidentul: sunt probleme și contradicții în Biblie. Știm asta de minim 300 de ani. Protestanții nu!

Catolicii admit evidentul: teoria evoluției e cea mai bună explicație a diversității vieții. Protestanții nu!

Catolicii au problemele lor bineînțeles, dar dacă dorești să înveți orice despre protestanți, atât trebuie să înveți: că protestanții au căutat în state precum Uganda să impună pedeaspa cu moartea la anumiți oameni doar că sunt homosexuali. Și dacă ai fi zis că cei care au propus asta erau dintr-o țară retrogradă precum Siria sau Arabia Saudită, nu, bineînțeles: era vorba explicit de protestanți din SUA,...

| anonim_4396 explică (pentru KhludCiprian):

Deci e mai bine sa raman catolic decat sa ma pocaiesc la o secta? happy

| KhludCiprian a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, în mod cert!

Uite, îți mai dau un exemplu: la începutul Bibliei catolice din Lituania, ai o prefață care te introduce în ce spun academicienii despre Biblie, care spune între altele că mitul genezei e scris de minim 2 autori și îți spune de ce.

Dacă ai discuta conținutul prefaței cu un protestant, ei au să te „scuipe între ochi", nu că nu e adevărat ce scrie în prefața Bibliei, dar că ei au Biblia ca o dogmă, chiar și când ea greșește!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"As vrea sa ma pocaiesc" --- cainta nu e ceva programat sau facut mecanic. Cainta presupune in primul rand cunoastere si rationare. Poti incepe cu natura. Priveste o floare, cerul instelat. Studiaza stiintele exacte si fa apel la propria ta ratiune si formeaza-ti propriile concluzii. Reflecteaza la sensul vietii. Reflecteaza asupra a ceea ce se intampla in lume. Studiaza despre toate religiile lumii si vezi care e cea mai potrivita cu realitatea. Cauta sa intelegi esenta lucrurilor si a notiunilor. Studiaza-ti propria constiinta. Mediteaza la tine insuti si la ce e in jurul tau. Nu te lasa invatat de altii. Invata singur si rationeaza tot ce poate exista cu propria ta ratiune.