| TaNNNkEr a întrebat:

As vrea si eu sa ma lamuriti cu 2 chestii: 1. Dumnezeu i-a creat pe Adam si Eva, iar acestia pe Cain si Abel, amandoi baieti. si dupa? si 2. Se spune ca Adam si Eva au fost facuti, nu nascuti, corect? Si atunci de ce in tablouri sunt desenati cu buric? pentru cei ce nu stiu buricul este locul unde a fost legat pruncul de mama sa prin cordonul ombilical, deci apare doar la persoanele ce au fost nascute, iar cum Adam si Eva au fost focuti, nu ar trebui sa aiba.

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

La Geneza 5:3 spune ca l-au avut si pe Set, deci al treilea baiat. Iar la Geneza 5:4 spune ca apoi au mai avut fii si fiice. Deci mai mult de 3 baieti si, in plus, au avut si fete.

12 răspunsuri:
| anonim4565 a răspuns:

Pai chestia ca picturile alea sunt doar picturi ce nu prea au legatura cu realitatea...

| anonim4565 a răspuns:

La inceput nu au fost date legi de Dumnezeu

| TaNNNkEr explică (pentru anonim4565):

Pai. in faza cu picturile afirmi ca Adam si Eva nu apartin 'realitatii' iar in al doilea nu prea ma prind care'i faza cu legil. mai astept pareribig grin

| anonim4565 a răspuns (pentru TaNNNkEr):

Cu privire la relatiile intre neamuri (casatorie intre neamuri)
daca intelegi la ce ma refer.si in faza cu picturile ma refeream ca le-au pictat niste oameni.nu stiu ei cum aratau adam si eva poate nici nu s-au gandit la faza ca oamenii au buric deoarece s-au nascut si adam si eva teoretic nu ar trebui sa aiba
pur si simplu o greseala de neatentie

| TaNNNkEr explică (pentru anonim4565):

Nu la asta ma refeream. ok trecem cu vederea relatiilor sexuale intre rude. eu ma refeream ca Eva i-a nascut pe Cain si Abel, doi baieti, iar de aici nu imi dau seama cum a "perpetuat" ca sa zic asa omeniirea.

| anonim4565 a răspuns (pentru TaNNNkEr):

Nu ma bag unde nu spune Biblia nimic

| Justrollin a răspuns (pentru TaNNNkEr):

Nu iti raspund la intrebare, dar tin sa te corectez, au fost 3 baieti, cain abel si seth

| emisefd a răspuns (pentru Justrollin):

Daunde si pana unde trei daunde l-ai pus pe SETH msi citeste biblis o dst ls geneza.

| Saya a răspuns:

2.Pentru ca desene acelea sunt dupa viziunea muritorilor.

Asa si de Lilith de ce nu se spune nimic? Noroc ca mai avem apocrifele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am cazut p[e spate la intrebarea ta pusa de mii de ori pe tpu.nu vrei sa ma ajuti? nu vreau sa ma ridici. daca tot sant pe spate?

| TaNNNkEr explică (pentru anonim_4396):

Sincer, puteai sa-ti raspunsul pentru tine. in sectiunea asta sunt 9104 de intrebari. crezi ca am avut timp sa ma uit si sa citesc fiecare intrebare ca sa vad daca a mai fost pusa? Incearca tu si daca iti ia mai putin de 3 minute cat mi-a luat mie sa ma uit pe primele 5 pagini sa ma suniwinking Si sincer ai maini si picioare, nu e nevoie sa te ajut eu sa te ridici.

| MasterYoda a răspuns:

Prin buric a scos coasta de la Adam si tot prin buric i-a bagat-o Evei. Ca doar nu era sa i-o bage prin...