| SilentStriker a întrebat:

Daca Dumnezeu i-a creat pe Adam si pe Eva, iar acestia au avut 3 fii Abel, Cain si Set (toti 3 baieti), noi, din cine "ne tragem"?

25 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Au facut prostii cu mamica.

| powergirl a răspuns:

Citeste bibilia ca aici iti raspunde care ce il taie capul dar acolo scrie clar ce vrei sa afli

| RAY a răspuns:

Capitou 4

povestea e asa, cain il omarat pe abel, cain blestemat rusinat pleaca in lume unde intarneste o femeie cu ea face copii, adam cu eva mai fac copii cand adam implineste 235 de ani,intrebarea e acea femeie cine a creat-o,cine este? in cap 6, 7 vedem ca are familie acea femeie, desi traiau oamenii inainte de adam si eva
După aceea a cunoscut Adam pe Eva, femeia sa, şi ea, zămislind, a născut pe Cain şi a zis: "Am dobândit om de la Dumnezeu".
2. Apoi a mai născut pe Abel, fratele lui Cain. Abel a fost păstor de oi, iar Cain lucrător de pământ.
3. Dar după un timp, Cain a adus jertfă lui Dumnezeu din roadele pământului.
4. Şi a adus şi Abel din cele întâi-născute ale oilor sale şi din grăsimea lor. Şi a căutat Domnul spre Abel şi spre darurile lui,
5. Iar spre Cain şi spre darurile lui n-a căutat. Şi s-a întristat Cain tare şi faţa lui era posomorâtă.
6. Atunci a zis Domnul Dumnezeu către Cain: "Pentru ce te-ai întristat şi pentru ce s-a posomorât fata ta?
7. Când faci bine, oare nu-ţi este faţa senină? Iar de nu faci bine, păcatul bate la uşă şi caută să te târască, dar tu biruieşte-l!"
8. După aceea Cain a zis către Abel, fratele său: "Să ieşim la câmp!" Iar când erau ei în câmpie, Cain s-a aruncat asupra lui Abel, fratele său, şi l-a omorât.
9. Atunci a zis Domnul Dumnezeu către Cain: "Unde este Abel, fratele tău?" Iar el a răspuns: "Nu ştiu! Au doară eu sunt păzitorul fratelui meu?"
10. şi a zis Domnul: "Ce ai făcut? Glasul sângelui fratelui tău strigă către Mine din pământ.
11. Şi acum eşti blestemat de pământul care şi-a deschis gura sa, ca să primească sângele fratelui tău din mâna ta.
12. Când vei lucra pământul, acesta nu-şi va mai da roadele sale ţie; zbuciumat şi fugar vei fi tu pe pământ".
13. Şi a zis Cain către Domnul Dumnezeu: "Pedeapsa mea este mai mare decât aş putea-o purta.
14. De mă izgoneşti acum din pământul acesta, mă voi ascunde de la faţa Ta şi voi fi zbuciumat şi fugar pe pământ, şi oricine mă va întâlni, mă va ucide".
15. Şi i-a zis Domnul Dumnezeu: "Nu aşa, ci tot cel ce va ucide pe Cain înşeptit se va pedepsi". Şi a pus Domnul Dumnezeu semn lui Cain, ca tot cel care îl va întâlni să nu-l omoare.
16. Şi s-a dus Cain de la faţa lui Dumnezeu şi a locuit în ţinutul Nod, la răsărit de Eden.
17. După aceea a cunoscut Cain pe femeia sa şi ea, zămislind, a născut pe Enoh. Apoi a zidit Cain o cetate şi a numit-o, după numele fiului său, Enoh.
18. Iar lui Enoh i s-a născut Irad; lui Irad i s-a născut Maleleil; lui Maleleil i s-a născut Matusal, iar lui Matusal i s-a născut Lameh.
19. Lameh şi-a luat două femei: numele uneia era Ada şi numele celeilalte era Sela.
20. Ada a născut pe Iabal; acesta a fost tatăl celor ce trăiesc în corturi, la turme.
21. Fratele lui se numea Iubal; acesta este tatăl tuturor celor ce cântă din chitară şi din cimpoi.
22. Sela a născut şi ea pe Tubalcain, care a fost făurar de unelte de aramă şi de fier. Şi sora lui se chema Noema.
23. Şi a zis Lameh către femeile sale: "Ada şi Sela, ascultaţi glasul meu! Femeile lui Lameh, luaţi aminte la cuvintele mele: Am ucis un om pentru rana mea şi un tânăr pentru vânătaia mea.
24. Dacă pentru Cain va fi răzbunarea de şapte ori, apoi pentru Lameh de şaptezeci de ori câte şapte!"
25. Adam a cunoscut iarăşi pe Eva, femeia sa, şi ea, zămislind, a născut un fiu şi i-a pus numele Set, pentru că şi-a zis: "Mi-a dat Dumnezeu alt fiu în locul lui Abel, pe care l-a ucis Cain.
26. Lui Set de asemenea i s-a născut un fiu şi i-a pus numele Enos. Atunci au început oamenii a chema numele Domnului Dumnezeu.

Capitolul 5
1. Iată acum cartea neamului lui Adam. Când a făcut Dumnezeu pe Adam, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu.
2. Bărbat şi femeie a făcut şi i-a binecuvântat şi le-a pus numele: Om, în ziua în care i-a făcut.
3. Adam a trăit două sute treizeci de ani şi atunci i s-a născut un fiu după asemănarea sa şi, după chipul său şi i-a pus numele Set.
4. Zilele pe care le-a trăit Adam după naşterea lui Set au fost şapte sute de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
5. Iar de toate, zilele vieţii lui Adam au fost nouă sute treizeci de ani şi apoi a murit.
6. Set a trăit două sute cinci ani şi i s-a născut Enos.
7. După naşterea lui Enos, Set a mai trăit şapte sute şapte ani, şi i s-au născut fii şi fiice.
8. Iar de toate, zilele lui Set au fost nouă sute doisprezece ani şi apoi a murit.
9. Enos a trăit o sută nouăzeci de ani şi atunci i s-a născut Cainan.
10. După naşterea lui Cainan, Enos a mai trăit şapte sute cincisprezece ani şi i s-au născut fii şi fiice.
11. Iar de toate, zilele lui Enos au fost nouă sute cinci ani şi apoi a murit.
12. Cainan a trăit o sută şaptezeci de ani şi atunci i s-a născut Maleleil.
13. După naşterea lui Maleleil, Cainan a mai trăit şapte sute patruzeci de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
14. Iar de toate, zilele lui Cainan au fost nouă sute zece ani şi apoi a murit.
15. Maleleil a trăit o sută şaizeci şi cinci de ani şi atunci i s-a născut Iared.
16. După naşterea lui Iared, Maleleil a mai trăit şapte sute treizeci de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
17. Iar de toate, zilele lui Maleleil au fost opt sute nouăzeci şi cinci de ani şi apoi a murit.
18. Iared a trăit o sută şaizeci şi doi de ani şi atunci i s-a născut Enoh.
19. După naşterea lui Enoh, Iared a mai trăit opt sute de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
20. Iar de toate, zilele lui Iared au fost nouă sute şaizeci şi doi de ani şi apoi a murit.
21. Enoh a trăit o sută şaizeci şi cinci de ani, şi atunci i s-a născut Matusalem.
22. Şi a umblat Enoh înaintea lui Dumnezeu, după naşterea lui Matusalem, două sute de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
23. Iar de toate, zilele lui Enoh au fost trei sute şaizeci şi cinci de ani.
24. Şi a plăcut Enoh lui Dumnezeu şi apoi nu s-a mai aflat, pentru că l-a mutat Dumnezeu.
25. Matusalem a trăit o sută optzeci şi şapte de ani şi atunci i s-a născut Lameh.
26. După naşterea lui Lameh, Matusalem a mai trăit şapte sute optzeci şi doi de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
27. Iar de toate, zilele lui Matusalem, pe care le-a trăit, au fost nouă sute şaizeci şi nouă de ani şi apoi a murit.
28. Lameh a trăit o sută optzeci şi opt de ani şi atunci i s-a născut un fiu.
29. Şi i-a pus numele Noe, zicând: "Acesta ne va mângâia în lucrul nostru şi în munca mâinilor noastre, la lucrarea pământului, pe care l-a blestemat Domnul Dumnezeu!"
30. Şi a mai trăit Lameh, după naşterea lui Noe, cinci sute şaizeci şi cinci de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
31. Iar de toate, zilele lui Lameh au fost şapte sute cincizeci şi trei de ani şi apoi a murit.
32. Noe era de cinci sute de ani, când i s-au născut trei feciori: Sem, Ham şi Iafet.

| relian a răspuns:

Pai asa este primii au fost Adam si Eva dar apoi a venit potopul si au scapat doar Noe cu nevastasa si cu cei 3 fii ai lor.Insa tot in biblie spune ca cei 3 fii erau casatoriti deci aveau neveste care au urcate si ele la bordul arcei. Vorba unora inainte sa inytrebi citeste ca nu e asa de greu si nici mult nu este.Ori voiai sa arati ca probabil ca sau inmultit prin clonare sau ce? Sau erau hermafroditi cu sex labil cind femei cind barbat dupa necesitati si nevoi.Napsa ddar astea nu-s subiecte interesante.Numai copii pe aici.

| Mădă0611 a răspuns:

Teistii se trag din Adam si Eva, incestul nambăr uan, despre al 2-lea intreaba-l pe Noe. Poate de aia unii sunt cum sunt thinking

| M25M a răspuns:

Foloseste-ti imaginatiawinking

| martzian a răspuns:

Unde scrie ca nu au avut si fete?

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Din apa si chimicale.

| dragos9234 a răspuns:

Abel,Cain si Set au facut copii cu mama lor, Eva.

| Chαяtreux a răspuns:

Citeste Biblia si vei sti raspunsul.
Se specifica foarte clar ca dupa cei 3 fii, au mai avut multi copii.

| unbaiatanonim a răspuns:

Din parinti. big grin (Sper ca ti-am raspuns la intrebare)

| C0nstantin a răspuns:

Hai cu caprele laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru C0nstantin):

rolling on the floor)

| C0nstantin a răspuns (pentru Mădă0611):

Te mai mira de unde se trage asa efectul de turma in randul crestinilor? laughing E nevoie doar de un cioban la o turma de capre laughing

| CristianMarius a răspuns:

Dupa ce Abel a fost omorat de Cain, Adam a mai avut un fiu numit Set:
"Adam s-a împreunat iarăş cu nevastă-sa; ea a născut un fiu, şi i -a pus numele Set;,, căci``, a zis ea,,, Dumnezeu mi -a dat o altă sămînţă în locul lui Abel, pe care l -a ucis Cain.``" (Geneza 4:25)
Adam si Eva au mai avut si alti fii si fice: "După naşterea lui Set, Adam a trăit opt sute de ani; şi a născut fii şi fiice." (Geneza 5:4)

| GRs a răspuns (pentru CristianMarius):

Asta inseamna ca fii si fiicele lui Adam si Eva s-au inmultit intre ei, asta inseamna incest. Uite ce zice Biblia despre incest: "Nici unul din voi să nu se apropie de ruda lui de sânge, ca să-i descopere goliciunea. Eu sunt Domnul" Levitic 18:6

| CristianMarius a răspuns (pentru GRs):

Pffffffffffffff greu de inteles Crede si nu cerceta

| RAY a răspuns (pentru CristianMarius):

Minti dupa ce la ucis pe cain a plecat in lume unde a gasit o femmeie cu care a facut copii, ciudat acea femeie cine a creatp pe ea nu scrie in biblie

| RAY a răspuns (pentru CristianMarius):

capitolu 4
I a zis Domnul: "Ce ai făcut? Glasul sângelui fratelui tău strigă către Mine din pământ.
11. Şi acum eşti blestemat de pământul care şi-a deschis gura sa, ca să primească sângele fratelui tău din mâna ta.
12. Când vei lucra pământul, acesta nu-şi va mai da roadele sale ţie; zbuciumat şi fugar vei fi tu pe pământ".
13. Şi a zis Cain către Domnul Dumnezeu: "Pedeapsa mea este mai mare decât aş putea-o purta.
14. De mă izgoneşti acum din pământul acesta, mă voi ascunde de la faţa Ta şi voi fi zbuciumat şi fugar pe pământ, şi oricine mă va întâlni, mă va ucide".
15. Şi i-a zis Domnul Dumnezeu: "Nu aşa, ci tot cel ce va ucide pe Cain înşeptit se va pedepsi". Şi a pus Domnul Dumnezeu semn lui Cain, ca tot cel care îl va întâlni să nu-l omoare.
16. Şi s-a dus Cain de la faţa lui Dumnezeu şi a locuit în ţinutul Nod, la răsărit de Eden.
17. După aceea a cunoscut Cain pe femeia sa şi ea, zămislind, a născut pe Enoh. Apoi a zidit Cain o cetate şi a numit-o, după numele fiului său, Enoh.
18. Iar lui Enoh i s-a născut Irad; lui Irad i s-a născut Maleleil; lui Maleleil i s-a născut Matusal, iar lui Matusal i s-a născut Lameh.
19. Lameh şi-a luat două femei: numele uneia era Ada şi numele celeilalte era Sela.
20. Ada a născut pe Iabal; acesta a fost tatăl celor ce trăiesc în corturi, la turme.
21. Fratele lui se numea Iubal; acesta este tatăl tuturor celor ce cântă din chitară şi din cimpoi.
22. Sela a născut şi ea pe Tubalcain, care a fost făurar de unelte de aramă şi de fier. Şi sora lui se chema Noema.
23. Şi a zis Lameh către femeile sale: "Ada şi Sela, ascultaţi glasul meu! Femeile lui Lameh, luaţi aminte la cuvintele mele: Am ucis un om pentru rana mea şi un tânăr pentru vânătaia mea.
24. Dacă pentru Cain va fi răzbunarea de şapte ori, apoi pentru Lameh de şaptezeci de ori câte şapte!"
25. Adam a cunoscut iarăşi pe Eva, femeia sa, şi ea, zămislind, a născut un fiu şi i-a pus numele Set, pentru că şi-a zis: "Mi-a dat Dumnezeu alt fiu în locul lui Abel, pe care l-a ucis Cain.
26. Lui Set de asemenea i s-a născut un fiu şi i-a pus numele Enos. Atunci au început oamenii a chema numele Domnului Dumnezeu.

capitolu 5

ată acum cartea neamului lui Adam. Când a făcut Dumnezeu pe Adam, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu.
2. Bărbat şi femeie a făcut şi i-a binecuvântat şi le-a pus numele: Om, în ziua în care i-a făcut.
3. Adam a trăit două sute treizeci de ani şi atunci i s-a născut un fiu după asemănarea sa şi, după chipul său şi i-a pus numele Set.
4. Zilele pe care le-a trăit Adam după naşterea lui Set au fost şapte sute de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
5. Iar de toate, zilele vieţii lui Adam au fost nouă sute treizeci de ani şi apoi a murit.
6. Set a trăit două sute cinci ani şi i s-a născut Enos.
7. După naşterea lui Enos, Set a mai trăit şapte sute şapte ani, şi i s-au născut fii şi fiice.
8. Iar de toate, zilele lui Set au fost nouă sute doisprezece ani şi apoi a murit.
9. Enos a trăit o sută nouăzeci de ani şi atunci i s-a născut Cainan.
10. După naşterea lui Cainan, Enos a mai trăit şapte sute cincisprezece ani şi i s-au născut fii şi fiice.
11. Iar de toate, zilele lui Enos au fost nouă sute cinci ani şi apoi a murit.
12. Cainan a trăit o sută şaptezeci de ani şi atunci i s-a născut Maleleil.
13. După naşterea lui Maleleil, Cainan a mai trăit şapte sute patruzeci de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
14. Iar de toate, zilele lui Cainan au fost nouă sute zece ani şi apoi a murit.
15. Maleleil a trăit o sută şaizeci şi cinci de ani şi atunci i s-a născut Iared.
16. După naşterea lui Iared, Maleleil a mai trăit şapte sute treizeci de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
17. Iar de toate, zilele lui Maleleil au fost opt sute nouăzeci şi cinci de ani şi apoi a murit.
18. Iared a trăit o sută şaizeci şi doi de ani şi atunci i s-a născut Enoh.
19. După naşterea lui Enoh, Iared a mai trăit opt sute de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
20. Iar de toate, zilele lui Iared au fost nouă sute şaizeci şi doi de ani şi apoi a murit.
21. Enoh a trăit o sută şaizeci şi cinci de ani, şi atunci i s-a născut Matusalem.
22. Şi a umblat Enoh înaintea lui Dumnezeu, după naşterea lui Matusalem, două sute de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
23. Iar de toate, zilele lui Enoh au fost trei sute şaizeci şi cinci de ani.
24. Şi a plăcut Enoh lui Dumnezeu şi apoi nu s-a mai aflat, pentru că l-a mutat Dumnezeu.
25. Matusalem a trăit o sută optzeci şi şapte de ani şi atunci i s-a născut Lameh.
26. După naşterea lui Lameh, Matusalem a mai trăit şapte sute optzeci şi doi de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
27. Iar de toate, zilele lui Matusalem, pe care le-a trăit, au fost nouă sute şaizeci şi nouă de ani şi apoi a murit.
28. Lameh a trăit o sută optzeci şi opt de ani şi atunci i s-a născut un fiu.
29. Şi i-a pus numele Noe, zicând: "Acesta ne va mângâia în lucrul nostru şi în munca mâinilor noastre, la lucrarea pământului, pe care l-a blestemat Domnul Dumnezeu!"
30. Şi a mai trăit Lameh, după naşterea lui Noe, cinci sute şaizeci şi cinci de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
31. Iar de toate, zilele lui Lameh au fost şapte sute cincizeci şi trei de ani şi apoi a murit.
32. Noe era de cinci sute de ani, când i s-au născut trei feciori: Sem, Ham şi Iafet.
abia in capitolu 5 face alti copii adam cu eva

| Mădă0611 a răspuns (pentru GRs):

Ce ti-a zis-o! Tocmai ti-a aratat ca esti ateu de forma, ntz ntz ntz no talking
Daca e ceva ce ador sa aud la crestini, e "crede si nu cerceta", vorbe spuse de Iisus, prin vechiul testament pe undeva laughing

| GRs a răspuns (pentru Mădă0611):

Crede si nu cerceta, ramai prost si dai bisericii banii tai.

| aLex22andra a răspuns:

Ia ghici!
Incestul e cauza, binenteles sub pretextul așa zilei inmultiri a oamenilor!laughing
Iar acum ca suntem la grămadă nu mai e voie, e considerat păcat! Încă o dovada ca Biblia se contrazice pe ea insasi, intr-o parte scrie ceva intr-alta scrie opusul chiar! Ce sa mai înțelegi dintr-o asemenea carte?happy

| aLex22andra a răspuns:

Ia ghici!
Incestul e cauza, binenteles sub pretextul așa zisei inmultiri a oamenilor!laughing
Iar acum ca suntem la grămadă nu mai e voie, e considerat păcat! Încă o dovada ca Biblia se contrazice pe ea insasi, intr-o parte scrie ceva intr-alta scrie opusul chiar! Ce sa mai înțelegi dintr-o asemenea carte?happy

| raullik007 a răspuns:

De aia se spune suntem frati...ne tragem din Adam si Eva...ei ar fi stra stra stra.n. bunicii nostri

| ovidiupocaitu a răspuns:

Geneza,5:4. Dupa nasterea lui Set, Adam a trait opt sute de ani; si a nascut fii si fiice.
5. Toate zilele pe care le-a trait Adam au fost de noua sute treizeci de ani; apoi a murit.
6. La varsta de o suta cinci ani, Set a nascut pe Enos.