| Jardelin a întrebat:

Asta nu era neam cu Ponta, "credinciosul" care facea milioane de cruci in campania electorala si ne mintea ca un excroc cu familia crestina si il ataca pe Iohannis ca nu are plozi?

http://www.realitatea.net/......14347.html

Eu cand am spusa ca Ponta e ateu nu m-ati crezut! Chiar si daca scapa de bulău, nu-l va mai vota nimeni si va fi o rusine in istoria premierilor. Din pacate nu singura!

http://www.realitatea.net/......14431.html

Dupa cum se vede binefacerile ateismului incep sa infloresca si la noi in tara. Popor crestin nedus la biserica!

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu văd legătura între primul articol şi al doilea.
Pui pe aceeaşi balanţă o faptă firească şi nobilă şi o serie de infracţiuni şi le mai şi asociezi cu ateismul (inchipuit de tine)? Logica plânge...

| Jardelin explică (pentru NOname):

Las' ca intelegi ce vreau sa zic.

Of, si cu faptele astea nobile! O sa ajungem pana la urma ca in Star Wars.

| T0T a răspuns:

Fiecare are ce convingere dorește și trebuie respectată. Acum că sunt oameni manipulați de politicieni prin intermediul bisericii, rușinea atât a lor dar și a proștilor.
Acum dacă luăm în concluzie aspectele pe care le-ai prezentat tu și ajungem la concluzia la care ai ajuns tu arătăm că nu avem rațiune. Ia verifică alocațiile, PIB-ul(care e același din 2008 acum, exact anul dinaintea crizei, deci avem parte de o creștere considerabilă), TVA-ul la alimente( care a dus la o oarecare ieftinire a acestora) și atunci vei vedea că nu este chiar o rușine.
Îți recomand să verifici și dosarele penale a celorlalți politicieni de la putere și să te informezi de cel a lui Ponta. Este o coincidență atât de mare că o faptă după atâția ani a ieșit tocmai acum la iveală, tocmai în această perioadă. A avut clar un impuls politic, această anchetă DNA.
Acum să ne informăm științific în legătură cu homosexualii și vom constata ca majoritatea s-au născut cu această problemă. Detaliile nu mai le prezint deoarece o lungesc prea mult, poți căuta și singur pe internet.
Acum dacă ambasada americană din România și-a permis să adopte steagul homosexualilor, asta chiar spune ceva. Este o mentalitate care se aplică în țările dezvoltate.

| sublime89 a răspuns:

Ponta e o mizerie, si s-a vazut asta inca din 2012 de cand a ajuns premier. Cine nu si-a dat seama atunci, sufera acum. Daca e ateu sau nu, nu putem sti, ci doar specula. El tot timpul s-a declarat mare crestin, si a folosit religia in campanie pentru ca astfel putea sa puna mana pe voturile indoctrinatilor religiosi ortodocsi din tara asta. Nu stiu daca conteaza ce crede el cu adevarat, ci care este mesajul lui pentru popor. Fiecare politician alege sa se prezinte intr-un anume fel in fata poporului, si oamenii asa il vor cunoaste. Chiar daca ar fi ateu, actiunile lui prin care a ales sa manipuleze oamenii prin intermediul credintei, sunt la fel de grave ca si in cazul unui politician crestin care ar fi facut la fel. In ambele cazuri, influenta religiei asupra poporului si asupra politicii, e la fel de daunatoare. S-a vazut si-n alegeri cum majoritatea votantilor lui Ponta au fost oamenii ortodocsi, in principal din mediul rural, care tind sa fie si cei mai credinciosi. Uite cum indoctrinarea religioasa nu i-a lasat sa faca alegerea potrivita in alegerile prezidentiale, care sunt poate cel mai important proces democratic dintr-o tara. Dar daca esti indoctrinat religios, tinzi sa-l alegi pe politicianul care va darama democtratia, si nu pe cel care o va construi. Faptul ca Ponta a reusit sa-i pacaleasca cu ajutorul religiei arata cat de grava e situatia multor romani.

| Jardelin explică (pentru sublime89):

Alo, trezeste-te! Pe cine a pacalit Ponta? Te anunt oficial ca Ponta a pierdut alegerile, iar presedinte a fost ales Iohannis. Adica cel care a prostit lumea de l-a facut președinte a fost Iohannis nu Ponta.

In rest ce sa zic, fa-ti un control!

| sublime89 a răspuns (pentru Jardelin):

Ponta i-a pacalit pe 45% dintre romani cu ajutorul religiei, in ciuda unei campanii electorale dezastruoase din partea lui. Asa cum am spus si mai sus, principalii sai votanti vin din mediul rural, unde oamenii sunt cei mai religiosi si mai putin educati. Cand l-au vazut la televizor ca se afiseaza cu biblia in mana, s-au si dus sa-l voteze. Singurul noroc al Romaniei e ca nu e compusa doar din Valahia si Moldova, si ca mai sunt si oameni care stiu sa-si foloseasca ratiunea. Daca ardelenii n-ar fi iesit la vot sa salveze Romania, unde am fi fost acum? Eram cu penalul Ponta presedinte. Un mare ajutor pentru Iohannis a venit si din mediul urban, acolo unde oamenii nu sunt atat de religiosi, si nu sunt atat de usor de fraierit cu ajutorul religiei. Cu alte cuvinte, acolo unde oamenii au stiut sa gandeasca si singuri, si nu au ascultat de ce le-a spus popa la biserica, a castigat Iohannis. Crezi ca e o coincidenta ca biserica ortodoxa l-a sustinut pe Ponta? Vad ca-l urasti mult pe Ponta, dar lauzi foarte mult BOR-ul. Pai de ce? Ponta si BOR-ul au fost mana in mana in alegeri. Ponta le-a dat bani, si biserica a incercat sa-l faca presedinte. Ar cam trebui sa-ti revizuiesti atitudinea fata de "sfanta" biserica ortodoxa romana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Dupa cum se vede binefacerile ateismului incep sa infloresca si la noi in tara. Popor crestin nedus la biserica!"
O concluzie cam de balta, ateism nu e acelasi lucru cu secularizare, desi e parte din acest proces.