| Cocîrlăndosu a întrebat:

Ce frumos!

http://www.realitatea.net/......46038.html

Ce mult mi-aş dori ca şi martirii noştri ortodocşi care şi-au dat viaţa în închisorile comuniste să fie recunoscuţi ca sfinţi!

http://www.fericiticeiprigoniti.net/index-marturisitori

Oare se va întâmpla asta vreodată?

28 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Crezi tu ca au nevoie sa fie recunoscuti de oameni sau de Dumnezeu?

| Cocîrlăndosu explică (pentru EmaS):

Da, eu aşa cred, pentru că mă închin în faţa memoriei lor şi pentru că sunt ortodox! Tu aparţii unei confesiuni care nu are sfinţi, însă în credinţa mea oamenii sunt canonizaţi ca o recunoaştere a martirajului lor sau a vieţii lor desavârşite. De aceea cred că da, aici pe pamânt au nevoie să fie recunoscuţi de oameni.

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Ca de obicei, vorbiti in necunostinta de cauza. Nu te poate sfinti un preot cand te stropeste cu apa sfintita de el. Citeste Cuvantul lui Dumnezeu ca sa vezi ca poti sa fi sfintit prin sangele Domnului Isus, prin trairea Cuvantului, parasind pacatul. 1Tim 4:5,, pentru că este sfinţit prin Cuvântul lui Dumnezeu şi prin rugăciune.''
1 Cor.6:11,, Şi aşa eraţi unii din voi! Dar aţi fost spălaţi, aţi fost sfinţiţi, aţi fost socotiţi neprihăniţi, în Numele Domnului Isus Hristos şi prin Duhul Dumnezeului nostru.''
Evrei 10:10,, Prin această „voie" am fost sfinţiţi noi, şi anume prin jertfirea trupului lui Isus Hristos o dată pentru totdeauna.''
Evrei 12:14,, Urmăriţi pacea cu toţi şi sfinţirea, fără de care nimeni nu va vedea pe Domnul.''

Nu poti sa spui Doamne Doamne si sa savarsesti pacate trupesti.,, Oricine rosteşte Numele Domnului, să se depărteze de fărădelege! ( 2 Timotei 2:19 )''

| Cocîrlăndosu explică (pentru EmaS):

Iar tu baţi câmpii cu graţie! Citeşte încă dată ce am scris mai jos:

"...în credinţa mea oamenii sunt canonizaţi ca o recunoaştere a martirajului lor sau a vieţii lor desavârşite".

A canoniza înseamnă a trece pe cineva în rândul sfinţilor, a considera pe cineva ca fiind sfânt. Nu noi oamenii sfinţim pe cineva, este imposibil acest lucru pentru că sfinţenia este un atribut dobândit de acea persoană de la Dumnezeu ca urmare a unei vieţi desăvârşite. Şi ca să înţelegi mai bine îţi spun că sunt o mulţime de oameni care sunt sfinţi (ca urmare a vieţii lor desăvârşite) dar care încă nu au fost hotărîţi de noi muritorii (adică şefii bisericii) ca fiind în rândul sfinţilor.

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Poi da-mi tu un suport biblic pentru aceste practici.

| Cocîrlăndosu explică (pentru EmaS):

Mă laşi?

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

De ce, nu doresti sa clarificam niste adevaruri? Te deranjeaza adevarul? Isus este Calea, Adevarul si Viata. Domnul Isus nu a primit titluri de Preasfintia Sa, Preainaltul, macar ca era Fiul lui Dumnezeu. Filipeni2,, El, măcar că avea chipul lui Dumnezeu, totuşi n-a crezut ca un lucru de apucat să fie deopotrivă cu Dumnezeu,
7 ci S-a dezbrăcat pe Sine însuşi şi a luat un chip de rob, făcându-Se asemenea oamenilor.
8 La înfăţişare a fost găsit ca un om, S-a smerit şi S-a făcut ascultător până la moarte, şi încă moarte de cruce. ''

| Cocîrlăndosu explică (pentru EmaS):

Nu am ce clarifica. Pentru mine lucrurile sunt clare. Şi te rog nu mai ataca Ortodoxia şi practicile care se fac în interiorul acestui cult. Nu e treaba ta.

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Departe de mine gandul de a ataca vreun cult care Il are ca Dumnezeu pe Domnul! Doream doar sa dezbatem acest subiect, exact asa cum si voi puneti intrebari legate de sectanti pentru a ne largi orizontul informational in acest domeniu. Sau nu doresti sa cunosti mai mult?

| Cocîrlăndosu explică (pentru EmaS):

Mi-am rezervat ceva timp şi am citit istoricul mesajelor tale. Nu s-ar spune că "Departe de mine gandul de a ataca vreun cult care Il are ca Dumnezeu pe Domnul!".

Problema e că eu unul nu prea vreau sa dezbat subiecte de acest gen cu tine. Referitor la "sectanţi" te rog uită-te de câte ori am folosit acest cuvânt când m-am referit la voi. Şi în fine, nu doresc să cunosc mai multe de la tine! Ba da, aş avea câteva întrebări dar nu sunt publice şi pentru că noi nu comunicăm în privat nu văd cum aş putea să ţi le adresez vreodată.

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Trebuie sa primesti Cuvantul de la orice om indiferent de convingeri religioase daca el vorbeste in conformitate cu Sfantul Cuvant care este dreptarul invataturii sanatoase.
Deja cunosc strategia pe care o folosesti. Tu iti rezervi dreptul de a posta intrebari si raspunsuri cu caracter jignitor la adresa sectantilor, iar eu daca vin si aduc argumente din Biblie, repede sariti ca arsi ca eu atac ortodoxia. Nu uita ca avem drepturi egale si putem sa atacam opinia, dar nu persoana. Inca o vorba sa iti mai spun: daca modul tau de viata nu este in conformitate cu Voia lui Dumnezeu, cuvantul pe care il propovaduiesti nu are putere.

| Cocîrlăndosu explică (pentru EmaS):

Nu cred că am postat întrebări şi răspunsuri cu caracter jignitor la adresa voastră!

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Daca negi aceasta nu schimba realitatea. Dar una sa stii, chiar daca aici scrii sub anonimat, Dumnezeu cunoaste actiunile, motivatia si gandurile tale. Nimeni nu inseala pe nimeni. In directia ta faci tot ce faci.

| Cocîrlăndosu explică (pentru EmaS):

De fapt pe tine ce te deranjează la persoana mea? Spune deschis, poate găsim o soluţie care să te liniştească!

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Sunt cat se poate de linistita, eu am pacea care intrece orice pricepere. Primesc multe mesaje in care foarte multe persoane imi spun ca ma apreciaza pentru rabdarea pe care o am. Poate ca tu esti tanar si nelinistit.

| Cocîrlăndosu explică (pentru EmaS):

Atunci, bine! Dumnezeu să te ocrotească!

| costis a răspuns:

Eu cred ca se va intampla. Problema mi se pare alta: nu prea ii cunoastem pe cei care au suferit in inchisori. Am citit abia de curand cate ceva despre Valeriu Gafencu, G. Jimboiu sau G. Iscu. Si habar nu aveam despre Sfanta Lidia sau Pelagia din Rusia.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Da,sunt de acord dar prima oara sa se darame tot ce sa construit in timpul lui ceausescu

| WholeWorldTeam a răspuns:

Avem si noi Acatistul Sfintilor din inchisori :) http://www.crestinortodox.ro/......67112.html

| Cocîrlăndosu explică (pentru WholeWorldTeam):

Da prietene, dar papa nu a făcut un acatist, i-a canonizat! Vreau să văd şi eu din partea lui Daniel că face un lucru asemănător!

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Nu au ei nevoie de canonizarea pamanteasca neaparat.Ei in mod sigur au fost canonizati in cer de Dumnezeu ca sfinti.La fel si cu parintele Arsenie Boca.

| Cocîrlăndosu explică (pentru WholeWorldTeam):

Într-un fel ai dreptate, dar parcă ar fi frumos şi din partea noastră, a capilor bisericii, să arătam evlavie şi preţuire pentru nişte martiri ai neamului! De ce e aşa greu?

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Insa pe de alta parte daca stau sa ma gandesc bine noi pacatuim intr-un fel daca ne rugam lor fara ca ei sa fie canonizati pentru ca nu ascultam de Biserica.Si ascultarea este mai puternica decat ravna care poate fi si de la vrasmasulwinking Ca vezi ca el in toate vrea sa ne piarda. Daca si chip de inger al dreptatii iawinking Trebuie multa trezvie a mintii si rugaciune ca sa nu cadem in ispita.