| Moisie a întrebat:

Astazi/acum pe Antena 3 este prezentata tragedia unei fetite de 10 ani care s-a dus la biserica si a fost rapita, violata si ucisa!

Credeti ca acest lucru s-ar fi intamplat daca fetita ar fi ascultat de Isus si ar fi STIUT de faptul ca Isus le cere oamenilor sa NU mearga la biserica, ci le cere sa se roage acasa in intimitatea camarutei lor?

32 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Da' tu nu esti in stare nici macar sa analizezi o nenorocita de stire inainte sa maninci cacao? Fetita aia se ducea la biserica SA MANINCE, nu sa se roage! Daca ar fi sa acuzam pe cineva, trebuie acuzati imbecilii din cauza carora multi se duc la biserica sau isi schimba religia doar pentru a avea ce pune in gura!
P.S. Sint anticrestin/agnostic, dar ignorantii ca tine care se iau de-aiurea de orice, chiar si de religie, fara a analiza niste informatii imi repugna la fel de mult ca fanaticii religiosi.

| KodrutZ a răspuns:

Poti simula ca te rogi de foame. Ai deviat continutul stirii pentru a te simti tu bine. Puteai sa injuri religia si fara sa folosesti stirea asta ca pretext. Bati cimpii, in rest. Problema nu e institutia, ci ceea ce a ajuns dupa al doilea razbel mondial. Ia si studiaza un pic de istorie, totusi.

| Moisie explică (pentru KodrutZ):

Institutia bisericii crestine a fost deja DIABOLICA cu cca 1500 de ani inaintea celui de al II-lea razboi mondial, si anume de cand episcopul Chiril(a) a Alexandriei a ucis-o pe Hypathia, care conducea scoala de matematica a tatalui ei Heron din Alexandria. Asta ca sa nu ma refer la fapte chiar mai vechi ca de ex. la falsul apostol Pavel ucigasul lui Sfantu Stefan si a altora care au urmat calea Rabinului Isus din Nazareth.

| KodrutZ a răspuns (pentru Moisie):

Asa, si? Hai sa raportam prezentul la prezent. bor isi baga coada in politica, nu se implica suficient la nivelul comunitatii (desi unii preoti fac treaba de nota 11+, din pacate sint prea putini care sa faca asta), ARE PROFIT in loc sa aiba o lunga lista de oameni pentru care face ceva cu banii aia la sfirsitul anului. Asta e buba. Faptul ca una a fost violata de unul de la drumul spre biserica catre casa nu o putem pune in spinarea bisericii. Tu daca ai avea o crisma ti s-ar parea normal ca sa ti se puna in carca faptul ca doi care au plecat de la tine din crisma s-au casapit vreo 5 kilometri mai incolo?

| Moisie explică (pentru KodrutZ):

BOR isi bafga coada in politica pentru ca religia crestina insasi este o facatura politica inventata de ucigasul Constantin cel Mare care si-a ucis nu numai sora si cumnatul, dar si pe propriul sau fiu, asta fara sa-i luam in calcul pe strainii de familia lui, care ii stateau in cale.
Pe drumul de la carciuma este cel mai normal lucru sa vezi batandu-se doi betivi golani, dar ti-e ti se pare normal sa auzi ca s-a vilolat o fetita si a fost aruncata la gunoi pe drumul catre biserica?
Nu cumva a chemat-o Dracu, adica Dumnezeul veacului acesta pe acest drum ca sa se intalneasca cu soarta?

| KodrutZ a răspuns (pentru Moisie):

A chemat-o foamea. Drumul de la biserica catre casa probabil trecea si pe la vreo crisma sau altceva. Putem da vina si pe alea, nu?

| Moisie explică (pentru KodrutZ):

Poi de ce foamea?
Dumnezeu nu mai este atotputernic ci doar un impotent care nu poate satura o fetita?
NU!
fata nu mergea la crasma ci catre biserica, nu conta drumul ci faptul ca pe drumul catre biserica, "atotputernicu" nu a putut-o apara?
Repet intrebarea:
Cand a devenit Atotputernicu un impotent?
Nu cumva am pus gresit problema si biserica catre care se indrepta fata era biserica "dumnezeului" veacului acesta? (adica a Diavolului, si atunci se explica toate?

| Mădă0611 a răspuns:

Inteleg ca esti impotriva crestinismului/a rabinului, dar nebunii sunt nebuni oriunde, astia ar trebui omorati. Daca se intampla cand mergea la scoala ce mai ziceai?

| milan9 a răspuns:

Despre Biserica Sa, Mantuitorul spune cu totul altceva:

- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU ZBÂRCITURĂ, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)

- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

- "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (erau prezenţi doar apostolii- clerul Bisericii) în toate zilele, PÂNĂ LA SFÂRŞITUL VREMILOR. Amin." - Matei 28, 20

- „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18

| Moisie explică (pentru milan9):

Si tu crezi minciunile astea debitate de niste evanghelisti care au primit oputere sa lucreze cu Diavolii? (vezi Luca9.1)
Ce interes are un rabin evreu, deci apartinand altei religii, sa sustina "biserica" unei religii dusmane care si-a dovedit diabolicia prin holocausturi asupra poporului lui Isus?
2 Ce te face sa crezi ca atunci cand a spus "eu cu voi sunt" s-a referit la crestinii?
Ai auzit tu ca acest Isus sa se adreseze sau sa pomeneasca ceva crestinilor?
Poi daca tu/mi dovedesti acest lucru prin versete din Biblie, iti promit ca mananc fiecare pagina a Biblie cu care m-am sters undeva pe motive de finetea hartiei.
3 Poate este "capul bisericii" doar in imaginatia din captele infierbantate a celor care din lipsa de materie cenusie, nu-i duce mintea sa rationeze. Dar noi astia care gandim STIM ca niciun RABIN al religiei mozaice, asa cum a fost si Rabinul Isus, nu poate fi capul unei biserici care ii este dusmana religiei pe care o avea Isus.
Tu cum gandesti?

| Moisie explică (pentru milan9):

Ce a poruncit Isus si cui, dar mai ales in ce calitate?
Cumva in calitate de dulgher certat cu munca sau in cea de Rabin amator?

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu cred ca poate ideea ta sa se mute in sfera speculatiilor jegoase. Iisus a cerut omului care nu are biserica langa el, dar vrea sa se roage, sa o faca acasa. Si i-a spus si ce rugaciune sa zica, cea imperiala.Biserica este mireasa lui Dumnezeu, fara ea nu poti intelege mai ales tu practica credintei.

| Narfundo a răspuns:

Tu crezi ca fata aia a citit biblia sa stie ce zice iisus? Pocait fara minte care esti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum patru zile mi-am zdrobit un deget,la servici,din graba,din exces de zel,din neatentie. oare s-ar mai fi intamplat daca as fi ascultat un sfat din biblie si anume ca; prea mult ne agitam pentru ziua de maine care nu este a omului ci a domnului? si decat sa merg la servici,mai bine stateam acasa,cum multi fac,pe banii statului,si cu venitul minim garantat? ca acasa nu ai cum sa te accidentezi decat,daca -ti sare ulei in ochi de la ouale ochiuri ori te impiedeci de un prag prea ridicat,si-ti lovesti piciorul? ha? ce crezi? da,de cel care -si ara ogorul,si unul neputand lua curba cu masina a luat-o pe dea dreptul,si a omorat pe bietu om pe propriul ogor? nu mai bine statea omul acasa,sa nu fi iesit la munca,fiindca doar este scris; in sudoarea fruntii sa-ti castigi hrana, cu truda sa lucrezi pamantul si spini si palamida sa-ti dea? pana la urma manca iarba precum animalele campului, da nu murea in accident de masina, cum muri un var de-al meu in accident de avion? se uita in sus la un avion, si a cazut intr-un canal.varianta oficiala; mort in accident de avion.auzi moisica? biserica e si casa de rugaciune, si cea din inima oamenilor. unita una cu alta se desavarseste.rapirea,violul si uciderea sant tragedii.nici viata in sine nu e o comedie.un calugar, a murit, in pestera lui, cu mainile ridicate in ruga si el asezat in genunchi.a fost o tragedie ori, o binecuvantare?

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Moartea calugarilor sau a altor sarlatani care traiesc ca parazitii pe nseama prostilor, nu poate fi o nenorocire pentru nimeni, tot asa cum moartea limbricilor sau a altor pariziti care populeaza fiinta umana nu este nicio tragedie pentru nimeni, ci mai degraba o binecuvantare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moisica? auzit-ai de rugaciunea isihasta? rugaciunea inimii? care are loc in camaruta inimii bre.aia e camaruta de care se vorbeste, si de asta se spune; Doame tu care citesti inima si rarunchii omului. ajuns-au cercetatori ai cuvantului sa descopere in mod realist si logic ca nu inima ca organ si despre rinichi era vorba ci de o parte a creerului care seamana cu inima, hipotalamusul ma tem ca e, si lobii drept si stang al creerului ce au forma de rinichi.acolo cerceteaza Dumnezeu cele mai ascunse ale omului, aceea e camaruta, iar inima e usa la care bate Domnul nostru pentru a fi primit inauntru.ca nu poti primi pe cineva trudila, cu bratele deschise dar cu usile inchise.mai gandeste la camaruta si vezi ca si locul de rugaciune este intr-adevar intim si poate fi camaruta ta, coltisorul tau unde esti doar tu si Dumnezeu.of, cate se pot spune despre camaruta.atat de nesemnificativa, dar atat de importanta. daca am gresit ceva anatomic, asta e.tu intelege ceia ce trebuie, si ca nimeni nu le stie pi tati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acest lucru se putea intampla oriunde.

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Da dar nu s-a intampalt oriunde, ci pe drumul spre biserica, si a ucis-o unu care venea de la biserica!

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Asa este!
Problema este ca s-a intamplat pe drumul care ducea la biserica!

| Generalul a răspuns:

Gizas sau dumniezau nu au nici o legatura cu moartea fetei, pentru simplul fapt ca nu exista...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Generalul):

Asa e generale.numa noi existam.da nu prea mult.iti tarai vanturile o perioada pe terra si dupa aia, partz, te-ai dus.ai disparut.bravo.mai ai frati? si ei exista? da parinti? tot egzistenti si ei? ca imi vine greu sa cred ca nu te-ai nascut singur asa din senin, nu cumva oi fi tu zanul inchipuirii?

| Moisie explică (pentru Generalul):

Dar in schimb are Biserica, prin faptul ca prosteste lumea astfel ca poporul roman sa devina un popor inapoiat si rebutat unu care traieste in mizerie, astfel ca sa nu se poata ridica si face fata competitiei cu alte popoare.
Asta este "meritul" ortodoxiei!

| PulbereDeStea a răspuns:

Este vina familiei pentru ca au lasat-o singura. Iisus spune sa ne rugam in camaruta noastra, dar sa mergem si la Biserica.

| Moisie explică (pentru PulbereDeStea):

Ba din contra!
In Predica de pe Munte Isus ne cere sa NU mergem la biserica, pentru ca numai fariseii se duc la biserica!

| RaduMD a răspuns (pentru Moisie):

Moisie, unde anume, in Predica de pe Munte, cere Isus ca oamenii sa nu mearga la biserica? Te rog sa ai amabilitatea sa indici versetul, ca eu nu dau de el.

| Moisie explică (pentru RaduMD):

Incearca in Matei 6:5

| RaduMD a răspuns (pentru Moisie):

Dar, Moisie, eu nu vad ca in Matei 6:5 Isus sa interzica oamenilor sa mearga duminica la biserica. El se refera la cei care se roaga in sinagogi sau "la colturile ulitelor" CA SA-I VADA OAMENII. Zice clar, se refera la farisei. Prin urmare, Domnul nu interzice mersul in sinagogi (El insusi a mers in sinagogi si in Templu, de mai multe ori). Nici nu interzice sa se roage. Ci interzice fatarnicia.
Eu, asta citesc, asta pricep.

| Moisie explică (pentru RaduMD):

Evident ca interzice fatarnicia si exact din cauza asta te invata ca poti sa te rogi si de acasa, pentru ca la biserici, temple sau sinagoci se duc doar fariseii.
Asa ca daca Isus spune ca te poti ruga de acasa...ce sa cauti la biserici?

| RaduMD a răspuns (pentru Moisie):

Eu nu vad nici in Matei 6:5, nici in alta parte din Sfanta Scriptura zicand ca "la biserici, temple sau sinagogi se duc doar fariseii". Eu cred ca asta spui tu, nu este ceea ce spune Cristos. Eu stiu de la el o parabola, in care la templu erau doi oameni, dintre care unul era, intr-adevar, fariseu, asa cum spui, dar mai era acolo si un vames caruia-i parea rau de pacatele facute. Iata, deci, ca nu intalnim doar farisei, asa cum spui, la biserici, sinagogi si temple. De altfel mai stiu pe cel putin cineva care mergea in sinagogi si nu era de loc fariseu: este vorba de insusi Isus. Unite, scrie aici: Marcu 1: 21.
De unde ideea asta, ca rugatul la biserica ar fi la concurenta cu rugatul acasa? Daca tu te rogi acasa, eu iti spun: foarte bine faci. Ar fi inca si mai bine sa mergi si la biserica, acolo unde sunt alti oameni care se roaga, dupa cum a facut Domnul nostru. Iar daca te-ai ruga la biserica, eu iarasi ti-as spune: faci bine. Si mai bine ar fi sa intregesti rugaciunea de la biserica cu rugaciunea individuala, fiindca Domnul nostru S-a rugat si de unul singur, precum in Gradina Ghetsimani.

| Moisie explică (pentru RaduMD):

Christos nu spune nimic! Cel ce spune este tamplarul Isus din Nazareth.
2 Rugatul la biserica nu este concurentul rugatului acasa ci este o INUTILITATE.
Sau crezi ca este util sa te rogi cu niste preoti pe care Isus ii acuza ca sunt slugile Mamonei?

| angelica02 a răspuns:

Pai a fost ucisa de omul acela care e ruda cu ea si tocmai venea de la biserica daca era nebun oricum fiecare dintre noi isi primeste rasplata dupa faptele sale nu trebuie sa fim precauti!

| CalinPadure45 a răspuns:

NU,niciodata. Daca asculti de Iisus Hristos sau de Dumnezeu, vei fi rasplatit/a