| Meme10Memu a întrebat:

Ateismul este filozofia morții?

https://facerealumii.ro/biblia-dovezi-dumnezeu/

Răspuns Câştigător
| CiobotaruValentin a răspuns:

Ateismul este însăşi o credină, cred în ceva ce nu cred că există-paradoxal.
Ateism spun ei liber cugetător sau mai simplu spus egoist.

| Meme10Memu explică (pentru CiobotaruValentin):

Da, liber cugetator inseamna pentru ei cand nu-i intereseaza ce cred altii.

Interesanta asocierea asta a ta dintre liber cugetator si egoism.

| Meme10Memu explică (pentru CiobotaruValentin):

Multi spun ca zeii apartin trecutului. Insa nu se intreaba daca exista un motiv pentru care zeii nu se mai manifesta fatis in lume. Motivul este ca acesti zei sunt impartiti in doua tabere: zei buni si zei rai. Zeii buni in frunte cu Dumnezeul din Biblie au avansat in implinirea scopului Lui Dumnezeu in timp ce zeii rai au fost redusi la tacere. In Biblie la Iuda 6 scrie: "6. Iar pe îngerii care nu şi-au păzit vrednicia, ci au părăsit locaşul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în lanţuri veşnice, spre judecata zilei celei mari." Inainte de potopul mondial din 2370 i.Hr, a fost o implicare intensa a zeilor rai in lume prin casatoriile dintre zei si femei. In plus exista controversa iscata de Satan in Eden si detaliata in cartea Iov. Daca Dumnezeu s-ar arata ar echivala cu luminarea lumii dar in acelasi timp chiar si atunci cand Dumnezeu s-a aratat lumea nu L-a prea bagat in seama. De exemplu cand a fost Iisus pe Pamant. In plus Dumnezeu este foarte pretentios si gelos cand vine vorba de inchinarea adusa Lui. Dumnezeu vrea devotiune exclusiva si din toata inima. Iata motivul pentru care nu se mai arata si manifesta in mod evident niciun zeu in lume. Dupa potopul mondial intre 2370 i. Hr oamenii aveau amintirea proaspata, de la stramosii apropiati, a implicarii zeilor in lume si de aceea intre anii 2370 i.Hr si 100 d.Hr au existat multe religii in care au fost venerati multi zei. Odata cu aruncarea lui Satan si a demonilor sai din cer in 1914 d.Hr. a si inceput primul razboi mondial din istoria omenirii. Ca implinirea la Apocalipsa 12:9:"9. Şi a fost aruncat balaurul cel mare, şarpele de demult, care se cheamă diavol şi satana, cel ce înşeală pe toată lumea, aruncat a fost pe pământ şi îngerii lui au fost aruncaţi cu el."

Intensificarea propagandei teoriei evolutioniste indica o implicare intensa din umbra a lui Satan asupra omenirii care cauta sa conteste insasi existenta Lui Dumnezeu. Teoria evolutionista este apogeul razvratirii lui Satan. In gradina Eden nu a negat existenta Lui Dumnezeu. Asta arata ca Armaghedonul este foarte aproape. Asta arata ca Satan este strans cu usa tot mai tare de Dumnezeu. Acest lucru indica faptul ca scopul Lui Dumnezeu cu privire la pamant se apropie de implinire si de apogeu si trecerea in vesnicie a oamenilor drepti si invierea celor carora Dumnezeu le acorda a doua sansa la viata pe Pamant.

| pa93aoe3382aerae34234aer a răspuns (pentru CiobotaruValentin):

"Cred in ceva ce nu cred ca exista" - Asa macelarim limba romana.
Ateism - nu se crede in existenta zeilor. Nu e nimic paradoxal, foloseste wikipedia data viitoare:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Ateism

Poti sa cauti si paradox, tot pe wikipedia.