| AvalohAlyn a întrebat:

Ce părere aveți de Noul Testament dar mai ales de cele 4 Evanghelii?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O părere. Am mai multe.
Toate fac efortul de a demonstra că omul Isus este de origine divină și că el este Mesia, salvatorul promis de Vechiul Testament.
Reușesc asta în mod lamentabil și discutabil, care nu rezistă analizei logice. Dar logica în zona asta este înlocuită cu psiho-logică, cu regulile spațiilor imaginare.
Astfel Isus e salvator în capul celor ce cred, la biserică și în cartea de pe raft.
Pentru unii este suficient asta. Pioasele minciuni. Nu am zis-o eu. Plagiez.

| mentholinks a răspuns:

Biblia e adevarat, dar eu cred ca Dumnezeu isi va pierde puterile.

| Octavian199 a răspuns:

Mai bine intrebai 'ce parere aveti despre vechiul testament?'Despre noul am o parere proasta, ca si despre vechiul.

| Irinel15123532 a răspuns:

Ne descrie caracterul Domnului Iisus Hristos, adevarul, lumea in care traim, si lupta in care traim, o lupta intre bine si rau. Ne dezvaluie adevarul cu privire la cine suntem noi, la cine este Dumnezeu, si la cine este diavolul. Ne indruma, ne calauzeste, ne da o temelie foarte solida, si ne mentine sfinti, daca implinim cele scrise. Si de asemenea, ne descopera dragostea Lui Dumnezeu pentru noi.