| PorumbRodica1965 a întrebat:

Ati primit cumva de la Martorii lui Iehova pliantul :-,, Unde putem gasi raspunsuri la intrebarile importante ale vietii? In...a)stiinta? b) filozofie? c)Biblie? Ce parere aveti? Pentru mai multe informatii accesati JW.ORG

33 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"Biblia este o multime de fabule şi traditii, simpla mitologie.:
Mark Twain

"Filozofia este stiinta care are in vedere adevarul."

Aristotel.

"Exista doar un lucru bun, stiinta, si doar unul rau, nestiinta."

Socrate.

| AndreiM77 a răspuns (pentru Inferno):

Inferno a răspuns:

"Biblia este o multime de fabule şi traditii, simpla mitologie.:
Mark Twain

"Filozofia este stiinta care are in vedere adevarul."

Aristotel.

"Exista doar un lucru bun, stiinta, si doar unul rau, nestiinta."

Socrate.
Serios?
Biblia nu este depasita si o spun cu toata convingerea, nu este o carte de mituri, povesti, etc.

| Inferno a răspuns (pentru AndreiM77):

Invatatura morala din noul testament poate fi inca relevanta.
Povestile biblice pot fi considerate fie pura mitologie, fie povesti cu incarcatura simbolica, deci alegorii sau pilde.

| AndreiM77 a răspuns (pentru Inferno):

Asa spui tu, dar in Biblie gasim sfaturi care in zilele de astazi ne sunt de mare folos.

| Inferno a răspuns (pentru AndreiM77):

Un simmplu :"Nu am putut intelege raspunsul tau." era suficient, ti-l explicam pe intelesul tau.

Am afirmat ca: "Invatatura morala din noul testament poate fi inca relevanta."
O afirmatie pe care evident nu ai inteles-o, probabil din pricina neintelegerii unor termeni precum "morala", "noul testament" si "relevanta".

| Narcis2007 a răspuns:

B)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Faci propaganda religioasa pe aici?

| ElenaRomann a răspuns (pentru suntserios):

Niciodata prozelitismul religios nu va contine adevar ci doar propaganda.

| milan9 a răspuns:

Incapacitatea "martortilor" de a interpreta corect Biblia se vede cel mai clar în schimbarile halucinante ale falselor lor teorii:

Învierea oamenilor Sodomei
1879 -- Vor fi înviati.
1952 -- Nu vor fi înviati.
1965 -- Vor fi înviati.
1988 -- Nu vor fi înviati. (!?)

"Domnul" din Romani 10, 12-16
1903 -- "Domnul" se refera la Isus.
1940 -- "Domnul" se refera la Iehova.
1978 -- "Domnul" se refera la Isus.
1980 -- "Domnul" se refera la Iehova25.

"Stapânirile cele mai înalte" (sau, "dregatoriile"; n.tr.) din Romani 13, 1
1916 - "Stapânirile cele mai înalte" se refera la guvernele lumii.
1943 - "Stapânirile cele mai înalte" se refera la Iehova Dumnezeu si la Isus Hristos.
01964 - "Stapânirile cele mai înalte" se refera la guvernele lumii26.

Despartirea "oilor" de "capre" (Matei 25, 31-46)
1919 -- se va petrece dupa vremea necazului.
1923 -- se petrece acum, înainte de vremea necazului.
1995 -- se va petrece dupa vremea necazului

Iaca inca si o lista cu multe alte profetii false si invataturi gresite ale "martorilor" care s-au dovedit stupide de-a lungul timpului: http://www.bible.ca/Jw-Prophecy.htm.

| PorumbRodica1965 explică (pentru milan9):

Cartea ce poarta numele profetului Daniel spune :,, ca-n vremea sfarsitului, multi vor umbla incoace si-n colo, in paginile Bibliei, si adevarata cunostinta va creste > Lumina merge crescanda pana la amiaza zilei, cine vrea crede, cine nu vrea, sa-i slujasca de marturie. Martorii isi fac datoria fata de semenii lor, fata de care manifesta interes, si cheltuiesc timp si bunuri pentru a ajunge la casele lor, pentru ai informa si a studia Biblia gratuit, cu oamenii sinceri, indiferent de nationalitate sau starea sociala, nu le cer nimic in schimb, poate uneori,, un pahar cu apa, daca este posibil, si nu pun nici o povara pe umerii lor. Respecta mesajul Bibliei, dau onoare lui Dumnezeu. Respecta Regele. Se supun autoritatilor, sunt demni de incredere.

| fllu07 a răspuns (pentru milan9):

As preferea sa iti argumentezi ceea ce spui de pe un site neutru. nu unul impotriva martorilor. pot si eu sa caut ceva site unde ortodocsii, sunt demascati si sa imi argumentez raspunsurile de acolo.

| milan9 a răspuns:

In cartea sa profetul Daniel face referire la Intruparea Domnului si la intemeierea Bisericii, nicidecum la vreuna din cele aproape 42000 de secte...

| Muntgvb a răspuns (pentru milan9):

Eu credeam ca sunt 41000...am trait intr-o minciuna laughing

| sublime89 a răspuns:

Nu stiu cine a ales varianele astea, dar dupa ce spui "stiinta" si "filozofie", pur si simplu nu ai cum sa vii apoi cu "biblia". Raspunsurile corecte sunt evidente.

| CinevaNou a răspuns:

A si b.

| KhludCiprian a răspuns:

Nu am primit nici un pliant de la martori.

Ma mira de ce Biblia e intre optiuni?
De ce nu e Qu'ran-ul sau de ce nu cel putin Midrash? De ce nu exegeza?

Legat de efectul pozitiv in viata cred ca asta ar trebui sa fie si ordinea:
A) Stiinta ne da aer conditionat vara si aer cald iarna.
B) Filosofia ne explica de ce sistemele valorice sunt adevarate
C) Sistemele etice de moralitate ce ne dau modele cum sa faca viata noastra si a celor din jur cu un rost
D) Cartile sfiinte (intre care e Biblia) deoarece trebuie sa stii ce cred si vecinii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rodico? turnul de veghere e o buna publicatie cata vreme publica adevarul.se pare ca asta e o mare problema spirituala.Adevarul.

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

Turhul de veghe, publica numai adevarul, urmareste implinirea profetiilor biblice la scara mondiala, este neutra din punct de vedere politic, se bazeaza pe Biblie. Cine doreste poate sa confirme acest lucru din sinceritate. Dumnezeu intotdeauna i-a informat pe oameni, inainte de-a aduce o zi de judecata, si le-a dat posibilitatea caintei si-a apropierii de El (Ioan3:16); Deuteronomul30:19,20.Am mai spus, cine doreste crede si actioneaza, cine nu vrea nu este obligat, insa a fost informat, nu poate spune :-n-am auzit!(Matei 24:14).

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te supara, nu am nimic cu nici o religie, dar martorii, nu prea spun DELOC adevarul, ei spun DOAR un adevar multiplu ciuntit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Ai spus bine; nu prea.fiindca adevarul lor nu prea samana cu al ortodoxiei.dar ca Dumnezeu e pomenit in scripturi cu numele personal, e probabil adevarat.

| PorumbRodica1965 explică (pentru danut):

Da? incurand vine vremea si ve-i vadea rezultatul.(2Corinteni4:3,4,5)

| HowdidIgethere a răspuns:

Eu ca ortodox n-am ce sa primesc de la martori. Religia mea exista de 2000 de ani si sunt constructii si scrieri care atesta asta. Ai auzit cumva de bisericile din lemn din Ardeal, de cele din piatra din Dobrogea, de marturisitorii romani taiati de turci sau tatari?

| BlackSulphur a răspuns (pentru HowdidIgethere):

"Religia mea exista de 2000 de ani"

Hai, nu mai spune, serios?

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Citeste istoria crestinismului in loc sa trolezi aceasta rubrica cu sute de postari penibile.

| HueyFreeman a răspuns (pentru BlackSulphur):

Doar suntem mandrii daci ortodocsi.

| fllu07 a răspuns (pentru HowdidIgethere):

Nu stiam ca din 1.054 pana azi sunt 2.000 de ani. cu cine ai facut mate?

| fllu07 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Fix ortodocsi erau. toti. poate de aia se inchinau la zamolxes. (sau cum se scrie laughing)

| milan9 a răspuns (pentru HowdidIgethere):

Exact. 2000 de ani sunt de atunci.
Să nu creadă cineva că la Schisma din 1054 s-ar fi împărţit învăţăturile precum cărţile de joc. Nu. happy Fiecare a dus incepand de atunci şi pe mai departe tezaurul de invataturi al Bisericii apostolice (fără modificări sau alterări), cu singura diferenţă că în "apus" catolicii au mai ADĂUGAT ceva (vreo patru lucruri noi) dar fără justificare biblică. Inovaţii nejustificate.

Doar asta a făcut de atunci diferenţa. Noi ortodocşii in "răsărit", din conservatorism rigid, nu am indraznit sa ADĂUGĂM nimic. Doar asta face diferenţa. Dar nici ei, catolicii, nu au pierdut nimic din ce aveau înainte de 1054.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru milan9):

``nu am indraznit sa ADĂUGĂM nimic`` rolling on the floornu serios?
mai spune o gluma buna! laughing

| Muntgvb a răspuns:

SA NU PRIMESTI DE LA EI NIMIC.Sau macar sa nu iei in seama ce scrie acolo.Nu-i asculta, nu te duce la conferintele lor.Ei spun ca sunt "crestini", dar n-au nicio treaba cu asta.Invita oamenii slabi de credinta la intrunirile lor si promoveaza "necesitatea" unui guvern mondial(adica Noua Ordine Mondiala).Ei nu sunt altceva decat o portavoce a intereselor francmasonice.Ca si orice alta secta, si aceasta a fost infiintata de masoni(mai exact de evreul sionist mason Charles Taze Russell).

| Robyi a răspuns:

Avand in vedere ca Biblia este inspirata de Dumnezeu (2 Timotei 3:16), e clar ca are informatii exacte si pentru viata de zi cu zi, dar raspunde si la intrebarile importante ale vietii.

| andreiadd a răspuns:

Sunt martor al lui iehova

| PorumbRodica1965 explică (pentru andreiadd):

Daca da, spune-mi care este textul de azi?