| Omega233 a întrebat:

Ati putea sa'mi dati cateva citate din Biblie care se contrazic, sau pe care le considerati ca reprezinta invataturi gresite?

32 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns:

Ordinea creatiei din primele doua capitole ale Bibliei.

| relian a răspuns:

Nu stau acum sa caut citate dar ioti pot spune asa de la mine ce este scris in biblie.Dzeu a spus ceva de genul "dinte pentru dinte si ochi pentru ochi"Dupa vine Isus si zice daca cineva iti scoate un ochi lasa sa iti scoata si pe alantu.Sau daca cineva iti da o palma intoarce si obrazu alantu.Cu alte cuvinte Isus il contrazice pe Dzeu.Sau altceva cum zice Isus"nu am venit sa schimb legea"dar de fapt asta ce inseamna? daca Dzeu spune ceva si Isus spune altceva nu este o schimbare de lege? Este normal dar el cumva trebuia sa o dea la intors ca altfel isi punea lumea in cap.Isus fara Dzeu era ceva de genul fotbalist fara minge.Acum cine invata gresit trage tu concluzii.Sau mai sint ceva chestii tot in VT in care Dzeu spune astea cu dintii si ochii deci ceva box cred eu sai dai dintii jos din gura, deci mai este si altceva unde spuine ca tu trebuie sa fii judecat dar sa fie cam 3 martori care sa confirme ca tu ai facut ceva rau.Pai ori ii dai dintii jos ori ai nevoie de martori? Si sint destule dar nu stam noi sa le spunem.Citeste si tu si cind gasesti ceva noteaza.Mai este o chestie ce eu nu inteleg cu lumina.In prima zi sau primul pas Dzeu cere sa se aprinda lumina.Ca apoi dupa 4 zile sau al 4lea pas el face soarele luna si asa apare lumina.Dar lumina aia din primul pas ce era de unde venea? Asta nu este invataura gresita e c eva pe linga dar daca veni vorba am adusoin dicutie.Dar aia cu dintii si ochii sigur e o invatatura gresita.Ca nimeni nu invata un copil sau adult du-te ma si dai dintii jos ca si el tia traso cumva.

| dragos9234 a răspuns:

Am putea.

| Omega233 explică (pentru dragos9234):

Si ce te opreste?

| dragos9234 a răspuns (pentru Omega233):

Tu ai intrebat daca am putea
Eu am spus ca da.
Nu vad rostul celei de a doua intrebari ale tale.

| Omega233 explică (pentru dragos9234):

Nu ai dat un raspuns suficient si nici necesar. Am mai pus o intrebare, la care nu ai raspuns deloc. Hai sa iti ordon atunci: Da'mi citate din biblie care se contrazic sau pe care le consideri invataturi gresite! Crezi ca te descurci sa'mi raspunzi si suficienti si necesar, acum?

| dragos9234 a răspuns (pentru Omega233):

La intrebarea "'Ati putea sa'mi dati cateva citate din Biblie "" ti-am dat un raspuns suficient.

Nu esti in masura sa imi ordoni tu mie
.

| Omega233 explică (pentru dragos9234):

Dar nu si necesar. Raspunsul "inteligent" pe care l'ai oferit este egal cu zero. Puteai foarte bine sa ignori intrebarea, nu era obligatoriu sa-ti etalezi "cunostintele tale vaste".

| dragos9234 a răspuns (pentru Omega233):

Eu ti-am raspuns strict la intrebarea pe care tu ai pus-o.
Nu puteam sti cu exactitate ca tu vroiai si sa ti-le dam(exemplele).
Daca vrei raspunsuri care sa te satisfaca pune intrebari complete.

| Omega233 explică (pentru dragos9234):

De ce nu vrei sa recunosti ca faci pe prostul si ca ego-ul tau e mult prea mare pe internet? Cum se face ca alti doi utilizatori au inteles ce am vrut sa intreb, iar tu nu ai reusit? Ar trebui sa-ti dea de gandit chestiunea aceasta!

| dragos9234 a răspuns (pentru Omega233):

Eu nejignindu-te pe tine nu cred ca tu ar trebui sa iti permiti sa ma jignesti.
Nu am spus ca nu am intelels, daca nu poti pricepe ce am spus eu mai bine ma lasi in pace.

| Omega233 explică (pentru dragos9234):

Nu trebuie sa spui ca nu ai inteles. Se deduce prin fapte, gesturi si atitudini. Asa se contureaza un portret moral. Eu consider ca m'ai jignit, prin raspunsul puieril si smecheresc pe care l'ai dat. Hai sa-ti explic! Desi sunt convinsa ca ai inteles intrebarea, tu ai ales sa dai un raspuns nesatisfacator si de copilas de 10-11 ani. Desi poate nu ai intentionat, eu m-am simtit ofensata considerand ca ma iei de proasta si ca nu are rost sa-ti pierzi timpul cu mine si dilema mea. Sper ca m-am facut inteleasa, iar in legatura cu jignirea pe care ti-am adus-o sa stii ca regret, a fost un moment de necugetare.

| dragos9234 a răspuns (pentru Omega233):

Am inteles-o insa la fel de bine puteam sa nu inteleg.

P.S:Regretele nu ajuta la nimic, din contra.

| Omega233 explică (pentru dragos9234):

Bine, atunci nu regret ca te-am jignit. Inteleg ca orgoliul tau e prea mare in momentul de fata, si ca nu doresti sa accepti faptul ca am dreptate in comentariu de mai sus. Si totusi, la ce ma ajuta pe mine faptul ca mi-ai intels intrebarea, dar in loc sa raspunzi civilizat, m-ai luat la misto?

| dragos9234 a răspuns (pentru Omega233):

Pfff.....nu suntem deloc pe aceeasi lungime de unda.
Ai dreptate ca se poate subintelege si faptul ca vrei sa iti si dam citatele dar se putea sa nu inteleg ceea ce vroiai cu adevarat si sa iti fi dat raspunsul acela pentru ca il consideram cel mai bun.
Nu te-am luat la misto, mai degraba vroiam sa te fac sa pui intrebari corecte de acum incolo.
Of.

| Omega233 explică (pentru dragos9234):

Okay, dar observatia ta este insuficienta. Ai putea sa-mi dai un exemplu de intrebare corecta, care sa fie inteles da toti, si sa raspunda corespunzator cerintelor mele?
P.S: Nu raspunde cu: " Am putea", te rog!

| dragos9234 a răspuns (pentru Omega233):

laughingAS putea.
In loc sa spui
""Ati putea sa'mi dati cateva citate din Biblie care se contrazic, sau pe care le considerati ca reprezinta invataturi gresite?""
Ai putea spune "dati-mi, va rog frumos, cateva citate din Biblie care se contrazic, sau pe care le considerati ca reprezinta invataturi gresite?

| Omega233 explică (pentru dragos9234):

E buna sugestia, numai ca nu e o intrebare, e o cerinta. Reciteste, te rog, exemplul si vei observa ca semnul intrebarii si intonatia folosita pentru o intrebare nu prea merge acolo. Verbul "a da" de la inceput este la modul imperativ si necista o propozitie imperativa. happy Dar exemplul chiar e bun si scoate in evidenta cerintele mele.

| Dandanache a răspuns (pentru dragos9234):

Iar ai dat-o in bara, dupa episodul "majoritatea absoluta", recidivezi cu conditionalul optativ. Printre functiile pe care le poate prelua optativul, este si aceea a indicativului, ca „opta­tiv al modestiei, al politeţii"

http://invatamromana.blogspot.ro/......rbale.html

"Ati putea", asta de fata, avea aceasta functie, interogatorul asumandu-si o politete, in lipsa careia, solicitarea ar parea imperativa. Ca roman nativ, eu si inca cativa de pe aici, am simtit mesajul: omul vroia sa vada niste versete, nu sa faca un sondaj de opinie. Esti ungur sau alta natie, de n-ai inteles?

| dragos9234 a răspuns (pentru Dandanache):

laughing
Esti genial/a

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Mulţi au încercat să găsească astfel de pasaje dar dacă le analizăm în lumina întregii Biblii, fără a le scoate din context, înţelegem că de fapt nu se contrazic.
Iată un exemplu:
În Matei 8:5 citim că, în momentul cînd Isus intra în Capernaum, „un ofiţer a venit la el, implorîndu-l să-i vindece servitorul. Dar la Luca 7:3 aflăm că acest ofiţer „a trimis la el nişte bătrîni ai iudeilor, ca să-l roage [pe Isus] să vină să-i salveze sclavul". I-a vorbit oare acest ofiţer în mod direct lui Isus sau i-a trimis pe bătrîni în locul său?
Nu încape nici o îndoială că acel om i-a trimis pe bătrînii iudeilor la Isus. În cazul acesta, de ce spune Matei că ofiţerul l-a implorat personal pe Isus? Deoarece el s-a adresat într-adevăr lui Isus prin intermediul bătrînilor dintre iudei, care i-au servit ca purtători de cuvînt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-mi tu cateva practici imorale ale lumii pentru care biblia nu are o rezolvare morala si dreapta.eu exemple care se contrazic nu am.

| Omega233 explică (pentru anonim_4396):

Are rezolvare, dar nu morala ci imorala. Dupa cum a citat si Andrei54423 din Regi IV, tie ti se pare moral ca niste copii, care nu cugeta si vorbeste gura fara ei, sa fie pedepsiti in acel mod? Nu vreau sa te enervezi, pentru ca inti pun la indoiala credinta, dar vreau si parerea ta, eu mi-am exprimat-o pe a mea. De asemenea, te rog sa nu jignesti iar sarcasmul sa fie scos total din discutie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai omega? un verset luat ca tare, iti poate da o impresie asupra unui fapt.dar poate fi gresita.de aia in biblie trebuie sa mergi la trimiteri,sa le citesti si sa completezi versetul acela cu completarile de la trimiteri si vei intalege totul ca un intreg.pot sa-ti dau un exemlu de greseala ce duce la o contrazicere,din cauza unei virgule. Iisus ii spune talharului; adevarat iti spun tie, astazi vei fi cu mine in rai. avand in vedere ca la intalnirea cu femeile, cand au vrut sa-i imbratiseze picioarele, le-a spus; nu ma atingeti, fiindca inca nu am urcat la tatal meu. inseamna ca el inca nu urcase la ceruri, urma sa urce dupa 40 de zile.deci unde trebuia pusa virgula? adevarat iti spun tie astazi,{cand sant rastignit}vei fi cu mine in rai.cand? intrebam noi? ne spune talharul; aduti aminte de mine Doamne, CAND VEI VENI IN IMPARATIA TA.este doar un mic exemplu de confuzie, dar daca studiezi in duh si adevar si mai esti si logic nu ai cum sa nu deslusesti un adevar.

| Omega233 explică (pentru anonim_4396):

Sunt satisfacuta de raspunsul tau. Da, unele sunt confuze si pot da o impresie gresita fara context.

| GRs a răspuns:

IV Regi 2:23-24 – Drumul lui Elisei catre Betel: De acolo s-a dus el la Betel. Si cum mergea pe drum, au iesit din cetate niste copii si s-au apucat sa rada de el zicand: ‘Hai, plesuvule, hai!’
24. Iar el, intorcandu-se si vazandu-i, i-a blestemat cu numele Domnului. Atunci, iesind din padure doi ursi, au sfasiat din ei patruzeci si doi de copii.

III Regi 20:35-36 Atunci un om din fiii proorocilor a zis catre un prieten al sau, dupa cuvantul Domnului: ‘Bate-ma!’ Dar acesta nu s-a invoit sa-l bata. Atunci i-a zis: ‘Pentru ca nu asculti de glasul Domnului, iata, cand vei pleca de langa mine, te va ucide un leu’. Si plecand, omul acela de la el, l-a intalnit un leu si l-a ucis pe dansul.

Isaia 13:15-16 Oricine va fi aflat va fi strapuns si oricare va fi prins va cadea de sabie. Copiii lor vor fi zdrobiti inaintea ochilor lor, casele lor vor fi jefuite si femeile lor necinstite.

| Silyca a răspuns (pentru GRs):

Arata-mi unde scrie asta in biblie rolling on the floor.Am citit biblia si nu am vazut asa ceva in ea.In plus am vazut invataturi si citate care se contrazic.Acum debinde si ce biblie ai citit pentru ca sunt mai multe rolling on the floor.

| Omega233 explică (pentru Silyca):

De curiozitate, m-am uitat si eu. Chiar se gasesc, uita-te in Biblie la Vechiul Testament la " Cartea a patra a Regilor". Acolo este unul dintre citatele prezentate.

| Silyca a răspuns (pentru Omega233):

Mersi ca mi-ai amintit cu exactitate unde se afla.

| Omega233 explică (pentru Silyca):

N-ai pentru ce! happy

| Sagy a răspuns:

Nu! Deoarece Biblia nu contine invataturi gresite si nici nu se contrazice.