| MorcovMajestic a întrebat:

Au existat pinguini pe arca lui noe?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Pinguini poate că au existat pe barcă, dar în mod sigur au existat purici și păduchi, pentru că în apă nu supraviețuiesc. Nu puteau să lipsească puricii și păduchii care sunt o realizare de vârf a zeului atotputernic, nemuritor, inteligent, atotștiutor, bun, drept și iubitor.

Povestea e absurdă din start.
Face un zeu atotputernic, nemuritor, iubitor, inteligent și atotștiutor ceva rău de care să fie mai apoi nemulțumit? Evident că nu.
Un zeu atotputernic, nemuritor, inteligent și atotștiutor știe să facă lucruri bune și nici nu are nevoie să facă încercări pentru că știe dinainte tot ce se va întâmpla. Prin urmare, un zeu atotputernic, nemuritor, inteligent și atotștiutor face direct din prima secundă numai lucruri bune și perfecte de care are nevoie și de care nu trebuie să se ascundă.

Un zeu atotputernic care a făcut tot ce există din nimic și vrea să mai facă o dată aceleași lucruri, e liber să o facă din nou, deci nu e nevoie pentru a omorî doar câteva viețuitoare pe care tot el cu bună știință le-a făcut greșit să omoare toate viețuitoarele care nu au nici o vină folosind apa happy cu excepția câtorva exemplare salvate într-o barcă. Un zeu așa de "puternic" extermina doar exemplarele care nu-i sunt pe plac, dar de la primitivii care au scris poveștile nu ne putem aștepta la mai mult.

| MorcovMajestic explică (pentru halogen001):

Stiu dar sunt curios cum explica un un crestincios cum a ajuns pinguinul pe arca din antartica

| halogen001 a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Corect.

| sadrian46 a răspuns (pentru halogen001):

Face un zeu atotputernic, nemuritor, iubitor, inteligent și atotștiutor ceva rău de care să fie mai apoi nemulțumit? Ba, bine că nu! Face ce vrea mușchii lui, că de aia e atotputernic. Doar că nu poate crea un bolovan atât de greu, încât să nu îl poată el însuși duce.

| halogen001 a răspuns (pentru sadrian46):

Face, dar nu se mai numește inteligent și atotștiutor. Atunci e mai mult un primitiv fără minte și fără ocupație dacă face lucruri de nimic.

| sadrian46 a răspuns (pentru halogen001):

Ce contează asta, dacă ești atotputernic...

| halogen001 a răspuns (pentru sadrian46):

Corect, pentru zeu nu conteaza, dar credinciosilor lucrul asta ar trebui sa le spuna ca povestea e falsa si neconforma cu realitatea.

| sadrian46 a răspuns (pentru halogen001):

Care realitate? Cei ce cred au realitatea lor, nu pe a ta.

| halogen001 a răspuns (pentru sadrian46):

Exact. Fiecare e cu realitatea lui laughing chiar daca e de imprumut.