| Gruge a întrebat:

Avand in vedere ca Iisus a luat pacatele tuturor oamenilor care cred in el si a platit pentru ele, atunci de ce nu arde o eternitate in iad chiar in momentul acesta? Doar asta e dreptatea sa plateasca pentru pacatele altora, arzand in iazul de foc la fel cum si cei care au "pacatatuit" ar fi meritat. Ce facem aici, unu plateste un chin de cateva ore pentru o eternitate? Cata incompetenta.
Dumnezeu nu ar cere unui om sa plateasca mai mult decat a pacatuit, adica moartea! Atunci si Iisus ar fi trebuit sa fie pedepsit o vesnicie, deoarece el a fost tratat asa cum am fi meritat noi.
Chiar credeti ca exista un iad etern avand in vedere ca in biblie nu e mentionat asa ceva? In biblia originala ma refer, nu la cea tradusa dupa interesele unor popi sau a unor pastori secatanti, care vor doar bani.
Uitati argumente pentru cei care stiu engleza, pentru cei care nu stiu sa nu comenteze ca nu am nevoie de inculti sa isi dea cu parerea lor "experta".
http://tentmaker.org/articles/ifhellisreal.htm
O zi buna.

7 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu cred ca a suferit destul de mult batjocura si suferinta de care a avut parte, El care a fost fara de pacat.

Răspuns utilizator avertizat
| Catalinnna a răspuns:

Iisus nu avea cum sa arda in focul iadului, pentru ca este una dintre Persoanele Sfintei Treimi. deci, El are aceeasi putere cu Tatal Sau si cu Duhul Sfant. Daca Iisus Hristos, nu ar fi rascumparat omul, si pana in zilele de astazi, toata sufletele mergeau in iad, indiferent de faptele pe care le faceau.

| danay72 a răspuns:

Asa e, ai dreptate nu exista iad, si chiar si in traducerea Cornilescu scrie iaz nu iad, si spune ca inseamna distrugere eterna, nu chin vesnic. Apocalipsa21:8

| RaduMD a răspuns:

Prin "a luat păcatele" ("ridică păcatele lumii" spune Liturghia) înţelegem nu că păcatele s-au transferat asupra Lui, murdărindu-L, după cum s-ar putea întâmpla la un joc de leapşa. Înţelegem că El a plătit pentru păcate. Fiind Dumnezeu, nici nu era absolută nevoie să moară pe cruce: un deget strâns cu uşa ar fi fost de ajuns pentru Răscumpărare (ca Dumnezeu, suferinţa Sa are valoare infinită).

În altă ordine de idei, observ la dv o rea dispoziţie a sufletului. Nu, nu este vorba de o simplă ignoranţă (altfel aţi fi ştiut că nu există o "Biblie originală"), e vorba de ceva care nu se poate remedia prin lectură: o pornire de a-l lua pe "nu" în braţe. Acest "nu" se referă la Dumnezeu, la Biserica Sa şi mă tem că ar putea veni un timp în care să se refere la proprii părinţi sau la cei dragi.

| Leutzbv a răspuns:

Fratele meu, ma doare mintea de cat de eretici sunteti si va mai dati si intelepti. Nu va opreste nimeni mah oamenilor ca sa faceti cu viata voastra exact ceea ce vreti. E treaba voastra. Dar asa, ca un mic subiect de studiu... Daniel 12:2 Mulţi din cei ce dorm în ţărâna pământului se vor scula: unii pentru viaţa veşnică, şi alţii pentru ocară şi ruşine veşnică.Mat 5:29 Dacă deci ochiul tău cel drept te face să cazi în păcat, scoate-l şi leapădă-l de la tine; căci este spre folosul tău să piară unul din mădularele tale şi să nu-ţi fie aruncat tot trupul în gheenă.
Mat 25:46 Şi aceştia vor merge în pedeapsa veşnică, iar cei neprihăniţi vor merge în viaţa veşnică.1 Tes 1:10 şi să aşteptaţi din ceruri pe Fiul Său, pe care L-a înviat din morţi, pe Isus, care ne izbăveşte de mânia viitoare.Fap Ap 2:24 Dar Dumnezeu L-a înviat, dezlegându-I legăturile morţii, pentru că nu era cu putinţă să fie ţinut de ea. Mai sunt multe alte versete care vin impotriva argumentelor voastre, care va fac de ras si scot nebunia voastra la iveala. O sa vi le dau si pe acelea...candva happy

| Leutzbv a răspuns:

Prietene, uite inca un verset care sa te lamureasca macar un pic :Mat 25:41 Apoi va zice celor de la stânga Lui: „Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic care a fost pregătit diavolului şi îngerilor lui!