| Kramerwalt a întrebat:

Aveti siguranta ca dupa aceasta viata va veti bucura de fericirea vesnica? Credeti in Rai si Iad?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Atunci cand primesti Duhul Sfant in inima ta, alunga orice urma de indoiala!

24 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Am certitudinea ca daca Domnul Isus va veni la noapte, eu voi merge in rai.El a spus:,, În casa Tatălui Meu sunt multe locaşuri. Dacă n-ar fi aşa, v-aş fi spus. Eu Mă duc să vă pregătesc un loc.
Ioan 13.33-36;
3 Şi după ce Mă voi duce şi vă voi pregăti un loc, Mă voi întoarce şi vă voi lua cu Mine, ca acolo unde sunt Eu, să fiţi şi voi.,,

| Artesano a răspuns:

Întrebarea pare destul de interesantă dacă n-ar fi atât de doctrinală! Îmi permit să-ți pun două întrebări:
1-cine a făcut iadul?
2-unde a fost raiul?
Dacă,așa cum reiese dintr-un răspuns al tău,ești absolut convins că vei ajunge în rai,ne poți spune cu ce te vei ocupa acolo?!? În plus,apostolii lui Cristos nu au îndrăznit să facă afirmații atât de categorice,ei le spuneau celorlalți să continue să lupte pentru a câștiga favoarea divină,iar Isus a spus că cel care va răbda până la sfârșit,acela va fi mântuit! Probabil pentru tine astea sunt copilării, dar ele, cuvintele, le aparțin celor care-i aparțin deja lui Dumnezeu.Iar faptul că „ți-ai pus pecetea" pe un răspuns ambiguu, mă lasă destul de nedumerit!

| Kramerwalt explică (pentru Artesano):

Scuze ca te inteb si sper sa nu ma insel, esti martor nu?

| Artesano a răspuns (pentru Kramerwalt):

Aici sunt martor la multe lucruri, hai să le spun deplasate; despre religia mea deocamdată nu-ți spun nimic, deocamdată...

| RAY a răspuns:

Mai are rost sasi raspund?
tu esti sigur ca exista asa ceva? poti dovedi ca exista?

| ania a răspuns (pentru RAY):

Tu ai dovezi pentru convingerea ta că ceea ce nu poate fi dovedit cu dovezi materiale nu există? Ce tip de dovezi ai aceepta pentru a considera acceptabilă existența unei ființe imateriale?

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Pai depinde, nu oricine merita Raiul, nu? happy
Eu unul cred ca nu-l merit... momentan.
Si da, cred. Da-mi tu dovezi ca nu ar exista.
Si acum tu vei spune sa-ti dau dovezi ca ar exista... nu stiu ce sa zic.
Eu cred, atata tot. Nu-mi pasa daca exista, asa vreau eu sa gandesc acum: ca exista.

| Kramerwalt explică (pentru ϟkatεVaηϟ):

Stai calm eu stiu ca exista am vrut doar sa vad si parerile altora, ma bucur enorm ca tu crezi si te sfatuiesc sa devii un om mai bun ca sa il si meriti, mult noroc!

| RAY a răspuns (pentru ϟkatεVaηϟ):

Sa te minti in continuare

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Nimeni nu o are.
Iti garantez ca oricine a avut macar o clipa de indoiala in privinta existentei lui Dumnezeu.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru EmaS):

Toti am avut clipe de indoiala.
Daca spuneti ca nu ati avut, va mintiti singuri.

| EmaS a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Diavolul vine cu ispita dar, daca ne impotrivim tari in credinta, el va fugi de la noi.

| EmaS a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Atunci cand primesti Duhul Sfant in inima ta, alunga orice urma de indoiala!

| 1Mihai1 a răspuns:

Da, o să dăm mana happy!

| EmaS a răspuns (pentru 1Mihai1):

Ce fain va fi cand ne vom intalni toti cei care am crezut in El si ne vom aminti de TPU!

| 1Mihai1 a răspuns (pentru EmaS):

Daa!happy

| Kramerwalt explică (pentru 1Mihai1):

laughing cu siguranta

| Schwarzz a răspuns:

Da,cred! Si cred ca Dumnezeu ma va ajuta sa rezist ispitei pacatelor, pentru a ajunge in Rai.

| Kramerwalt explică (pentru Schwarzz):

Amin!

| Schwarzz a răspuns (pentru Kramerwalt):

Ce amin?

| Kramerwalt explică (pentru Schwarzz):

Asa sa fie, sa te ajute Domnul sa ajungi acolo unde iti doresti.

| Schwarzz a răspuns (pentru Kramerwalt):

A,multumesc! Si pe tine"

| Kramerwalt explică (pentru Schwarzz):

Multumesc si eu

| Ghita_Sergiu_1986 a răspuns:

Siguranta nu ai cum sa ai Dany, pentru ca nu stim ce va fi, totusi daca ducem o viata plina de umilinta, probabil ca vom ajunge acolo unde este si El, pentru ca Raiu in traducere libera este app de D-zeu, Raiul nu este un loc cu baute si femei pe vesnicie, este o vesnicie alaturi de Domnul Isus, si D-zeu

| Kramerwalt explică (pentru Ghita_Sergiu_1986):

Stiu ce v-a fii acolo iti doresc noroc sa ajungi, eu unul am certitudinea ca exista si imi doresc enorm sa ajung acolo.
Domnul cu tine, numai bine!