| diamondsky a întrebat:

Azi vreau sa ma pocaiesc nu o sa stie nimeni, nu pot sa ma duc la biserica in fie care zi pentru ca aimei nu se duc am 18 ani simt demult ca ma cheama Dumnezeu si tot zic sa-mi dea timp dar simt ca acum este momentul ma voi preda singura nu cred ca este nevoie sa ma duc la biserica sau sa aduc un preot s-o faca isus exista si in casa mea, mie imi place mult sa ma ingrijejsc sa ma machiez sa ma imbrac frumos cu tocuri sa fiu eleganta musica o pot lasa da e pacat sa fac ce am spus mai devreme? simt ca pot duce pocainta adevarata si cu rugacini si multa credinta. ce nu am voie sa fac cand o sa fiu pocaita?

Răspuns Câştigător
| sanboss a răspuns:

Si eu mam pocait la 18 ani si acum fac 22 si iti spun ca am o viata fericita langa Isus si daca ar fi sa mai aleg o data calea aceasta as alege-o si mai repede.
Ai facut primul pas catre Dumnezeu si e bine, dar ca sa il cunosti mai mult pe El va trebui sa citesti sa studiezi si sa aplici ce spune Cuvantul Sau.
O sa vezi ca este foarte important sa ai partasie cu aceia care ii slujesc lui Isus
Dumnezeu iubeste unitatea

Te indemn sa nu iti fie rusine de Isus ci cheama-l in ajutor fi sincera in ce vrei sa faci, si spune-i toate framantarile tale fie ca sunt mici fie ca sunt mari, El are timp sa te asculte pentru ca te iubeste.

In biserica primara frati si surorile se adunau impreuna si toti staruiau in invatatura apostolilor data de Isus Hristos.
Deci o sa vezi din citatele biblice ca prezenta la biserica e foarte importanta

Ma bucur sa citesc intrebarea ta, imi aduce aminte de mine, si eu la fel ca si tine am simtit chemarea din partea lui Dumnezeu si mam pocait, parinti au fost de acord si chiar sau bucurat, dupa 3 ani, mama mea a luat si ia hotararea sa il primeasca pe Isus.
Astept si pe tatal meu, poate se va intoarce inainte de a fi tarziu.

In seara asta o sa ma rog pentru tine ca Dumnezeu sa iti dea putere sa faci o alegere buna.

Dumnezeu sa te binecuvinteze si sa iti deschida ochim minti ca sa vezi adevarul care este Hristos

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Biblia nu condamna muzica decenta, dansul, machiajul si bijuteriile daca sunt cu bun gust. Daca vrei sa ai o relatie buna cu Dumnezeu, important e sa studiezi atent Biblia pentru a vedea ce iti cere sa faci. Apoi poti sa te dedici lui Dumnezeu, pentru ca sti ce ai de facut.

| T0T a răspuns:

Da, dar cel mai bine îți și asumi deciziile.

| milan9 a răspuns:

"Pocainta" adevarata nu este decat aceea care ofera transmiterea harului iertarii (lucrarea Spovedaniei) prin preotia crestina INTEMEIATA de Fiul lui Dumnezeu.

| R0R0 a răspuns:

De ce te pocaiesti?
Daca esti ortodoxa nu poti crede in Iisus sau cum?

| Liviu a răspuns:

Mai cam pierdut pe alaturi.Cum sa te pocaiesti? Tu realizezi ca iti distrugi viata? O sa umbli in fusta lunga,in haine largi? O sa se vada de la o posta ca esti o bisericuta,o sa smulgi zambete,si oameni o sa ironizeze.E ok sa ai o credinta a ta,ba chiar e oarecum indicat sa ai o alegere, gen sa fi ateu cum sunt eu, sau sa fi credincios.Dar nimic dus la extrem. Vrei sa fi aratata cu degetu? Stai cuminte, stii vorba aia, e ce e frumos si lu mneozau(dumnezau) ii place.Stai potol, esti copila tanara, iti distrugi viata pentru ce? Te trezesti pel a30 de ani fara sa fi realizat nimic. Pune mana si invata la o facultate, lasa pe dumnezau in pace.

| WhiteLife a răspuns:

Daca vrei sa fii pocait asa cum vrea Dumnezeu, de ce nu citesti in Cuvantul Lui sa vezi ce zice El despre asta? De ce sa iti zica altii? Daca Domnul Isus este in inima ta vei simti o retinere pentru lucrurile pe care nu trebuie sa le faci si un imbold pentru cele pe care trebuie sa le faci si mai este si mustrarea de constiinta.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca ai timp, te va ajuta mult.
Adevarul este tot ce conteaza.

https://www.youtube.com/watch?v=Tw09T2DF41Y

| suffarstar a răspuns:

E plcitisitor sa fii pocait, de ce ai vrea asa ceva? Ai sentimente de vinovatie? Te apasa nelinisti? Biserica nu e cabinet psihoterapeutic, sa stii.

| doctorandus a răspuns (pentru suffarstar):

Nu sunt pocait, dar am fost si eu pocait si trebuie sa-ti spun ca pentru tineri nu e o idee rea, te fereste de a face mari prostii (greseli ale tineretii). E mai bine decat sa bei, sa fumezi, sa faci sex neprotejat fara sa stii cu cati a umblat respectiva inainte, etc.

| Holy2010 a răspuns (pentru doctorandus):

Sa intelg ca daca esti pocait, faci sex protejat si stii exact cu cati a umblat respectiva e OK?
Pocaiti sau nu, toti tinerii fac asa numitele greseli doar ca pocaitii se simt mai vinovati decat restul.
Hai sa nu dam un ipocrizie aici.
Iar pentru Domnisoara...
Evident ca ai deja o relatie speciala cu divinitatea. Ce rost are sa te pocaiesti si sa-ti ingradesti viata de reguli impuse de altii.

| suffarstar a răspuns (pentru doctorandus):

Ai dreptate, si eu am fost pocait. Consider ca aceste lucruri ar trebui implementate de parinti sau pur si simplu adolescentul sa fie lasat sa actioneze dupa propria sa logica. Problema e ca tinerii nu prea gandesc logic, ci se comporta dupa niste impulsuri emotionale absurde. Este evident, majoritatea celor sub optsprezece ani fumeaza pentru a se expune. Desi urasc generalizarile sau criticarea celorlalti, cam asa e. Adolescentii isi imagineaza drame si traume interioare precum in Vampire Diaries sau mai stiu eu la ce se uita. E plin facebook-ul de copii de doisprezece ani depresivi. Vezi doamne, fumam sa uitam. Pe langa asta, fumatul e carcateristic persoanelor adulte, asa se considera. Ma rog, e usor de observat, nu fac eu teoria chibritului. Intr-adevar la Biserica de pocaiti ti se impun niste lucruri, dar eu sunt impotriva pentru ca ingradeste libera cugetare, libera exprimare si gandirea critica. Daca pui intrebari incomode este atentionat. E o forma de manipulare evidenta, doar ca are niste efecte benefice.
Si chiar daca eu nu am fumat niciodata, am nousprezece ani si ma tin de scoala(facultate), nu consider ca stilul meu de viata este mai bun decat al lui X care s-a lasat de scoala in clasa a IX-a, poate el voia sa faca total altceva, desi iti dai seama ca realitatea sta altfel. Ca eu ascult metal si citesc carti in majoritatea timpului nu ma diferentiaza cu nimic fata de X care asculta manele, a citit doar Abecedarul, si-a pierdut virginitatea la paisprezece ani pe deal cu o tiganca, dar cu toate astea se bucura de viata. Conteaza cat de multumit esti de situatia ta, nu exista un standard absolut. De obicei nu judec alegerile altora si din cauza asta imi e destul de greu si acum sa ma exprim. Chestia e ca oamenii in general actioneaza sub niste impulsuri foarte asemanatoare cu cele animalice, cumva comice daca privesti din afara. Greselile pe care tinerii le fac, le fac pentru ca actioneaza sub acele impulsuri. Poate ca experientele astea ii pot ajuta in anumite situatii din viata, sa se inteleaga pe sine sau mai stiu eu. De asta nu trebuie privit din paradigma asta corect/gresit. La penticostali unde in general iti este impus un standard moral, nu te invata sa fii tu insuti, cea mai mare problema a tinerilor, criza de identitate. Ar trebui implementat in cadrul invatamantului o ora pe saptamana cel putin in care ei sa invete sa isi formeze o logica concreta, sa se autocunoasca, ma rog. Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic din toata insiruirea asta de propozitii. laughing Nu de alta, e dimineata si s-ar putea sa fiu incoerent.

| Seba2013 a răspuns:

Ai grija ca fariseii faceau multe lucruri pe care Dumnezeu nu le cerea.
Asta sa nu asculti muzica, sau sa te imbraci frumos, sau sa te machiezi, Dumnezeu nu iti interzice.

Nici nu iti spune sa te rogi toata ziua sau sa te biciuiesti sau sa suporti unele lucruri.
Sau cum spunea Satan, sa ne aruncam de la 4 ca vin ingerii.

Dumnezeu este sinonim cu binele, intelepciunea, discernamantul si adevarul.

Daca tu asculti muzica, orice gen:
Manele, rock, clasica, sau cine stie ce, nu este pacat.
Mesajele rele se gasesc peste tot, altele acceptabile, altele respinse, pentru ca nu promoveaza valorile noastre,