| Roz_Renata_1991 a întrebat:

Vreau sa ma pocaiesc. Pentru mine nu exista religi ortodoxe crestine etc. Pentru ca suntem o unica religie aia a lui Isus. Care sunt reguilile? Am citit ca nui voie sa faci sex, sa te machiez e adevarat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Renata? cand vrei sa plantezi flori, ce faci mai intai? aranjezi stratul, pe un pamant bun,.il uzi il afanezi sa fie bun si propice plantarii unor flori frumoase.Ei asta trebuie sa faci tu cu inima ta.sa o pregatesti pentru o mare schimbare,sa o golesti de ce e rau, pentru a o umple cu ceia ce este bun. apoi sadesti in ea cuvantul Domnului, si vezi daca prinde radacini, in inima ta.te vei ruga pentru o minte deschisa si pricepere, sa poti intalege.si citeste biblia.cand ai timp, cand ai chef, cand poti.O sa fie bine si nu ai decat de castigat spiritual.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu de ce dar mereu mi s-a parut misoginie o totala ca un barbat sa ii dea sfaturi de cainta unei femei, tocmai pentru ca ea e destul de desteapta sa isi inteleaga greselile si se trezesc niste imbatraniti piosi de randul 1 la biserica care nu si-au constientizat propria umbra sa patologizeze si sa inventeze vorbe mari

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravissima! big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si a iesit samanatorul sa samene samanta......deci e vorba de pilda samanatorului, ale carui seminte cazut-au unde au cazut, si unde vei afla, dand un clik, si citind si talmacirea pildei ca sa vezi cum e cu ogorul si cu cuvantul. misoginie? pai e valabil si la barbati si la femei si la androgini, ori la hermafroditi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

O fi valabil in teorie dar la tine e ipocrizie. iar in partea doua scrii indirect despre avantajele legarii femeii in lesa. erai bun de jurnalist sa stii

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Puisor? tu nu ai nici o treaba cu religia si a vedea viata din punct de vedere Duhovnicesc bag sama. avantasjele legarii femeii in lesa? ale cui avantaje? jurnalist zici? pai inafgara de cativa numarati pe degete adevasrati jurnalisti, restul sant curbe cu doua fete, aserviti si mincinosi.imi pare cu regret dar mi-am spus parerea, in rest cearta de vorbe pe un subiect clar imi pare puerila si inutila.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa iertarti tastatura si aria mare de acoperire a destelor mele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai asta voiam si eu sa zic ca esti o curba cu doua fetelaughing

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

In cazul asta ramanem la vorba romaneasca care nu ne face cinste; Toata lumea esti o curba. avea dreptate unul care a intrat intre colegi, si spune; salut si sarut mana.Ma? salut intelegem da sarut mana de ce? ca nu e nici o femeie? apai din toti unul trebuie sa fie curba.

25 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Sincer nu imi pot imagina fata din poza pocaita...

| ania a răspuns:

Sensul termenului a te pocăi din Biblie înseamnă a te căi, a -ți părea foarte rău pentru păcatele tale.Și eu cred că cel mai important e cum ne raportăm fiecare la Iisus.Eu am crescut într-o familie de penticostali, m-am botezat la 16 ani, afost alegerea mea de a-mi dărui viața lui Dumnezeu și a primi mântuirea pe care Iisus a câștigat-o prin sacrificiul vieții sale. Soțul meu a crescut într-o familie de baptiști și acum facem parte dintr-o biserică independentă, unde cel mai important e să încercăm să imităm modelul lui Iisus.
În toate Bibliile și-n cea folosită de pocăiți( tradusă de Dumitru Cornilescu, fost preot ortodox) și cea ordodoxă sau catolică este porunca de a fugi de curvie, adică de relațiile sexuale cu persoane cu care nu ești căsătorit( Biblia numește preacurvie relația sexuală în care cel puțin unul din parteneri e căsătorit cu altcineva). După căsătorie este porunca de a nu refuza să ai relații sexuale cu soțul, soția, pentru a nu-l pune în situația de a fi ispitit de altcineva- să nu vă lipsiți unul pe altul de datoria de soți, decît doar prin bună învoială, pentru un timp, ca să vă îndeletniciți cu postul și rugăciunea, apoi să vă împreunați iarăși ca să nu vă ispitească Satana.(1 Corinteni 7-5).Eu sunt recunoscătoare părinților mei și părinților soțului meu că ne-au încurajat să amânăm viața sexuală pentru după căsătorie. Cred că dacă oamenii ar vrea să asculte de aceste porunci date pentru protecția noastră n-ar fi atîtea avorturi, atâtea boli cu transmitere sexuală, atâția copii părăsiți.

Nu este în Biblie porunca de a nu te machia ci de a nu te concentra pe partea exteroară, frizură, bijuterii, haine ci pe caracterul tău-Podoaba voastră să nu fie podoaba de afară, care stă în împletitura părului în purtarea de scule de aur sau în imbrăcarea hainelor ci să fie omul ascuns al inimii în curăția nepieritoare a unui duh blând și linistit.(1 Petru 3-3, 4). În Noul Testament se reiau în general poruncile din Vechiul Testament legate de a nu minți, a nu fura, a nu ucide, a nu pofti, a nu pune nimic mai presus decît Dumnezeu, etc.

| milan9 a răspuns:

În general se face mare confuzie în privinţa termenului de "pocaintă". În nici un caz ea nu presupune renunţarea la har, la Biserică. "Pocăinţa" reprezintă hotărârea de a nu mai greşi, urmată de primirea concretă a harului...
"Pocăinţa" înseamnă doar conştientizarea, mărturisirea (taina spovedaniei, sau a "pocăinţei"), părerea de rău pentru săvârşirea păcatelor.
Ca regret pentru păcatele făcute, ca primire a a harului iertării prin spovedanie, însoţeşte întreaga viaţa a omului.

Dar asta nu e tot. Este necesar ca păcatele respective să nu mai fie repetate, altfel pocăinţa (regretarea păcatului, spovedania şi îndreptarea vieţii) nu este dusă până la capăt!

Pocăinţa nu are cum să fie o altă "religie", doar Mântuitorul Hristos a vorbit despre O SINGURĂ BISERICĂ!

| danut a răspuns (pentru milan9):

" Mântuitorul Hristos a vorbit despre O SINGURĂ BISERICĂ! "
Nicidecum, Mantuitorul a vorbit despre SAPTE Biserici.
Apocalipsa 1, 11. care zicea: "Eu sunt Alfa si Omega, Cel dintâi si Cel de pe urmã. Ce vezi, scrie într-o carte, si trimite-o celor sapte Biserici: la Efes, Smirna, Pergam, Tiatira, Sardes, Filadelfia si Laodicea."
Si numai bate campii cu localitatile din Asia caci TOT ce scrie in Apocalipsa sunt SIMBOLURI dupa cum crede si Biserica Ortodoxa caci altfel NU AM AVEA o Apocalipsa a timpului DE SFARSIT.

| milan9 a răspuns (pentru danut):

Acela este sensul de comunitate locala si nu de confesiune sau religie. Prin venirea Sa in lume, Fiul lui Dumnezeu a dat fiinta unei singure credinte/religii si nu la sapte cum cred adventistii.

| danut a răspuns (pentru milan9):

"Acela este sensul de comunitate locala si nu de confesiune sau religie. "
Unde scrie ce spui tu mai sus in Biblie?

| AvalohAlyn a răspuns:

Pai citeste Biblia si carti de studiu(spirituale, duhovnicesti a Bibliei sa o intelegi mai bine.Si roaga-te in fiecare zi lui Dumnezeu. Apoi El iti va descoperi Calea si te va ajuta, va fi langa tine.Succes

| TrăieşteClipa a răspuns:

Prima regula este:
Nu exista reguli.
Fiecare a inteles si a aplicat Biblia dupa bunul plac sau dupa propria intelegere.
Apoi oricum Biblia este o carte de povesti care se bat cap in cap.
Succes!

| Dorugar a răspuns:

Ce vorbesti mai fata hai, religia lui Isus nu era una de pocait crestin ci era religia mozaica!
Si nu s-a dezis de religia asta nici macar pe cruce!
Asa ca decat sa-ti distrugi viata si viitorul, mai bine fa tot ce poti ca sa fii fericita, chiar si sex si sa te si machezi si ++++ pentru ca tu, ca de altfel absolut toti oamenii, ai Hormonul Fericirii, dar NU si al pocaintei si nici al credintei a proasta.
Asa ca daca ai fost creata cu acest hormon, atunci fi sigura ca Creatorul a stiut din ce cauza l-a dat tuturor oamenilor, si L-a dat ca oamenii sa fie FERICITI, asa ca lasa prostiile bazate pe minciuna si sarlatanie religioasa si fi fata fericita ca numai o singura viata ai, s-apoi Isus si-a sacrificat viata ca tu sa poti pacatui cat vrei si unde mai pui si faptul ca crestinismul este religia IUBIRII, asa ca iubeste cat poti, fi fericita ca iubirea NU este pacat ci este chiar menirea ta care trebuie sa te faca fericit, si nu uita ca prin iubire si unire sexuala ajungi la orga+sm, si prin aceasta in al 9-lea cer, adica foarte aproape de Dumnezeu!
Sau crezi ca e rau sau ceva negativ sa fi aproape de Dumnezeu si astfel sa fi foarte fericita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deasemeni vad o multime de idioti care nu pricep un lucru.a te pocai nu insamna ca nu ai voie sa faci ceia ce fac si ei; adica sa te ocupi cu stiinta,cu viata,cu placerile,dar in masura in care iti respecti Corpul,ca pe un templu al duhului sfant,adica unui suflet curat ii trebuie o casa curata,asa cum unui trup ii trebuiesc haine curate frumoase si o casa de locuit curata.Ce spune cuvioasa Paracheva?,, Cu fapte bune gatiti-va sufletele voastre''. Sexul ai voie sa il faci, dar casatorita, si atat cat e nevoie sa fii fericita si sotul sa nu plece la altele sa preacur, easca.de machiat si rujat, depinde de ce o faci, sa placi sotului, ori sa placi altora.

| gratargratar a răspuns:

Pocainta este atunci cand nu mai faci ce ai facut.
Citeste si tu carti de spiritualitate ortodoxa, nu te mai lua dupa cele auzite. Vezi cum sta treaba cu Biserica Ortodoxa, ce istorie are, ce invatatura, ce sfinti, ce organizare samd.
Pocainta este un act al credintei.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Isus asta indemna oamenii sa isi ucida copiii. vezi pe www.bibliapentrusceptici.ro
Iisus spune în Noul Testament că legea din Vechiul Testament trebuie urmată:

Marcu 7: 9-10
9. El le-a mai zis: "Aţi desfiinţat frumos porunca lui Dumnezeu, ca să ţineţi datina voastră.
10. Căci Moise a zis: "Să cinsteşti pe tatăl tău şi pe mama ta"; şi: "Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit cu moartea."
(http://bibliapentrusceptici.ro/marcu-7/)

Şi iar îi acuză că nu îşi ucid copiii când grăiesc de rău pe părinţi:

Matei 15:1-4
1. Atunci nişte farisei şi nişte cărturari din Ierusalim au venit la Isus şi I-au zis:
2. "Pentru ce calcă ucenicii Tăi datina bătrânilor? Căci nu-şi spală mâinile când mănâncă."
3. Drept răspuns, El le-a zis: "Dar voi de ce călcaţi porunca lui Dumnezeu în folosul datinii voastre?
4. Căci Dumnezeu a zis: "Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta" şi: "Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit negreşit cu moartea."
(http://bibliapentrusceptici.ro/matei-15/)

| Chimied a răspuns:

Mantuitorul Iisus Hristos este Ortodox, restul religiilor sunt false.

| danut a răspuns (pentru Chimied):

Asa sa fie, unde scrie asta?

| danut a răspuns (pentru Chimied):

Cate adrese de site-uri vrei sa-ti dau unde scrie ca tocmai acolo nu gasesti ce cauti. Arata-mi unde scrie in Cuvantul lui Dumnezeu ce ai spuś tu, adica in BIBLIE.