| anonim_4396 a întrebat:

Bah fratzilor eu nu inteleg o mare chestie! poate ma ajuta carevahappy care e faza dintre pocaitzi(baptisti) si ortodocsi? de curand mi-am facut un prieten numai ca el este pocait iar eu ortodoxa si mama mea il cunoaste si imi tot spune sa ma feresc de el pentru ca are religia aceia. cica este o religie foarte prosta si acolo nu se crede in sfinti,in icoane,in rugaciuni,nici in maica domnului(sfanta maria) si ei o fac curva si nesfanta angry si nici in sfanta cruce ci doar in dumnezeu. si faza e ca da e foarte naspa acolo. am fost saptamana trecuta de curiozitate sa vad cum e la tineret(biserica) la ei si a fost foarte naspaa! erau unii cu chitari electrice si tobe speciale pentru rock si ei cantau la ele cantece bisericesti pentru dumnezeulaughing) si dupa ce cantau nici macar o rugaciune sa spuna si ei,au inceput tozti cu mainile pe sus si ochii inchisi sa spua: doamne! da-mi bani, da-mi, da-mi si iar da-mi diferite ucruri. si eu m-am speriat si am plecat. bah! fare acolo se crede doar asa prin bataie de joc si 'da-mi' sincer mi se pare foarte aiurea si totusi ca acu ma atrage si imi spune daca mai vine acolo la biserica lor si eu nu vreau sa mai calc pe acolo! si nu stiu cum sa scap de el si alti pocatitzi...frate dar pana la urma de ce ei ne jignesc asa de rau pe noi ortodocsi?sad parca noi nu am crde tot in dumnezeu si ne atrag spre ei. frate dar pana la urma ce ziceti despre pocaitzi si orodocsi? ajutazti-ma ptc sunt foarte confuza. NU vreau raspunsuri de la pocaitzi! jet! vreau sa-mi raspunda doar ortodocsi cei cu care ma inteleg :*:X
funda si votuuri! ^.^

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Fa doar ceea ce scrie in ea si este ok!

62 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa citesti Biblia si sa traiesti asa cum scrie acolo.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Scuze,dar care dintre elethinking

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Este una si aceeasi, doar traducerea este diferita.Este folosit un limbaj mai actual.Esenta este aceeasi.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Tocmai! eu am citit-o pe cea a religiei mele adica pe cea ortodoxa si faza e ca pocaitzi au tradus-o la ei altfel si daca le zi lor ce scrie in a mea ei tzin cu ceea ce crie in a lor si tot asa au cum sa ne jigneascasad

| vitbsk a răspuns (pentru anonim_4396):

"nu suport injosirile si jignirile fata de religia ortodoxa "
Atunci încearcă tu să faci schimbarea, să fi mai bună şi mai vrednică pentru a deveni o dovadă vie, că ortodoxia păstrează substanţă duhovnicească.
Îţi spun ce cred, faptul că te cerţi cu ei aici e pierdere de timp.
Atacându-i, le dai posibilitatea şi lor să întoarcă aceeaşi monedă împotriva ortodoxiei.
Cel mai bine ar fi să nu mai intri cu ei în discuţie, să te fereşti de polemicile inutile şi să ai grijă să nu te îndepărtezi de la dreapta credinţă.
Urmează îndeaproape ortodoxia.
Cred că ai primit o lecţie pe care o primesc mulţi care îl caută pe Hristos la porţi străine, cu toate că el bate la uşa sufletului tău şi aşteaptă să-i deschizi.
Sper să îţi fie spre îndreptare întâmplarea aceasta.
Ai grijă de tine.

| Apocaliptic a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii ce?
1)Religia "pocaitilor" a fost prima inaintea religiei ortodoxe.
2)Religia romana este religia ortodoxa.
3)Nu conteaza religia,conteaza cat de mult te "amesteci" in religie pentru Dumnezeu!

Daca vine si iti raspunde un catolic aici sau un ateu ce faci? laughing

In Biblia ortodocsilor scrie ca trebuie sa ne "ortodocsim"? Scrie ca trebuie sa credem in icoane, sau in zei?
Eu cum nu prea am fost pe la Biserica ortodoxa si mai mult pe la Adunare, normal ca tin cu pocaitii(dar astia care am spus eu nu aia care ai spus tu).
Tu, cum nu prea ai fost pe la Adunate ci mai mult pe la Biserica ortodoxa normal ca tii cu ortodocsii.
Altii care nu prea au fost pe la Biserica ortodoxa ci mai mult la Biserica catolica normal ca tin cu catolicii. etc.
Dar gata, lasa-ma in pace, mi s-a acrit de convorbirile astea.Fiecare cu religiile lui si punct.

Răspuns utilizator avertizat
| Apocaliptic a răspuns (pentru GalinaBlanca):

"Aceia sunt crestini adevarati care accepta si crucea spirituala si cea materiala." Adica daca ma rog la o bucata de lemn, imi spala mie pacatele?

| EmaS a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Astept cu nerabdare sa imi dai si mie versetele care o jignesc pe Fecioara Maria.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Nu mai! nu scrie asta in versete! asa spuneau acei oameni pocaitzi in ziua in care am fost sa vad cum e la ei la adunare(biserica) si asa ziceau! ca fecioara maria este o mama curva, nesfanta si nu trebuie sa credem in ea nicioadata si tot felul de jigniri la adresa acesteiasad ce urat! nu am cum sa-ti arat si rauu imi pare ca nu am putut inregistrasad nesimtzitzi ordinari! x(

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru GalinaBlanca):

Esti cea mai tare! multumesc din suflet! tocmai a sosit in sfarsit un raspuns inteligent! aleluia:X te iubesc! la asta vroiam sa ajung si nu stiam cumhappy nu stiam cum sa le arat greselile pocaitzilor! inca odata spun, iti multumesc din suflet! si imi pare foarte rau ca nu iti pot da funda deoarece of! i-am dat-o Emeicrying dar iti dau voruti: inteligent si folositor! trebuia sa raspunzi mai devreme! in sfarsit un om normal, un om crestin si ortodox care sa ma ajute sa fac de rahat pe pocaitzismug :X te iubesc! >:d

| anonim_4396 explică (pentru GalinaBlanca):

Ha! bravo!:* da phai nu raspunde ca a fazut ca a gresitsmug

| anonim_4396 explică (pentru GalinaBlanca):

Maaah! cine ti-a sters raspunsul acela al tau lung?! in care ziceai greselile pocaitzilor... baga-l inapoi te roooog!

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru GalinaBlanca):

A da am gasit:X scuze cred ca am trecut repede este el si nu l-am mai vazutsad ok mersi:**

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Fa doar ceea ce scrie in ea si este ok!

| AragorN88 a răspuns:

Culmea ca lumea e mai interesata de ce religie are cel de langa ea, in loc sa-i pese cum este acea persoana. Problema la pocaiti e ca incearca prea mult sa convinga alte persoane sa intre in grupul lor. Inteleg motivatia, dar daca ar vrea cu adevarat sa convinga pe cineva, ar trebui sa lase faptele sa vorbeasca, nu sa incerce cu "forta" sa convinga si sa arate cu degetu defectele.
Daca vreti (pocaitii), ii spui ce crezi, nu ce ar trebui sa faca cealalata persoana, daca acelei persoane o sa ii placa gandirea si felul de viata al tau, atunci o sa vina singura.

| 愛日本 a răspuns:

Nu e adevarat. Pocaitii sunt oameni foarte buni si nu o jignesc pe Maria!
Sunt doar niste povesti, barfe ale ortodocsilor.

| anonim_4396 explică (pentru 愛日本):

laughing bah zorry! vei primi voturi proastewinking big grin pa, pa!

| 愛日本 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce? Pentru simplul adevar?
Si ce daca primesc voturi, wow voi primi voturi proaste O_o o sa mor... pricum voturile alea nu va ajuta la nimic.
Am spus doar ca : Pocaitii NU spun despre maica domnului ca e nesfintita si...

Stupid!

| anonim_4396 explică (pentru 愛日本):

Asta e adevarul?! doamne! ce tampenie ai putut spune! esti praf fatoooo! am zis de la incepeut ca nu am chief sa vb cu pocaiztii! asa ca jet! si app pocaitzi SPUN! ca fecioara maria(maica domnului0 este nesgintzita si curva deoarece am fost eu odata la o adunare a pocaitzilor sa vad cum e si era pastorullaughing care zicea asta in gura mare si zicea tare: sa nu credeti in ea! ce tampit! si e clar ca pocaizti sunt chiar prosti si pacatosi! oricum hai ca nu am chief sa mai vb cu pocaitzi pa! si nu mai da comentariu inapoi! sau vrei sa iti iei adio de la TPU?laughing) pa!

| 愛日本 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tampitule! Nu sunt pocaita sunt ortodoxa. Doamnee rolling eyes, ei bine cei din orasul meu nu au zis asa ceva, si am fostde vreo 3 ori la pocaiti dar mai mult canta.

sau vrei sa iti iei adio de la TPU -- Da cine esti tu ma? din funte? Cine te crezi cu adio, vai de tine.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Deci,ei lauda pe Dumnezeu prin cele mai frumoase moduri:
http://www.youtube.com/watch?v=pJ8G9l49bRw
Uita-te in Psalmi sa vezi ca scrie cu ce se canta! Ii admir pe ei! La noi doar cantece lente se canta si asta e un motiv pentru care lumea nu prea frecventeaza biserica ortodoxa! Maica-ta te-a prostit! Stii ce ne invata Iisus/Isus? Sa nu judecam pentru a nu fi judecati! Ei se inchina numai Domnului deoarece nu se inchina icoanelor(adica nu isi fac idoli, dar asta e un subiect foarte discutat de biserici si nu imi bat capul.), nu se inchina sfintilor deoarece spun ca este idolatrie! Spune-i mamei tale sa vina sa vada ce am scris. Sper sa nu o luati ofensiv, dar, nu ei isi bat joc de noi...noi injuram fara motiv! Adica stam la computer si cand nu ne convine ceva injuram in engleza(sa parem smecheri)sau asa numai...
Baptistii se "feresc" de ortodocsi deoarece ei nu suporta sa auda injuraturi peste injuraturi! Noi trebuie sa ne indreptam.Pace!:D

| anonim_4396 explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Nu ma ajuti cu nimicsad eu nu vreau sa-mi arati prin ce mod alintzi tu pocaitzi! eu vroiam sa ma ajuti sa inteleg niste chestii dintre aceste religii si cum sa spun prietenului pocait sa nu ma mai atraga la eisaddar se pare ca doar atat stiti sa faceti voi pocaitzi! sa va alintatzi religia si sa injositzi toate celelalte religii! angry si sa stii ca in psalmi nu scrie asta cel putin in biblia ortodoxa, phai da intocmai ca sunt biblii diferite si fiecare isi exprima religia, icoane-idoli?! ce urat din partea tha! sfinti-idolatrie?! deja dai peste masuriwinking si faza cu injuraturile nu are treaba, noi ortodocsi nu injuram cel putin euwinking si doar pentru asta ar trebui sa ne ducem la ei?! doar ca ei sunt cumintzi si nu injura dar de ce o fac curva pe sfanta maria? ...vezi uh eu asta nu inteleg. si cred ca nu o sa primesc niciodata un raspuns care sa ma ajutesad daca intreb voi pocaitzi gata: sunteti prezentzi pentru a va alinta religia si sa ne injositzi pe a noastracrying ce urat! hai sa zic si eu :Fanatici nebuni, Aia nu au viata...De aia o avem sa o traim, nu sa o slujim ca niste robotei teleghidati.Ce e prea mult strica. Pocaitii sunt niste prefacuti, se ajuta doar intre ei, si iti baga pe gat hartii.Nu te-ar ajuta nici sa mori in fata lor, nu ti-ar da bani, sau sa doneze la o operatie.``Lasa nene ca rasplata e in Ceruri. Dumnezeu sa te ierte.`` Oameni distrusiwinking pa!

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci stai si plange-ti de mila ca mata te prosteste.
Fa ce zice EmaS.

Răspuns utilizator avertizat
| alinutzaap a răspuns:

Pocaiti il iubesc pe Dumnezeu.Nu ca voi ortodocsi care va amintiti de EL doar cand sunteti in necaz sau aveti nevoie de ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru GalinaBlanca):

Foarte bine spus! te filicit:*

| ßєtyPєтяσηєℓα a răspuns:

Nu cred ca e chiar asa... pocaiti nu injura (da nu ne facem curce, nu purtam cercei, inele, et. nu dansam etc.) dar credem in dumnezeu nu avem icoane si sfinti pe pereti pentru ca in Biblie nu scrie asa ceva...dar credem in Dumnezeu.
faza cu da-ne bani, tobele de rock...nu cred tobele ca oricare daca la ortodoxi, catolici nu sunt nu inseamna ca suntem rockari sau ceva de genu X_x...in fine dar
uni pocaiti sunt de treaba alti nu, la fel ca si ortodoxi si toti ceilalti...

| RAY a răspuns:

Care e faza dintre pocaitzi(baptisti) si ortodocsi?
uni isi fac cruce au icoane (orto) ceilanti nu isi fac cruce,nu au icoane, vb in limbii, nu au sfiinti, parerea despre ambele ce sa spun fiecare crede in ce vrea, eu nu cred in nimic, tu crezi in dumnezeu, e aiurea ca o numito asa pe maria, si eu am fost si da canta la chitara, instrumente, draga religia e una credinta e alta, sasi povestesc ceva acum sute de ani martin luther a fondat prima religia non catolica/ortodoxa cu acceptul papei dupa acea o mai aparut alta si in ziua de azi este ura intre cele 2 luteranii si numai stiu cum se numesc in fine apoi dupa ceva timp parca in america au aparut alte secte /religii sau raspandit in europa, si eu am fost ca tine ortodox si numi placea ca nu isi faceau cruce, nu au icoane nu o respecta pe fecioara maria, se cred sfiinti, un pocait ma numit iuda mam prezentat ca ortodox asta sunt botezat, oamenii mereu vor sa fie superiori fata de alti in religie sau statut social

| martzian a răspuns:

Experienta ta imi suna a vis urat. Cand s-a intamplat asta?
Problema cu confuzia vine de la faptul ca nu citesti tu insati Biblia, sa vezi ce este adevarat si ce nu.

| anonim_4396 explică (pentru martzian):

Am citit biblia! dar pe cea otodoxa. dar sa stii ca exista si biblia pocaitzilor si asta ma zapaceste ca acolo scrie total lucruri diferite si se cred cea mai tare religie x( ...si problema era fata de acel baiat ca nu stiu ce sa fac...

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil iti scapa ceva... Biblia nu a fost scrisa in limba romana. Probabil trebuie pornit de la asta. Prin urmare NU exista o Biblie a ortodocsilor, ci doar traduceri mai mult sau mai putin corecte. "Biblia pocaitilor" a fost tradusa de un preot care a observat inadvertente. Se lucreaza momentan la traduceri chiar mai fidele, care nu vor reprezenta alte "biblii" ci traduceri mai fidele ale Bibliei.

| vitbsk a răspuns (pentru martzian):

"Se lucreaza momentan la traduceri chiar mai fidele"
Sal, îmi poţi explica în mare despre ce este vorba în proiectul acesta.
Cine are iniţiativa?
Care este scopul?

| martzian a răspuns (pentru vitbsk):

In 2007 a fost terminata Noua Traducere a Bibliei - NTR (sub egida International Bible Society) iar in 2009 s-a lansat la Cluj Biblia Fidela. Am auzit zilele astea de o alta initiativa, dar nu imi amintesc ce si cum si nu vreau sa te induc in eroare.
Scopul? Sper din toata inima ca este comun si ca el este dat de dorinta ca fiecare crestin sa aiba acces la Cuvantul lui Dumnezeu asa cum a fost el lasat, pentru o interpretare si o aplicare corecta in viata de zi cu zi.

| vitbsk a răspuns (pentru martzian):

Ok, merci, nu ştiu de ce dar, am impresia că pregăteşte terenul pentru ecumenizarea cultelor, într-o nouă religie mondială.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

GATA! nu mai vreau nici un raspuns! nu ma ajutati cu nimicsad pana acum am primit nuami raspunsuri rautacioase si care stiu doar sa alinte religia baptista x( e clar... voi pocaitzi sunteti ai dracului si vreti sa atragetzi pe toata lumea la religia voastra insa nu veti reusi.suntetzi niste religii amarate formate din resturi de la religiile cele importante anume otodoxawinking hai macar un ortodox sa ma ajute. sau cred ca numai exista fundasad.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sant ortodox si poti sate pocaiesti si sa te nasti din nou si ortodox fiind.adica sa te hotarasti sa nu mai pacatuiesti, si sa devii astfel un om nou.ai informatii suficiente pe internet la siteu-rile ortodoxe despre pocainta, rugaciune, traditie, credinta.

| Apocaliptic a răspuns:

Bai.Eu sunt ortodox iar bunica este pocaita si m-a dus de mai multe ori la Biserica(chestia este ca aia nu se numeste Biserica ci Adunare).
Nu stiu in ce Adunare ai nimerit laughing.Ce ai spus tu acolo nu este o adunare asa cum trebuie.
Pocaitii cred in Dumnezeu si in Iisus.Ei nu cred ca daca se rog la o bucata fier,piatra,lemn,panza etc.(Adica cruci si alte chestii) o sa-i ajute cu ceva.Ei cred(si sunt de acord cu ei in privinta asta) ca daca isi plang pacatele si nu mai fac altele ii ajuta Dumnezeu.
La o adunare adevarata ii canti Domnului,tii predici despre El si te rogi dar nu asa cum se rugau aia acolo unde ai zis tu ca ai mers ci in liniste si pe rand(cine vrea) si ei nu spun "da-mi, da-mi si iar da-mi" ei spun "iartane" si se refera la toti oamenii.
A, si ei cred ce scrie in Biblie(daca vrei, iti spun si o patanie a unui hot cu Biblia).
P.S. : Pocaitii cred in Maica Domnului(doar ca a existat) pentru ca ea a fost cea care L-a nascut pe Iisus dar nu cred ca ii ajuta in legetura cu pacatele si cu alte chestii(cum ii ajuta Dumnezeu) pentru ca ea acum este un inger dar nu un Duh Sfant.
A, si exista pocaiti pentru ca in Biblie nu scrie sa ne "ortodocsim" ci sa ne pocaim.

| anonim_4396 explică (pentru Apocaliptic):

Bah frate! am zis ca nu am nevoie de raspunsuri neajutatoare! plus ca dai dovada ca esti pocait! si nu ma ajuti cu nimicsad vb serios! aia chiar asa ziceau :da-mi bani, da-mi! pe bune si nu stiu de adunare mi-e asa mi-au zis aia ca cicahai la biserica...

| Apocaliptic a răspuns (pentru anonim_4396):

Habar n-am ce-s cu aia, dar pocaitii(adevarati) nu-s asa.
Pocaitii sunt cei care L-au primit pe Iisus in inima(cum s-ar spune).
N-us pocait dar vreau sa ma pocaiesc(daca stii ce-i aia sa te pocaiesti).
Apropo, tu ai o Biblie in casa? Parca noi ortodocsii citim si credem ce este in Biblie.Macar citeste de la al doilea Testament.

| anonim_4396 explică (pentru Apocaliptic):

Am citit biblia! dar faza e ca au si eu o biblie diferita si acolo scrie total diferit fata de a noastra x( da sigur?! pocaitzi il primesc in inima pe dumnezeulaughing)))))))) stiu si eu dar ortodocsi crezi ca nu il au deja in inima? ......asta e faza ca nu suport injosirile si jignirile fata de religia ortodoxa ..va credeti cei mai tari si cei mai credinciosi! vrei sa te pocaiesti?!laughing) mai bine du-te si aruncate pe geam! faci un mare pacat in fata lui dumnezeuwinking mai bine citeste tu ambele biblii si vezi ce diferentze au si ai sa ezi ca e mai bine tot la otodocsiwinking pa.

| Apocaliptic a răspuns (pentru anonim_4396):

"vrei sa te pocaiesti?!) mai bine du-te si aruncate pe geam! faci un mare pacat in fata lui dumnezeu " Ortodocsii cum spun la iertarea pacatelor(am uitat, spovedire laughing sau cum?)?
Ma refer la iertare pacatelor de catre Dumnezeu nu de catre preot.Astia,pocaitii,ii spun pocaire.In ce clasa esti, cati ani ai, ce iQ ai de nu intelegi ce vreau sa zic?

| anonim_4396 explică (pentru Apocaliptic):

Bah! eu nua am chief sa vb cu un pocaitwinking nu am ce sa vb de faptsad si nu ei asa se numesc 'pocaitzi' si nu ma lua drept proasta ca am destui aniwinking si mai bine te intreb eu cati ani aiwinking

| FlAiser a răspuns:

Eu sunt pocait glumeam sunt catolic glumeam sunt ortodox am fost si eu odata la pocaiti sa vad cum e o slujba acolo nu e cu chitari si toate prostiile si nu se roaga sa le dea bani ei sunt mai credinciosi ca noi pentru ca le este interzis sa bea sa faca copii sa injure sau sa fumeze sau sa petreaca deci e naspa intr-un fel sa fi pocait.

| Bogdan4688 a răspuns:

Maicata te-a prostit, eu sunt ortodox si nu e bine sa intri la altii cu alta religie in biserica.Da pocaitii sunt... dar asta este religia lor, crezi ca un copil la nastere si-a ales religia? Nu pentru ca parinti il fac religia care sunt si ei.Pe scurt: Parinti aleg religia copilului de la nastere. De ex am o fata in clasa Sara care nu are religie crezi ca ia si-a ales sa nu aiba? Nu, ci parinti ei care nu au botezat-o de aceea nu are religie.Deci eu zic sa ramai prietena cu el dar sa nu stai cu el foarte des. Sper sa iti fii de ajutor.

| davidwarner a răspuns:

Parerea mea e ca nu ar trebui sa te gasesti tu sa judeci o multime de oameni doar pentru ca fac parte dintr.o anumita religie.
Pocaitii au o alta perceptie asupra modului in care ar trebui sa se desfasoare mersul la Biserica(Adunare), incearca sa faca din asta o activitate mai placuta mai putin sobra, dar cred in acelasi Dumnezeu in care crezi si tu. Daca tot esti un crestin atat de infocat, incearca in loc sa aperi Biserica Ortodoxa, pe care din ce povestesti tu nu a fost atacata de prietenul ta, sa fi mai atent la ce scrie prin Biblie daca tot zici ca ai citit.o si sa nu judeci pe nimeni mai ales ca nu ai dreptul.
Umple-ti timpul cu altceva, de exemplu, deschide o carte de gramatica, chiar ai nevoie.

| ddanaraluca a răspuns:

Pana la urma toti ne inchinam la Dumnezeu, nu? Pana la urma in Biblie spune sa il laudam pe Domnul cu harfa si cu alte insturmente zanganitoarehappy
Nu noi judecam, ci Dumnezeu.Tu sa faci voia Domnului si sa faci ce spune Biblia..citeste Biblia si vei descoperiwinkingacolo este adevarul pe care vrei sa il descoperi, eu il stiu deja.dar mai bine citeste ca sa te convingi, probabil nu m-ai credewinking
Domnu sa-ti dea intelepciune si sa te lumineze, nu lasa ca traditia de astazi sa te intunecewinking

| ddanaraluca a răspuns:

Si nu jigneste nimeni pe Maica Domnuluiwinking.dar, nu uita ca singuru mijlocitor intre noi si Dumnezeu este Hristos, nu alti oameni..si picturi

| NoNameNoName a răspuns:

Chicror1. ai o parere foarte proasta despre pocaiti si sper sa ti-o schimbi.

| StArLyLy31 a răspuns:

Buna!happy
Se vede ca mama ta te-a informat TOTAL GRESIT. Baptistii(pocaitii) nu fac ceea ce ai vazut tu acolo.Ei canta, si nu stiu daca ai fost vreodata la concerte de evanghelizare sau chestii d-astea, dar instrumentele electrice nu sunt DOAR PENTRU ROCK, de ce ar fi? Ce legatura au ei cu rockul? Si se roaga..chiar foarte mult.Ei nu doar cer. Uite ce e.Eu sunt ortodoxa, dar ma mai duc la baptisti.Nu stiu unde ai nimerit, dar prin intrebarea asta, TU l-ai suparat pe Dumnezeu, nu cei care vor sa se pocaiasca.Stii macar ce inseamna "a te pocai''? Inseamna a alege calea cea dreapta, adica a renunta la toate pacatele tale, A TE NASTE DIN NOU.Si cred ca tu chiar ai dat peste ceva imposibil, fiindca tu ai o mentalitate TOTAL GRESITA! Niciodata, baptistii nu or sa te jigneasca.NICIODATA.Ei sunt mult mai omenosi decat noi si nu stiu daca intelegi, dar ei nu au voie sa faca tot ce zici tu acolo.Mai e ceva.E «Pocaiti», nu «Pocatitzi», deci ii batjocoresti mai mult ca in modul in care zici tu ca ei ne jignesc pe noi.
cu asta am incheiat.sad

| StArLyLy31 a răspuns:

Si iti recomand cartea "Lui Dumnezeu ii place sa lipeasca cioburi" de Nicolae Geanta parca.o sa ti schimbi parerea...