| anonim_4396 a întrebat:

Bai fratilor, inca o minciuna in Biblie. Fiti atenti:
"2 Pământul era pustiu şi gol; peste faţa adâncului de ape era întuneric, şi Duhul lui Dumnezeu Se mişca pe deasupra apelor.
3 Dumnezeu a zis: „Să fie lumină!" Şi a fost lumină."

Deci de aici reiese ca Pamantul era ca in ziua de astazi (relief, oceane, munti, etc) doar ca fara urme de viata si complet intuneric. Cum este posibil asta avand in vedere ca Pamantul s-a format dupa Soare datorita gravitatiei acestuia care a adunat praful si materiile cosmice intr-o bila uriasa numita planetă? O data ce s-a format Soarele inaintea Pamantului, acesta ii furniza suficienta lumina, mai ales ca la inceput Pamantul era o planeta plina de lava topita luandu-i cam 2 miliarde de ani sa se raceasca. Dupa acest timp in care s-a racit a aparut solul de azi si oceanele. Deci chiar daca apăreau concomitent, pana sa se raceasca Pamantul, Soarele ar fi apucat sa se formeze pentru a-i furniza energie si lumina pana momentul descris de Biblie. Teoria asta oricum e gresita. Soarele a aparut primul, ajutând la aparitia celorlaltor planete cu gravitatia sa. De ce inca mai spuneti ca Biblia e sfanta? Simt ca innebunesc, nu mai pot.

41 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Și dacă între versetul 1) și 2) e o pauza suficient de mare incit Pamintul sa aibă timp sa se răcească? Dacă Biblia nu spune nimic, nu înseamnă că nu poate fi, ca și în unele romane, aceea pauza fiind redata printr-un rind de puncte.
Dacă tu limitezi totul la gindirea ta, e foarte posibil sa vezi erori, dar dacă ai incerca sa vezi de mai exista și altceva dincolo de cele spuse, ai înțelege ca, dincolo de inadvertente, e posibil ca Biblia sa spună adevărul.

| cristi202 a răspuns:

Și încă ceva, care arata abordarea ta gresita: pot exista nori suficient de groși care sa acopere soarele și sa facă sa fie pe pamint suficient de întuneric incit sa para a fi noapte. Deci nu zi ca ceva e gresit pana nu ai explorat toate posibilitatile.

| Mayhem666 a răspuns:

Ai uitat sa iei in considerare faptul ca biblia a fost scrisa pe vremea cand astronomia inca nu exista. Oamenii de atunci au venit si ei cu ce puteau mai bine ca sa convinga lumea, din moment ce nimeni nu stia nimic despre cosmos pe atunci.
Azi, povestile de genul nu mai au nici logica nici valoare, din moment ce (aproape) toti stim cum s-a format planeta, sistemul solar, etc, mai ales noi, cei pasionati de astronomie.
Dupa biblie, pamantul a aparut inaintea soarelui. Orice prost stie ca asta nu e adevarat. O planeta nu se poate forma fara existenta unei stele.
Dar sa nu uitam de flat earthers, aia sunt la fel de problematici. E periculos sa fii atat de prost incat sa crezi ca pamantul e plat si ca soarele se invarte deasupra lui, ca gravitatia nu exista, si alte bazaconii pe care le spun aia.
Stiinta avanseaza, prostia nu, noi trebuie doar sa fim in pas cu stiinta si sa-i lasam pe prosti in lumea lor plina de fantezii, ca IQ-ul lor nu va trece niciodata de doua cifre.

| fllu07 a răspuns (pentru Mayhem666):

"Dupa Biblie, pământul a apărut înaintea soarelui". De unde ai tras concluzia asta?

| Mayhem666 a răspuns (pentru fllu07):

Pentru ca in Biblie spune ca Dumnezeu a creeat intai pamantul si era intuneric si a spus sa se faca lumina. Lumina are o sursa, care este soarele, deci daca nu era lumina pe pamant, evident ca soarele nu era prezent.

| fllu07 a răspuns (pentru Mayhem666):

Poți sa-mi dai te rog citatul exact, la care faci tu referire?

| Mayhem666 a răspuns (pentru fllu07):

Poftim:
La început, Dumnezeu a creat cerurile și pământul. Pământul era pustiu și gol. Peste suprafața adâncului era întuneric, iar Duhul lui Dumnezeu plutea peste fața apelor. Atunci Dumnezeu a zis: „Să fie lumină!" Și a fost lumină. (Geneza 1:1-25)

| fllu07 a răspuns (pentru Mayhem666):

Credeam ca imi dai mai greu. Chestii d'astea am rezolvat în clasa a-2a. Păi dacă tu ai o încăpere în care e beznă, nu vezi nimic. Si deschizi o ușă de la altă încăpere, luminată. Si astfel pătrunde lumina în încăperea întunecată, însemna că atunci ai inventat becul? laughing
Mare minciună ce-ai descoperit în Biblie. Ce sa zic. rolling on the floor

Când au fost create soarele, luna și stelele?

Soarele, luna și stelele existau deja, fiind create odată cu „cerurile" la început. (Geneza 1:1) Totuși, lumina lor nu a ajuns pe suprafața pământului din cauza atmosferei dense care îl înconjura. (Geneza 1:2) Deși lumina difuză a devenit vizibilă în prima zi, sursa ei nu se putea observa. În a patra zi, se pare că atmosfera s-a limpezit. De aceea se spune în Biblie că soarele, luna și stelele au început „să lumineze pământul", evident din perspectiva unui observator de pe pământ. (Geneza 1:17)

| Mayhem666 a răspuns (pentru fllu07):

Asa spune in Biblie, nu am spus-o eu. Daca era dupa mine, eu ma foloseam de astronomie, ca nu degeaba ma pricep la ea.
Doar prin simplul tau comentariu, imi dau seama ca nu se poate discuta ceva despre astronomie cu tine pentru ca e clar ca habar nu ai. Ce ai spus sunt doar aberatii, chiar daca le-ai luat din Biblie.

| fllu07 a răspuns (pentru Mayhem666):

Sunt aberații pentru că nu-ți convin tie. Ca în rest sunt logice pentru cineva care nu are ochelari de cal. Cineva care nu "descoperă minciuni în Biblie, si nu se dă de ceasul morții că nu mai poate". Mai mult, nici eu nu am ce discuta cu tine despre contabilitate si gestiune, pentru că e clar ca habar nu ai.

| Mayhem666 a răspuns (pentru fllu07):

"Soarele, luna și stelele existau deja, fiind create odată cu „cerurile" la început."

Ce parte din asta ti se pare tie logic?
Luna nici nu era prezenta cand a aparut planeta noastra. Luna s-a format mult mai tarziu dupa ce Pamantul "tanar" s-a ciocnit cu o alta planeta numita Theia. Dupa coliziune cele doua planete s-au "contopit" iar resturile care au ramas in spatiu in jurul pamantului s-au transformat in luna pe care o vedem pe cer cu ajutorul gravitatiei pamantului.

| fllu07 a răspuns (pentru Mayhem666):

Inteleg. Mulțmesc.

| halogen001 a răspuns:

Biblia e poveste primitiva, fantezista si absurda pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori. Omul nestiutor poate sa creada orice prostie. Biblia tine loc de stiinta pentru nestiutorii naivi si creduli.

| maintereseazaZZZ a răspuns (pentru halogen001):

Ai raspuns gresit. Ia vezi ca sunt semne de intrebare despre cum se formeaza un sistem solar.

Din Biblie nu reiese ca soarele a fost creat dupa pamant.

Cand spune ca a facut lumina se refera la conditiile de pe pamant.

| AteuI a răspuns (pentru maintereseazaZZZ):

Ba nu! Se referea la zi si noapte. Uite continuarea care afirma asta:
"4 Dumnezeu a văzut că lumina era bună şi Dumnezeu a despărţit lumina de întuneric.
5 Dumnezeu a numit lumina zi, iar întunericul l-a numit noapte. Astfel, a fost o seară şi apoi a fost o dimineaţă: aceasta a fost ziua întâi."

| maintereseazaZZZ a răspuns (pentru AteuI):

Relatarea din geneza capitolul este descrisa din punctul de vedere al unui observator de pe pamant. Asa ca las-o balta.

| AteuI a răspuns (pentru maintereseazaZZZ):

Observatorul ala nu prea stia stiinta. Azi m-am apucat sa citesc Biblia dar daca deja gasesc o minciuna din primele versete... mi-e si frica sa vad ce se ascund in cele peste 1000 de pagini.

| halogen001 a răspuns (pentru maintereseazaZZZ):

Dumnezeu nu exista. Dumnezeu e un personaj de poveste primitiva, fantezista, puerila si absurda scrisa pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori.

| maintereseazaZZZ a răspuns (pentru halogen001):

Omul nu stie nici 0.1 % din ce exista si tu vii cu afirmatia "Dumnezeu nu exista". Ce poate fi mai irational?

| halogen001 a răspuns (pentru maintereseazaZZZ):

Nu exista din cauza ca e un personaj fictiv din povesti primitive, puerile si absurde scrise pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori.

| maintereseazaZZZ a răspuns (pentru halogen001):

Te arunci in afirmatii cand omul nu stie mai mult de 0. 0000000001% din tot ce exista.

| maintereseazaZZZ a răspuns (pentru AteuI):

Ba da.

| halogen001 a răspuns (pentru maintereseazaZZZ):

Omul care scrie povesti primitive, puerile, fanteziste si rupte de realitate pentru a-si insela semenii e cu stiinta la 0 si credibilitatea scrierilor lui este egala cu zero.

| maintereseazaZZZ a răspuns (pentru halogen001):

Daca tu nu crezi nu inseamna ca altii nu cred in stiinta biblica.

| halogen001 a răspuns (pentru maintereseazaZZZ):

Corect. Pe asta se bazeaza cei care scriu povestile fanteziste pentru prostirea naivilor.

| CostinAlamariu a răspuns:

Biblia e sfanta, iar necredinciosii spumega de furie si n-au liniste din cauza asta. Tocmai prin faptul ca te infurie lucrurile astea demonstreaza ca Biblia are un efect asupra ta.

| StrongHeart a răspuns:

Simti ca innebunesti fiindca tanjesti dupa intelepciune dar stiinta si nebunia lumii te baga in rataciri filozofice si cam atat.
Nu o sa ajungi nicaieri, daca refuzi lumina.
Intrebare.
De unde stii tu ce varsta are planeta noastra? Dar Soarele? Doar pentru ca asa au zis altii ca este inseamna ca asa este?
Biblia e adevarul pur dar vrajmasul nu vrea sa il cunosti pentru ca ii e frica sa nu cumva sa devii puternic si sa folosesti adevarul impotriva lui.

| AteuI a răspuns (pentru StrongHeart):

Biblia e adevarul si stiinta minciuna? Prostii se descopera, dar vad ca tu te afirmi.

| StrongHeart a răspuns (pentru AteuI):

Depinde de unde iti iei stiinta.
Ateii sunt cea mai scarboasa rasa, macar cu panteistii, cu deistii mai am ce discuta, dar astia ca tine sunt prosti de-a binelea si spalati pe creier pe deasupra.

| AteuI a răspuns (pentru StrongHeart):

Spalat pe creier nu e cel care cauta, e cel caruia i se indeasa informatie de catre parinti, biserica, profesori.

| StrongHeart a răspuns (pentru AteuI):

Prefer sa ascult de ei decat de maimutoi ca tine.

| AteuI a răspuns (pentru StrongHeart):

Nu ne nastem destepti si invatati. Dar daca ne invata un prost ce crede el ca e cu viata asta, clar devii si tu un prost ca si el. Acum, na, e problema ta ca vrei sa asculti de prosti.

| fllu07 a răspuns (pentru AteuI):

Nu zice nimeni dintre cei care au o credință sănătoasă logică și rațională în Dumnezeu, ca stiința este o minciună. Din contră știința a descoperit ceea ce Biblia a spus cu muuulte sute de ani înainte. De exemplu stiinta a dovedit că pământul este o sferă suspendată. Lucru pe care Biblia la afirmat cu aproximativ 2.700 de ani înainte. Sau Biblia a vorbit despre circuitul apei în natură, cu aproximativ 3.000 de ani în urmă. Si stiinta a dovedit că este asa. Apa are un circuit în natură. Deci concluzionam ca știința si Biblia se îmbină, merg mână în mână.
Biblia vorbește despre embrionul din pântecele unei mămici când nu existatu nicio idee despre ce se petrece în tot acest proces: de la concepție la naștere.
Așadar cei dintre "creștini" care afirmă că știința este falsă, se află într-o mare eroare.

| fllu07 a răspuns (pentru fllu07):

Iar știința a demonstrat ce se petrece în pântecele unei mămici în tot acest timp, si ca totul începe dela o celulă care se multiplică, devine embrion, care este "țesut" în uterul mamei lui, până la naștere. Deci Biblia si știința se împletesc. Nu se contrazic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iar ai revenit la geneza? laughing

Ce ai postat tu aici ține și de gap theory sau gap creationism.
În versetul 1 termenii (cei mai apropiați de / sau chiar)originali de acolo sunt lumea spirituală și cea materială, nu cerurile și pământul ambele având conotație materială.
Apoi în versetul doi, tot mai aproape de original(adică în scrierile vechi) scrie că pământul a devenit pustiu și gol(cel mai probabil după episodul cu Satana și acoliții săi). Ai să înțelegi după ce ai să citești cu foarte mare atenție toată Biblia și apoi cartea războaielor Domnului(menționată și în Numeri 21:14) care nu face parte din canonul bibliei.
Deci nu este menționat timpul dintre versetul 1 și versetul 2 și nici ce s-a întâmplat.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Ha, ha, ha, sa citeasca si el Cartea Razboaielor Domnului, carte care nu mai exista, ha, ha, ha!

| h379m3973423 a răspuns (pentru doctorandus):

Mi-e și frică să continui că poate iar primesc un eseu de vreo 100 de pagini în care explică de ce cartea nu mai există.

Dar nu mai există așa cum nu mai există dinozauri sau nu mai există cum nu există Geneza scrisă de Moise?

| h379m3973423 a răspuns (pentru doctorandus):

Mda, m-am mai documentat puțin.

Când e vorba de cărți(și teme în general), diferit de ce este în Biblie, primesc o schiță și o iau ca atare de cele mai multe ori pentru că cel de la care primesc e copil de Dumnezeu și evreu. Pe altele le primesc mult mai greu, dar pe asta am primit-o repede și am crezut că e ceva banal să ai scrierea menționată în Numeri, ca cea după Enoh. Se pare că nu-i chiar așa.

Îmi pare rău, am dat un răspuns eronat, l-am șters. Dar restul, în afară de fraza cu trimiterea în Numeri, e ok.

| maintereseazaZZZ a răspuns:

Nu e nici o minciuna. Ti se pare tie.

| AteuI a răspuns (pentru maintereseazaZZZ):

Cum nu e minciuna? Lumineaza-ma!
Spune clar acolo ca Pamantul avea oceane si pamant doar ca lumina nu exista, lucru ce e fals pentru ca Soarele s-a creat inaintea Pamantului.