| imale a întrebat:

Biblia afirmă că există doar o singură credinţă aprobată de Dumnezeu.
". Este un singur Domn, o singură credinţă, un singur botez. Este un singur Dumnezeu şi Tată al tuturor, care este peste toţi, prin toţi şi în toţi." (Efeseni 4:5-6)

În prezent sunt mii de religii care pretind că sunt "creştine".
După care criterii am putea să identificăm religia pe care o aprobă Dumnezeu în prezent?

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Isus a spus în acest sens: "După roadele lor îi veţi recunoaşte. Se culeg vreodată struguri din spini sau smochine din mărăcini? Tot aşa, orice pom bun dă roade bune, dar orice pom rău dă roade rele; pomul bun nu poate da roade rele, nici pomul rău nu poate da roade bune."

Creştinii adevăraţi pot fi identificaţi "după roadele lor" adică după convingerile şi faptele lor. Acestea trebuie să corespundă cu ceea ce pretinde Biblia.
Iată câteva cerinţe biblice:

1.Să se închine doar lui Dumnezeu, Creatorul tuturor lucrurilor (Matei 4:10).
2. Să recunoască că Biblia este Cuvântul inspirat a lui Dumnezeu şi să-şi bazeze învăţăturile pe ea (2 Timotei 3:16).
3. Să manifeste iubire altruisă (Ioan 13:34, 35).
4. Să se păstreze neutri din punct de vedere politic (Ioan 17:16).
5. Să-i ajute pe alţii să cunoască adevărul (Matei 28:19, 20).

15 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Simplu... cea care se identifica cu ce scrie in Biblie!

| William a răspuns:

Daca esti ateu las-o asa, nu te mai chinui sa cauti dovezi ca Dumnezeu exista. Oricum nu vei crede nici daca vei vedea un mort inviat. Asta daca esti ateu.

| RAY a răspuns:

Buna intrebare

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, O SINGURĂ CALE. Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în cadrul mesajului lui Dumnezeu faţă de oameni, o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că Biserica Sa este Una Singură!

Credinţa sau religia nu este altceva decât suma inconfundabilă de învăţături unice ale unei comunităţi. Dacă există undeva o astfel de sumă de învăţături atunci obligatoriu acolo este o religie sau o credinţă.

Religia revelată, cea prin care Divinitatea Şi-a transmis mesajul Său trebuie să fie doar una singură, aşa cum şi Dumnezeu este Unul.

| milan9 a răspuns:

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: Biserica, pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit.

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură - Fapte 20, 28, neschimbată peste veacuri;

El a întemeiat-o, şi, în tot Noul Testament a conferit şi a suprapus prestigiul, sfinţenia şi puterea Sa peste aceea a Bisericii (prezentată la singular în toată Scriptura). El s-a identificat cu ea şi s-a numit pe Sine în repetate rânduri,, Cap al Bisericii".

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Credinţa unică, confirmată de Fiul lui Dumnezeu (prezentată la singular în tot Noul Testament), credinţă unică, este bine definită în Scriptură: Biserica, pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit.

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură - Fapte 20, 28, neschimbată peste veacuri;

El a întemeiat-o, şi, în tot Noul Testament a conferit şi a suprapus prestigiul, sfinţenia şi puterea Sa peste aceea a Bisericii (prezentată la singular în toată Scriptura). El s-a identificat cu ea şi s-a numit pe Sine în repetate rânduri,, Cap al Bisericii".

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

S-a înşelat oare atât de grosolan Fiul lui Dumnezeu atunci când S-a referit la continuitatea peste veacuri a Bisericii Sale? >>>

- "Ca s-o înfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, NEAVÂND PATĂ sau ZBÂRCITURĂ, ORI ALTCEVA DE ACEST FEL, ci ca să fie sfântă şi FĂRĂ DE PRIHANĂ."- Efeseni 5, 25-27

"Şi Eu îţi zic ţie, că tu eşti Petru şi pe această piatră voi zidi BISERICA MEA şi porţile iadului nu o vor birui."( Matei 16, 18. )

"Căci nimeni nu poate pune altă temelie, decât cea pusă, care este Iisus Hristos."( I Corinteni 3, 11);

"Să păstraţi BISERICA LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

"Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin."( Matei 28, 20.)

| M25M a răspuns:

Crestinii cred ca fac parte din religia corecta, musulmanii la fel, hindusii de asemenea... lista poate continua pe acelasi tipar.

Daca ne-am orienta dupa Vechiul Testament islamul ar fi religia aprobata de Dumnezeu, daca ne-am plia pe Noul Testament atunci cred ca budismul s-ar incadra in religia dorita de Dumnezeu si Isus.

| imale explică (pentru M25M):

Apreciez opinia ta, dar intrebarea era despre religiile care se numesc crestine.

| M25M a răspuns (pentru imale):

Ma scuzi am inteles altceva.

Răspuns utilizator avertizat
| WholeWorldTeam a răspuns:

In primul rand Biserica respectiva trebuie sa aiba vechime.Pentru ca Mantuitorul a spus "Voi fi cu voi pana la sfarsitul veacurilor". Deci unde alt undeva poate fi cu noi decat in Biserica? Mai departe credinta care are aceasta vechime nu poate sa gresasca pentru ca Mantuitorul a spus ca " portile iadului nu o vor biruii". Iar singura Biserica din lume care are aceasta continuitate este cea Ortodoxa.Imi spunea un sectant ca nu scrie nicaieri in Biblie de Biserica Ortodoxa.Un prim raspuns cu privire la aceasta afirmatie este ca tot in Biblie nu scrie nici unde de culturile neoprotestante.Un al doilea raspuns pentru cei care spun ca Biserica Ortodoxa a aparut in anul 200 nu stiu cat. Dragi "crestini" care afirmati aceste lucruri.De la inceputul Bisericii au existat prigonitori si eretici care contestau invatatura ei.Pe parcurs au aparut tot felul de pseudo-biserici si atunci ca sa se deosebeasca de toate ratacirile care au aparut aceasta Biserica si-a luat numele de Biserica Ortodoxa Catolica.Adica Ortodoxa insemnand Drept credincioasa si Catolica universala (adica pentru toata lumea). Acele scrieri pe care le aveti voi de la stamsii vostrii eretici din vremea respectiva sunt doar niste interpretari eronate care s-au facut pe timpul acela de catre ereticii de atunci.Nu exista decat o Biserica si nu 1000 de culte care se pretind a fi crestine si nu au nimic de a face cu voia Mantuitorului.

| marinelpop a răspuns:

*** bh cap. 15 pag. 145 par. 3 Ce închinare aprobă Dumnezeu? ***
Mulţi oameni cred că lui Dumnezeu îi plac toate religiile, însă Biblia arată că nu este aşa. Nu e de-ajuns să pretindem că suntem creştini. Isus a spus: „Nu oricine îmi zice: «Doamne, Doamne» va intra în regatul cerurilor, ci acela care face voinţa Tatălui meu care este în ceruri". Prin urmare, pentru a fi aprobaţi de Dumnezeu, trebuie să ştim ce anume pretinde el de la noi şi să respectăm cerinţele lui. Isus i-a numit pe cei care nu fac voinţa lui Dumnezeu „lucrători ai nelegiuirii" (Matei 7:21–23). Asemenea banilor falşi, religiile false n-au nici o valoare. De fapt, sunt chiar dăunătoare.

Răspuns utilizator avertizat
| DumnezăuTatăl a răspuns:

Biblia ''il'' numeste Elohim, care se traduce prin ''zei'', nu prin ''zeu''.