| anonim_4396 a întrebat:

Biblia e o carte pentru evrei?

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu,ci pentru toată lumea. Fapte15:14,17

| AC4S4 a răspuns:

Biblia nu e o carte doar pentru un anumit popor.

| anonim_4396 explică (pentru AC4S4):

Nu poate spune ca "Cristos a fost un Mesia ratat" pentru ca toate profetiile din Vechiul Testament cu privire la el s-au implinit si crestinismul initiat de el a cauzat aparitia crestinatatii in lume chiar daca crestinatatea este o versiune modificata a crestinismului din secolul I e.n.

| WWB a răspuns:

Ai citit-o? Ai fi vazut ca este (numai si numai) istoria poporului evreu. Nimic despre viitor.

| anonim_4396 explică (pentru WWB):

Am citit/studiat Biblia de la inceputul pana la sfarsitul ei. Biblia NU contine doar o parte din istoria poporului evreu ci si parti din istoria altor popoare precum Egiptul, (A)Siria, Iran, Irak, Italia, Turcia, Grecia, Cisiordania, Iordania intrucat descrie evenimente istorice ce au avut loc pe teritorii ce apartin acestor tari din prezent. Cat despre viitor descrie evenimente ce vor avea loc pe intreaga planeta Pamant si nu doar pe teritoriul numit Israel.

Răspuns utilizator avertizat
| Adrian7334 a răspuns:

Evreii nu sunt chiar atat de prosti.

| anonim_4396 explică (pentru Adrian7334):

Biblia nu e o carte pentru evrei. Autorul Bibliei NU este un Dumnezeu al evreilor ci al intregii lumi. Cristos ca Mesia a citat din scripturile ebraice. Dar evreii nu l-au acceptat ca Mesia si deci Iah nu a ramas un Dumnezeu al evreilor pentru ca este un Dumnezeu al intregii umanitati. Iov nu a fost evreu.

| danut a răspuns (pentru Adrian7334):

Ai dreptate, dar ce facem cu tine?

| Adrian7334 a răspuns:

Iisus a fost un Mesia ratat.
Evreii au toate motivele sa nu-l recunoasca.
Iar tu esti prost facut gramada.