| anonim_4396 a întrebat:

Biblia spune ca pamantu are 6000 de ani si se spune ca Dinozaurii au trait acum 1000000 de ani, voi ce credeti Biblia minte sau nu? Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Dinozaurii n-au trait acum un milion de ani, ci de acum 200 de milioane de ani pana acum 65 de milioane de ani. E totusi o diferenta.
Bibilia nu minte intentionat, ci pur si simplu cei care au scris-o nu aveau de unde sa stie care e varsta reala a Pamantului, pentru ca pe vremea aia nu exista stiinta moderna.

13 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Tot din Biblie reiese ca Universul a aparut in octombrie 4004 IHr, lucru evident fals.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Unde ai citit tu asa ceva, in care Biblie?

| Inferno a răspuns (pentru danut):

Nu scrie, insa pe baza cronolgiilor biblice se poate deduce.
Un teolog irlandez, Sams Ussher, a calculat, in secolul 17, varsta Universului bazandu-se pe cronologii biblice, iar rezultatul a fost unul cat se poate de clar: Universul a fost creat in octombrie 4004 inainte de Hristos.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Dupa cum sti, eu cred ca sunt crestin insa nu am gasit nicaieri in Biblie macar o aluzie privind datarea creeri universului, si nici macar al pamantului. Stim dupa spusele lui Dumnezeu cand a fost creata lumina pe pamant, atmosfera, fiintele vi, chiar si sistemul solar, dar Universul? Nu scrie nicaieri, mai ales ca Biblia recunoaste implicit doua lucruri, ca in univers sunt multe planete locuite si ca pamantul este ultimul pe care s-a creat viata. Fiind ultimul, este normal si firesc ca altele sa fie antemergatoare. Sams U. sigur era un ins care nu a facut studi Biblicea vansate ci doar ca multi de astazi doar a vrut sa arate cat de..inteligent este.

| costis a răspuns:

Biblia nu este o lucrare stiintifica care sa explice toata existenta si toate fenomenele. Existenta dinozaurilor e ignorata.

| danay72 a răspuns:

Biblia nu spune ca pamantul are 6000 de ani de existenta.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

Dar cat spune ca are? Ia sa vedem pozitia sectei tale referitoare la asta.

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Nu spune nici unde cat are, deci nu ne dam cu parerea.

| cuvant a răspuns:

Biblia nu spune cand a aparut pamantul! Ea spune cum a aparut in legatura cu dinozaurii nu stiu cat de important ar fi sa stim cand au trait sau cand au murit.
Se cheltuie miliarde de dolari pentru a demonstra ca religia de fapt nu exista dar din nefericire pentru ei se lovesc de mici detalii pe care biblia le dovedeste!

| AtateaConditii a răspuns:

6000 de ani de cand a aparut omul probabil. E ciudat ca in Biblie nu spune despre dinozauri sau spune?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu scrie in Biblie ca "pamantu" are 6000 de ani.
Mai informeaza-te.

| Cloudless a răspuns:

Creationistii spun ca pamantul a fost creat in 6 zile a cate 24 de ore ( timp uman calculat in urma miscarii de rotatie a pamantului in jurul propriei axe). Alte religii nu admin acest lucru ci considera ca acea zi de creatie reprezinta mi, milioane, miliarde de ani. Biblia nu contrazice nimic, dar nici nu admite atat de multe lucruri pe cat ar dorii unii ceea ce creeaza un dezichilibru intre real si imaginar.

| Correct a răspuns:

Minte.