| MissEmma a întrebat:

Stiinta spune ca dinozaurii au murit in urma cu 65 milioane de ani.
In religie se spune ca dinozaurii au murit dupa potopul lui Noe. Voi ce parere aveti?

16 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Dinozaur
http://ro.wikipedia.org/wiki/Dispari%C8%9Bia_dinozaurilor
In religie se spune ca dinozaurii au murit dupa potopul lui Noe.=vezi cea mai bună traducere a bibliei
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/genesa/1/
În Biblie nu se scrie nimic despre dinozauri sau eu nu am găsit nimic scris despre Dinozauri!
Preoți creștini susțin că dinozaurii au murit cu ocazia potopului!

| Dandanache a răspuns (pentru MMihai):

Ciudat, unii nu cred, pentru ca nu vad, altii nu cred, desi vad. Macar stiu ca ai toata intelegerea pentru atei. Concluzia ta e lamuritoare: "Eu oficial nu cred în aceste ființe. Mi se par povești de adormit copii."

| MMihai a răspuns:

Pe site-ul Lovendal
http://www.lovendal.net/......ne-de-ani/
http://www.lovendal.net/......si-astazi/
http://www.lovendal.net/......la-paluxi/
http://www.lovendal.net/......l-gresita/
Tot undeva pe acest site am găsit un mozaic cu un animal care semăna cu un dinozaur

Folclorul popoarelor vorbește despre diverși balauri care nu știu ce sursă de inspirație au.

| muffy1 a răspuns:

Biblia nu mentioneaza dinozauri, deci singurii care pot venii cu idei din astea sunt crestini fundamentalisti din america si popi care baga cate o explicatie din asta
ce ma intreb eu e de ce pui legatura intre ele? de ce consideri ca ar avea relevanta parerea unuia care nu are absolut deloc studii in domeniu, nu stie deloc ce implica vorbele pe care le spune, si il pui langaoameni care au studiat zeci de ani, si-au petrecut toata viata in site-uri arheologice, au studii avansate de biologie, au dovezi sustinute de toate laboratoarele mondiale
a privi pe toti egali si la fel si sa consideri fiecare om important mi se pare cea mai mare centinta a umanitatii, asa ar trebui sa facem toti, dar asta se refera la drepturile omului, la dragoste, la a nu fi rasisti si a discrimina pe motive religioase sau oricare, dar cand vine vorba de dovezi si probe si interpretari stiintifice, nu spui: domnule doctor cu 20 de ani vechime si somitate mondiala in domeniul istoriei pamantului, ne-ati aratat dovezile pentru varsta si vaita dinozaurilor, acum hai luam pe cineva de pe strada care are studii 0 si il punem si pe el sa isi zica parerea
nu se face asa, parerea persoanala a cuiva e tocmai asa: personala, poti crede in unicorni, dar ca popa, sau fundamentalist din ala cum vezi in sua, de fac parerea lor publica maselor, si vor ca aia sa creada cum cred ei, pai ar fi bine sa imi arata doctoratu luat in domeniul asta, astfel, cum spune americanu, you talk out of your ass

| Shaoran a răspuns:

Tinand cont ca s-au gasit urme de celule organice pe fosile, urme care nu ar putea dainui prea mult, tind sa cred a 2-a varianta.

| Dandanache a răspuns (pentru Shaoran):

Asta e singurul motiv pentru care "tinzi" sa crezi a doua varianta? Recunoaste, crezi pentru ca iti asumi, ca si crestin, sa crezi asta, argumentul "stintific" fiind doar de umplutura.

| nesuferit a răspuns:

Crestinii nu cred in datarea cu carbon, mai exact crestinii nu cred in stiinta sau ceea ce este rational, ei cred in povesti

| kamykaze88 a răspuns:

Biblia nu zice ca ar fi existat dinozauri. dar spune de animalele mari din ape. si cineva cand mi-a povestit o teorie destul de simpatica, ca inainte de potop oamenii stiau multe si asa ca au inceput sa imperecheze diferite animale (pe scurt in termeni nosti a modificat genetic) din care au iesit dinozaurii. cica acea creatie era condusa de Satana de ce? pentru ca Satana nu poate sa dea viata dar in schimb a desoperit ca poate sa o altereze. Si cica cam astia sunt dinozaurii

| Alexandrelu a răspuns:

Nicăieri în Scripturi nu scrie de dinozauri.

| Alexandrelu a răspuns:

Nicăieri în Scripturi nu scrie de dinozauri. Noe a primit poruncă de la Dumnezeu să strângă din viețuitoarele pământului câte o pereche, în scopul ca după potop ele să se-nmulțească pe tot pământul. Nu cred că noi acum mâncăm carne de dinozauri. Eu oficial nu cred în aceste ființe. Mi se par povești de adormit copii.

| MissEmma explică (pentru Alexandrelu):

Daca ar fi luat si dinozaurii cred ca marimea vaporului se marea de vreo 50 de ori pe putin. Sunt dinozauri care au peste 7 metri inaltime si 10 sau giar 15 lungime.

| Dandanache a răspuns (pentru Alexandrelu):

Ciudat. Unii nu cred, pentru ca nu vad, altii nu cred, desi vad. Macar sunt convins ca ai toata intelegerea pentru atei. Concluzia ta e lamuritoare. "Eu oficial nu cred în aceste ființe. Mi se par povești de adormit copii."

| Dandanache a răspuns (pentru Alexandrelu):

Ciudat, unii nu cred, pentru ca nu vad, altii nu cred, desi vad. Macar stiu ca ai toata intelegerea pentru atei. Concluzia ta e lamuritoare: "Eu oficial nu cred în aceste ființe. Mi se par povești de adormit copii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa studiez.ca daca spun si eu ce se spune deja e zvon si barfa. vreau sa dau un raspuns sigur si autorizat bazat pe dovezi si real.nu ce se spune.dar inca nu este un raspuns sigur.eu l-am acceptat pe cel biblic fiind sigur fiindca cred in Dumnezeu si sunt crestin.dar mai astept.cine stie? pana cand oi muri, ce se va mai spune?

| BloodAndPain a răspuns:

Im Biblie scrie ca Noe a luat cate o pereche din toate animalele pamantului dar nu scrie nici unde de dinozauri! Eu cred ca s-a intamplat cu mult timp inainte!