| RAY a întrebat:

Big Bang-ul este compatibil cu crearea lumii din nimic[3], idee susținută de creștinism începând cu secolul al II-lea d.Hr. și adoptată de iudaism

Cand a intervenit Dumnezeu la procesul crearii lumii din nimic?

Big Bang-ul a fost propus ca ipoteză de preotul catolic Georges Lemaître. În 1951, Papa Pius al XII-lea a declarat că teoria lui Lemaître's validează științific catolicismul. Totuși, Lemaître s-a opus acestei proclamații, afirmând că teoria este neutră și că nu este nici legătură și nici contradicție între religie și teoria sa.[6][7] Când Lemaître și Daniel O'Connell, consilierul științific al Papei, l-au sfătuit pe Papă să nu mai menționeze cosmogonia în public, el a fost de acord.[8] Deși era catolic convins, autorul teoriei era contra amestecării științei cu religia,[9] deși și el credea că cele două domenii ale experienței umane nu se aflau în conflict.[10]

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Big bangul nu este compatibil cu Geneza, inteleasa ca relatare a creatiei. In geneza se creaza in prima zi pamantul si cerul, in a treia vegetatia, si in a patra soarele si stelele. Deci pamantul statea intr-o pozitie stabila, fara stele si soare, iar vegetatia crestea fara soare. Asta nu e compatibil nici cu big bangul, nici cu bunul simt.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Probabil nu am epuiza subiectul ăsta niciodată

| Cannibal a răspuns:

E o întrebare la care nu o să reușești să gasesti un răspuns concret niciodată.

| Ilici01 a răspuns:

Uite un moto de la mine: Cei puternici fac realitatea, fraierii o accepta.