| soimos a întrebat:

Bomba!
Am gasit in Biblie la Deuteronom 13.1-10 o lege prin care Dumnezeu ne previne sa nu-l urmam pe Isus Christos

Asta chiar in Biblie:
>1. "De se va ridica în mijlocul tău prooroc sau văzător de vise şi va face înaintea ta semn şi minune<

Adica un proroc(facator de religii ca Mahomed) si va face MINUNI (ca Isus)

>2. Şi se va împlini semnul sau minunea aceea, de care ţi-a grăit el, şi-ţi va zice atunci: Să mergem după alţi dumnezei, pe care tu nu-i ştii şi să le slujim acelora,<

sau cu alte cuvinte urmati-l pe Christos ca Dumnezeu, si lui Christos sa-i slujim

>3. Să nu asculţi cuvintele proorocului aceluia sau ale acelui văzător de vise, că prin aceasta vă ispiteşte Domnul Dumnezeul vostru, ca să afle de iubiţi pe Domnul Dumnezeul vostru din toată inima voastră şi din tot sufletul vostru.<

Adica sa nu-l ascultati pe Isus, pentru ca el este o capcana pusa chiar de Dumnezeu pentru a va verifica credinta in El.

>5. Iar pe proorocul acela sau pe văzătorul acela de vise să-l daţi morţii, pentru că v-a sfătuit să vă abateţi de la Domnul Dumnezeul vostru,<

What? Ce sa faceti"
Sa-l dati mortii pe Isus?
Asta a zis Dumnezeu?

Poi voi crestinii il ascultati pe Dumnezeu?
Cum?
Facand exact contrariul celor spuse de El?

24 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Interpretarea cam trasă de păr.

| Angel0 a răspuns:

Romanul se pricepe la toate,dar cel mai bine la fotbal, femei, politica si religie mai nou.Si un copil de clasa a 3-a ar fi interpretat mai bine textul respectiv.

| Dumnezău a răspuns:

In pasajele acelea din Biblie este vorba despre Profetii Mincinosi,o categorie despre care religia da foarte mult din gura, clasand si un anume Profet Mincinos in Iad de-a dreapta Satanei.Dar astea sunt niste ineptii. Iisus nu era doar profet pentru animalutele astea, el era Fiul lui Dumnezeu.Chiar spune Deuteronom despre ''alti Dumnezei'',iudeii neavandu-l decat pe Yahwe/Dumnezeu ca zeu suprem,de unde deducerea ta e cu totul falsa,pentru ca Iisus propovaduia cuvantul lui taica-su,nu al altor Dumnezei,cum era Mahomed,care propovaduia prin Sharia si Quran despre Allah.Dar,daca ar fi sa luam astfel problema,toate religiile se bat cap in cap,pentru ca fiecare prezinta ca mincinos pe profetul central ce ii invata o anumita religie pe cei care il asculta.Iar acele versete din Biblie, ti-o spun pentru a doua oara, vorbesc despre cu totul altceva decat Dumnezeu...si din ce vad eu,cam incalca dreptul la libera alegere pe care, se spune, Dumnezeu ni l-a oferit din nastere.Si asta cam suna a comunism teocratic manipulator.Culeana religia asta; da' mai culeana logica.

| soimos explică (pentru Dumnezău):

Prostiile astea poti sa le vinzi la credinciosi, adica la nestiutori!

- Profet inseamna si intemeietor de religie, motiv pentru care si musulmanii il considera pe Isus tot un profet!
- Fii ai lui Dumnezeu suntem cu toti, pentru ca Isus ne invata ca Dumnezeu est in fiecare din noi (vezi 1 Corinteni3.16)
- Poi daca Isus propovaduia Legile Tatalui sau, cum fals pretinzi tu, atunci cum se explica atunci faptul ca crestinii au renuntat la acele Legi"
Crestinii nu urmeaza invataturile lui Isus?
-Faptul ca esti habarnist se vede si in faptul ca nu stii ca acele citate sunt exact din LEGE, si Legea e data de Dumnezeu.
- Cu libera alegere chiar ca ti-ai dat examenul de incapacitate.
Poi soarta omului nu este cunoscuta dinainte de Dumnezeu?
Poi cum este omul sub Legea lui Dumnezeu daca actioneaza dupa liberul arbitru?
Faptul ca tu nu pricepi ca in acest verset este vorba de un facator de minuni care face minuni doar pentru a se impune ca Dumnezeu, vezi exact cazul lui Isus Christos, cel care se legitimizeaza prin aceste minuni, este o dovada ca religiosii ca tine, chiar daca isi cunosc bine religia, stau cam rau la capitolul ratiune si constientizare!

| sandra2012 a răspuns:

Spui ca nu crezi, dar vad ca citesti Biblia la greu. Ma bucur pentru tine, citeste-o in continuare dar invata ceva din ceea ce citesti. Nu face din Biblie o ocazie sa provoci pe altii si nu mai interpreta cum vrei tu.

| soimos explică (pentru sandra2012):

Nu o citesc, ci o studiez!
Invat din si prin ea, sa combat minciuna si sarlatania si mai ales ignorantza

| NinelHell a răspuns:

Ai gresit schema de tratament? Relaxeaza-te nu are nimeni ceva personal cu tine.Esti cam fanatic si asta deranjeaza mai mult decat orice.Respectam orientarea ta religioasa sau sexuala dar nu fanatismul si snobismul de care dai dovada.

| soimos explică (pentru NinelHell):

Da am gasiy o schema de tratament!
Una chiar foarte buna, si anume aceea ca folosesc Biblia in loc de hartie igienica!
Daca ar fi sa fie ceea ce spui, inseamna ca nu respecti nimic!
Nu am nicio orientare religioasa ci doar una catre documentatie si adevar!
Fanatismul este de partea religiosilor care CRED in loc sa STIE, si din fanatism cred ca fantezia lor este Adevar Divin!

| qazwsxedcrfv a răspuns (pentru soimos):

Si dupa documentarile tale de pana acum, inclini sa crezi ca nu exista nimic? Sau crezi ca exista ceva, dar esti dezamagit, de reprezentatii acelui ceva printre oameni?

| soimos explică (pentru qazwsxedcrfv):

Invata ma istetule ca pe lumea asta nimic, nu este bazat pe credinta, bineinteles nimic altceva decat prostia!
Faptul ca Creatia a aparut din Big-Bang si nu din Cuvantul=Minciuna a lui Dumnezeu, il putem vedea nu numai in documentatia stiintifica, ci chiar in faptul ca Yehova a aparut acum 6000 de ani, iar Big-Bangul acum 13 miliarde!
Cum putea cineva nascut acum 6000 de ani sa creieze ceva acum 13 miliarde?
Chiar nu gandesti?

| qazwsxedcrfv a răspuns (pentru soimos):

Daca doresti sa avem un dialog incearca sa mentii un ton moderat. Deci fara "ma, istetule".

Eu nu vreau sa iti demonstrez nimic. Chiar ti-am urat succes in cautarile tale pentru a intelege adevarul. Suntem la fel de liberi amandoi sa credem ce dorim.

Ideea de Creator e dincolo de materie, timp, univers, big-bang, etc. Ce am incercat sa iti zic, e ca nu exista nimic in afara de El, fie ca vrei, fie ca nu vrei. Daca nu vrei sa-L accepti altfel, ia-L ca pe un concept filosofic, un "ceva" care inglobeaza totul, inclusiv fiinta ta (tu esti o parte din El). Unii cred in El. Altii nu.

| soimos explică (pentru qazwsxedcrfv):

Se pare ca iti lipsesc cunostintele necesare sa intelegi ca ceea ce numesti tu materie, este de fapt ENERGIE, vezi structura atomului) si tot energie a rezultat si la Big Bang, asa ca ceea ce vezi tu ca Materie amorfa sau Viata, nu este decat diferite nivele de dezvoltare energetica!
Daca toti suntem energie, si exact energie sub diferite forme este tot ceea ce vedem in jur si in Univers, si tot energia este ceea ce avem cu totii in comun, atunci de ce contrazici tu Big-Bangul care era sursa primordiala a acestei energii?

| CristiB93 a răspuns:

Esti cumva evreu nu? de asta il vorbesti de rau pe iisus hristos

Răspuns utilizator avertizat
| soimos explică (pentru CristiB93):

Nu, si nu eu il vorbesc urat pe Christos, ci Biblia in care se lauda chiar el insusi, ca este ba Stapanul cheilor mortii, ba stapanul cheilor Iadului, ba se lauda ca e Lucifer, si de vina este si Tatal Sau care il numeste Diavol.(vezi Apocalipda 12.12)
Nu e vina mea ca tu nu ai citit Biblia, dar este o idiotenie sa ma acuzi pe mine pentru ce scrie acolo!

| Guogle a răspuns:

Daca sa ne gandim putin aproape toata Biblia este plina de greseli, cand cu corabia lui Noe, dintai a spus sa ia cate doua din pasarile cerului, iar in alt pasaj cate sapte. Daca am sta sa cautam in toata Biblia, am gasi la fiecare pas cate o greseala, deci nu avem cum sti care pasaj e drept si care nu. Acum depinde doar de persoana daca vrea sa creada sau nu in Dumnezeu si cartea Lui.

| Tudyss a răspuns:

Bitch.please...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca ti-au raspuns atatia iti raspund si eu; du-te si te culca.esi OBOSIT rau.

| soimos explică (pentru anonim_4396):

Esti beat?
Poi eu sunt de vina ca in Biblie scrie asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Soimos? citeste cu mintea si intelege cu duhul.de aia postezi doar ineptii de genul de mai sus.studiezi biblia? dai inainte.studiaza,dar nu interpreta dupa bunul tau plac.

| soimos explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru sfatul bineintentionat!
Dar afla te rog ca aceasta intelegere a versetului in spetza, nu imi apartine mie, ci intregii lumi necrestine!
Asa ca poti sa ma acuzi pe mine de orice ai tu chef, dar cand miliarde de oameni neindoctrinati sau indoctrinati cu alte prostii religioase inteleg la fel acel verset cum l-am inteles si eu, sa stii ca problema nu se afla in mine, ci in indoctrinarea/imbrobodirea ta care te impiedica sa vezi clar adevarul.

| Razvanel93 a răspuns:

Cauta si citeste dogma Sfintei Treimi si vei vedea ca gresesti in ceea ce ai afirmat mai sus.Trebuie sa ai o constiinta bine dezvoltata pentru a intelege dogma.Persoanele Sfintei Treimi au aceeasi fiinta divina deodata si intreaga.E o greseala imensa sa il compari pe Dumnezeu cu Iisus sau cu Duhul Sfant. Tatal(Dumnezeu)este nenascut si nepurces, fiul este nascut din veci din Tatal iar Duhul Sfant purces din veci din Tatal. Sper ca ai inteles.

| soimos explică (pentru Razvanel93):

Da si tu Linkul din Biblie care ma duce la aceasta dogma!
Nu de alta dar in Biblia mea nu este vorba de nicio sfanta Treime!
Asa ca mi-e teama ca nu cumva sa ma trimiti la niste minciuni bisericesti si sa neglijez stfel Sfanta Scriptura a iudeilor, pentru ca crestinii nu au nicio scriptura a lor ci doar au furat si au botezat altfel scriptura iudeilor!
Poate din cauza ca ei nu au un Dumnezeu sa le inspire o Biblie a lor!

Tatal de care vorbesti tu, este exact ca NIMICUL, adica exista fara sa fi fost nascut si a existat din veci!
Cum iti explici faptul ca Yahwele religiei lui Moise, nu are nici un fiu pana azi, iar Yahwele crestinilor are un fiu!
Dar cum iti explici faptul ca Dracu nu exista in Vechiul Testament, si ca s-a nascut, si a aparut in Biblie odata cu Christos?
Oare nu te deranjeaza ca Christos se recunoaste in Apocalipsa 1.18 ca fiind stapanul cheilor MORTII si ale IADULUI?

Chiar nu ti-e teama sa iti traiesti "viata vesnica" in imparatia lui Christos care este Iadul?

| marynaedw a răspuns:

Am citit si eu in Biblie asta si nu se refera la prorocul acela ca fiind Iisus, ci la un om care pretinde ca poate vesti un semn sau o minune si care te indeamna sa te inchini altor dumnezei afara de Dumnezeu. Prin asta vrea sa spuna ca Dumnezeu ne pune la incercare credinta in El. Nu mai incerca sa gasesti pretexte impotriva lui Dumnezeu, gandeste inainte sa publici.:p