| cucubau1992 a întrebat:

Bun am si eu o intrebare pentru crestinii de pe aceasta rubrica. Daca un crestin imi poate explica ce voi spune eu in urmatorul rezumat eu ma voi face crestinlaughing. Sa incepem povesteahappy, Primul lucru care vreau sa il incep sa imi explice cineva de ce asa zisa sfanta biblie a fost schimbata dea lungul timpului treptat dupa placul omului de la conducere(putere)? Pentru ca am citit o biblie din anul 1800 si ceva si difera foarte mult de biblia din ziua de azi. A doua problema sa zicem asa, de ce toti crestinii se inchina la cruce si icoane, pentru ca pana la urma se inchina la chipuri cioplite si pictate exact ca si egipteni si greci, nu imi spuneti ca noi ne inchinam la ceva mult mai "sus" pentru ca exact asa se inchinau si greci chiar daca auvea statui cu zei stiau ca zei sunt in olimp si ca invatisarea ciolpita ii reprezinta si egipteni la fel. A treia intrebare este asabig grine ce spuneti la dumnezeu dumnezeu? Eu din cate stiu in apocalipsa apare un pasaj exact asa"eu sunt unul singur si nu am nume" pe langa asta daca desfacem gramatic si logic cuvantul dumnezeu apare astfel "domnul zeu" asa sa continuam, in biblie la legenda lui adam si eva, biblia spune ca ei au avut doi fi cain si abel si dupa aia au facut altii copii si etc dar acum ma refer la cain si abel, nai cain a omorat pe fratele sau abel si au ramas trei, cain adam si eva mai tarziu sa apara ca domnul cain s-a dus in alta cetate si, si-a luat nevasta.Continuam ca mai sunt de spuslaughingrolling on the floor, In apocalipsa lu ioan el descrie elicopterul si avionul mai exact prin urmatoarele citate :elicopterul-(Libelule cu aripi de otel si cu puterea mortii in coada) dupa mecanica un elicopter nu poate fi stabil fara coada, avionul-(vulturi cu ciocu de otel). si tot continuand aceste povesti scrie in biblie si nu numai am putea sa dezbatem fiecare poveste din biblie si etc etc etc ati inteles ideea sper daca nu va voi face un rezumat mai complex astept raspunsuri sa vedem cine e cel mai stralucit crestinlaughing

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

În primul rând sunt fată și nu văd ce are nick-ul meu, poate-mi explici tu să înțeleg și eu.
Acum poate ne spui și la ce popă să se ducă că pun pariu că majoritatea te scot în șuturi din biserică sau îți zic să citești atent biblia și să te uiți în adâncul inimii ca să înțelegi. Iar eu dacă mă îmbolnăvesc nu-s cretină, distrusă și idioată să mă duc la popă, mă duc la spital. Dacă nu se depistează din prima ce am mă duc pentru alte investigații și tot așa, nu scrie proastă pe fața mea să mă duc la popă când sunt bolnavă.
Și de unde ști că este o realitate? De unde ai dedus tu că vin vremuri grele? De pe OTV unde zicea că în 2011 începe al 3-lea război mondial sau unde?
Iar dacă vremurile sunt mai grele pentru credincioși iar ei cer ajutor o să fie la fel de grele ca pentru restul, deci ce ai rezolvat? Uite aici e problema, eu n-am avut nevoie de ajutorul nimănui să fac ce-mi propun, dacă vreau să iau o notă mare învăț, dacă vreau să trec un examen la fel, dacă vreau să îmi cumpăr ceva strâng bani, dacă vreau să merg undeva la fel, nu mă rog și sper să-mi pice din cer. Dacă tu ai avut odată norocul să iei 5 în loc de 4 nu însemană că te-a ajutat Dumnezeu ci că i-a fost milă profesoarei de tine și a fost mai indulgentă la corectare.Sau dacă nu dă-mi tu un exmeplu concret unde te-a ajutat Dumnezeu și nu poate fi contestat asta.

52 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Imi dai si mie biblia din 1800? o.O

| cucubau1992 explică (pentru XxXBlackVampireXxX):

Da du-te la facultatile de popi si cereo sa tio dea din biblioteca

| Raniia a răspuns:

,,Noi toti privim cu fata descoperita,ca intr-o oglinda,slava Domnului,si suntem schimbati in acelasi chip al Lui, din slava in slava, prin Duhul Domnului''(2 Corin-3, 18)In Exod citim cum Moise a vazut slava lui Dumnezeu si a devenit alt om. Poti si tu astazi sa experimentezi o astfel de transformare glorioasa daca te uiti la slava lui Dumnezeu,in oglinda lui Dumnezeu,care este Cuvintul Sau! Pe masura ce meditezi la Cuvintul lui Dumnezeu, ceva se va schimba in viata ta, tu esti transformat si devii ceea ce vezi in Scriptura.Aceasta se intimpla pe baza principiului,,esti schimbat pe masura ce privesti''. Numai atunci cind privesti slava lui Dumnezeu-in Cuvintul Lui, speranta, credinta si puterea intra in duhul tau si devii asemenea glorieii pe care o privesti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raniia):

Daca te violez sti ce spune domnu sa fac?

| DomineRex a răspuns:

1.Biblia din anul 1800 nu avea o traducere corecta cel mai probabil, traducera mereu poate fi imbunatatita dupa context, daca ai fi fost evreu ai fi avut aceeasi biblie si in anul 1800 si in 2012.
2.Nu toti crestinii se inchina la icoane si cruci doar catalicii, ortodoxii si inca cativa, mai sunt protestantii care se roaga direct la Dumnezeu, fara popa ca nu ii doare gura sa o faca singuri.
3.Cum ai vrea sai i se spuna? poti sa ii spui si YHWH numele din ebraica veche, succes cu pronuntia.Asta mi se pare putin stupida dar cine sunt eu sa judec...si eu tot prost.
4.Geneza nu trebuie luata literal si mai degraba simbolic, mai ales partea cu creatia, cu Adam si Eva si alte povesti evreiesti.
5. Apocalipsa a fost scrisa acum ~1900 de ani, ce ai vrea sa iti dea detaliile tehnice ale elicopterului?
Poate vii cu niste intrebari serioase data viitoare si nu cu mizeriile astea, asa crezi ca ataci tu crestinismul?
Si rahatu asta de TPU se blocheaza, ma face sa scriu 2 ori acelasi rahat.

| cucubau1992 explică (pentru DomineRex):

Domine REX nu vreau detalii tehnice asupra elicopteruluilaughing Problema e de manipularea in masa cum i-am scris si la teo nu neg existenta unei entitati neg doar biblia si religia in sine nu si faptul ca exista o entitate si pe langa asta traducerea o facem noi dupa cum vrem si ne place noua si fiecare o scrie asa cum a inteleso pentru asta domni de la vatican ar trebui sa scoata pergamentele si prima biblie scrisa din catacombele vaticanului ca sa fie numai o singura biblie daca e pana acolo ia-o logic nu spiritual si ai sa gasesti raspunsul.Eu am inteles din biblie un alt punct de vedere u alt punct de vedere u o spui in felul tau eu in felul meu asa ca pana la urma biblia e o carte de pofesti de filozofie de gramatica excelenta dar numai la atat ma rezum restul nu mi se pare adevarat nici stintific nici logic in biblie sunt psalmurile care cateva de blestem numai preotul are voie sa le citeasca u de ce leai citit daca e pana acolo sa o lungim nu miai inteles punctul meu de vedere pentru ca mi l-ai interpretat exact cum ai dorit u nu cum am vrut eu sa mi-l expun deci sorry

| DomineRex a răspuns (pentru cucubau1992):

Pai normal ca biblia nu a fost facuta pentru a explica detaliile stiintifeice ale universului.Sa iti dau un exemplu sa intelegi mai bine.
Maica-ta face un tort, tu poti sa il analizezi in laborator sa vezi ce contine, pana la ultimul detaliu, dar nu poti stii exact de ce a facut maica-ta acel tort, nici daca ii scanezi creierul nu poti afla, doar daca tu o intrebi si ia iti raspunde.E ca o revelatie.
Acuma sa crezi intr-un Dumnezeu atat de tacut cum il descrii nu mi se pare in regula, ba chiar putin stupid.
Credinta ta are vreo denumire? daca nu are incearca deismul eu de acolo am venit ultima oara, acum sunt pur si simplu ateu.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fiecare are convingerile sale, nu văd ce te omori atât!
Pa, pa.

| Kosuchin a răspuns:

Nu-s crestin, dar m-ai facut curios.Ai cumva biblia din 1800 si ceva in format electronic o.O?

| cucubau1992 explică (pentru Kosuchin):

Nu domnule din pacate mai sunt si biblioteci prin preajma sau daca esti curios ia o biblie dinainte de ceausescu si una dupa el sa vezi cum s-a schimbattongue

| cucubau1992 explică (pentru Kosuchin):

Nu din pacate era scrisa foaie cu foaie si era din biblioteca sorry ca te dezamagesc tongue

| andrey2012 a răspuns:

Am eu o intrebare pentru tine cucubau1992, de ce toti care nu credeti in Dumnezeu si in religia crestina va dati peste cap si cautati tot felul de argumente care mai de care mai stupide pentru a demonstra acest lucru. Daca nu credeti nu ar trebui sa va pese si ar trebui sa nu bagati in seama"aceasta minciuna" asa cum o numiti voi.Dar totusi va framanta si incercati sa negati adevarul...Cat despre intrebarile de mai sus, poti vorbi cu un preot si iti garantez ca iti va raspunde cu dovezi la fiecare intrebare si nelamurire pe care o ai.Ce pot sa iti spun e ca vin vremuri foarte grele iar voi nu o sa aveti nici un ajutor pentru ca l-ati negat de atatea ori.Numai bine!

| cucubau1992 explică (pentru andrey2012):

Draga Tea20 eu nu neg existenta unei entitati pentru ca exista acolo undeva si sunt de acord cu aceast punct de vedere eu neg biblia si scrierile care sunt scrise de om pentru o manipulare in masa.si nu vreau sa ajungem mai departe la inchizitii si la crimele inchizitilor si multe altele ce sau intamplat dea lungul istoriei si etc.ma refer la faptul ca biblia e o manipulare in masa si majoritatea se lasa manipulati.Pe langa asta ce credinta orbeste in ceva ce e scris de om poti avea si faptul ca u mergi in casa domnului si domnul preot e poponar sau pedofil si u ii pupi mana si ii zici domn parinte
Aicea se aplica cumva vorba fa ce zice popa si nu ce face popa sau cum?

| FucktheSystem a răspuns (pentru andrey2012):

Să-ți explic eu cum stă treaba, numia un om prost nu-și pune întrebări. Religia nu poți să o ignori într-o țară în care credincioșii sunt majoritari și în care se studiază în școală. Eu n-am putut să ignor când l-am auzit pe proful de religie spunând că Pământul este centrul universului și că planetele se învârt în jurul lui pentru că așa scrie în Biblie când și un copil de clasa a4a știe că nu este așa. Eu nu pot să ignor prostia, aș vrea eu să pot să o ignor. Oricum cred că voi ați vrea să o ignorăm din simplul fapt că ajungeți și voi să vă puneți întrebări logice și vă este frică că o să vă trimită în iad.

„Ce pot sa iti spun e ca vin vremuri foarte grele iar voi nu o sa aveti nici un ajutor pentru ca l-ati negat de atatea ori."
Uite, vezi, altă prostie. Vremurile grele o să fie pentru toată lumea, deci o să fie și pentru credincioși inclusiv, o să o ducă mai bine cei puternici care deja sunt plini de bani și cei cu cap și cu idei inovative, nu cei care se roagă. Dar voi spuneți că Dumnezeu ne iubește pe toți, deci de asta pe unii ne pedepsește doar că n-am crezut în el, ce zeu narcisist aveți, sincer.
Și sincer oamenii ca tine mă cam enervează, omul a întrebat ceva și tu i-ai răspuns ceva complet irelevant urmat de o amenințare, nu mai bine nu mai ziceai nimic?

| Raniia a răspuns (pentru cucubau1992):

Toata Scriptura este inspirata de Dumnezeu.Scrierile au fost insuflate-nu neaparat scriitori lor. Duhul Sfint si-a exercitat influenta Sa supranaturala asupra scriitorilor Bibliei.Omul este instrumentul folosit de Duhul Sfint ca sa scrie Biblia Rezultatul:Cuvintul infailibil al lui Dumnezeu.

| andrey2012 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Chiar numele tau spune multe despre tine domnul FucktheSystem...Eu i-am dat o solutie concreta, aceea de a merge la cineva care poate sa ii dea raspunsuri pentru intrebarile lui adica un preot, pentru ca si tu daca te imbolnavesti si nu sti ce ai nu te duci la mecanic ci la doctor...Cat despre ultima parte, nu a fost o amenintare ci pur si simplu realitatea pentru ca nimeni nu te poate ajuta daca tu ii refuzi ajutorul.Si da, vremuri grele vin chiar si pentru credinciosi, pot sa spun ca vor fi cele mai grele pentru ei dar noi vom avea cui cere ajutorul pentru ca stim ca Dumnezeu exista, si i-am simtit ajutorul de atatea ori.Acum demonstreaza-mi cu argumente daca crezi ca ma insel, daca nu du-te la culcare pentru ca vorbele tale sunt goale.

| cucubau1992 explică (pentru andrey2012):

Am vb cu preoti si am vorbit multe mai multe decat aicea si mult mai complicat si crede-ma ca nici preotul nu a stiut ce sa-mi zica si eu m-am dus cu exemple exacte ca acestea si preotii stateau si se gandeam si ziceau sa cred sa aflu raspunsul pentru ca ei nu voiau deci pentru mine religia e vax credinta nu dar religia e pistol cu apa cred ca ar trebui sa separam credinta de religie si nu sa le inbinam in fine fiecare cu parerea lui

| andrey2012 a răspuns (pentru cucubau1992):

Si daca nu ar fi existat biblia sau scripturile cum s-ar mai fi stiut de credinta? Cine ar mai fi stiut de Iisus Hristos daca nu ar fi existat aceste scrieri(asca cum sunt ele). Deci cum poti sa le separi? Si inca un lucru interesant, de cate ori se pune o intrebare despre religie sau credinta apar foarte multi care arunca cu noroi simtindu-se bine, gen FucktheSystem care se rezuma doar la a-mi caracteriza raspunsurile nefolositoare sau stupide.Le repet acelasi lucru celor ca el: 1-luati raspunsurile asa cum sunt si nu le interpretati dupa capusorul vostru si 2-daca aveti ceva concret de spus, spuneti dar nu vorbe in vant si goale pentru ca nu va face sa pareti mai isteti.Cherrs!

| cucubau1992 explică (pentru andrey2012):

Man iti dau dreptate si nu adica u nai nici o dovada ca ce e scris in biblie scriptura alea alea is adevarate nu ai dovezi ca sunt adevarate ai doar scrieri si sa zicem asa "atei"care sunt multi si putini pricep cea ce inseamna ateism nici eu nu prea stiu ce inseamna ateism asa sa continuam macar noi avem ceva dovezi logice si care se pot demonstra

| andrey2012 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Vad ca incerci sa ironizezi anumite lucruri.In primul rand nu am luat 4 niciodata pentru ca eu chiar am invatat si nu a fost nevoie de "mila profesoarei" si daca vrei un exemplu concret o sa ti-l dau: prietena mea, viitoarea sotie a avut cancer in metastaza, s-a imprastiat in tot corpul si medicii i-au mai dat 2 luni daca nu incepea imediat chimioterapia(pe care a refuzat-o) stiind ca doar avea sa ii prelungeasca suferinta.Nu vrei sa stii prin ce clipe am trecut amandoi, dar m-am rugat Bunului Dumnezeu si Sfantului Nectarie(cauta pe net si ai sa vezi rolul acestui Sfant) si acum dupa un an de la acel verdict, si-a refacut analizele si toate au iesit foarte bune.Nu e nevoie sa iti mai spun cat s-au mirat medicii si de cate ori s-au uitat pe analize sa vada daca e adevarat...Stiu,o sa spui ca sunt aberatii dar pot demonstra cu buletinele de analize inainte si dupa. Oricum nu imi pasa de ceea ce crezi tu,eu am fost martorul unei intamplari care mi-a schimbat viata si am simtit lucruri care nu se pot explica, si pe care vi le-as dori tuturor sa le simtiti.Cei care o sa incercati sa aduceti argumente negative sau sa spuneti ca asa ceva nu avea cum sa se intample, nu va irositi timpul. vreti dovezi? contactati-ma in privat! Cat despre faptul ca nu am de unde sa stiu eu ca vin vremuri grele, iti rapund ca e de ajuns sa deschizi ochii si sa vezi ce se intampla in lume.trezirea la realitate fatuco!

| andrey2012 a răspuns (pentru FucktheSystem):

1-spui ca majoritatea te scot in suturi din biserica, pai o fi asa numai daca esti genul de "om" cu 15 inele prin nas, cu hainele nespalate de la botez si si mirosind a fum de tigara de la 3 km un lucru de care nu ma prea indoiesc.2-La otv nu ma uit pentru ca e tipul de program pentru cei ca tine(unde se dezbat toate prostiile si facaturile pamantului)si sunt sigur ca te atrage.3-spui ca nu ai avut nevoie de ajutorul nimanui sa faci ceea ce iti propui dar sunt sigur ca daca nu ar fi fost mamicuta cu taticutul tau macar o luna langa tine acum cerseai pe strazi si 4-dupa cum scrii cu siguranta ai fost trecuta din mila la Limba si Literatura Romana.Cam asta se deduce dupa cum gandesti.

| FucktheSystem a răspuns (pentru andrey2012):

1.Ipocrizie.
2.Te-ai gândit că primul diagnostic se putea să fie greșit?
3. Știu rolul sfântului Nectarie.
4. Dacă nu-ți pasă de ce mi-ai spus povestea de la punctul 2?
5.Ce se întâmplă în lume? Războaie au fost mereu, foamete a fost mereu. Singura chestie mai serioasă ar putea pă fie criza care este accentuată prea mult de media și așa lumea ajunge să nu mai cumpere și chiar să se intre într-o criză mai serioasă.
6.Biserica nu este pentru toată lumea? Nu are scopul să aducă oamenii pe drumul cel bun? De ce un om dependent de țigări, cu piercinguri n-ar fi bine venit cât timp are intenții bune? Iar despre haine nespălate, ălea se acceptă în biserică, toți cerșetorii se duc pe acolo și nu-s deloc curați, nici prea credincioși nu cred că sunt dar se scot bani de la biserică.
7.Nu mă uit la televizor decât foarte rar și doar la filme.
8.De fapt m-am crescut mai mult singură, părinții au fost mai mereu plecați și n-au avut oricum timp de mine, cam singurul suport din partea lor a fost financiar.
9.A media 9 la română, mulțumesc de grijă. Dacă e să o luăm așa nici „română" nu se scrie cu literă mare, doar România se scrie cu literă mare. Și mi-am observat greșelile, intenționez să le corectez doar că momentan nu-mi apare butonul de „editare".

| andrey2012 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Daca tie ti se pare ca diagnosticul de cancer in metastaza poate sa fie gresit tinand cont ca prietena mea a ajuns sa cantareasca 38 de kg si era mai mult moarta decat vie atunci nu are rost sa mai continuam discutia pentru ca inca o data incerci sa negi ceea ce se poate demonstra cu acte. Poate ai impresia ca,cancerul se trateaza cu o aspirina si de aia s-a vindecat dar nu iti doresc sa ai in familie sau printre cunoscuti o persoana cu o astfel de boala.Da,biserica are rolul sa aduca oamenii pe drumul cel bun insa asta nu inseamna ca cei care intra acolo nu trebuie sa fie catusi de putin decenti(cum nici tie nu ti-ar convenii sa intre o astfel de persoana in casa ta).Nu stiu in ce biserica ai vazut tu aurolaci, poate doar pe afara, pe langa ea pentru ca eu nu am vazut asa ceva.La punctul 8 se vede din plin ca ti s-au satisfacut doar nevoile materiale si nimic altceva si pot sa deduc ca ai dus o mare lipsa de afectiune ceea ce din pacate se repeta la toti copii si adolescentii din ziua de astazi.

| cucubau1992 explică (pentru andrey2012):

Gatati cu tampenile astea opameni bun nu va mai certati andrei imi pare chiar rau pentru cea patit prietena ta si am bucur ca sia revenit si sper sa fie mult mai bine si sa nu mai aiba asemenea probleme restul nu va mai contraziceti cu asa ceva va rog cand e vb de oameni bolnavi indiferent cas bolnafi fizici sau pshihic nu-i de gluma si de batjocura e o treaba foarte serioasa.Andrei ma bucur mult ca prietena ta sia revenit stiu cum e pentru ca si eu am un prieten care la fel o fost doar ca el sia revenit prin cale naturala printrun tratament scris de un medic nazist in anul 1930 am cartea daca o vrei tio scanez si tio trimit poate iti va prinde bine si eu am primit-o de la el cartea sa ne auzim cu bine si grija de prietena ta are nevoie de tine

| FucktheSystem a răspuns (pentru andrey2012):

1.Am avut cazuri de cancer în familie, doar că au fost diagnosticate grești. Bunica mea a avut cancer, s-a chinuit 2 ani cu boala, dar medicii deși au făcut toate analizele au dat vina pe tot felul de boli. Medicii care i-au zis bunicii mele că avea reumatism când avea cancer cred că sunt în stare să facă gafa și invers.
2. Unde este indecența în a fuma sau a avea un piercinguri? Eu am prieteni cu piercinguri care îi primesc cu mare plăcere în casa mea, nu văd unde e problema, nu sunt așa de superficială să judec un om doar după aspect. Am cunoscut oameni foarte diferiți, exact din ăia cum nu acceptați voi și am dedus că de multe ori sunt cei mai inteligenți oameni cu care chiar ai ce vorbi.
Am văzut și în biserică destui aurolaci, se rugau. Ciudat e că mai ales iarna îi apucă rugăciunea.
Nu că mi s-au satisfăcut nevoile materiale, am primit mult mai mult decât aveam nevoie, poate de asta am ajuns în stadiu în care banii să nu mai fie unul dintre obiectivele mele și să constat că fericirea nu ține de ei, mai mult îți aduc nefericirea. Cu cât ai mai mult cu atât vrei mai mult și devine dependență, iar dacă nu obți mai mult deja se ajunge la tristețe, e penibil dar adevărat. Cât despre afecțiune nici că regret că n-am primit, regret doar că acum ai mei se poartă de parcă știu ceva despre mine, sau mai bine zis se poartă de parcă știu tot deși au pierdut prea mult.

| FucktheSystem a răspuns (pentru andrey2012):

În primul rând sunt fată și nu văd ce are nick-ul meu, poate-mi explici tu să înțeleg și eu.
Acum poate ne spui și la ce popă să se ducă că pun pariu că majoritatea te scot în șuturi din biserică sau îți zic să citești atent biblia și să te uiți în adâncul inimii ca să înțelegi. Iar eu dacă mă îmbolnăvesc nu-s cretină, distrusă și idioată să mă duc la popă, mă duc la spital. Dacă nu se depistează din prima ce am mă duc pentru alte investigații și tot așa, nu scrie proastă pe fața mea să mă duc la popă când sunt bolnavă.
Și de unde ști că este o realitate? De unde ai dedus tu că vin vremuri grele? De pe OTV unde zicea că în 2011 începe al 3-lea război mondial sau unde?
Iar dacă vremurile sunt mai grele pentru credincioși iar ei cer ajutor o să fie la fel de grele ca pentru restul, deci ce ai rezolvat? Uite aici e problema, eu n-am avut nevoie de ajutorul nimănui să fac ce-mi propun, dacă vreau să iau o notă mare învăț, dacă vreau să trec un examen la fel, dacă vreau să îmi cumpăr ceva strâng bani, dacă vreau să merg undeva la fel, nu mă rog și sper să-mi pice din cer. Dacă tu ai avut odată norocul să iei 5 în loc de 4 nu însemană că te-a ajutat Dumnezeu ci că i-a fost milă profesoarei de tine și a fost mai indulgentă la corectare.Sau dacă nu dă-mi tu un exmeplu concret unde te-a ajutat Dumnezeu și nu poate fi contestat asta.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Azi am vazut un popa care spunea ca avem nevoie de o noua traducere a basmelor, pai biblia sa tot schimbat in timp, pocaiti au acelasi biblia ca ortodoxi? sau catolici chiar sunt curios?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu cred ca omul de la conducere a influentat intru totul continutul Bibliei. Traducatorul,logic ca nu avea cum sa traduca cuvant cu cuvant. Si se poate, nu zic nu, ca omul de la conducere sa fi interzis unele pasaje traduse. Cu toate ca e cam greu de crezut ca un om care are alte treburi pe cap sa stea sa intrebe de ce in Biblie se spune "ea" cand el zice "ia". Si traducerile s-au schimbat, pe masura ce lumea a evoluat. Cunostintele minime ale traducatorului din 1800 au fost inlocuite intr-un mod neslefuit se pare, de cunostintele omului din 1960.
De ce toti crestinii se inchina la cruci si icoane? Crucea,dupa cum stie si un copil cu cunostinte minime,simbolizeaza moartea lui Iisus. Iisus daca nu ma insel,facea o cruce deasupra adeptilor sai. Este normal ca ceva cu o asemenea incarcatura morala si poate,istorica sa fie dat de o parte de crestini. Cat despre icoane,crestinii cred ca asa Dumnezeu e mai aproape de ei. Nu prea pot explica. Nu il poti aduce pe Sf. Petru in biserica,right? In schimb ii aduci un "inlocuitor". Cat despre egipteni si greci, exista o diferenta. Crestinii pupa peretii pictati, pe cand ei statuile.
A 3-a intrebare...Cum ai spus si tu domnul+zeu. Domnul? Englezii de ce spun God? Si zeu,dupa cum ai precizat se folosea la greci. Intr-un fel cred ca ar insemna "Divinitate" sau "Zeitatea zeitatilor". Si poate nu are nume. Numele astea sunt inventate de noi.Ce nume i-ai da idealului?
Adam si Eva se pare ca au fost primii. Dupa de unde stii ca Dumnezeu nu s-a mai gandit sa mai creeze alti doi? Poate il chinuia talentul. laughing
Si la ultima intrebare,asta daca e intrebare, te-as ruga sa reformulezi.
Pa, pa!

| cucubau1992 explică (pentru anonim_4396):

Şi a trâmbiţat al cincilea înger, şi am văzut o stea căzută din cer pe pământ şi i s-a dat cheia fântânii adâncului.
2. Şi a deschis fântâna adâncului şi fum s-a ridicat din fântână, ca fumul unui cuptor mare, şi soarele şi văzduhul s-au întunecat de fumul fântânii.
3. Şi din fum au ieşit lăcuste pe pământ şi li s-a dat lor putere precum au putere scorpiile pământului.
4. Şi li s-a poruncit să nu vatăme iarba pământului şi nici o verdeaţă şi nici un copac, fără numai pe oamenii care nu au pecetea lui Dumnezeu pe frunţile lor.
5. Şi nu li s-a dat ca să-i omoare, ci ca să fie chinuiţi cinci luni; şi chinul lor este la fel cu chinul scorpiei, când a înţepat pe om.
6. Şi în zilele acelea vor căuta oamenii moartea şi nu o vor afla şi vor dori să moară; moartea însă va fugi de ei.
7. Iar înfăţişarea lăcustelor era asemenea unor cai pregătiţi de război. Pe capete aveau cununi ca de aur, şi feţele lor erau ca nişte feţe de oameni.
8. Şi aveau păr ca părul de femei şi dinţii lor erau ca dinţii leilor.
9. Şi aveau platoşe ca platoşele de fier, iar vuietul aripilor era la fel cu vuietul unei mulţimi de care şi de cai, care aleargă la luptă.
10. Şi aveau cozi şi bolduri asemenea scorpiilor; şi puterea lor e în cozile lor, ca să vatăme pe oameni cinci luni.
11. Şi au ca împărat al lor pe îngerul adâncului, al cărui nume, în evreieşte, este Abaddon, iar în elineşte are numele Apollion.
12. Întâiul "vai" a trecut; iată vine încă un "vai" şi încă unul, după acestea.
13. Şi a trâmbiţat al şaselea înger. Şi am auzit un glas, din cele patru cornuri ale altarului de aur, care este înaintea lui Dumnezeu,
14. Zicând către îngerul al şaselea, cel ce avea trâmbiţa: Dezleagă pe cei patru îngeri care sunt legaţi la râul cel mare, Eufratul.
15. Şi au fost dezlegaţi cei patru îngeri, care erau gătiţi spre ceasul şi ziua şi luna şi anul acela, ca să omoare a treia parte din oameni.
16. Şi numărul oştilor era de douăzeci de mii de ori câte zece mii de călăreţi, căci am auzit numărul lor.
17. Şi aşa am văzut, în vedenie, caii şi pe cei ce şedeau pe ei, având platoşe ca de foc şi de iachint şi de pucioasă; iar capetele cailor semănau cu capetele leilor şi din gurile lor ieşea foc şi fum şi pucioasă.
18. De aceste trei plăgi: de focul şi de fumul şi de pucioasa, care ieşea din gurile lor, a fost ucisă a treia parte din oameni.
19. Pentru că puterea cailor este în gura lor şi în cozile lor; căci cozile lor sunt asemenea şerpilor, având capete, şi cu acestea vatămă.
20. Dar ceilalţi oameni care nu au murit de plăgile acestea, nu s-au pocăit de faptele mâinilor lor, ca să nu se mai închine idolilor de aur şi de argint şi de aramă şi de piatră şi de lemn, care nu pot nici să vadă, nici să audă, nici să umble.
21. Şi nu s-au pocăit de uciderile lor, nici de fermecătoriile lor, nici de desfrânarea lor, nici de furtişagurile lor. spor la citit despre elicoptere o sa iti dau si de avioane

| anonim_4396 a răspuns (pentru cucubau1992):

Nu te inteleg. Are vreun efect daca imi dai 21 de fraze sa le citesc?

| cucubau1992 explică (pentru anonim_4396):

Mai exact lilelule cu platose de fier cu puterea lor in coada si etc e pe scurt descrierea elicopterului ca forma ca si puncte forte etc si pentru avioane le spune vulturi cu ciocul de fier de unde stia ioan ca noi o sa facem elicoptere si avioane e doar un simplu exemplu cum s-a schimbat biblia apocalipsa si etc religioase dea lungul timpului prin n traduceri

| anonim_4396 a răspuns (pentru cucubau1992):

Pai daca ne luam(din nou) dupa crestini, raspunsul e simplu. Dumnezeu le-a zis. Apostolii sau cine a scris Biblia nu au fost indrumati de Dumnezeu?

| cucubau1992 explică (pentru anonim_4396):

Da dalaughing in fine eu am pus intrebarea daca am ofensat pe cineva si nu-i convine e opinia fiecaruia si eu respect dar sper ca si restul so respecte pe a mea

| anonim_4396 a răspuns (pentru cucubau1992):

Hmm...nu m-au deranjat cu nimic comentariile tale, daca la asta faceai referire. Nu pot face pe nimeni sa creada in ceva ce nici eu nu sunt sigura ca exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cucubau? de ce nu ai spus asa>? care ma pupa primul in organ ii dau fundita sau care e de acord cu mine il pup eu pe el? fiindca exact asta ai facut.ai si obtinut.da ti-ai uitat vorba de mai dinioarea. iapa este peste drum sau nu este? apropo de iapa lui voda? citeste si o sa intelegi.

| cucubau1992 explică (pentru anonim_4396):

Stiu la ce te referi dar oare u sti la ce ma refer eu? Nu cred ca prin faptul ca neg religia si ca am spus sa inceteze lumea cu acuzatii la adresa oamenilor bolnavi sau a medicilor care isi dau interesu sa te salveze cand esti pe masa lor(prea putini aceia) am obtinut ce am vrut. Sunt de acord cu punctul tipei de vedere si atat i-am dat funda si nu cred ca i-am dat funda degeaba vrei u sa ma convingi ca biblia e adevarata si ai dovei ca este asa bine frate incearca si daca ma convingi ma fac crestin cum am is si iti dau funda dar daca nu nu cred ca e nevoie de astfel de acuzatii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cucubaule? nu fundita era problema ca am o droaie si nu-mi folosesc.nici ca dunarea sa-nnece spumegand a tale osti.intrebarile si raspunsurile voastre sunt atat de previzibile incat nici nu mai trebuiesc postate. exact si ceia ce imi ceri tu; dovezi.hai ma sa fac si eu pe prostul, poate n-oi ramane asa; ma in biblia nastra scrie mare cat capul vostru; credeti si nu cercetati.deci stati departe de religie ca e tiranica rau. daca cercetati ajungeti in iad,daca nu credeti,ajungeti in iad.mi-e mila de voi fiindca santeti ca ulciorul din talmud; daca pica ulciorul peste piatra, vai de ulcior. daca pica piatra peste ulcior, vai de ulcior.intodeauna e vai de ulcior.ei? ce spui? sunt stralucitor? ca crestin? hai ma ca asemenea perle nu oricine le arunca? numa eu sunt mai fraier?

| cucubau1992 explică (pentru anonim_4396):

N-am spus ca esti fraier parerea mea este ca religia este exact ca poezia plumb.Hai sa o luam logic in afara de ce e scris in biblie cat bine a facut religia cu erezia cu inchizitile cu etc si in ziua de azi cat bine face ortodoxi se bat cu catolici si invers si multe alte tampeni deale religilor.Toti spun ca luminati etc etc dar pana la urma sa revenim la idee noi avem banis a facem 7 8 biserici intr-un cartier dar nu avem bani pentru o casa de copii un azil de batrani un fond pentru parcuri si pentru zone amenajate copiilor pentru spitale si etc ce mai avem nevoie.Cat de frumoasa e tara noastra 7 biserici pe o singura strada.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cucubaule? vorbesc singur nene.ai 14 ani? ma lasa tabara atee si vino ci gandurile tale,mai mult sau mai putin religioase,cere ajutorul, ofera-l dar lasa gasca, ca nu-ti da de mancare si de murit tot singur mori ca fiecare.in rest lasa timpul sa scrie istoria, tu doar grija sa nu o repeti.cau grija altii.mai mari, mai destepti, mai inteligenti.

| cucubau1992 explică (pentru anonim_4396):

Nu n-am 14 ani:d si nu ma duc in tabere atee,problema e ca nu sunt de acord cu ce zice religia si nu am ceva inpotriva cu credintza ma deranjeaza sa zicem asa toti cei care o tin pe ala domnu sfant din biblie si incearca sa iti schimbe opinia in loc sa te lase asa cum esti in pace.E democratie fiecare are dreptul sa faca si sa creada ce vrea acum nu era aluzie la cei de aicea ci de majoritatea persoanelor foarte crestine care nu au o viziune open mind si incearca sa iti inpuna sa crezi in ceva, Ceva de care habar n-am doar din citit si auzit care n-au trait pe propria piele nimic, cei care pupa popi in cur si in loc sa faca ceva pe proprile puteri stau si merg in biserica si barfesc si asteapta ca minunea sa pice din cer.Cei care sunt indoctrinati cu crestinismul si mai mult de atat nu vad nimica.Cei care cred ca numai binele trunfa si ca dumnezeu ii pupa in cur daca fac un post si zic de 3 ori o rugaciune.Sunt scarbit de asemenea persoane si de mentalitatea lor comunista ( dictatoriala ca de fapt in Romania comunism nici n-a fost, a fost mai mult dictatura pentru ca comunismul este prea perfect pentru a ajunge la apogeul absolut condus doar de o singura persoana) si etc, sunt satul sa vad cum toti bani merg la biserici si alte tampeni si pentru sanatate spitale case de copii azile si tot de ce ai nevoie nu sunt deloc luate in atentie.Am fost scarbit de asa zisa religie cand am vazut la stiri ca un om a fost lasat sa moara in biserica ca popa na vrut sa opreasca slujba si sa cheme o salvare si credinciosi la fel.Sunt scarbit de acesti oameni si acum sper cam fost destul de clar care imi este problema de fapt

| nonny50 a răspuns:

Religia e doar o forma de manipulare in masa. Nu trebuie cine-stie-ce explicatii.

| cucubau1992 explică (pentru nonny50):

Corect foarte corect tongue asta incercam sa demonstrez aicea laughingdar nah

| nonny50 a răspuns (pentru cucubau1992):

Vezi tu, toti care ne acuza ca incercam sa negam adevarul si ca nu credem in Dumnezeu, etc, nu fac diferenta intre a considera ca religia e o cale de manipulare in masa si faptul ca Dumnezeu exista. Deci sa fie clar, nu suntem atei, Dumnezeu exista si credem in el, dar nu credem in religie.

| PreaSfintitu a răspuns (pentru nonny50):

La cine te-ai referit cand ai spus "Nu suntem atei"?

| nonny50 a răspuns (pentru PreaSfintitu):

La "noi", cei care suntem considerati atei. Mai concret, cei care "neaga religia".

| PreaSfintitu a răspuns (pentru nonny50):

De fapt, eu sunt ateu, si nu cred in Dumnezeu si nici in religie. Dumnezeu nu exista, asa ca vorbeste in numele tau si nu in numele ateilor. Multumesc

| nonny50 a răspuns (pentru PreaSfintitu):

Spune`le asta celor care ma considera pe mine ateu. Nu e decizia mea, nu eu decid, deci nu ma condamna pe mine.

| PreaSfintitu a răspuns (pentru nonny50):

ATEU =persoană care neagă existența lui Dumnezeu și a oricărei divinități.
Si tu ai spus ca Dumnezeu exista, asa ca nu stiu cum cineva te poate considera ateu daca tu crezi in Dumnezeu.

| cucubau1992 explică (pentru PreaSfintitu):

Repet entitati nu dumnezeu acea entitate poate fi alien sau poate fi program sau etc entitati nu dumnezeu

| nonny50 a răspuns (pentru PreaSfintitu):

Du`te si explica`i asta unei batrane care isi face rugaciunea in fiecare seara si tine post, pentru ca asa vrea Dumnezeu. Sunt multe persoane, in fata carora daca imi exprim punctul de vedere, ma considera ateu.

| Seiran a răspuns:

Chestia cu libelule cu aripi de oțel e o panaramă.Și ști de ce? Pentru că înainte, din câte știu eu [2-3 porcării], Biblia era de fapt Coranul tradus. Deci, cred că Biblia e doar o carte dată pe Gugăl Transleit, și Coranul e adevărata aia minciună. Mersi @FucktheSystem pentru că ne-ai / le-ai deschis iar ochii.

| Iustin_7241 a răspuns:

In ziua de astazi au aparut multe bilblii numai ca doar una singura este edevarata biblie(singura carte tradusa in toate limbile si dialectele de pe pamant) iar celelalte biblii sunt modificate dupa placul fiecarei religii pentru a pacali pe cei fara pregatire in domeniu. Biblia este o carte bazata pe multe metafore si nu trebuie interpretata cuvant cu cuvant. Faza cu Adam si Eva este in felul urmator: au avut foarte multi copii insa s-a vorbit despre primii 2 care au fost Abel si Cain. Noi crestinii ne inchinam la cruce si la icoane pentru ca Sfanta Cruce reprezinta semnul crestinilor, iar in icoane ii avem reprezenati pe sfinti, pe Dumnezeu, Maica Domnului, si prin cinstirea icoanelor il ccinstim pe Dumnezeu si pe sfinti sai. Mai bine ai merge sa vorbesti cu un preot pregatit daca pana acum ai dat pe niste oameni care poarta haina preoteasca doar pentru bani.