| AndreeaW123 a întrebat:

Cum au aparut negrii daca Adam si Eva erau albi? laughing)

Răspuns Câştigător
| RaduMD a răspuns:

Mai intai, noi nu stim daca Adam si Eva erau albi. Este o simpla presupozitie, bazata pe nimic consistent.

Mai apoi, presupunand asadar ca erau albi, urmasii lor au migrat in diverse parti ale lumii: unii au devenit negri, altii cu pielea galbena ori rosietica, in functie de locul unde au migrat. Culoarea pielii imprumuta "culoarea locului" ca sa zic asa: dovada este ca, in chiar cadrul rasei albe, remarcam imediat deosebire intre blonziul suedez si masliniul corsican.

12 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Citisem mai de mult ca multe izvoare religioase sustin ca Edenul se regasea in Ethiopia (Africa) tot aici au aparut primi oameni, respectiv Adam si Eva.

Intrebarea este de ce in imaginile noastre personalitatiile religioase crestine arata mai mult a Nordice decat Sudice happy

| Botosneanu_Oana_Gabriela_1985 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Edenul se regasea intre fluviile Tibru si Eufrat( Mesopotamia)-Asia nu Africa

| danay72 a răspuns:

Cum au apărut rasele?
Gen. 5:1, 2; 1:28: „În ziua în care Dumnezeu l-a creat pe Adam, l-a făcut după asemănarea lui Dumnezeu. I-a creat de sex bărbătesc şi de sex femeiesc. Apoi, în ziua în care au fost creaţi, i-a binecuvântat şi le-a dat numele «om» [sau omenire]". „Dumnezeu i-a binecuvântat şi Dumnezeu le-a zis: «Fiţi roditori, înmulţiţi-vă şi umpleţi pământul»." (De aici înţelegem că toţi oamenii sunt descendenţii primei perechi umane, Adam şi Eva.)
Fap. 17:26: „[Dumnezeu] a făcut dintr-un singur om [Adam] toate naţiunile oamenilor, ca să locuiască pe toată faţa pământului". (Aşadar, toate naţiunile şi rasele umane au o origine comună, toţi sunt descendenţii lui Adam.)
Gen. 9:18, 19: „Fiii lui Noe, care au ieşit din arcă, au fost Sem, Ham şi Iafet. Aceştia trei au fost fiii lui Noe şi prin ei a fost populat tot pământul". (După ce Dumnezeu a distrus lumea lipsită de pietate din zilele lui Noe printr-un potop mondial, noua populaţie a pământului, inclusiv toate rasele cunoscute în prezent, a descins din cei trei fii ai lui Noe şi din soţiile lor.)
Cum se explică apariţia diferitelor caracteristici rasiale?
„Toţi oamenii din prezent aparţin aceleiaşi specii, homo sapiens, şi provin dintr-un strămoş comun. Diferenţele biologice dintre fiinţele umane se datorează diferenţelor de constituţie ereditară şi influenţei mediului înconjurător asupra acestui potenţial genetic. În majoritatea cazurilor, diferenţele se datorează interacţiunii dintre aceste două serii de factori. Deosebirile dintre indivizii aceleiaşi rase sau populaţii sunt deseori mai mari decât deosebirea medie dintre rase sau populaţii." — Un grup internaţional de cercetători reuniţi sub egida UNESCO; citat din lucrarea Statement on Race, de Ashley Montagu (New York, 1972, ediţia a treia), p. 149, 150.
„O rasă este pur şi simplu una dintre grupările genetice parţial izolate în care s-a divizat specia umană în timpul răspândirii sale geografice primare şi după aceea. În linii mari, pe fiecare dintre cele cinci mari continente ale pământului s-a format câte o rasă. Omul s-a diversificat genetic pe parcursul acestei perioade a istoriei, iar noi putem evalua şi studia rezultatele acestei diversificări datorită vestigiilor vechilor rase geografice. După cum ne aşteptam, diversificarea pare să aibă o strânsă legătură cu gradul de izolare. În momentul formării raselor pe continente, când, în întreaga lume, mii de populaţii au fost izolate în grupuri genetice, s-au stabilit deosebirile de distribuţie a frecvenţei genelor pe care le vedem în prezent. În mod paradoxal, deşi fiecare grup de oameni prezintă unele deosebiri exterioare, în spatele acestor diferenţe există o asemănare fundamentală" (Heredity and Human Life, de H. L. Carson, New York, 1963, p. 151, 154, 162, 163). (Astfel, la începutul istoriei omenirii, când un grup de persoane se izola de restul populaţiei şi membrii grupului se căsătoreau între ei, descendenţii lor aveau anumite trăsături genetice caracteristice.)

| RAY a răspuns:

Alta intrebare daca adam cu eva erau evrei cum au aparut alte rase? eu inca n-am vazut evrei negri, albi, rosi etc

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei o explicatie logica or fi aparut mutatii genetice cand au inceput copii lor sa se inmulteasca incestuos.

| Botosneanu_Oana_Gabriela_1985 a răspuns (pentru suntserios):

Mai, voi cititi din Biblie cand afirmati asa ceva?
Parerea mea e ca mai existau si alti oameni in afara de ei. Adam si Eva au avut pe Cain si Abel. Abel a fost omorat de Cain. Noi stim ca ar fi ramas 3, dar fiind izgonit, lui Cain i-a fost frica, ca "oricine il va gasi il va omorî". Cine au fost acesti " oricine"? Apoi se zice ca Cain s-a impreunat cu sotia sa? Care era, ca nu este mentionata? Deci, clar existau si alti oameni, doar ca nu e mentionat.

| suntserios a răspuns (pentru Botosneanu_Oana_Gabriela_1985):

Chiar nu știu ce faceam daca nu apăreai tu sa dai un reply la un raspuns ironic la dresa religie dat acum 6 ani. Loool. Chiar nu stiu ce faceam.

| sublime89 a răspuns:

I-a vopsit d-zeuhee hee

| martzian a răspuns:

Am raspuns la aceasta intrebare aici: http://martzian.wordpress.com/......de-oameni/

| iurii75 a răspuns:

Cum se explică apariţia diferitelor caracteristici rasiale? „Toţi oamenii din prezent aparţin aceleiaşi specii, homo sapiens, şi provin dintr-un strămoş comun. Diferenţele biologice dintre fiinţele umane se datorează diferenţelor de constituţie ereditară şi influenţei mediului înconjurător asupra acestui potenţial genetic. În majoritatea cazurilor, diferenţele se datorează interacţiunii dintre aceste două serii de factori. Deosebirile dintre indivizii aceleiaşi rase sau populaţii sunt deseori mai mari decât deosebirea medie dintre rase sau populaţii." — Un grup internaţional de cercetători reuniţi sub egida UNESCO; citat din lucrarea Statement on Race, de Ashley Montagu (New York, 1972, ediţia a treia), p. 149, 150. „O rasă este pur şi simplu una dintre grupările genetice parţial izolate în care s-a divizat specia umană în timpul răspândirii sale geografice primare şi după aceea. În linii mari, pe fiecare dintre cele cinci mari continente ale pământului s-a format câte o rasă. Omul s-a diversificat genetic pe parcursul acestei perioade a istoriei, iar noi putem evalua şi studia rezultatele acestei diversificări datorită vestigiilor vechilor rase geografice. După cum ne aşteptam, diversificarea pare să aibă o strânsă legătură cu gradul de izolare. În momentul formării raselor pe continente, când, în întreaga lume, mii de populaţii au fost izolate în grupuri genetice, s-au stabilit deosebirile de distribuţie a frecvenţei genelor pe care le vedem în prezent. În mod paradoxal, deşi fiecare grup de oameni prezintă unele deosebiri exterioare, în spatele acestor diferenţe există o asemănare fundamentală" (Heredity and Human Life, de H. L. Carson, New York, 1963, p. 151, 154, 162, 163). (Astfel, la începutul istoriei omenirii, când un grup de persoane se izola de restul populaţiei şi membrii grupului se căsătoreau între ei, descendenţii lor aveau anumite trăsături genetice caracteristice.) Potrivit Bibliei, au fost negrii blestemaţi? Această părere se bazează pe o interpretare greşită a textului din Geneza 9:25, unde se găsesc următoarele cuvinte ale lui Noe: „Blestemat să fie Canaan! Să fie ultimul între sclavii fraţilor lui!" Dacă citim cu atenţie acest verset, observăm că nu se spune nimic despre culoarea pielii. Evident, Canaan, fiul lui Ham, a făcut un lucru detestabil care merita acest blestem. Dar cine au fost descendenţii lui Canaan? Nu negrii, ci unele popoare cu pielea mai deschisă, care au trăit la est de Marea Mediterană. Din cauza practicilor lor depravate, a ritualurilor demonice, a idolatriei şi a sacrificării copiilor, ei şi-au atras pedeapsa divină, astfel că Dumnezeu a dat pământul lor lui Israel (Gen. 10:15–19 ). Nu toţi canaaniţii au fost distruşi. Unii au fost puşi la muncă forţată, împlinindu-se, astfel, blestemul lui Noe. — Ios. 17:13. Din care descendent al lui Noe provin negrii? „Fiii lui Cuş [un alt fiu al lui Ham] au fost Seba, Havila, Sabta, Raema şi Sabteca" (Gen. 10:6, 7 ). În referinţele ulterioare, Biblia foloseşte, în general, numele Cuş cu privire la Etiopia. De asemenea, Biblia foloseşte numele Seba cu referire la un alt popor din estul Africii, situat, probabil, în vecinătatea Etiopiei. — Is. 43:3.

| KhludCiprian a răspuns:

Adam si Eva mitocondriali erau cu siguranta negri, deci intrebarea e cum de am devenit albi.

Ai aici descris cum au devenit oamenii colorati: http://www.ted.com/talks/nina_jablonski_breaks_the_illusion_of_skin_color

| George1000 a răspuns:

Oamenii care au migrat si sau stabilit in Africa au dezvoltat in mod natural un surplus de melanina care sa ii protejeze de razele ultraviolete.