| VladMaxim a întrebat:

BUNA! Am 13 ani si as vrea sa incem sa ma CALUGARESC la 14 ani. Simn nevoia sa stau toata viata in rugaciune si in post. Va rog daca puteti sa-mi spuneti niste manastiri de CALUGARI din judetele CLUJ, BISTRITA, NEAMT, IASI s.a.m.d! MULTUMESC!

Răspuns Câştigător
| AlexeHellsing a răspuns:

Eu îți recomand să mai aștepți. Eu așa am fost îndrumat. Mai treci puțin prin viață ca să te scârbești de ea și să guști atunci viața de mănăstire. Ține minte că în mănăstire sunt ispite grele... până și oameni la 30 de ani nu poate face față uneori. Eu am vrut să-i urmez exemplul părintelui Cleopa Ilie, care a plecat la 15 ani de acasă, dar asta a fost de mult, iar vremurile nu-s sub oameni, ci oamenii sub vremuri...

15 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Du-te mai baietas si te joaca si lasa bazaconile pentru altii. Daca ai asa dor de Dumnezeu poti citi Biblia si acasa si poti posti si acolo cat doresti. Citeste bine Biblia si vei afla ca Dumnezeu NU vrea calugari sau calugarite ci oameni care SA-L caute pe EL.

| usuk a răspuns (pentru danut):

Sunt de acord

Răspuns utilizator avertizat
| Fatamuntilor a răspuns:

Eu zic sa te mai gandesti. Oricum trebuie sa-ti termini scoala, cel putin 10 ani.Manastiri sunt destule, dar cred nu va fi asa usor. Vorbeste eventual cu un preot.Pana atunci poti petrece un sfarsit de saptamana sau chiar o vacanta la o manastirire, avand grija sa te implici in munca de acolo. Dupa aia, mai vorbim.

| AvalohAlyn a răspuns:

Esti prea tanar.Sunt crestin, e de admirat monahismul dar la varsta asta inca nu cunosti bine credinta si nu esti pregatit duhovniceste pentru calugarie. Poti urma un seminar teologic, poti sa te faci preot sau profesor de religie sau de ce nu te poti calugari dar la varsta mai mare.Crede-ma e spre binele tau.Insa daca tot vrei sa te ajut uite aici:http://www.crestinortodox.ro/manastiri/

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Dar de ce îţî doreşti acest lucru?

| DyNo a răspuns:

La 13 ani nici macar nu sti cum este viata cu adevarat. Nu stii daca vrei sau nu sa renunti la o viata normala pentru una intr-o manastire, care nu-ti aduce niciun fel de beneficii, doar ca te apara de rautatile oamenilor, in schimb pierzi mai mult pe alte parti.
Sfatul meu este sa nu trebuie calugaresti deloc. Daca doresti neaparat acest lucru, nu o face de tanar.

| XatomisX a răspuns:

Sa fi dus cu pluta sa faci asta straight face

| ManStrong a răspuns:

Lui Dumnezeu nu i aduci nici un folos cu asta. Dumnezeu nu are nevoie de rugaciuni, ci de oameni cu su\ira spinarii, sa puna mina si sa indrepte lumea prin tot ce i sata la indemina.
Sa ajuti orfanii daca vei avea cu ce si sa te implici in dezvoltarea societatii.
Dumnezeu vrea ca sa devii barbat si sa te casatoresti.Asa este scris; Cresteti inmultiti va si umpleti pamintul. Daca nu implinesti porunca lui Dumnezeu nu esti mai sfint cind o calci.

| C0nstantin a răspuns:

Stai sa afle numa parintii tai ca tot calugareala o sa iti dea ei laughing

| tasmania a răspuns:

Sunt destul de multe manastiri, unele mai vechi, altele mai noi. Cauta pe net http://ortodox.ro/manastiri sau www.crestinortodox.ro/harta. Si mai sunt si alte locuri unde poti gasi. Bafta la cautat!

| SymphonyOfDestruction a răspuns:

Ii greu la scoala, multe teme nu? dupa studii trebuie sa mergi la lucru sa iti faci o familie pe care s-o intretii, grea viata. mai bine mergi la manastire si freci menta toata ziua.

| NakedTruth a răspuns:

Pot sa te intreb de ce doresti acest lucru? Ce te-a facut sa gandesti astfel? Te-as putea ajuta in ceea ce priveste credintawinking

| tudorviorel a răspuns:

La virsta de 13 ani mai bine te ai gindi la scoala du-te la biserica viziteza manastirile stai de vorba cu maicile si parintii de acolo, termina 8 clase urmeaza um seminar telogic si apoi poti sa te calugaresti, acum esti prea tinar peste 3 4 ani s ar putea sa nu ti mai placa si sa te intorci acasa

| Dumitru73 a răspuns:

Manastirea NU este o solutie.
Ce iti poate placea acum, poate fi o corvoada mai tarziu.
Iar daca te gandesti la manastire ca la un loc unde vei trai in post si rugaciune, te inseli.
Vei munci ca hotii de cai.