| William a întrebat:

Ziceti-mi si mie niste manastiri de calugari care mai au locuri libere (vreau sa ma calugaresc). Cel mai bun raspuns primeste funda, vot si inca 10 funde la intrebari pe care o sa le pun eu.

20 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Biserica "Sfantul Cabinet al Psihologului"

| William explică:

Pentru cei care cred ca eu nu ar trebui sa ma calugaresc ''Când te-ai hotărât să te duci la mânăstire, nu te mai uita înapoi! Dracul este în stare să angajeze toată lumea de pe pământ să te întoarcă! Si dacă te-ai dus, face orice ca să te scoată din mâ- năstire. Asa de mare este monahismul!''

| Holocaust a răspuns:

Ai trecut la monahism bă?
De ce ai vrea să faci asta? E o prostie...
O să mori singur,n-o să mai ai net,şi cu timpul vei deveni un pustnic,şi vei dormi în peşteri,pietrele îţi vor fi perne, frigul te va învelii, mă doare capul...

| William explică (pentru Holocaust):

AI dreptate doar partial. Viata de calugar e grea. Viata de pustnic e si mai grea. Dar viata vesnica petrecuta in chinuri e cea mai grea. Mai bine sufar in viata asta (maxim 80 de ani de acu inainte, am 17 ani) decat sa sufar o eternitate.

| Holocaust a răspuns (pentru William):

Citez din caietul de religie,mă rog,e doar o foaie că nu pun accent pe religie:
"Pentru a parcurge drumul vieţii şi a câştiga veşnicia, D-zeu a lăsat creştinilor:
a)calea căsătoriei
b)calea monahismului."
Poate nu sunt eu în măsură să dau sfaturi din moment ce sunt sceptică în privinţa existenţei lui D-zeu, dar nu-mi place să văd cum vă distrugeţi viaţa.De ce ai ales a doua variantă?

| William explică (pentru Holocaust):

Am ales a doua varianta ca sa nu imi distrug viata vesnica.

| ghiolbitza a răspuns:

Pentru a fi primit in manastire trebuie sa ai ceva studii in domeniu. E o lege noua adoptata de Sinodul BOR prin 2005. Cel mai bine e sa mergi personal si sa vezi la care manastire ai putea sa faci fata. E o chestie foarte tare decizia ta de a te calugari, e nevoie de mult curaj sa faci asta. Iti doresc intelepciune si tarie!

| William explică (pentru ghiolbitza):

O chestie tare zici? Fac asta pentru ca nu imi convine sa stau in chinuri o vesnicie. Nu ca sa impresionez sau alte din astea.

| William explică (pentru ghiolbitza):

Ai putea sa imi spui ce zice legea aia? sau ce studii trebuie sa am? Ca nu am gasit-o.

| ghiolbitza a răspuns (pentru William):

Http://www.nistea.com/regula.htm asta e doar ceva partial...mai caut si o sa postez raspuns cu randuielile legale.

| alexhandsport a răspuns:

Dumnezeu sa te ajute si sa iti calauzeasca pasii! Amin!

| AneBbi a răspuns:

Puntalaughing

| AneBbi a răspuns:

Putna*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu toata lumea e pregatita pentru calugarie crezi ca rezisti? daca vrei citeste un indrumar

http://www.romaniamall.ro/......-Boca.html

| William explică (pentru anonim_4396):

Orice e mai bine decat sa arzi in iad.

| Mșa a răspuns:

Tu ce vrii să faci nu e bu eu te sfătuesc să nu mergi la nici o mănăstire căci dacă vei merge tot nu poți să te mântuești și ascultă sfatul meu; ia și te căsătorește ia și citește biblia și vei vedea că în ele vei dăsi calea care merge la cer doar numai prin Isus Hristos vei avea odihna care o cauți Domnul săte ajute să înțelegi

| salutnou a răspuns:

Manastiri de calugari care mai au locuri libere, ar fi manastirea care iti place tie unde ai vrea sa ramii, te sfatuiesc sa mergi la o manastire in inima muntilor, cat mai ferita de populatie, te vor primi, dar ai grija, unii oameni, pana sa fie primiti in manastire, au fot incercati si cate trei saptamani, pentru a vedea daca sunt demni de haina calugareasca si sa slujeasca lui Dumnezeu. Unii erau izgoniti, li se spunea ca nu au locuri libere, unii plecau altii ramineau, si multi au fost pusi la incercare astfel, asa ca ai grija sa fii pregatit pentru orice, si mergi la manastirea care iti place, Dumnezeu sa iti lumineze calea! vei fi incercat mult timp la manastire, dar daca vei da ascultare si nu se va afla rautate in inima ta vei trece cu bine...