| Necunoscutu92 a întrebat:

Buna, am cedat emoțional si am aruncat cheile si era si o cruciulița care s-a rupt si ma simt naspa. Cred ca e păcat mare si cum sa imi repar greseala? (fara sa ma judecați am 15 ani va rog)

17 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu-ti face probleme, Dumnezaeu NU vrea de la tine cruciulite ci INIMA. Aici poti spune ca Dumnezeu ti-a aratat ca a purta o cruciulita NU ARE nici o valoare religioasa crestina ci doar una pagana.

| danut a răspuns:

Pentru unii FANATICI ortodocsi, Neo Protestantii NU hulesc crucea ci ii cunosc rolul in crestinism DAR asa cum a spus Dumnezeu prin Poruncile SALE respecta si Porunca a DOUA care spune: "4. Sã nu-ti faci chip cioplit, nici vreo înfãtisare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pãmânt, sau în apele mai de jos decât pãmântul.
5. Sã nu te închini înaintea lor si sã nu le slujesti; cãci Eu, Domnul, Dumnezeul tãu, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea pãrintilor în copii pânã la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Mã urãsc,
6. si Mã îndur pânã la al miilea neam de cei ce Mã iubesc si pãzesc poruncile Mele. "
Pavel NU sa inchinat LA cruce ci a purtat-o in INIMA amintindu-i de CALVARUL lui Hristos, NU pe piept ci IN piept.

| Violleta2022 a răspuns:

Baiete, stai cuminte, ca noi nu te judecam! Te va judeca bunul Dumnezeu, cand ti-o veni vremea.
Dar istericalele astea nu sunt normale la nimeni, cu atat mai mult ca nu mai esti copilas, ai totusi 15 ani si poti sa gandesti, nu?
Mergi la biserica duminica si dupa slujba, spovedeste-te, daca chiar iti pare rau de gestul facut.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ma doare capul la ce am citit aici. Sper totusi ca intrebarea ta e pusa la misto si tu nu trebuie sa traiesti in aceast stres impus inutil de religie si sa iti ajungi sa traiesti in frica de la orice faci

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cumperi altă cruciuliță și o atașezi la noile chei.
Și să gândești așa.
Acea cruciuliță era o bucată de metal. Adevărata cruce e în suflet.
Și să meditezi la versetul.
Matei 16:24-26 VDC
Atunci, Isus a zis ucenicilor Săi: „Dacă voiește cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-și ia crucea sa și să Mă urmeze...

| milan9 a răspuns:

In conceptia unui user de mai sus, @danut (ar fi fost de bun simt sa aminteasca faptul ca acesta e un doctrina sectei adventiste si nimic mai mult) s-ar parea ca diferite aspecte crestine ar fi spune el,... pagane. De fapt unele secte se si dezic fatis de crestinism. Fara rezerve. Unele secte si-au asociat deja in scop prozelitist aspecte crestine pe care pana de curand le negau. Adventistii au ramas in urma altor secte se pare...

| danut a răspuns (pentru milan9):

"Adventistii au ramas in urma altor secte se pare..."
Da mai milan, si tu vei ramane pe terra la venirea lui Hristos impreuna cu seful tau impielitat.

| danut a răspuns (pentru milan9):

De fapt voi ati facut din OBIECTUL de CALVAR al lui Hristos, OBIECT de INCHINARE, tot "inainte" cu asa religie.

| milan9 a răspuns:

Referirile la "CRUCE" în Noul Testament sunt referiri ca la un anumit SEMN DISTINCT, de CINSTE, numit şi "SEMNUL FIULUI OMULUI":

1). "Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu."- I Corinteni 1, 18;
2). -Matei 24, 30:,, Atunci se va arăta pe cer SEMNUL FIULUI OMULUI şi vor plânge toate neamurile pământului şi vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere şi cu slavă multă."
3). -Galateni 6, 14:,, Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decat numai în CRUCEA Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, şi eu pentru lume! (MOTIV DE LAUDĂ)"
4). -Filipeni 3.18:,,Căci mulţi despre care v-am vorbit adeseori, iar acum vă spun şi plângând, se
poartă ca duşmani ai CRUCII LUI HRISTOS."
5). -I Corinteni 1, 17:,, Căci Hristos... m-a trimis să binevestesc, dar nu cu inţelepciunea cuvântului, ca să nu rămână zadarnică CRUCEA LUI HRISTOS."

6). -Efeseni 2, 16:,, Şi să-i împace cu Dumnezeu pe amândoi, uniţi într-un trup, prin cruce, omorând prin ea vrăjmăşia. (ARMĂ ASUPRA RAULUI)"
7). -Galateni 6, 12:,, Câţi vor să placă în trup aceia vă silesc să vă tăiaţi împrejur, numai ca să nu fie prigoniţi pentru CRUCEA LUI HRISTOS."
8). "Şi cel ce nu-şi poartă CRUCEA sa şi nu vine după Mine nu poate să fie ucenicul Meu." Luca 14, 27;
9). -Coloseni 1.20:,,Şi printr-Însul toate cu Sine să le împace, fie cele de pe pământ, fie cele din ceruri, făcând pace prin El, prin sângele crucii Sale.",
10). -Coloseni 2, 15:,, Dezbrăcând (de putere) începătoriile şi stăpâniile, le-a dat de ocară în văzul tuturor, biruind asupra lor prin cruce."
11). -Marcu 8, 34:,, Si chemând la Sine multimea, impreuna cu ucenicii Sai le-a zis: Oricine voieste sa vina dupa Mine sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si să-Mi urmeze Mie."(Sf. Cruce)
12). -Apocalipsa 9, 4:,, Şi li s-a poruncit să nu vatăme iarba pământului şi nici o verdeaţă şi nici un copac, fără numai pe oamenii care nu au pecetea lui Dumnezeu pe frunţile lor." (,, tau" - semnul Sf. Cruce- acelaşi întâlnit şi în Vechiul Testament); ETC…
13). "Şi zicea către toţi: Dacă voieşte cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea în fiecare zi şi să-Mi urmeze Mie"- Luca 9, 23; etc...

| DeyCj a răspuns:

Crucile, icoanele, şi ritualurile NU au legătură cu spiritualitatea omului.Sunt simple obiecte(în cazul tău).Păcat.Serios, dacă ar fi s-o luăm după doxele bisericilor şi să respiri e păcat, aşa că... mai bine nu.

| Digikey a răspuns:

Trebuie sa te rogi la bunul Dumnezeu sa le dea minte la chinezii care fac cruciulite sa imbunatateasca aliajul de aluminiu spoit sa nu se mai rupa asa de usor.
Stii de ce chinezii nu cred in Mos Craciun? Pentru ca ei fac toate jucariile.In cazul tau si cruciulitele.

| Algo098 a răspuns:

Nu e o problema mare. E doar un obiect care poate fi inlocuit. Bine ca nu ai provocat un accident aruncand cheile. Sanatatea e mai importanta decat orice obiect. Cat despre credinta, credinta nu inlocuieste stiinta. E o amagire lipsita de valoare. A crede orice fara a-ti pune nici o intrebare sau a accepta orice explicatie fantezista nu ne duce nicaieri.

| Irinel15123532 a răspuns:

Linisteste-te, marturiseste-ti pacatul in rugaciune inaintea Domnului, spune-i ce s-a intamplat, cere-ti iertare, pocaieste-te si mergi mai departe.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Sfântul Apostol Pavel se lauda cu Sfânta Cruce a lui Hristos, iar propagandiștii sectanți o hulesc, oare mai este vreo îndoială despre ce afiliere au aceste secte neo-protestante cu diavolul în suflet?! Să citească și unii care promovează discursul împăciuitor cu acesti lupi răpitori!

"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Galateni 6, 14

"Căci mulți, despre care v-am vorbit adeseori, iar acum vă spun și plângând, se poartă ca dușmani ai crucii lui Hristos." Filipeni 3, 18

| pacatosulBogdan a răspuns:

Afirmația sectanților că "Iisus a urât Crucea" este pur și simplu ineptă și tembelă! Cum ar putea cineva sa își urască arma prin care a biruit asupra vrăjmașilor săi?! In Biblie este scris că Hristos, "dezbrăcând (de putere) începătoriile și stăpâniile, le-a dat de ocară în văzul tuturor, biruind asupra lor prin cruce." - Coloseni 2, 15
Deci, prin Cruce și prin învierea Sa, Hristos a biruit pe Satana și moartea. Nu numai că Dumnezeu, ci și ca om le-a învins!
Troparul Învierii: "Hristos a înviat din morți, cu moartea pre moarte călcând și celor din morminte viață daruindu-le!"
IC HC NIKA

| GicaGigekGica a răspuns:

Isus a urat crucea pentru ca pe ea a murit. Icoanele, crucile si toti sfintii (gen Fecioara Maria, Apostolii, Arsenie Boca) nu sunt dupa voia lui Dumnezeu.
Cand va inchinati acestora pacatuiti! Asa zice Biblia nu eu.
Exodul 20: "Sa nu iti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri sau jos pe pamant sau in apele mai de jos decat pamantul. (Adica sa nu faci icoane cu Isus sau cu ingerii)
Sa nu te inchini inaintea lor si sa nu le slujesti, caci Eu, Domnul Dumnezeul Tau, sunt un Dumnezeu gelos, (adica sa nu te inchini la icoane, la popa si altele) care pedepsesc nelegiuirea parintilor in copii pana la al patrulea neam al celor ce Ma urasc"

Deci gandeste-te mai bine ce o sa faci in continuare pentru ca pana acum nu stiai lucrurile acestea si Dumnezeu nu pedepseste nelegiuirea facut in nestiinta, dar de acum stii si vei pacatui.

| BlackOldSun a răspuns:

Daca Gizas era ''ucis'' prin spanzurare...