| pisoiul007 a întrebat:

Am citit moliftele lui Vasile Cel Mare TOATE! fascinant ce pot spune... ce pot patii acum?

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Nimic.
Eu ți-am scris de aceste Molifte, ale Sfântului Vasile cel Mare și ți-am dat linkuri la foarte multe site-uri creștine, și nu mi-ai dat mie funda, (când ai pus întrebarea legată de sora ta, care face meditații la religie.), m-am supărat eu, că am muncit aiurea pentru tine, să îți caut despre astea și nu mi-ai apreciat munca.

| pisoiul007 explică (pentru MMihai):

Poftim am apreciat acum happy dar le am gasit eu pe google erau primul link happy oricum multumesc frumos prenu gest si ma ajuta-i cu muuuult mai mult daca imi spuneai ca se numesc Moliftebatting eyelashes

11 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 a raspuns cu intelepciune :

Tot Prin Sf Scriptura citeam "nu se va clinti un fir de par din capul tau fara sa stie Dumnezeu" citez din memorie.Banuiesc ca nu este sub demnitatea ta sa te duci pe la Sf Biserica si sa vorbesti cu Parintele, Nu te teme nu va cadea Biserica pe tine si nici nu te jupoaie nimeni. Seara la culcare sa te insemni cu Sf Cruce si sa zici un Tatal Nostru banuiesc ca nu este cine stie ce mare lucru.In rest nadejdea la Mila Domnului.

Urzi23 zice sa faci apel la intelepciune :

O sa te lauzi la gasca ce tare esti, mai stiu eu pe unul care a facut la fel "giumbusluc" si dupa niste zile =bucluc-->zdup, luna aceasta daca nu ma insel.

| MMihai a răspuns:

Îți recomand să citești Istoria credințelor și ideilor religioase carte în trei volume de Mircea Eliade și "Filozofia esoterica a Indiei " Autor: CHATTERJI C. J. (Format: 13 x 20 cm Numar de agini: 144), Cărți despre daoism (taoism ), islamism, mozaism, despre cultul bahai, despre creștinism, etc + ce găsești pe Internet despre religii și filozofii teiste și ateiste.
Nu am citit „Tratat de istoria religiilor", „De la Zalmoxis la Gengis Khan", „Sacrul si profanul", de același autor Mircea Eliade (a scris și fost tipărite în românește mai multe cărți despre Yoga, dar nu le mai știu exact titlurile.etc.) dar dacă le găsești poți să le citești și pe
acelea.
Au fost traduse în românește: Biblia Hazlia- care parodiază Biblia, dar râzi dacă o citești -, Originile Creștinismului, Eseuri critice de George Ory, despre miturile Greciei Antice, despre religia vechilor Egipteni, despre islam, Bhagavad Gita, Coranul, Tao Te Ching, (Dao De Jing, or Daodejing) etc.
Este bine să citești despre toate credințele și despre toate religiile, că sunt și alte religii în afară de creștinism, și vei găsii și în acele religii lucruri interesante, dar asta nu înseamnă să neglijezi lucrurile mult mai serioase precum : matematica, fizica, chimia, despre calculatoare, limba engleză etc

| MMihai a răspuns:

Eu am scris, tu nu ai fost atent :
"" Meditații la religie acasă, mi se pare că este S.F.
Eu nu sunt creștin dar cred că este vorba de moliftele lui ăsta.
Îl cheamă Sfântul Vasile Cel Mare.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Vasile_cel_Mare
http://www.sfantulvasilecelmare.info/
http://www.sfantulvasilecelmare.info/viata.php
http://www.sfantulvasilecelmare.info/carti-scrieri.php
http://www.crestinortodox.ro/......67142.html
http://soothe.ca/articole/articol_97_Vasile_cel_Mare.htm
http://www.resurse-ortodoxe.ro/rugaciuni/moliftele-sfantului-vasile/
http://www.formula-as.ro/......lifte-1987
http://www.youtube.com/watch?v=sReUf5IWrD4
Moliftele Sf. Vasile citite de Parintele Justin 2011
http://dindragoste.unica.ro/rugaciuni/rugaciune-936029.php
http://www.paginacrestinului.ro/showthread.php? 231-Parintele-Ilarion-Argatu-despre-citirea-moliftelor-Sfantului-Vasile-cel-Mare."""

Creștinismul este o simplă religie, la fel ca și multe alte religii.

Ca să înțelegi cât de cât religie, la modul real, trebuie să cunoști multă matematică, fizică teoretică, teoria generală a relativității,
cosmologie și încă o mulțime de lucruri care nu sunt accesibile, dacă nu știi foarte multă matematică.

Prima întrebare la care cade în cap, și rămâne așa, căzut în cap, orișice nenorocit de papă catolic sau de patriarh ortodox, este :

" Din ce poate fi făcut Dumnezeu? ".

Deci postulat numărul unu :

Denumim ca fiind Univers suma / reuniunea a tot cea ce există.

Postulat 2: La nivel de Univers, există un Dumnezeu al întregului univers.

Dacă există un Dumnezeu al întregului univers acest Dumnezeu trebuie să fie făcut din ceva, că nu poate să fie făcut, din nimic.

Și vine întrebarea logică din ce este făcut Dumnezeu?

Întrebarea asta este fără răspuns în etapa actuală.

Și atunci apare altă întrebare, mai ușoară, din ce poate să fie făcut Dumnezeu?

De asta ți-am spus că trebuie să cunoști foarte multă fizică teoretică, tocmai ca să poți înțelege, din ce nu poate să fie făcut Dumnezeu.

Este foarte mult de explicat, și nu este nici timpul și nici locul.

Postulatul nr n este că nu există nici un fel de diavol, diavolul fiind o minciună a prelaților.

Acest postulat nu am știință, să fi fost contrazis, până acum.

Sunt foarte utile aceste "molifte ", deoarece contribuie la alungarea Dracilor, care nu există în realitate, din " îndrăcit".

| MMihai a răspuns:

Noi trăim într-un spațiu de tip R la puterea a 4 a, unde sunt amplasate fizic în acest spațiu Raiul și Iadul?
Dacă fugi de răspuns și îmi spui că Raiul este în Ceruri, te întreb unde sunt Cerurile.
Sunt încă foarte multe întrebări la care încă oamenii nu pot răspunde.

| Paranormal12 a răspuns (pentru MMihai):

Cine a zis ca Raiul si Iadul sunt locuri fizice? Sunt locuri spirituale unde doar sufletele ajung(nu si corpurile fizice)

| MMihai a răspuns:

Nu am putut să mă fac creștin, că nu am putut să mă auto apreciez drept unul foarte zdravăn la cap și simultan nu poate considera drept foarte corectă povestea cu potopul mondial --

( când Noe le scria scrisori animalelor din diverse continente și le trimitea prin poșta care nu era, ca să le zică, să vină la Arcă și a ținut carnea pentru animalele carnivore, în congelatoarele care nu fuseseră inventate pe vremea lui, și care funcționau cu niște motoare, ce nu fuseseră încă imaginate / inventate pe atunci.
Nu se precizează în câți ani, s-au refăcut plantele terestre după potopul Mondial care a dus la dispariția și moartea plantelor terestre și ce au "păpat" ierbivorele în perioada acelor ani.
Nu este precizat în câți ani s-au refăcut ierbivorele ca să aibă ce să mănânce carnivorele.
Dar în aceste condiții ce au mâncat animalele carnivore în cele 2 intervale de timp.
Să presupunem că au mâncat aer ierbivorele un timp t unu iar carnivorele un timp mai lung au mâncat aer, carnivorele.
Dar animalele, nu mănâncă aer.
În Biblie nu sunt scrise prostii, au mâncat cu siguranță aer. ),

și alte prostii similare, din Vechiul Testament.

După gândirea din Vechiul Testament, totdeauna dacă vrei să ajungi în Nord Est, nu o ei spre Nord Est, ci atunci o ei evident, spre Est.

Capitolul / Cartea Exodul--( în care ei trebuiau să ajungă din Egipt în Țara Canaanului, și atunci au trecut prin Marea Roșie spre Arabia
Saudită, ( dar nu se precizează foarte explicit dacă în drumul din Egipt spre Palestina, au vizitat sau nu și Masivul Muntos Himalaia, sau peninsula Korea. Că dacă tot au luat-o spre Est puteau să fi ajuns și pe acolo. )--)
etc.
Deci am considerat că nu pot să fiu adeptul unei religii, când sunt convins că bucăți întregi din ea, sunt de fapt prostii.
Prostiile fără limită din cartea exodului când 600.000 de adulți înarmați se sperie de cele oastea cu 600 de care de luptă ale lui faraon.
O legiune Romană avea 4500 de pedeștrii și 300 de militari călare.
Legiunile mari aveau 6000 de militari.
Din cei 600.000 de adulți, apți de luptă erau să zic între
Deci ei erau între 20 și 25 de legiuni.
Cu o asemenea forță militară ei puteau ocupa Egiptul și nu era cazul să fugă de cele 600 de care de luptă + n pedestrași ale lui faraon.
Evreii care au venit în țara lui faraon erau 13 + neveste +plozi + servitori deci vreo 40 cel mult 100.
După 330 de ani din țara lui faraon plecau 600.000 de adulți fără să mai punem la socoteală și copii, iar lor li s-au mai alăturat și alții.

O deplasare de un milion de persoane ar fi trebuit să fie consemnată cumva, în Egipt, și nu există sau nu au fost încă descoperite consemnări pe tema asta.

Dacă trebuie să conduci un milion, de oameni ai obligația să cunoști bine drumul, și nu faci improvizații privind traseul de urmat.

Oricum cartea Exodul este mult prea incredibilă pentru nenumăratele prostii pe care le conține.

Povestea cu Potopul Mondial și cartea Exodul trebuie înțelese numai ca un fel de vârf al icebergului, în materie de cretinism Biblic.

| KlaraWeiss a răspuns:

N-am idee ce poti sa patesti, dupa cum n-am idee nici ce ti-a venit sa le citesti, cand toti ti-au spus ca nu e bine sa o faci si numai anumiti preoti, in anumite conditii le citesc. Poate doar din teribilism. Daca tot aveai de gand sa le citesti, de ce ai mai intrebat ce sa faci? Si poate ca tu crezi ca efectele se vad asa, pe loc? Si iti inchipui, oare, ca numai tu ai avea de suferit? Dar la familia ta nu te-ai gandit? Du-te la un preot si intreaba. Noi, aici, nu te putem ajuta.

| miradoniz a răspuns:

Hm-să te calce tractorul? te confundă că aveți același nume?
hai să nuhee hee te scandalizez prea mult: s-ar părea că cea mai eficace schemă a celui rău e să te convingă că el nu există-de fapt, că numai oamenii(care te înconjoară)sunt răi.Deci ești probabil în siguranță?

| Filip23 a răspuns:

Nu mai repeta "experienta". Sunt sute de rugaciuni in psaltire, in ceaslov, de ce te atrag chiar moliftele astea? Efectele nu vin imediat.

| pisoiul007 explică:

Fratilor daca vreti sa aflati mai multe si poate ramanem prieteni happy dati add la ovidiutzu_bello happy (nu conteaza,,,copii, barbati, femei mrg add me vb cu toti happy )