| Cathy_5203 a întrebat:

Am nevoie de un sfat. Deci am fost de doua ori la o biserica baptista, la o dramatizare numita "Portile raiului si flacarile iadului" si eu sunt de religie ortodoxa. Daca ma duc la acea biserica frecvent, dar nu foarte des, se poate intelege ca-mi tradez religia? Adica eu nu vreau sa imi schimb religia, doar ca in biserica aceea se spun lucruri despre Dumnezeu pe care adolescentii in special sa le poata intelege, de aceea ma duc la ea. Tot despre Dumnezeu si credinta in El vorbesc, si de aceea nu cred ca e rau ceea ce fac. Voi ce credeti? Daca ati gasit cateva informatii online, as dori sa mi le aratati. Multumesc! :*

15 răspunsuri:
| Anonymus314 a răspuns:

Cathy, uite cum sta treaba, nu tradezi pe nimeni, dar Iisus Hristos spune clar: Ori cu Dumnezeu ori cu satana.
Cat despre: "Tot despre Dumnezeu si credinta in El vorbesc", Iti otravesti mintea, sectantii in general au o anumita "strategie" iti baga 2-3 informatii adevarate si cate un "Domnul Isus" mai pe final asa. Nu e bine deloc ceea ce faci, nu rataci calea cea dreapta.

| Cathy_5203 explică (pentru Anonymus314):

Da, dar vreau sa spun ca de cand am vazut dramatizarea mi s`au deschis ochii si cred mai mult in El! Am invatat sa nu mai dau voie Diavolului sa ma enerveze si sa fiu rea. Desigur, eu raman la religia mea, dar daca spre exemplu sunt prietena foarte buna cu un baptist, nu iau din obiceiurile lui, doar cred mai mult in Dumnezeu! Nu vreau sa devin pocaita, sa ma mut la alta biserica sau alte chestii, dar vreau sa stiu daca am facut rau sau bine daca am fost acolo.

| Anonymus314 a răspuns (pentru Cathy_5203):

Bine, asta e dupa cum ti-am spus, un mic "flash" ca sa te orbeasca, uite, in evanghelia de azi Iisus a vorbit cu femeia samarineanca, care era de alt neam si probabil de alta religie, nu cred ca e vreo problema daca esti pretena cu un baptist atat timp cat nu iei obiceiurile lui, am si eu unul de-asta laughing insa nu prea discut despre religie cu el. Ce ai facut nu a fost bine, e bine sa-i spui preotului la spovedanie ce si cum.

| iamy a răspuns (pentru Anonymus314):

Calea ce dreapta? Si islamistii spun despre ei ca sunt pe calea ce dreapta. De asemenea si baptistii.Toti spun la fel! Eu cred, ca adevarata cale, e calea lui Dumnezeu. Tu crezi ca in ziua judecatii te va intreba cineva ce religie ai avut aici pe pamant? Sau poate ca in rai vor intra doar crestinii din biserica ortodoxa.

| Anonymus314 a răspuns:

Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie se impletesc asa ca traditia e la fel de importanta ca si scriptura.

| Anonymus314 a răspuns:

Http://www.resurse-ortodoxe.ro/......-traditie/

Sfanta Traditie nu trebuie sa contrazica Scriptura si trebuie sa fie acceptata de Biserica ca sa fie adevarata.

| OOOLEOOO a răspuns:

Conteaza ce ramura a crestinisumul esti? Oare vei intra in rai cu scris pe tine ortodox sau baptist? A aprobat Iisus o religie? Nu! El ne-a zis doar sa-l slujim si sa ne purtam bine unii cu altii, Daca la baptisti te simti bine du-te! Daca simti ca acolo iti mareste credinta, is imbunatateste faptele du-te! Ca nu exista o relgie care sa fie mai buna decat alta!

| Floris83 a răspuns:

Avem tot ce ne trebuia la Biserica -Mamă! dacă continui așa, încet -încet se poate să aluneci din dreapta credință, și pierzi mîntuirea, de asta Sf Părinți ai Bisericii ne atenționează nici să nu citim scrieri eretice, deci ai grijă!

| VladSilviu a răspuns:

Totusi. de ce te duci la biserica? nu poti crede in asa-zisul D-zeu de acasa? adica. de ce dra.cu sa ma duc la biserica cand pot avea o icoana in fata si sa ma rog la ea mai ceva ca preotii cu cas la penis... laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi cu Domnul. Duhul sfant va lucra in inima ta in adevar si credinta oriunde ai merge si ai asculta cuvantul.

| RaduMD a răspuns:

Cathy, este bine să fim rezervaţi când e vorba de păreri personale în materie morală. Cu alte cuvinte, "rău" şi "bine" nu este neapărat ceea suntem noi de părere a fi astfel, ci este ceea ce defineşte autoritatea căreia i-a dat Dumnezeu competenţă morală: autoritatea Bisericii. Deci, dacă tu crezi că Biserica Ortodoxă este Biserica lui Cristos, atunci înseamnă că trebuie să asculţi de ea în această privinţă. Dacă ea spune că e rău să vezi dramatizări baptiste, înseamnă că nu trebuie să te duci. Spune ea acest lucru? Habar nu am: întreabă-l pe preotul de la parohia ta.

| iamy a răspuns (pentru RaduMD):

Domnule RaduMD dupa parerea sfiintiei tale Dumnezeu este ortdox?

| Leutzbv a răspuns:

Cat de tare ma distrez la raspunsul unora dintre voi! Nici nu mai stiu....sa fiu ironic, sa fiu serios? Dar cred ca de data asta voi fi serios! Cathy, eu cand eram copil aveam vecini care erau crestini dupa evangheli. Toata ziua eram pe la ei, ma jucam cu ei, uneori mancam la ei, am mers si la scoala duminicala la ei, dar am si furat de la ei, i-am si mintit de multe ori, am si ras cu ceilalti prieteni ai mei de acesti copii, ne-am batut joc de ei etc. Bineinteles ca eu eram mandru ca sunt ortodox dar asta nu ma facea mai bun. Insa, niciodata acesti oameni nu m-au fortat cu mersul la ei la biserica. Stiau ca merg doar pentru ajutoare, ca sa mai capat ceva de-ale gurii. Insa am avut ocazia sa citesc Scriptura si aceasta mi-a luminat ochii ca sa vad care este adevarul. Isus este calea, adevarul si viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin El. Cand am inteles asta nu ma mai interesat ce spune lumea despre mine, colegii de scoala, prietenii mei cu care faceam toate oribilitatile de ne treceau prin cap. Dupa ce m-am pocait, acestia au ras si de mine si m-au luat la misto, dar au vazut ca ceva se schiombase in mine si aceasta s-a intamplat doar pentru ca Dumnezeu lucrase in mine. Este normal ca cei de aici sa-ti spuna ca este pacat sa-ti lasi religia, dar cine spune ca trebuie sa ramai in religia ta? Unde este libera ta decizie de a face ce vrei cu viata ta, implicit de a merge la ce biserica vrei tu? Si stii ceva? Scriptura spune ca Cuvantul lui Dumnezeu nu se intoarce niciodata fara rod si asa este! Candva tot se va intampla acea pocainta a ta despre care ti-e teama sa nu ti se intample, dar asta ar trebui sa te bucure, pentru ca iti va aduce pacea si mantuirea. Eu nu sunt baptist dar ma bucur pentru tine ca mergi intr-un loc unde se predica Evanghelia harului si nu traditia care nu are nimic de a face cu credinta si despre care se spune in Scriptura sa nu avem nicio treaba...Fii binecuvantata!

| richarddawkins a răspuns:

Poti sa mergi si la secta baubau tot cand vei muri nu vei merge nici unde, vorbind de diavol de ce predicatorii lor se inchina marmonei? adica bogatiei toti au masinii, vile, dar se dau sfintii mari, http://www.youtube.com/watch?v=Up_lKAd9NOE
raul in facem noi nu il face altcineva faza cu ispitirea e o ipocrizie grosolana

| Gege13 a răspuns:

Daca esti ortodoxa, eu zic sa nu amesteci religiile, ca iese un ghiveci din care nu vei mai intelege nimic. Ramai la religia ta, in care ai fost botezata. Zici ca in biserica aceea se zic lucruri pe care adolescentii le pot intelege usor. Sa stii ca ortodocsii au dogme diferite fata de baptisti si de celelalte secte si de-aia ziceam sa nu incurci lucrurile. La Biserica ortodoxa sunt de asemenea multi tineri, care fac multe lucruri impreuna, doar trebuie sa-i cunosti. Sunt si atatea carti speciale pentru tineri, unde poti gasi raspunsuri la toate intrebarile despre Dumnezeu care te framanta. Poti sa ma intrebi si pe mine orice. Preotii ortodocsi considera un mare pacat sa treci la alta religie. Oricum nu vad un motiv pentru care ai merge la altii, Ortodoxia e foarte frumoasa, dar poate n-ai descoperit-o inca.