| What's_Adedelin_1990 a întrebat:

Buna am o intrebare de ce satanisti sunt satanisti cu ce e mai bine pentru ei cu ce ii ajuta se simt mai bine de ce cred ei in diavol de ce il urac p dumnezeu ce ar trebui sa faci pentru a fi un satanist

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Din cateva mici studii si discutii am remarcat ca 'satanismul' este un protest adolescentin (cu izvoare feromonice) copilaresc, este o perioada de formare a oamenilor care cuprinde si negatia.Am citit si am vorbit cu pretinsi, nu sunt periculosi, cand se vor maturiza, isi vor gasi (majoritatea ) Calea.
Poate ca si eu in tinerete sa fi fost asa, sunt palpitante miturile faustice, care exista dintotdeauna, astia de acum nu stiu nici ce inseamna.E o consumare a energiei disturbatoare, temporar creata de pubertate!

| VelaJohnny a răspuns (pentru oprescudorin11):

Dorin, sunt multe secte satanice, si depinde la fiecare secta de credintele ei. Nu e doar un „protest adolescentin" ci sunt culte de oameni maturi. Unii il adora pe Satan, ii aduc inchinare, il considera suprem, bun, iubitor cu animalele in spital, am auzit un articol in care un satanist din acel cult a gasit un caine ranit pe strada, si i s-a rugat lui Satan sa se faca ceva pentru el, si a venit un veterinar in cateva clipe laughing deci nu te lua dupa aparente.

| VelaJohnny a răspuns (pentru VelaJohnny):

Iubitor cu animalele in special*

| KodrutZ a răspuns (pentru oprescudorin11):

Esti penibil. Studii my ass. Crestinismul e mult mai periculos pentru societate decit un curent neo-umanist cu denumire cit sa sperie habarnistii care se sprijina pe principii mult mai sanatoase decit majoritatea religiilor teiste.

17 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Habar nu ai ce e ala satanism. Satanismul nu are nimic de-a face cu sacrificii si alte timpenii. E doar o denumire generica pentru neo-umanism ateist. Ma refer la curentul LaVey-an, ca in rest oricine poate sa vina cu povestea lui. La fel ca la crestinism, dealtfel - "cate bordeie, atitea obiceie."
P.S. Nu poti uri ceva inexistent sau in cel mai rau caz, a carui existenta nu poate fi demonstrata.

| doctorandus a răspuns:

Majoritatea satanistilor sunt atei, pentru ei a-l uri pe Dumnezeu este egal cu a-l uri pe Mos Craciun.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Ateismul nu este satanism, ateismul nu este o fiolozofie, este doar lipsa credinteti in zeii atat

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

Nu merita funda, asa-i? laughing Am explicat dar nu m-a bagat in seama, sunt tot felul de culte satanice, cu biserici si altele. Nu este o chestie adolescentina, gen emo, dar na...

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Mann nu pot vedea acel raspuns castigator, parerea mea satanismul e o inventie crestina

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

Nu prea inteleg la ce te referi prin „inventie crestina". Adica, crestinii au inventat satanismul? Depinde la ce te referi. Stiu ca erau numiti acum secole satanisti cei ce nu erau de acord cu biserica caolica (daca nu ma insel) insa acei oameni erau etichetati astfel deoarece erau considerati eretici. Insa satanismul infiintat de Aleister Crowley, biblia satanica, alte culte precum cel precizat de mine mai sus, care il considera pe Satan un bun si iubitor de animale, care raspunde la rugaciuni, nu mai au nici o treaba cu crestinismul. E o diferenta masiva intre „ereticii" din timpul inchizitiei si cei care au format culte pentru a-l idolatriza pe Satan. Si sunt foarte multe, diferite ideologii la fiecare. Nu toate cultele au cele 11 porunci spre exemplu, chiar foarte putine le au.

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Crestinismul fara un diavol nu exista

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

Nu e un argument solidwinking

| danay72 a răspuns:

Faptul ca fac ce e rău nu cred ca face pe cineva sa se simtă bine. Poate dacă sunt sub influența unor substanțe.Dar cei care fac ce e rau, mai devreme sau mai târziu vor suporta consecințe amare. Astfel de persoane ar trebui evitate.

| RAY a răspuns:

Cred ca satanisti sunt o inventie crestina

| Dismally a răspuns:

De ce sunt crestinii crestini? De ce cred ca zeul lor este cel "bun si milostiv" iar diavolul este cel "rau"?

| TrăieşteClipa a răspuns:

Raspunsul corect este da.

| 6684464 a răspuns:

Ia-ti o carte.

Răspuns utilizator avertizat