| mary_1175 a întrebat:

Buna am o intrebare,,

in primul rand urez tutror celor care isi serbeaza onomastica astazi de sf arhangheli MIHAIL SI GAVRIL

dar intrebarea mea este legata de aceasta sarbatoare,,
sunt considerata ca zi onomastica si nume de familii? cum ar fi MIHALACHE,MIHALCEA, MIHAILA? voi ce spuneti? multumesc astept raspuns

5 răspunsuri:
| CryChristiAN a răspuns:

Nu. Doar cei care au prenumele : Gabriel, Mihai, Mihaela etc. La multi ani celor cu (pre)numele Gabriel si Mihai.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Buna,

Din pacate nu. Se sarbatoresc doar prenumele, avandu-i ca patroni pe sfintii respectivi. Insa se poate pune ca un sfant sa fie respectivul patron (ocrotitor, ingrijitor) al unei familii.

| SindyR a răspuns:

Nu, nu sunt considerate ca zi onomastica numele de familie, deoarece noi serbam pe Sfintii Arhangeli dupa prenume nu dupa nume. De aceea si la calugarie de exemplu cand se schimba numele se schimba doar prenumele nu si numele de familie.

| comandamente a răspuns:

Tiar place sa primesti omagiu pentru. numele tau?

| mary_1175 explică (pentru comandamente):

Lucian,dar tu stii ce inseamna OMAGIU? ia zi-mi si mie laughing