| Biancabia12345 a întrebat:

Buna, am o nelamurire in legatura cu visul meu. Aseara am visat ca cineva incerca sa ma duca in Iad, dar eu de fiecare data scapam si fugeam. Cand am ajuns departe, am aflat ca un prieten de al meu a fost dus acolo, iar eu l-am scos, fie ca vroia sau nu si cei din Iad mi-au interzis sa NU mai intru acolo, ca nu sunt binevenita. Dupa ce am terminat cu Iadul, am gasit o alta usa care ma ducea in Rai, si acolo toti oamenii erau linistiti si se rugau, pe drum erau scrise rugaciuni etc. si domnul care se bucura ca intram era imbracat in alb, fata stralucitoare... Am plecat si de acolo sa iau putin aer si acolo era tata care m-a luat de mana si m-a dus pana la cei din Iad (din nou), dar am scapat (iar) si doar langa usa care ma ducea in Rai am stat.
Ce inseamna asta? Am mai intrat si pe alte site-uri, dar nu am gasit nimic. Am mare nevoie sa stiu ce ma asteapta!

Răspuns Câştigător
| pet555 a răspuns:

Multi oameni viseaza asa. Cred ca ar trebui sa iei visul ca un semn, sa ai grija cum traiesti. In vis probabil ai trait teama ca e sfarsitul lumii si era momentul sa ajungi in rai sau iad.Probabil te-ai bucurat sa afli ca a fost un vis si ai inca o "sansa". Adevarul este ca cei din iad abia asteapta sa vina oameni acolo, si ca daca ajungi acolo nu mai scapi. Dumnezeu se bucura normal sa ajungi in Rai, dar in acelasi timp nu intra acolo oricine vrea. Gandeste-te cum ar fi fost si unde ai fi acum daca nu ar fi fost un vis. Iadul nu e un loc cu petreceri si oameni care vorbesc sau altele, ci un loc de intuneric si chin unde nu exista nici macar o bucurie. Nu se vede nimic, doar se aud oamenii chinuiti. Atat in iad, cat si in rai, oamenii vor exista vesnic.In schimb Raiul nu e plictisitor, ci Locul unde vor trai impreuna cei sfinti, unde nu este nici o suferinta, ci doar bucurie, unde sfintii vor trai in sfintenie, adevarata fericire, intr-un Loc foarte scump si stralucitor

| HaaloMinecraft a răspuns (pentru pet555):

In Rai intra cine vrea deoarece daca vrei te vei stradui sa fugi de pacate, vei fi insetat de virtuti si te vei ruga. Numai cei care vor intr-adevar sa ajunga, vor ajunge. Aceasta este parerea mea.

| pet555 a răspuns (pentru HaaloMinecraft):

Normal, nu te obliga nimeni sa ajungi in Rai. Asa e, daca ai credinta si traiesti ca un adevarat crestin vei ajunge acolo.

9 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Visele sunt proiectii ale subconstientului nostru. Faptul ca ai visat nu inseamna ca e ceva real in ele, ci ca te-ai gandit foarte mult la treaba cu raiul si iadul si ai ajuns sa le visezi. Probabil esti o persoana foarte religioasa de te gandesti la asa ceva. Cel mai bine este sa vorbesti cu un preot pentru ca s-ar putea sa te linisteasca. Eu oricum nu cred in rai sau iad, dar asta nu ma determina sa nu iti dau un sfat sau sa imi exprim parerea.

| danay72 a răspuns:

Azi Dumnezeu nu mai vorbeste prin vise, prin intermediul Bibliei ne spune ceea ce va face.

| Holiday a răspuns:

Inseamna ca bagi in seama toate prostiile religioase...

E doar un vis, probabil generat de framantarile tale referitoare la subiectul asta, nu inseamna nimic.

| sublime89 a răspuns:

Da, si unii care au fost aproape de moarte povestesc ca au "visat" asemenea lucruri. Daca nu ai fi fost crestina, si nu stiai de rai si iad, sau de d-zeu, oare cum ai fi interpretat visul asta? Probabil in loc de d-zeu, era alt zeu, si tot asa. Visele sunt una, si realitatea e alta. Imaginatia noastra poate nascoci multe lucruri, dar e o greseala sa credem ca ele reprezinta adevarul.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Inseamna ca iar ai mancat dupa 6 seara.

| Aiwendil a răspuns:

Ai grija ce faci de acum incolo in viitor pentru ca actiunile tale risca sa te duca si in Iad si in Rai.Depinde de tine ce cale alegi.

| Muntgvb a răspuns:

Mai bine te duci la duhovnicul tau si spune-i lui despre situatia aceasta, si poti discuta asta si cu mama ta.