| Mihai_Vlad_1998 a întrebat:

Am o problema care ma mustra foarte tare! De mic 6-10-15 ani am pacatuit (pacate foarte mari), eu stau la sat si avem un preot..care mi-a fost si profesor de religie si pana acum m-am impartasit la el.dar nuvam zis toate pacatele prin faptul ca aveam o imagine buna in ochii lui si ma considera cuminte si credincios.Dar nu este asa, nu de mult am realizat cu ajutorul lui Dumnezeu ca am facut un pacat si mai mare ca nu am spus toate pacatele si nici preotul nu ma intreba( doar daca fumez, injur, ascult parintii etc) in nici un caz de pacatul preacurviei.Dar vreau sa scap de aceste pacate care ma mustra si nu imi dau pace. Daca ma spovedesc la alt preot din alt sat vecin de satul meu...este in regula? Imi este rusine, scarba, jena de mine. Asta e intrebarea este pacat si nu ma iarta Bunul Dumnezeu daca ma spovedesc la alt preot?

Răspuns Câştigător
| CatalinAlexandru1989 a răspuns:

E bine sa ai binecuvantare sa te duci la alt preot sa te spovedesti, daca el iti mai este tie duhovnic.nu trebuie sa iti fie rusine si nu te mai speria atat de tare.incearca sa ai o gandire pozitiva ca Dumnezeu este bun si atotmilostiv si ca te va ierta indiferent ce ai facut

7 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Cred ca poti sa mergi si la 10 sate distanta. Dar tare sunt curios ce pacat foarte mare ai facut la 7 ani.

| SG1995 a răspuns (pentru costis):

Mast.urbare, la aia se refera.

| xerxes1 a răspuns:

Preacurvie a facut primul chiar zeul tau cand a lasat bortoasa o evreica logodita cu un bosorog.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Bagi șpeiș? Ai luat panica? Ce preacurvie la 6-10-15 ani făceai (sau cred ca mai bine zis, practicai) tu? laughing. Toți o facem, fa-ti o prietena si te va scapa ea de pacate. Găsești pe Youtube preoți români rupti in gura de beti, cazurile deja celebre: pomohaci, ala de la Huși si cati oare inca nedescoperiti? Pe ăștia nu-i mustra conștiința?

| gratargratar a răspuns:

Pot spune ca am fost intr-o situatie similara. Iti trebui putin curaj.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Atunci spune-i Lui Dumnezeu nu preotului caci datoria preotului este sa conduca oamenii la D-zeu nu la el.

| RoxanaY a răspuns:

Imparatul David a facut acelasi pacat ca si tine, chiar mai grav, dar el face o marturisire in psalmi si afirma ca cel mai bun lucru este sa te rogi lui Dumnezeu la vremea potrivita si sa-ti marturisesti pacatul inaintea Lui.

Pentru Dumnezeu este suficient doar sa te caiesti sincer si sa nu mai faci.

Cand te rogi, sa fi doar tu cu Dumnezeu si atat. De pacate nu te poate ierta popa. Nu el si-a dat sangele pe cruce in locul Mantuitorului. Popa nu e fiul lui Dumnezeu ca sa ierte.

Singurul in masura este Isus Hristos. Lui Hristos sa te rogi si atat.
Restul este traditie omeneasca. N-are de-a face cu Dumnezeu.

Sper sa-ti fie de folos raspunsul meu!