| Alexandra380 a întrebat:

Am o problemă cu stările mele. În trecut am avut niște probleme peste care nu am putut să trec. De ceva timp am început să am atacuri de panică. Mi-e frică de orice. Am stări schimbătoare. Un timp destul de scurt sunt foarte fericită iar apoi brusc mi se schimbă starea și intru în depresie. Plâng. Nu mă simt bine deloc.în același timp sunt foarte nervoasă. Dar sunt atât de nervoasă încât sparg și lovesc tot ce prind. Mă gândesc cum să omor persoanele care mă supără. sau care mi-au făcut rău. Am început să aud câteodată sunete ciudate. Mi se pare că sună telefonul încet, dar de fapt nu sună. Aud melodia care suna la telefonul meu. Noaptea aud un scârțâit în camera ca si cand s-ar da cineva intr-un scaun care se leagana. Se auzea exact ca in filmele de groază... Si la televizor când ma uit mi se pare ca se vorbeste de mine acolo. Sau ca imi aud doar numele. Parca se vorbea peste ce auzeam la tv. Nu prea stiu. La psiholog am fost dar nu ma ajuta cu nimic.De cand am fost la psiholog parca sunt mai rău. Sfaturile pe care le primeam eu le stiam deja. Dar eu pur si simplu nu ma pot controla. Nu mai pot sa ma concentrez deloc. Nici la școală. La psihiatru nu am fost încă. Doresc să văd și părerea voastră..Am 18 ani

14 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Daca ai scris la categoria aceasta si nu in alta parte, este de inteles ca ai nevoie de ajutorul lui Dumnezeu. As putea sa te invat cum sa cauti sa citesti Biblia zilnic si cum sa ajungi sa te increzi in Dumnezeu; sunt lucruri folositoare si acestea. Acesta ar fi un tratament pe care pacientul il poate administra acasa. Dar eu te sfatuiesc sa mergi la biserica adventista de ziua a saptea. Si asta pentru ca este un caz sever, iar "tratamentul" administrat acasa ar fi prea slab.
Poti cere sa stai de vorba cu cineva, chiar cu pastorul bisericii respective. Acum cand iti scriu aceste randuri chiar ma pregatesc sa ajung la biserica, pentru ca va fi deshisa si in dupa-amiaza aceasta.
Nu mai sta pe ganduri. Nu te costa nimic, si nici nu vei avea nimic de pierdut. Iti spun ca iti va face bine sa stai de vorba personal cu cineva, si mai ales cu o persoana care va dori sa te ajute neconditionat, si fara nici un cost.

| Octavian199 a răspuns (pentru anonimg):

Care ajutor al lui Dumnezu? Vrei sa zici ' ai nevoie de ajutorul unui doctor'

| Alexandra380 explică (pentru anonimg):

Înțeleg, m-am spovedit de multe ori așa una după alta. Problema este că eu nu pot spune preotului problemele mele. Și nu că sunt grave sau am făcut cine știe ce. Pur și simplu nu pot. Parcă mă reține ceva. De rugat. Mă rog. Dar nu tot timpul și am citit ce mi s-a zis din biblie. Nu prea știu ce să mai zic și eu. E destul de nașpa. Mă comport ciudat. Râd ca proasta fără motiv. Sunt ciudată rău

| anonimg a răspuns (pentru Alexandra380):

Multe probleme psihice nu ar exista, iar cele existente s-ar vindeca, dacă oamenii ar alege să se încreadă în Dumnezeu, dacă ar alerga la El după vindecare.
Noi nu trebuie să spunem altora păcatele noastre, ci doar personal lui Dumnezeu; dar de multe ori suferința ar fi alungată doar când stăm de vorbă cu cineva care ar fi preocupat să ne ajute. A ne mărturisi o problemă de sănătate nu este un păcat. Una este mărturisirea păcatelor (care se face numai înaintea lui Dumnezeu) și alta este a ne împărtăși problemele prin care trecem -fie de sănătate, fie de altă natură.
Oamenii cheltuie mulți bani și mult timp pe problemele psihice, psihologice, când ei s-ar bucura de pace și liniște în suflet dacă ar căuta pe Dumnezeu. Sunt buni și psihologii -dar ar fi și mai buni dacă ei ar pune mâna pacienților în mâna lui Hristos.
Dar cei mai mulți psihologi pun în mâna pacienților doar pastile și câteva sfaturi. Nu sunt rele nici sfaturile -pentru că alimentația și stilul de viață contribuie mult la starea noastră de spirit. Dar nimic din toate acestea nu se compară cu acea încredere că Dumnezeu ne iubește în mod personal ca și cum ar exista doar acel om și Dumnezeu.
https://ellenwhiteaudio.org/ro/hristos-lumina-lumii/

| Nilsson a răspuns:

"Un timp destul de scurt sunt foarte fericită iar apoi brusc mi se schimbă starea și intru în depresie. Plâng"

Aceste schimbari bruste de stare pot fi simptomul unei tulburari de personalitate bipolara.
Cel mai bine e sa consulti un psihiatru pentru ca acest gen de afectiuni tin mai mult de competenta lor.
Nu e nicio rusine, mai bine sa rezolvi situatia decat sa se agraveze.

Nu neglija insa nici partea spirituala, rugaciunile sunt complementare nu opozabile unui tratament.
Degeaba ia un om toate medicamentele de pe lume daca are o stare de comuniune cu Dumnezeu, trebuie sa ii ceri sa te scape de toate gandurile rele si sa iti curete mintea.

| Alexandra380 explică (pentru Nilsson):

La asta m-am gândit și eu că am. Dar nimeni nu mă înțelege. Părinții mei mereu zic că nu am nimic. Deja m-am săturat să aud asta. A trebuit să mă rog de ei să mă ducă și la psiholog. Am cerut asta pentru că nu mai puteam. Ajungeam să mă tau pe picioare și mâini.Mă simt rău și nu mai suport. Mereu mă gândesc că probabil o să fac schizofrenie dacă aud sunete... Mai am o vecină care are această tulburare. Mi-e frică. Eu vreau să merg odată la psihiatrul ăla să văd dacă am ceva sau nu.

| Octavian199 a răspuns:

Mirciulica, esti cumva doctor? rolling on the floor

| Mircea08 a răspuns:

Du-te las psihiatru - depresia acolo se trateaza, tratamentul consta din doua feluri de pastile pe care le iei de doua ori sau de trei ori pe zi timp de 6 luni. Iti va trece imediat ce ai inceput tratamentul, dar sa il faci totusi 6 luni altfel revin toate inapoi

| Alexandra380 explică (pentru Mircea08):

Eu vreau să merg, dar părinții mei nu acceptă asta..nu acceptă că eu aș putea avea asemenea probleme.

| Mircea08 a răspuns (pentru Alexandra380):

Asculta-ma cu atentie! Vad ca multi credinciosi ti-au recomandat sa te rogi, si asta nu este deloc rau. Eu fac totusi o precizare : - Tu te rogi, dar Dumnezeu te asculta? Eu stiu asa ca Dumnezeu ii ajuta PE AI LUI!, iar ai Lui sunt ADEVARATII CRESTINI, cei care CUNOSC si TRAIESC potrivit invataturii lui Iisus, nu cei care pur si simplu apartin unei biserici care spune ca e crestina. Trebuie mai intai sa studiezi Evanghelia cu scopul de a o intelege, sa te rogi mai intai sa-ti dea Dumnezeu intelepciune pentru a o intelege, (Dumnezeu ti-o va da pentru ca ai cerut un lucru bun)si sa ai incredere ca o vei intelege fara "ajutorul" unor mentori care nu fac altceva decat sa te abata de la adevarul din Evanghelie spre doctrina lor religioasa. Daca apuci spre oricare dintre doctrinele religioase va fi aproape imposibil sa mai intelegi Evanghelia. Extrage versetele care fac referire la un subiect (care il vrei tu) si apoi incearca sa intelegi ce mesaj vrea Dumnezeu sa dea prin acele versete. Eu asa am invatat. Dupa ce crezi ca ai lamurit cateva subiecte importante abia atunci o sa descoperi ca de fapt nu exista decat un singur subiect, iar restul au trebuit studiate numai din cauza ca ele au fost puse pe tapet INUTIL de catre tot felul de religii.

| Irinel15123532 a răspuns:

S-ar putea ca problema sa fie de natura medicala, mergi la un psihiatru. Dar, omul trateaza dar doar Dumnezeu vindeca, medicamentele sunt complementare, Dumnezeu incurajeaza in Biblie mersul la medic. Cand auzi acele soapte, acele sunete ciudate, pur si simplu roaga-te, in pace si liniste, nu te concentra asupra a ceea ce auzi, te vei ingrozi inutil, citeste noul testament, noul testament te va ajuta sa IL cunosti pe Dumnezeu ca tatal caruia ii pasa foarte mult de tine. Cand ai stari puternice de manie, concentreaza-te asupra faptului ca nu este necesara o explozie de nervi, in primul rand te va afecta pe tine, si apoi pe persoanele din jurul tau prin ceea ce faci sau spui. O discutie calma si linistita intotdeauna da rezultate.
Hristos sa te va proteja de tot ceea ce spui ca auzi sau simti.
De aceea te intreb, esti in legamant cu Domnul Iisus Hristos?
I-ai erut vreodata sa te mantuiasca? Sa te ierte de pacate? Sa iti dea o viata noua? ''Prin har sunteti mantuiti, prin credinta, si aceasta nu vine de la voi, ci este darul Lui Dumnezeu, nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni''
'' Daca nu se naste cineva din nou, nu poate intra in imparatia cerurilor'' Ce inseamna sa te nasti din nou?
Inseamna sa schimbi acea haina arsa, sa intri in relatie de dragoste cu Hristos Domnul.
Vezi tu, acum 2000 de ani, Hristos a ales sa vina pe pamant si sa moara pentru mine si pentru tine, biblia spune ca Dumnezeu ne-a iubit si ne-a ales inainte de intemeierea lumii, inainte sa fie facut orice altceva, noi eram in dragostea Lui, deci nu am influentat cu nimic aceasta dragoste, prin simplul fapt ca nici unul din nou nu exista in acel moment.
Daca nu noi suntem cei care au influentat dragostea atunci, nu o putem influenta nici acum, dragostea Lui ramane aceeasi.
Noi nu putem comunica cu Dumnezeu pentru ca biblia spune ''suntem morti in pacate si nelegiuiri, aveti duhul mort'' noi cand ne nastem ne nastem cu o natura pacatoasa, duhul nostru este mort si nu putem comunica cu Dumnezeu, Dar, in momentul in care venim la Dumnezeu, ce inseamna a veni la El? Nu inseamna sa faci fapte marete, sa faci un ritual cu fapte, este nevoie doar sa te rogi Lui Dumnezeu, singura rugaciune pe care El o aude pana ce nu esti mantuit este cea in care strigi catre El si te pocaiesti, cere-i Domnului iertare pentru pacatelel tale, spune-i ca recunosti starea de pacat in care te afli si ca ai nevoie de El, ca crezi marturia scripturii, ca accepti moartea pe cruce a Domnului Iisus Hristos ca plata pentru toate pacatele tale, si IL accepti pe Domnul Iisus Hristos ca mantuitor personal si Domn al vietii tale. Din acel moment in care ti-ai pus increderea in El, El va avea grija de tine, te va indruma prin Duhul Sfant pentru ca pecetea mantuirii tale este Duhul Sfant in tine, si te va calauzi, te va incuraja in viata aceasta, iti va da putere sa treci peste orice situatie, te va intari din interior si te va binecuvanta asa cum nu iti imaginezi, si Domnul, ti-a promis imparatia, si acolo nu vei fi oaspece, trecator, paznic, vei fi mostenitor. Domnul Iisus este un prieten apropiat si vrea o relatie calda si personala cu tine, din momentul mantuirii tu poti vorbi cu Domnul in rugaciune, ii poti spune ce ai pe inima, tot ce te apasa, tot ce vrei sa faci in viitor, tot ce nu intelegi si vrei sa afli, Domnul este prietenul tau, care nu te judeca si nu te condamna cand vii sa ii marturisesti un pacat sau probleme personale, ci te ia in brate si te saruta, exact ca pe fiului risipitor.

| Alexandra380 explică (pentru Irinel15123532):

Probabil ar fi cazul să mă rog mai mult

| gratargratar a răspuns:

Dpdv medical, mie imi suna a problema psihiatrica. Si cred ca stiu si denumirea problemei, dar nu vreau sa gresesc si sa te alarmez degeaba.

Psihiatrul este un doctor ca oricare altul. Pe de alta parte, s-ar putea sa fie o problema neurologica.

Fara Dumnezeu insa nu se poate rezolva nimic. De aceea, mai inainte de toate - rugaciune. Te sfatuiesc sa te spovedesti si, daca iti permite preotul, sa te impartasesti. Impartasania este medicament - iti spune din propria experienta.
Se poate sa fie doar o perioada de surescitare intelectuala, de epuizare, cand consecintele pacatelor se revarsa cel mai puternic asupra noastra. In general pacatul creaza boala - inclusiv boala psihica. De aceea te sfatuiesc sa incepi cu sf. spovedanie.
Apoi e bine sa ai un program de rugaciuni, un Canon - primate de la preot eventual. Recomand in special Paraclisul Maicii Domnului si Paraclisul Sf. Efrem cel Nou.

Si la doctor cand te duci, e bine sa te duci cu rugaciune, ca sa ai parte de un doctor bun si credincios.

| Alexandra380 explică (pentru gratargratar):

Da, am citit Paraclisul Maicii Domnului