| Issabel29 a întrebat:

Bună! Am un preot, preotul din sat de unde locuiesc..care mereu când vine cere bani, cu fiecare ocazie, azi a cerut 200 de lei să facă cărările la biserică. Sunt obligată să plătesc suma asta? Pe lângă asta mai am o nedumerire...eu normal unde ar trebui să plătesc contribuție? M-am căsătorit la o altă biserică față de cea unde slujește "acest preot"...sau e musai să o plătesc în locul unde locuiesc?

10 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum sa fii obligata sa platesti?
Nimeni nu te obliga sa dai niciun ban la biserica.

| CostinAlamariu a răspuns:

Normal că nu ești obligată. Nu te obligă nimeni. Dacă vrei faci o donatie daca nu, nu.

200 de lei nici macar nu e mult. Sigur sunteti mai mult de 200 de oameni în sat, deci daca fiecare dă 50 de bani își atinge ținta

| Issabel29 explică (pentru CostinAlamariu):

Problema e că dânsul are 5 copiii. Și i-a zis și soțului ca el nu se descurcă dacă nu e ajutat. Și mi l-a trimis și pe bărbată-miu la muncă ca să plătească la biserică. Noi banii pe care îi facem se duc pentru bebeluș, cheltuieli în casă, mâncare, chirie etc, de-abia ne mai rămâne să punem ceva deoparte.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Issabel29):

Dacă n-aveți bani nu donați, ce-i așa greu? Să doneze cine are de unde da

| Seba2013 a răspuns:

Deci tu ai un Preot care iti face carari si loc spre Dumnezeu si tu nu vrei sa pui umarul. Atunci satul unde locuiesti merita sa fie un loc pustiu, izolat in care oamenii nu se cauta si traiesc in egoism. Merita sa ii dai lui Dumnezeu bani, timp, energie, inima, ca daca nu pierzi tot. Daca nu ai munca si nu esti sanatoasa nu cred ca te obliga, insa daca esti in putere, ajuta. Poate nu cu atat, poate cu mai putin. Eu aici nu va cer bani insa ei sunt cei care imi arata vectorul(daca m-as lauda cu cunoasterea as mintii) dupa care sa ma iau. (iti spun sincer ca informatia pentru multi este un castig iar inima lor se mandreste si umfla atunci cand cred ca descopera ceva. Si eu am inima egoísta insa datorita lor trebuie sa il ajut pe aproapele meu cel care ma va lovi si cand ii intind o mana de ajutor ma va musca. Trebuie sa il iubesc chiar si pe cel care ma contrazice, pentru ca Cel de sus ii iubeste, ca eu nu ii iubesc si nu ii vad ca merita. Insa daca spune El ca merita, atunci merita). Daca nu avem un director si incercam sa facem singuri tot, ne obosim, descurajam si ne consumam fortele limitate. Eu prefer sa le dau 10% si sa am Biserica mea care produce de una singura aliment spiritual si se bate. Iar eu sa am timp si sa imi patrez energia, puterea de a ma ocupa de lucrurile din afara. Cand intru in Biserica sa vad cum motoarele se misca si produc aliment spritual, iar eu ca un client neistovit care se petrece. Avem impresia ca Dumnezeu nu sufera de foame, sete, insa ba da el sufera. Se face cersator si umil ca sa iti dea optiunea la prietenie si apropiere, de a sta cu el la Cina cea de Taină si de a te alimenta cu dreptatea, armonía si o vorba frumoasa.

| Issabel29 explică (pentru Seba2013):

Am un preot care cere bani cu fiecare ocazie și sumele cresc de la o vizită la alta. Nu mi se pare normal, mai ales câte s-au scumpit în ultima vreme. Celălalt preot care a fost nu venea și cerea bani cum intra pe ușă, dădeai tu de drag...

| Seba2013 a răspuns (pentru Issabel29):

Eu zic sa fii mai austera cu lucrurile materiale si sa investesti mai mult in hrana cereasca. Daca nu vei avea un sat cu oameni egoísti si pustii.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Nu se pot percepe taxe pentru slujbele religioase. E păcatul simoniei, care e o problemă foarte mare în România la momentul de față.

| AdioTPU a răspuns:

Nu ești obligata. Să scoată bani din buzunarul lui dacă vrea să facă reparatii. Nimeni nu e obligat să dea bani preoților.