| anonim_4396 a întrebat:

Ateilor, cum va simtiti cand credeti ca stiti ca nu exista Dumnezeu? Eu personal nu m-as putea gandi ca nu exista, dar voi cum puteti trai cu aceasta senzatie?

Răspuns Câştigător
| thewomaninwhite a răspuns:

Vezi ca tu care esti ateu nu stii de fapt ce vrea sa spuna biblia despre adam si eva dar hai ca iti spun eu: cand le-a spus sa nu manance din pomul cunoasterii nu se referea ca vor fii la fel de inteligenti ca dumnezeu ci ca vor vedea cu altii ochi pentru ca pana in momentul in care adam si eva sa manance din pom umblau dezbracati dar nu le erau rusine unul de celalalt iar cand au mancat din pom au vazut cum arata si dupa cum scria in continuare si-au facut haine din frunze si asa si-a dat dumnezeu seama ca au mancat din pom...stii mai era un inger care s-a crezut la fel de frumos si inteligent ca dumnezeu si acum a devenit satana laughing

80 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Mi se falfaie, sunt scapat de grija mataniilor, de frica ca dau de dracu' daca nu pup in fund toti sfinti si o sa ard in iad. Dar tu cum te simti cand te minti singur ca exista Dumnezeu, nu ai nicio dovada si-ti pârţâie curu' de frica sa nu superi moastele vreunui sfant si daca treci noaptea pe langa un cimitir ti se face parul maciuca si te caci pe tine de frica, ai?

| thewomaninwhite a răspuns (pentru Hombre):

Sa crezi in dumnezeu nu inseamna sa crezi in moaste si sfinti asta e clar...dar daca ai fi tu in acel cimitir ce ai face daca ai auzi un zgomot ai zice ca nu crezi in nimic dar tot iti va fi frica si pot sa-ti garantez 100% asta si stii prea bine ca asa este

| Hombre a răspuns (pentru thewomaninwhite):

Doamna in alb, toate s-au omogenizat in credinta, sfinti, moaste, rugaciuni, cruci, liturghii, acatiste, ritualuri, draci, laci,, bine piesa de rezistenta e Dumnezeu. Acu' cum sa-ti spun, trec prin cimitir fara probleme chiar noaptea, dar cand eram copil si trebuia sa trec pe langa cimitir chiar ziua daca era si nu era nimeni cand ma apropiam de cimitir fugeam cu o viteză de ramanea in urma mea o dâră de praf, asa de speriat eram mai ales ca spuneau unii povesti ca mai iese morti din groapa cate o data. rolling on the floor Deci nu garanta.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Ma simt minunat! Multumesc de intrebare happy
Tu cum te simti?

| Zenithf a răspuns:

Ei se simt liberi, o senzatie foarte placuta. Te-ai gandit mult cand ai pus intrebarea? straight face

| RAY a răspuns:

Tu ce senzatie ai pentru 2700 de zeii?
la fel avem si noi

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca stiinta e mai credibila decat basmele. e un sentiment placut sa ti sa se explice logic decat sa ti se bage pe gat diverse lucruri

| thewomaninwhite a răspuns (pentru suntserios):

Bine maimuto (conform cu stiinta proveniti din maimute lol) eu cu siguranta sunt om si provin din adam si eva nu din maimute

| suntserios a răspuns (pentru thewomaninwhite):

Mai bine din maimute decat din incest

| thewomaninwhite a răspuns (pentru suntserios):

Incest de unde ca nu erau frati adam si eva

| suntserios a răspuns (pentru thewomaninwhite):

Ei nu, dar toti copii lor da si conform biblie cum s au inmulti oamenii dupa Adam si Eva, ori au facut sex copii lor intre ei ori au facut sex cu parintii, in orice caz ceva nu e in regula in treaba asta.

| Mădă0611 a răspuns:

"credeti ca stiti" laughing Cam cum te simti tu cand crezi ca stii ca nu exista Mos Craciun, exista, dar esti tu rau si de asta nu primesti cadouri. smug

| Hombre a răspuns (pentru Mădă0611):

Iti da-i seama daca viteazul acesta de Anonimous trece noaptea printr-un s-au pe langa un cimitir si canta o cucuvea i se face parul maciuca se albeste ca varul si il i-a SMURD-ul de acolo? rolling on the floor

| sublime89 a răspuns:

Si tu de ce crezi ca stii ca exista? laughing

| IlieRg a răspuns (pentru sublime89):

Eu nu am pus intrebarea sa ma intrebi tu pe mine de ce cred...

| sublime89 a răspuns (pentru IlieRg):

Sau nu zici de ce crezi pentru ca nici tu nu stii probabil de ce. Mda...

| IlieRg a răspuns (pentru sublime89):

Nu am de ce sa iti raspund. Dar de ce sustii ca nu exista? Adica tu crezi ca univesul a luat nastere din nimic(Big bang ma refer). Eu cred ca a luat nastere din nimic, dar de Dumnezeu a fost facuta lumea. Nu vreau sa stau sa ma cert cu tine, dar totusi poti trai cu senzatia asta ca nu exista?

| sublime89 a răspuns (pentru IlieRg):

Pentru ca nu sunt dovezi ca el sau alti zei exista. Daca tu ai, arata-mi, ca o sa le analizez cu placere. Si de big bang ar fi bine sa nu vorbeasca crestinii, pentru ca ei n-ar trebui sa creada in asa ceva. Daca nu era stiinta nu stiati nimic de niciun Big Bang, si credeati in continuare basmele voastre biblice. Zici ca dumnezeu a facut lumea. Dar el de unde vine? Nu vezi ca si el tot din nimic s-ar trage la o adica? Si teoria big bangului nu zice ca Universul a aparut din nimic. Inca nu se stie, e un mister. Si da, pot trai cu senzatia ca nu se stie. Nu apelez la credinte oarbe din dorinta disperata de a crede ca stiu.

| thewomaninwhite a răspuns (pentru sublime89):

Bine fie ca tine dar daca exista ce vei spune la scaunul de judecata cand te vei afla in fata lui? nu vreau raspuns gen ca oricum nu exista etc. doar imagineaza-ti

| sublime89 a răspuns (pentru thewomaninwhite):

Bine, dar de ce ne vrea Dumnezeu cu minti inferioare? tot nu mi-ai raspuns. De fapt, dumnezeu nu ne vrea asa, pentru ca nu exista. Religia ne vrea asa in schimb. Nu stii zicala lor: "crede si nu cerceta"? Aia de ce crezi c-au zis-o? Pentru ca si ei stiu ca daca cercetezi un pic imediat afli adevaruri care neaga existenta lui dumnezeu. Ei se tem de stiinta si de dovezi ca de dracu. Te prefera ignorant. Nu esti bun daca gandesti prea mult.

| M25M a răspuns:

Nu e nici un sentiment, nici o senzatie speciala...Doar nu crezi si atat, din varii motive intemeiate, nu ai senzatii ca atunci cand mesteci noua guma Five laughing

| dracu14 a răspuns:

Independent,tu te bazezi pe d-zeu eu ma bazez pe mine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://www.tpu.ro/......darwin-si/
Pareri dragi crestini?

| Mikhtarian a răspuns:

Ateii,se mint pe ei insusi.
Ei n-au viitor,au murit si i-au mancat insectele nu?
Asta-i viata,te nasti,suferi,bla bla,mori,gata viata.
Rostul? sa fii suparat si sa negi mereu pe Domnul.
Cine a creat natura,universul?
Cum s-au format,de unde animale,de unde aceasta planeta minunata,de ce atatia Sfinti,care au zis despre viitor, si s-a adeverit.
Pacat se mint pe ei, cand isi vor da seama, prea tarziu, dar Domnul nu va intoarce spatele niciodata.

| thewomaninwhite a răspuns:

Lasa ca ateii astia cred ca am aparut asa din senin sau ne-a adus barza ca macar pe aia au vazut-o daca sustin ca Dumnezeu nu exista pentru ca nimeni nu l-a vazut laughing

| sublime89 a răspuns (pentru thewomaninwhite):

Pune mana si invata daca vrei sa vezi de unde zic ateii c-am aparut. Si la o adica, "Dumnezeul" asta al tau de unde a aparut? nu tot din senin? laughing

| thewomaninwhite a răspuns (pentru sublime89):

El a fost dintotdeauna el este alfa si omega inceputul si sfarsitul nu a aparut ci a fost dintotdeauna cum am si spus

| sublime89 a răspuns (pentru thewomaninwhite):

Ok, deci spui ca el nu are nicio origine. Bine, atunci si eu spun ca universul n-are nicio origine. A existat dintotdeauna si va exista pentru totdeauna. N-a avut nevoie de niciun zeu inventat de om ca sa existe. Si apropo, te-ai gandit vreodata ce a facut Dumnezeu inainte sa creeze universul? daca el a existat dintotdeauna. Cred ca s-a plictisit serios o eternitate laughing

| Kabuto79 a răspuns (pentru thewomaninwhite):

Atei vs Crestini
Round 1
FIGHT!

| Kabuto79 a răspuns (pentru sublime89):

Fap Fap la greubig grin

| sublime89 a răspuns (pentru Kabuto79):

Mda, si la final: BIG BANG-UL! laughing

| thewomaninwhite a răspuns (pentru Kabuto79):

Esti chiar amuzant stii dar in ochii lui dumnezeu noi deja suntem castigatoriilaughing

| thewomaninwhite a răspuns (pentru sublime89):

Cred ca te-ai plictisit tu ...imi dau seama ca noi n-am putea sa ne imaginam vreodata ce gandeste dumnezeu pentru ca mintile noastre sunt mult prea inferioare

| sublime89 a răspuns (pentru thewomaninwhite):

Deci vrei sa zici ca Dumnezeu ne-a facut intentionat cu minti inferioare? De ce oare? Ca sa nu putem gandi prea departe presupun. Oare de ce s-ar teme el ca nu cumva sa gandim prea departe? Ah da, adam si eva, au patit-o. Au mancat din pomul cunoasterii laughing Doar prosti ii placem lui dumnezeu se pare. Pentru ca doar asa il putem venera. Si el asta isi doreste cel mai mult.

| Lizzu a răspuns (pentru thewomaninwhite):

"Esti chiar amuzant stii dar in ochii lui dumnezeu noi deja suntem castigatorii"

Nu este vreo lupta, fetito.
-Amuzant este cine isi astupa urechile voit si constient si care se crede, fara pic de modestie, alesul domnului si castigatorul unei lupte invizibile. Lipsa de modestie si toleranta nu va face crestini asa cum voi vreti sa pareti si nu sunteti.

-Este lupta doar din punctul vostru fanatic de vedere pentru ca stai cu frica in san de orice pedeapsa pe care o primesti in cap de sus daca cumva iti iei dreptul care ti se cuvine de a-ti asculta vocea interioara si nu ce spun simple texte.

Eliberati-va odata de frica care va tine intre patru pereti.
--Ti se pare normal ca o populatie sa creada intr-un zeu cum este d-zeu, asa cum si anticii aveau zeii in care credeau?

Zeii lor de ce sunt considerati legende iar d-zeu cu sfintii la noi sunt considerate adevaruri?

Ai ce raspuns sa-mi dai?

| thewomaninwhite a răspuns (pentru Lizzu):

Era un raspuns pentru kabuto79 daca n-ai observat fetita mamii si n-am de ce sa ma feresc pentru ca eu tot cred in dumnezeu orice ati zice voi si nu inteleg tot discursul asta crezi cumva ca ma vei impresiona si voi renunta la credinta mea doar pentru a nu crede in nimic? mai degraba merg cu dumnezeu prin intuneric decat singura prin lumina

| Lizzu a răspuns (pentru thewomaninwhite):

Eu nu vreau sa renunti la ceva ce tu nu vrei, e treaba ta ce faci.
Numai ca voi nici nu vreti macar sa vedeti si altceva, decat ce va convine. Daca crezi cu tarie in d-zeu si il cunosti asa cum crezi, raspundeai la intrebari si discutai, nu-ti era teama sa o faci.

O zi buna.

| AndraRox a răspuns (pentru sublime89):

De cand lumea si pamantul, nu din seninwinking

| sublime89 a răspuns (pentru AndraRox):

Si de cand e lumea asta si pamantul? daca tot aveti voi vorba asta si va dati destepti laughing

| AndraRox a răspuns (pentru sublime89):

De cand va dati si voi destepti.

| sublime89 a răspuns (pentru AndraRox):

Noi macar stim, pe cand voi... da, s-a vazut dupa raspuns.

| AndraRox a răspuns (pentru sublime89):

Mai are rost sa vin cu "argumentele mele slabe"? Eu niciodata nu am spus ca ateii nu sunt inteligenti dar era inutil sa ne mai contrazicem, nu?

| sublime89 a răspuns (pentru AndraRox):

Da, are rost, ca de aia te-am intrebat. Am vrut sa vad tu ce crezi, cat de vechi e universul, pamantul, omenirea? Nu-s chiar inutile contrazicerile. Pot fi constructive daca sunt civilizatewinking E bine sa incerci sa te uiti putin si la parerile astea ale "ateilor", si la dovezile care sunt. Ca nu vorbesc aberatii. E doar asa, un sfat. Pana la urma, e alegerea ta.

| Nickname1890 a răspuns (pentru sublime89):

Ca o paranteza, daca esti ateu presupun ca nu sarbatoresti nici craciunul si nici pastele adevarat? Nu ciocnesti oua, si nu impodobesti bradul si nici nu accepti cadouri... corect? NU spui la multi ani prietenilor atunci cand este ziua lor de nume (sarbatoarea vreunui sfant), nu folosesti expresia "Doamne fereste", sau "oooo Doamne!" si lista poate continua!

| thewomaninwhite a răspuns (pentru Lizzu):

Am refuzat sa raspund la intrebari pentru ca stiu ca vor fi unele fara sens sau cine stie

| Lizzu a răspuns (pentru thewomaninwhite):

OK.

| sublime89 a răspuns (pentru Nickname1890):

Craciunul si Pastele nici nu sunt sarbatori crestine la origini. Poti sa te documentezi sa vezi. Iar ouale de paste si bradul de craciun sunt obiceiuri pagane si ele. Ce legatura are pana la urma impodobitul bradului cu nasterea lui Iisus? Se stie ca el nici macar nu s-a nascut pe 25 decembrie. Asa ca sunt doar obiceiuri. Nu inseamna ca daca le respecti trebuie sa crezi in religia crestina. Si pana la urma nu e treaba ta ce obiceiuri am eu si ce expresii folosesc.

| Nickname1890 a răspuns (pentru sublime89):

MI se pare mie sau te simti atacat si nu ai un raspuns?

De craciun (indiferent daca s-a nascut sau nu pe 25 decembrie Iisus) se sarbatoreste nasterea Lui, iar de paste invierea. Ouale rosii simbolizeaza sangele acestuia care a curs cand a fost rastignit.

Din moment ce ciocnesti si tu un ou de paste si zici Hristos a inviat nu crezi ca esti cam ipocrit daca te consideri Ateu si ataci atat de mult crestinismul?

| sublime89 a răspuns (pentru Nickname1890):

Da, ti se pare tie. Raspunsul tocmai ti l-am dat.

De Craciun si de Paste se sarbatoresc astea de cand au furat crestinii sarbatorile de la cei de dinaintea lor si le-au dat insemnatate crestina ca sa le fie mai usor la pagani sa treaca la noua religie. De aceea s-au pastrat datele respective.

Dar de unde stii tu ca eu ciocnesc oua de paste si spun "hristos a inviat"? laughing mai tu chiar esti amuzant. Si nu, nu ma consider ipocrit pentru ca nu am de ce. Eu nu am cerut sa fiu nascut intre crestini, sa fiu crescut cu obiceiuri crestine. Si cand am realizat adevarul am lasat religia in urma mea si nu mai am nimic de a face cu ea in prezent. Ciudat ca tu vorbesti de ipocrizie, si voi crestinii in general. Voi care ar trebui sa va uitati in oglinda si sa vedeti ca sunteti cei mai mari ipocriti. In primul pentru ca esti pe site-ul asta esti un ipocrit. Pentru ca va folositi de internet si de stiinta, si-n acelasi timp atacati stiinta din toate partile in numele "religiei" voastre "sfinte". Nu uita ca daca nu era stiinta, tu si toti ceilalti ca tine traiati in pesteri in continuare. Dupa traditia bibliei voastre dragi. Asa ca, ai grija ce vorbesti si pe cine acuzi. Look in the mirror first.

| Nickname1890 a răspuns (pentru sublime89):

Deci voi aveti o problema... MEREU puneti stiinta in antiteza cu religia si sincer nu prea vad de ce. Ce treaba are religia cu internetul si cu stiinta in general? Din cauza acelor cativa care neaga cu tarie teoria creationista? Tin sa-ti reamintesc ca vaticanul a anuntat ca nu se opune ideilor promovate de teoria lui Darwin si acum cativa ani a declarat ca accepta posibilitatea existentei extraterestrilor.

Si eu sustin si imi place sa studiez stiinta din toate punctele de vedere, si ca absolvet de facultate cu profil stiintific, dar in acelasi timp sunt si crestin, si nu vad nimic rau in asta. NU vad ce atata opozitie intre religie si stiinta! Religia si stiinta nu se contrazic asa cum crezi tu!

| sublime89 a răspuns (pentru Nickname1890):

Adica tu vrei sa zici ca tu crezi si ca universul are 6000 de ani vechime, si-n acelasi timp crezi ca are 13, 8 miliarde de ani? Vrei sa zici ca tu crezi si-n adam si eva, si crezi si-n teoria lui Darwin? Vrei sa zici ca tu crezi si ca Pamantul este centrul universului si ca toate se invart in jurul lui, si-n acelasi timp crezi ca pamantul e doar o planeta care se invarte in jurul unei stele (soarele)? Sau tu crezi in ideea ca soarele, luna si toate stelele au fost "create" dupa ce Pamantul a fost "creat", si-n acelasi timp esti de acord si cu faptul dovedit stiintific ca Pamantul s-a format impreuna cu restul sistemului solar la 9 MILIARDE de ani dupa restul universului? Si ca s-a format din praf stelar, din resturile exploziilor altor stele? Daca crezi in toate astea in acelasi timp esti o rusine pentru umanitate.

| Nickname1890 a răspuns (pentru sublime89):

Doamne fereste... prietene, nu tot ce scrie in Biblie trebuie luat mot-a-mot mai ales partea cu Creatia. Daca zice ca Universul a fost creat in 7 zile asta nu inseamna ca sunt 7 zile asa cum le stim noi azi 7x24 ore, parerea mea este ca asta are un sens metaforic. Tin sa-ti reamintesc ca inca nu exista dovezi concrete privind originea universului. Teoria Big-Bangului este doar o teorie ce nu a fost complet dovedita. Asta nu inseamna ca eu cred ca in 7 zile s-a format Pamantul, dar nu vad de ce ar fi exclus ca la formarea universului acum 13.8 miliarde de ani sa fi existat o interventie divina care a dus la formarea universului asa cum il stim noi azi. Recunosc ca nu am citit Biblia si nici nu pot sa zic ca sunt extrem de credincios cat sa merg in fiecare duminica la biserica, dar cred in Dumnezeu, si nu vad unde stiinta exclude posibilitatea existentei lui Dumnezeu.

| Nickname1890 a răspuns (pentru sublime89):

PS Daca spui ca Dumnezeu nu exista pentru ca nu este dovedit stiintific ca exista, este ca si cand ai spune ca tot ce a fost descoperit in materie de stiinta a fost deja descoperit.

| sublime89 a răspuns (pentru Nickname1890):

Stii care e problema, daca interpretezi anumite parti din biblie metaforic, de unde mai stim care sa le luam mot-a-mot si care sa le luam metaforic? Cum ar fi sa interpretam metaforic si invierea lui Iisus de exemplu? sau alte aspecte din viata lui. Deci Biblia nu prea mai poate avea credibilitate atunci. O putem lua ca pe un basm. Si oricarui lucru scris in Biblie care nu corespunde cu realitatea stiintifica ii putem gasi o scuza, si sa zicem ca a fost doar o metafora. Nu mi se pare in regula asta. Sa luam un exemplu clar: Dumnezeu a creat stelele dupa ce a creat Pamantul. Asta e o eroare clara a bibliei. Si scrie clar, nu se poate interpreta altfel. Stiinta a dovedit ca pamantul a aparut cu mult timp dupa aparitia primelor stele. De ce apar astfel de erori in Biblie daca acolo e cuvantul lui Dumnezeu?

| Nickname1890 a răspuns (pentru sublime89):

Credinta nu se limiteaza la Biblie si la ce scrie sau nu scrie in ea. Este o carte, care a fost scrisa de-a lungul timpului incepand cu undeva prin 1400 i Hr. Normal ca la acea data nu existau atatea cunostinte stiintifice si normal ca s-au facut erori. Poate este Biblia doar un basm, dar ideea este ca nu trebuie sa crezi in Biblie, crezi in faptul ca acolo sus exista un Dumnezeu.

| sublime89 a răspuns (pentru Nickname1890):

Este una sa spui ca acolo sus exista "un Dumnezeu", si alta sa spui ca acel dumnezeu e cel crestin. Pentru ca pe dumnezeul crestin il gasim in biblie. Toata religia crestina se bazeaza pe biblie. Asa ca daca nu crezi in biblie nu prea ai cum sa crezi in dumnezeul crestin, ci in alt zeu. Iar pe acel zeu ar trebui sa-l numim altfel, si nu "dumnezeu". Ca sa nu fie confuzii.

| Lizzu a răspuns (pentru thewomaninwhite):

Nu inteleg de ce tot afirmati ca cei care cu adevarat si orbeste cred,sunt niste castigatori? a ce castigatori? nu crezi ca suna prea pompos pentru tine ca o credincioasa sa te lauzi ca deja esti castigatoare? sau asa e mai frumos?

Gandeste-te mai bine,te rog. In ochii unui ceva divin, daca ar fi, nimeni nu e mai sus sau mai prejos, castigator sau pierzator.
Nimeni nu suntem castigatori, poate doar dupa ce plecam de aici.
Nu exista criteriu in univers dupa care un om este castigator si altul pierzator. Criteriile sunt doar nascute in mintea omului si atat.

Nu-l cunosti pe dumnezeul in care crezi. Ii atribui caracteristici pur umane cand afirmi cu stupoare ca unii sunt castigatori...total gresit.
Ar trebui sa va revizuiti vorbele si gandirea unii din voi...

| thewomaninwhite a răspuns (pentru Lizzu):

tongue

| NOname a răspuns (pentru Lizzu):

Perfect de acord, Liza.
Prin această aroganţă (nejustificată) doar îşi arată dorinţele proprii, nevoia de subjugare, calitatea sa de oameni.

| thewomaninwhite a răspuns (pentru sublime89):

Vezi ca tu care esti ateu nu stii de fapt ce vrea sa spuna biblia despre adam si eva dar hai ca iti spun eu: cand le-a spus sa nu manance din pomul cunoasterii nu se referea ca vor fii la fel de inteligenti ca dumnezeu ci ca vor vedea cu altii ochi pentru ca pana in momentul in care adam si eva sa manance din pom umblau dezbracati dar nu le erau rusine unul de celalalt iar cand au mancat din pom au vazut cum arata si dupa cum scria in continuare si-au facut haine din frunze si asa si-a dat dumnezeu seama ca au mancat din pom...stii mai era un inger care s-a crezut la fel de frumos si inteligent ca dumnezeu si acum a devenit satana laughing

| C0nstantin a răspuns:

Cu lapte si cereale!

| Annitu30 a răspuns:

E mult mai bine ca atunci cand eram credincioasa si indoctrinata

| Calininio a răspuns:

Mult mai bine. Nu ma gandesc ca atunci cand sunt la wc se uita un mos cu barba la minehee hee.

| Polonic1 a răspuns:

Eu ma simt foarte inteligent.

| Kabuto79 a răspuns:

Dc vrei sa pui jar pe foc?
Daca ai fi vrut vreun meci de box intre crestini si atei trebuia sa fi directbig grin

| RAY a răspuns (pentru Kabuto79):

In loc sa citeasca o carte declanseaza focul

| thewomaninwhite a răspuns (pentru Kabuto79):

Noi nu avem de luptat impotriva carnii si a trupurilor ci impotriva duhurilor

| Kabuto79 a răspuns (pentru thewomaninwhite):

Deci omul reprezinta doar CARNE SI TRUP? -.-

| thewomaninwhite a răspuns (pentru Kabuto79):

Stii ce? mai bine nu mai spun nimic pentru ca imi irosesc timpul incercand sa conving pe unii ca voi de existenta a ceva mai maret decat orice a vazut cineva vreodata.voi ateilor nu stiti decat sa cautati nod in papura pentru credinta noastra apropo uite sui un banc specific voua : "Sunt ateu ...Slava Domnului"rolling on the floor))

| adrian1419 a răspuns:

Like a boss

| IlieRg a răspuns:

Vad ca nu prea vreti sa raspundeti la intrebare si nu incetati sa ii vorbiti de rau pe crestini... Oricum eu nu va judec, va respect pentru ca si voi sunteti tot oameni dar totusi ar trebui macar sa va ganditi putin la Dumnezeu...Doar putin ganditi-va: o exista el? Chiar trebuie sa Il vezi ca sa crezi ca exista? Cititi doar putin biblia atat va spun.O seara buna!

| RAY a răspuns (pentru IlieRg):

De ce nu citesti tu vreodata o singura biblie de alta religie,dar ne ceri noua sa citim biblia ta daca nu ardere vesnica in iad,am citit vt e oribil,nt e cat de cat ok,voi ati citit biblia cati din voi sunt curios,daca aveti frica de dumnezeu de ce va comportati asa rau?
va urati,barfiti,va faceti rau intre voi, ce exemplu dati voi crestini, la tv toata ziua se vede hoti, crime, violenta etc
daca asa crestini buni suntet ce ati cautat sa macelariti atatea popoare timp de 2000 de ani

| risa13morgan a răspuns:

Daca considera ca Dumnezeu nu exista de ce traiesc dupa regulile lui? ca doar nu isi chinuie parinti...nu omoara pe nimeni, nu mint de crapa gheat etc... oricum in capul meu de inapoiata cum ne considera ei sunt 2 pareri. 1ateu =satanist, pentru ca a nu crede inseamna ai da satisfactie satanei si 2. daca as fi in locul lor as muri de frica gandind ca dupa ce mor o sa dispar pus si simplu fara a ajunge nicaieri dar eu o sa ajung undeva si ei la fel. iadul e destul de mare pentru toti.dar presupun ca im momentul cand le apare satan in fata nu o sa spuna "stiu ca nu existi"rolling on the floor

| NOname a răspuns (pentru risa13morgan):

Daliutza13: "Daca considera ca Dumnezeu nu exista de ce traiesc dupa regulile lui? ca doar nu isi chinuie parinti...nu omoara pe nimeni, nu mint de crapa gheat etc... oricum in capul meu de inapoiata cum ne considera ei sunt 2 pareri. 1ateu =satanist, pentru ca a nu crede inseamna ai da satisfactie satanei si 2. daca as fi in locul lor as muri de frica gandind ca dupa ce mor o sa dispar pus si simplu fara a ajunge nicaieri dar eu o sa ajung undeva si ei la fel. iadul e destul de mare pentru toti.dar presupun ca im momentul cand le apare satan in fata nu o sa spuna "stiu ca nu existi"."

Spune-mi că eşti un troll...sau că cifra din nickname-ul tău este vârsta.

- http://i.imgur.com/BB28U1V.png
- http://i.imgur.com/ha0FVbo.jpg

"With or without religion, you would have good people doing good things and evil people doing evil things. But for good people to do evil things, that takes religion." ― Steven Weinberg.

- http://i.imgur.com/eBYXoMh.png
- http://i.imgur.com/vjwlL86.png

- http://youtu.be/iJqw-idOwUc
- http://youtu.be/6RT6rL2UroE
- http://youtu.be/oxsBVEoB0q8
- http://youtu.be/GQcGXBo8HP8

- http://i.imgur.com/cvOz9tz.png
- http://i.imgur.com/c7QnEJq.png

Lămurită?

| risa13morgan a răspuns (pentru NOname):

Sti ceva? imaginea cu religiile sunt in stare sa creeze razboaie pentru ideile propri e pe jumatate adevarata.de fapt oameni fac asta.cum atei isi apara ideile si crestini fac lafel.si eu nu fac bine din frica.sunt si cazuri dar nu toti.si imaginile ale nu au fost desenate de un crestin.au fost desenate de o persoana care sustine ateismul.si eu pot sa fac ceva de genul conta ateilor dar nu am de ce. poate atei sau tu crezi crestini inapoiati pentru credinta in Dumnezeu dar ti-ai pus intrebarea daca nu aveti draptate? daca exista? eu nu vreau sa fac scandal.

| NOname a răspuns (pentru risa13morgan):

Păi, cum nu vrei să faci scandal, dacă pe cei care nu-ţi împărtăşesc convingerile religioase i-ai acuzat că sunt satanişti, i-ai ameninţat cu iadul şi le-ai reproşat că folosesc din "legile" zeului tău (nişte lucruri perfect fireşti, pe care ar trebui să fii idiot să nu le respecţi şi fără vreo carte)?
Tu ataci şi tot tu pozezi în victimă.
Nimic nou.

- http://i.imgur.com/W6Ji2tx.png

Deşi îi judeci pe atei şi îi jigneşti, nu o să auzi de grupuri de atei care omoară şi aruncă în aer stadioane, world-trade-centre sau clinici în numele iluziilor sale şi fanatismelor, în schimb, de fanatici religioşi, care fac cele mai inumane lucruri, da...şi nu o dată.

- http://i.imgur.com/ZXlscfU.jpg
- http://i.imgur.com/SBpSGsN.jpg

Cât despre mine, nu afirm că există sau nu există vreo divinitate, ci spun sincer "nu ştiu". Cu religiile însă este mult prea evidentă treaba: sunt nişte creaţii umane pentru manipulare, care pe lângă rolul său pozitiv în umanitate (manipulare pozitivă), pe care aş fi ipocrită să-l neg, au adus extrem de multe războaie, atrocităţi şi dezastre (manipulare negativă).

Uite doar Un exemplu (educaţia bolnavă a copiilor, la standardele Evului Mediu; discriminarea, frica şi superstiţiile, care li se implantează în creier):

http://www.tpu.ro/......-copiilor/

Eu zic că e o problemă, una care ar trebui rezolvată şi cât mai urgent.

| risa13morgan a răspuns (pentru NOname):

Pentru tine oricum a fi amentat cu iadul e egal cu 0 si nu am amenintat.ca nu am eu puterea sa bag pe nimeni in iad.si in plus pentru mine asta e adevarul. daca pentru tine e un basm.si "zeul" meu cere doar sa fim buni. atat.eu nu am nimic cu tine ca esti ateu.dar cum ai recunoscut si tu nu sti daca exista sau nu deci nu ma acuza ca am zis ca asti satanist.an zis ca asta cred eu.nu am acuzat nimic.si nu pozez in victima pentru ca nu sunt victima ca nu patesc nimic sa iti citesc aberatiile

| risa13morgan a răspuns (pentru NOname):

Sti ceva.nu te ameninta nimeni cu iadul pentru ca nu pot eu sa bag pe nimeni acolo si nici nu vreau. daca ai fi o persoana civilizata cum te autoproclami nu ai sari asa la o parere.in educatia mea cei care nu cred in Dumnezeu ajung in iad.eu ti-am spus un adevar. problema ta daca crezi sau nu.nu te obliga nimeni.eu deocamdata nu cunosc ateei in persoana dar cunosc catolici ortodoxi si chiar si satanisti si tot oameni in consider cum esti si tu. doar ca nu sunt de acord cu parerile tale. nu sunt rasista

| NOname a răspuns (pentru risa13morgan):

Problema se pune în felul următor (şi explic nu doar ţie):
Tu judeci nişte oameni fără ca măcar să-i cunoşti (chiar tu ai mărturisit că nu ai cunoscut nici măcar un ateu), le lipeşti etichete, îi înjoseşti, îi ameninţi, îi discriminezi, reverşi asupra lor prejudecăţile tale şi frustrările şi totul doar pe baza unor teorii nedovedite - în mare parte nişte nonsensuri - în care ai fost învăţată să crezi.

Făcând acest lucru, atât tu, cât şi orice alt credincios, indiferent de religia lui, practic îi obligă pe ceilalţi să-i demonstreze că afirmaţiile lui nu au nicio bază reală, că ceea în ce crede este greşit, fals, nu are sens, contrazice ştiinţa şi realitatea şi, drept urmare, toate acuzaţiile, insultele şi ameninţările lui sunt greşite. Înţelegi?

Cât timp credinţa ta nu are niciun efect negativ asupra celorlalţi, poţi să crezi în absolut orice, şi în unicorni zburători sau ponei roz care îndeplinesc dorinţe, este strict problema ta, dar când încep să se simtă efectele negative ale credinţelor tale şi perturbezi viaţa şi libertatea celorlalţi cu ideile bazate pe acele credinţe, nu te aştepta ca acestea să fie respectate şi să nu fie contrazise niciodată.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Nu intelegi.eu nu sunt conta ta ca om ca pana la urma suntem la fel dar cum ateii spun despre orice credinta ca e basm eu consider asta blasfemie.si atata timp cat cred inseamna ca pentu mine e adevarat.eu una cred pentru ca mi s-a dovedit. Dumnezeu m-a ajutat mereu.nu mai vreau sa fac scandal pe tema asta. spun inca o data ca nu am nimic cu tine si scuza-ma daca te-am jignit.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuzele sunt acceptate, dar aș prefera să le demonstrezi și faptic...în timp; adică, să nu mai repeți aceeași greșeală.