| Calinizvoru a întrebat:

Ati observat ca acolo unde umblati singuri acolo nu il vedeti pe Dumnezeu si totusi simtiti ca e cu voi si va urmareste peste tot? E undeva in spatele vostru undeva deasupra voastra dar cand va uitati in spate nu il mai vedeti, pentru ca el acum iar e in spatele vostru.Simtiti voi cum sunteti urmariti de Dumnezeu peste tot si totusi nu il puteti vedea si nu il puteti auzi? Stiti de ce? Pentru ca voi cand vedeti un lucru cum ar fi o ploaie voi nu recunoasteti ca acea ploaie e Dumnezeu si imediat cercetati acea ploaie,acea ploaie e chiar dumnezeu cum puteti sa ziceti ca acea ploaie e altceva, cum puteti zice voi ca soarele nu e Dumnezeu? Atunci de ce ziceti ateilor ca el nu exista cand oriunde umblati simtiti existenta lui si simtiti cum el va urmareste?

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Omule 99% din romanii sunt persoane atee, doar 5000 de persoane din 19 milioane au spus ca sunt atee, chiar asa mult te deranjeaza cele 5000 de persoane? pentru o tara care se vrea in ue este extrem de putin, macar 20% era ok sa fie persoane agnostice,atee,deiste,panteiste,non religioase,ce e cu deranjul asta mare,de ce mereu va luati de atei,pentru voi orice persoana care nu e de religia ta e atee,daca il simti asa bine de ce pacatuiti? omule traiesti intr o societate democrata,libera,lasa fiecare sa creada in ce vrea,fiecare om are liberul arbitru,faza cu simtitul imi aminteste de multe boli mintale,vorba aia e ok sa te rogi dar sa il auzi ai niste probleme si o persoana schizofrenica simte,aude,inseamna ca toate sunt normale dupa logica ta,hai sa dam dreptate la orice persoana cu boli,sa credem in fantome,spiridusi, zane,mos craciun si desigur daca un hindus il simte pe brahma el este adevarat nu? sau acum numai se aplica aiureala asta nu? pe zeus nu il simti,ce exemplu aiurea dai cica ploaia o simtim ce comparatie, ploaia o simte si un ateu, crestin, hindus, budist

| chichappens a răspuns (pentru RAY):

Hey happy O iei mult prea în serios. Nu cred că ai cu cine vorbi.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Calinizvoru):

Te cred

| RAY a răspuns (pentru chichappens):

Ai dreptate

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Psihologii inclina sa creada ca oamenii nu au liber arbitru. Michael Shermer afirma ca neurotransmitatorii se supun fizicii newtoniene.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Autocontrol nu crezi ca avem cu toti?

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Autocontrol, da, liber arbitru (interpretat incompatibilist) este improbabil.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Gen isi vine sa bei apa involuntar dar tu alegi bei sau nu bei sau ce anume bei

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Argumentul pe tema asta este argumentul cararilor care se bifurca. Indeterminismul zice ca fiecare om, cu fiecare alegere pe care o face, alege din mai multe alternative una singura si daca printr-un mijloc magic totul ar fi intors in timp ar putea alege diferit.

Determinismul zice ca de fapt multitudinea de carari nu exista, iar alegerile pe care le face omul sunt predeterminate. Deci pus printr-un mijloc magic in aceeasi situatie, omul ar alege de fiecare data acelasi lucru.

Acuma sigur ca bei apa cand vrei/poti, dar nu poti voi sa vrei sau sa nu vrei sa bei apa. Deci nu te sileste nimeni cand sa bei apa, in afara de propria ta natura. Cum a zis Schopenhauer: "Omul poate sa faca ce vrea, dar nu poate sa vrea ce vrea." Adica isi poate indeplini ce doreste, dar nu isi poate alege dorintele.

| DeyCj a răspuns:

Așa e normal și rațional.Să cercetezi, să vezi ce este și, apoi, dacă și numai dacă, simți că e în regulă și crezi.O astfel de experiență am avut și eu, dar nu era dumnezeu că era un spirit pe care l-am cam dernajat, ceea ce cred că e și în cazul tău. Dacă zici că te simți urmărit de ceva ce nu poți vedea, îl simți ca și cum ar fi lângă tine, și acea senzație e una rece, e clar că numa dumnezeu nu e că e un spirit. Dacă ești open minde poți comunica cu el, dar atenție cum faci asta că nu știi cu cine ai de a-face, și de e o entitate superioară ție s-ar putea să ai probleme serioase.

Răspuns utilizator avertizat
| chichappens a răspuns:

Da! Chiar simțeam că mă urmărește cineva, dar am crezut că e doar în mintea mea. Să fie chiar el? Uimitorul Dumnezeu? Crezi că ar fi interesat de cineva ca mine? Mă bucur de atenția lui? Câtă onoare! Nu pot să cred că nu am observat asta la ploaie până acum.