| mentholinks a întrebat:

Ce intelegeti voi prin a-l gasi pe Dumnezeu? Si cei care credeti ca l-ati gasit ce simtiti si ce anume va face sa simtiti asta?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Acest termen este folosit si de teisti, deisti, panteisti dar cu intelesuri complet diferite asa ca consider ca trebuie explicat prima oara ce inseamna termenul dumnezeu =defineste o zeitate teista dar si zeus e dumnezeu conform acestei definiti, crestini multi habar nu au ce inseamna termenul si cred ca dumnezeu e universal dar nu este asa, de care dumnezeu vorbim? ce fel de creator?

| Celcestietot a răspuns:

Duhul Sfânt te face să simți asta.

| Algo098 a răspuns:

Eu il vad toata ziua pe Dz. Cand vad spitalele pline cu bolnavi, cand vad oameni care au nevoie de ajutor si nu-i ajuta nimeni cu nimic, atunci il vad pe Dz cel puternic, atotstiutor, bun si iubitor, invizibil, impotent, surd, orb, mut si inexistent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca numai sfintii il gasesc pe Dumnezeu inca de aici de pe pamant. Dupa moarte sigur vom da raspuns in fata lui Dumnezeu pentru viata noastra dusa pe pamant. Il gasesti pe Dumnezeu cand ajungi la masura Dumnezeirii. Cand nu mai esti pe pamant decat cu trupul si mintea/sufletul iti este in inaltul cerului. Ilie si Enoh sigur l-au gasit pe Dumnezeu inca de pe pamant pentru a au fost ridicati la cer pentru a nu cunoaste moartea. Au umblat cu Dumnezeu. Cat de sfinti si de iubiti sa fi fost de Dumnezeu? Dumnezeu i-a dat puterea lui Ilie de a inchide cerurile. Nici un sfant nu a mai primit asa puteri. Ilie fiind si singurul sfant prooroc care se sarbatoreste de biserici si este trecut cu rosu in calendar.
Cred ca il gasesti pe Dumnezeu cand ii vezi frumusetea si ii intelegi vrerea. Cam complicat sa intelegi planul lui Dumnezeu cu tine. Multi traim o viata intreaga si nu stim pentru ce am trait. Ei nu stiu ca daca traim pentru Dumnezeu traim si daca murim atunci tot pentru Dumnezeu murim.
Il gasim pe Dumnezeu cand facem fapte de mila. Dumnezeu este iubire si vrea ca si noi sa aratam mila. Judecata va fi fara mila pentru cel ce nu a facut mila, dupa cum spune sfantul Iacov. Cum poti spune ca l-ai gasit pe Dumnezeu cand tu nu practici mila si esti un zgarcit ordinar? Cum poti cere indurare la judecata cand tu toata viata ta nu ai aratat indurare? Spune Isus ca Mila voiesc iar nu jertfa. Nu trebuie aduse jertfe de ardere de tot. Mila fata de cel sarac se doreste. Orfan, vaduva, batran, bolnav, ai atatea persoane in nevoie. Nu sunt scuze pentru faptul ca nu avem mila. Nu il gasesti pe Dumnezeu pana nu gasesti binele din tine care poate face bine si altora. Nu doar tie sa iti faci bine pentru ca asta nu te va duce la cer.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Conform bibliei tale dupa ce mori nu te judeca dumnezeu
Eclesiastul 9:5 citim: „Cei vii ştiu că vor muri; dar cei morţi nu ştiu nimic şi nu mai au nici o răsplată, fiindcă până şi amintirea lor li se uită". Asemenea acestor oase în pustie, până şi amintirea lor piere când se întorc în ţărână.

În Eclesiastul 3:19, 20 iarăşi citim: „Căci soarta fiilor oamenilor şi a animalelor este aceeaşi" — toţi mor, toţi merg în mormânt, toţi se prefac în ţărână, dispar — „aceeaşi soartă au amândoi: cum moare unul, aşa moare şi celălalt". Această combinaţie, această esenţă a vieţii moare, dispare, trece.

Răspuns utilizator avertizat
| DuckDodgers0 a răspuns (pentru RAY):

Pana la venirea Mantuitorului, omul nu se putea mantui, ajungea in iad, + ca majoritatea credeau in VT in reincarnare, pe de alta parte in NT Mantuitorul zice talharului de pe cruce: Adevarat zic tie astazi vei fo cu mine in rai

Răspuns utilizator avertizat