| Gigea21224 a întrebat:

Buna câți dintre voi credeți în Dumnezeu? Și care cred și cei care nu cred să îmi spună de ce cred și de ce nu cred?

Răspuns Câştigător
| CinevaAnonimă a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu fara a avea vreun motiv.

,, Iisus I-a zis: Pentru că M-ai văzut ai crezut. Fericiţi cei ce n-au văzut şi au crezut!''(Sfanta Evanghelie dupa Ioan 20:29)

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cred ca e imposibil ca dumnezeu sa existe de ce? Din nimic nu putea aparea un zeu care din nimic sa creeze absolut totul, majoritatea au fost crescuti sa creada in dumnezeu daca erau nascuti in alta parte a lumi credeau in alti zeii deci religia e ceva ce tine de geografie, ideea de dumnezeu da o speranta eu cred ca de asta cred oamenii in zeii pentru ca le ofera o speranta si un scop o explicatie asupra lumii etc majoritatea habar nu au de biblie

| Neverrrrrr a răspuns (pentru RAY):

Si fix el, i-a facut pe oameni dupa chipul si asemanarea sa'', nu are sens dupa teoria evolutiei a lui darwin, daca el este divinitatea suprema de ce ar avea infatisarea unei fiinte evoluate din maimuta, la ce ii trebuiau plamanii? stomacul? organele genitale? ochii? daca are puteri nelimitate.

| xerxes1 a răspuns:

Cel biblic este doar o farsa.
Principile legile si tot ce este valabil in Biblie au fost imprumutate de evrei de la filozofii altor popoare.
Iar viata inseamna mai mult decat o mana de atomi si cateva milioane de reactii chimice.Stiinta este inca oarba.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru xerxes1):

Daca chiar ar exista un dumnezeu de ce ar trebui venerat? cea mai indepartata galaxie se afla la 46 miliare de ani lumina deci putem pretinde ca universul observabil are 93.000 miliarde de miliarde de km de ani lumina, viteza luminii este de 300.000 km/sec, circumferinta pamantului este de 40.000 km.Fa si tu un calcul, este imposibil sa existe un creator.Ai de parcurs pentru a ajunge la cea mai indepartata galaxie timp de 46 miliarde de ani la viteza luminii, timp de 46 miliarde de ani sa mergi cu 300/000 km pe secunda, si oamenii cred ca vor fi pedepsiti pentru ca l-au jignit pe d-zeu indirect prin ganduri.

| xerxes1 a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Timpul si spatiul sunt obstacole pentru noi astia mai primitivi de la marginea galaxiei.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru xerxes1):

De ce sunt obstacole? obstacole de la ce?

| xerxes1 a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Alte civilizatii poate nu au aceste limitari si pot parcurge distante mari in timpi mai scurti.

| drutzix a răspuns:

Nu cred pentru ca nu a fost dovedita existenta zeului tau. (Sau oricarui alt zeu)

| Gigea21224 explică (pentru drutzix):

Daca as putea ți-aș da un dislike cat capul tau de mare ca Dumnezeu exista

| drutzix a răspuns (pentru Gigea21224):

Dovedeste ca exista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pt ca atunci cand ai in esec sa poti sa spui ca e vina ta...nu sa arunci vina pe cineva care nu exista si facand asta tu te simti mai bine...pt ca crezi ca nu a fost vina ta. Fii raspunzator pentru tot ceea ce faci.

| NAT0 a răspuns:

Pe Dumnezu îl neagă mulţi dar nimeni nu-l opreşte.

| xByte a răspuns:

Personal am avut parinti atei, ce m-au lasat sa iau proprile decizii legate de credinta mea, fara sa fiu constrans in a lua o anumita decizie. Decizia mea a fost de a nu ma increde in lucrurile ce se joaca cu probabilitati

| Neverrrrrr a răspuns:

Intrebarea suna cam asa:
,, Buna cati dintre voi credeti in Unicornul zburator? Si care cred si cei care nu cred sa imi spuna de ce cred si de ce nu cred?