| EvangelineDS a întrebat:

ce parere aveti despre satanism in general? dar despre satanistii LaVey si cei traditionali?

Răspuns Câştigător
| Paulla a răspuns:

Despre sataniştii moderni am o părere bună, în general sunt oamenii inteligenţi. În fond, satanismul modern e o formă de agnoticism cu principii. Principii care dpdv meu de vedere sunt corecte în majoritatea cazurilor.
În schimb, despre satanismul tradiţional, am o părere mai puţin bună, deoarece implică venerarea unui zeu anume plus practicarea unor anumite ritualuri.

31 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Eu sunt satanist, cred in mine.

| Woodenpints91 a răspuns:

Am o părere bună despre ei,chiar am cunoscut câţiva satanişti moderni,şi sunt oameni cu care chiar ai ce vorbi. Deşi mă regăsesc şi eu în această religie, nu mă declar satanist modern, deşi nu m-ar deranja. Dar prefer să rămân miserupist.

| MortemAeternum a răspuns:

Atata timp cat nu ranesc pe nimeni, cat nu vin peste mine in casa, ca sa imi manace mancarea, din punctul meu de vedere sunt niste oameni buni.O mare parte din principiile sataniste le aplica fiecare om, doar ca nu stiu ca de fapt alea sunt principii sataniste.

| William a răspuns:

O sa fie vai si amar de ei, o sa arda in aid pe veci si nici macar nu se straduiesc sa evite asta, dimpotriva mai rau se afunda in pacat cu fiecare zi.

| EvangelineDS explică (pentru William):

In locul tau as pune mana pe o carte de gramatica

| William a răspuns (pentru EvangelineDS):

Si cat timp sa tin mana pe carte? Si ce folos are?

| Inferno a răspuns (pentru William):

Persoana care a pus intrebarea e satanista si vrea sa ii lauzi pe saatanisti asa ca nu lua in seama raspunsurile ei jignitoare.

| EvangelineDS explică (pentru Inferno):

Nu vreau sa ii laude vreau sa aflu parerile unor oameni

| William a răspuns (pentru Inferno):

Nu m-a jignit, chiar am cateva greseli gramaticale in raspuns dar nu ma supar daca imi atrage cineva atentia.

| Inferno a răspuns:

Niste gunoaie. Reziduri ale umanitatii. Persoane deformate din punc de vedere spiritual dar si din punct de vedere psihic.
Ar trebui gazati cu totii ca poate mai scapam lumea de prosti.
Parerea mea: Daca vrei sa scapi lumea de prosti scapa de satanisti.

| EvangelineDS explică (pentru Inferno):

Si de oameni ca tine ar trebui sa te descotoroseasca lumea...
p.s. esti crestin? vezi ca nu ai voie sa-i jignesti pe altii

| Inferno a răspuns (pentru EvangelineDS):

Din cate stiam eu crestinii nu au voie sa jigneasca oameni, dar animmale ca tine au voie.

| EvangelineDS explică (pentru Inferno):

Si te mai consideri crestin... imi e mila de oamenii ca tine laughing

| Inferno a răspuns (pentru EvangelineDS):

"Si Si te mai consideri crestin..." Am spus eu asta?

| EvangelineDS explică (pentru Inferno):

Mda scuze greseala mea...

Răspuns utilizator avertizat
| EvangelineDS explică (pentru gorlan):

Normal ca a auzit de satanisti. A auzit de la popa mai...ce sti tu?
si de la aia de 13 ani(ma refer la aia teribilisti).

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns (pentru gorlan):

Este cea mai mare prostie posibila. Pe baza acestei logici aplicata de satanisti se pot crea sute, chiar mii de religii si secte dintr-o singura religie, doar inversand domeniul de studiu al acesteia. Vorbesc de satanismul traditional.
El in realitate a copiat tot din alte religii cum este crestinismul sidoar a inversat rolul personajelor, iar probabilitatea sa fie adevarat este 0 (ZERO).
Practic, vine un nebun care spune ca vorbeste cu o fiinta imaginara buna numita si una rea (crestinismul) si apare altul care spune pe dos ca cealalta e buna si cealalta rea (satanismul). Aceasta este cacearta acelor nebuni care nu stiau daca felinarul este luna sau soarele.
Dar daca crestinismul are sanse sa fie adevarate sa spunem de 0, 1%, satanismul nu are nici atat pentru ca el doar a inversat notiunile crestine intr-un mod jenant.
Satanismul este ca pastafarianismul dar are tupeul sa se considere si o religie adevarata.
Adica cum, tu furi toate notiunile de la altul,le inversezi putin si spui ca acesta este adevarul? Asta face satanismul traditional.
Asa de ce sa nu apara si "budulutumutu" o religie care spune ca Adam era Dumnezeu. Sau "mufuluputu" o religie care spune ca Eva este Dumnezeu. Si tot asa putem sa jonglam cu personajele inventand religii si secte la nesfarsit, dar cand mai si afirmam cu tarie ca adevarul, atunci, te rog sa ma ierti, dar nici psihiatrul nu te mai poate ajuta.
Satanismul modern nu ma intereseaza.

| EvangelineDS explică (pentru gorlan):

Nu, insa imi place sa ma documentez, sa aflu cat mai multe despre tipurile de satanism.

Răspuns utilizator avertizat
| EvangelineDS explică (pentru gorlan):

De la cati ani ai inceput sa te informezi despre satanism?

Răspuns utilizator avertizat
| EvangelineDS explică (pentru gorlan):

Idem.

| HippocrateS a răspuns (pentru Inferno):

Bine punctat.
Daca era intrebarea mea primeai Funda.

| Holocaust a răspuns:

Nu prea ţin cont de credinţă, religie şi alte căcături de-astea.Pur şi simplu nu-mi pasă de ele.
Satanismul modern mi se pare ok.Nu crezi în basme, zâne sau ponei căcaţi.Crezi în tine.Iar principiile, hai să fim serioşi.Toţi ţinem cont de ele, fie că vrem, fie că nu.De obicei, fără să ne dăm seama.
Satanismul tradiţional, hmm.Sinceră să fiu, aia fac nişte ritualuri stupide. Ceva din acţiunile lor mă face să cred faptul că creieraşul lor a încetat să mai funcţioneze.

| Mșa a răspuns (pentru Holocaust):

Eu am o părere bună despre ei sunt buni, dar dacă se vor lăsa săl mai slujescă pe Satana și se vor pocăii au să ajungă în cer căci Isus a murit și pentru ei. acestai părerea mea

| DorelSudoru a răspuns:

Credeam ca e ceva ok,dar dupa ce am vazut site-ul cos am ramas omfg!laughing
Adica ideeile, ce scrie in cartile alea sunt super ok, deja aplicate...
Traditionali nu merita nici un fel de respect...Cred intr-o divinitate ca in oricare religi. Oricum LaVey a iesit doar un pic mai infata, mai sunt si alete adunari/organizati care promoveaza sataismul modern.
INferno, mai bine taci

| leryss a răspuns:

Guvernul si societatile secrete ascund atat de multe lucruri despre ce vrei tu sa stii incat nici nu iti vei dori sa le fi aflatwinking

| Inferno a răspuns (pentru leryss):

Crezi in teoria conspiratiei (illuminati, masoni, reptilieni, etc...)?